Masážny prístroj – Ako vybrať a aké typy poznáme?

0
masírovanie

Masáž patrí medzi veľmi obľúbené druhy relaxu u mnohých ľudí. Netreba sa však čomu čudovať. Pri kvalitnej a dobrej masáži si oddýchnete, zrelaxujete sa a vyčistíte si myšlienky. Jej najväčšou výhodou je to, že má množstvo skvelých benefitov nielen pre psychické, ale tiež fyzické zdravie. Bohužiaľ nie každý si môže dovoliť alebo má čas na masáž. Ak do jednej z týchto skupín patríte aj vy, mali by ste staviť na masážny prístroj.

TOP MASÁŽNE PRÍSTROJE – náš výber

Na čo je masážny prístroj vhodný?

Masážny prístroj je vhodný na uvoľnenie celého tela a relax v pohodlí domova. Na to, aby ste sa cítili dobre dnes nepotrebujete chodiť do špeciálnych salónov. Stačí si len z desiatok výrobkov vybrať ten najlepší.

sviečky

Pre koho je masážny prístroj vhodný?

Masážny prístroj je vhodný pre úplne každú vekovú skupinu. Je jedno či máte dvadsať alebo päťdesiat rokov. Každý si zaslúži príjemný pocit či už počas alebo po masáži.

Dnešná doba je uponáhľaná. Človek často nemá čas na základné veci, nie to ešte na masáže.

Ak na seba nemáte čas, no chceli by ste to zmeniť, vyberte si pomocou nášho návodu jeden z modelov masážnych prístrojov, ktorý vám bude skvelo slúžiť. 

Typy

Pri nakupovaní masážneho prístroja sa stretnete s niekoľkými typmi, z ktorých si môžete vybrať. Medzi ne sa radia:

 • Masážne prístroje do ruky
 • Masážne prístroje na nohy
 • Masážne prístroje na celé telo
 • Masážne prístroje na chodidlá
 • Masážne prístroje na tvár
 • Masážne podložky do auta
 • Viacúčelové masážne prístroje

O každom type si povieme niečo viac.

Masážne prístroje do ruky

Ide o ručný masážny prístroj, ktoré pri masírovaní držíte v ruke. Vždy ho sústredíte na miesto, ktoré chcete masírovať. Je praktický, pretože sa jednoducho ovláda a často poskytuje niekoľko typov nadstavcov.

Mnohé z týchto prístrojov sa dajú okrem chrbta a nôh využiť aj na tvár. V takomto prípade však musí mať prístroj samostatný nadstavec.

Pri tomto type je dôležité sledovať niekoľko parametrov, ako napríklad veľkosť a hmotnosť. Prístroj by nemal byť príliš ťažký, aby sa s ním dobre pracovalo.

Mohutné nástroje sa ťažko ovládajú a nemuseli by splniť svoj účel.

Ich nevýhodou je najmä to, že ich musíte sami ručne ovládať. Tým pádom si toľko neoddýchnete, pretože na masáž sa musíte sústrediť.

Masážne prístroje do ruky sú vhodné najmä vtedy, keď potrebujete rozmasírovať určitú časť tela. Poskytujú uvoľnenie napríklad keď ste stuhnutí po cvičení.

Nie sú však vhodné pre relax alebo oddych. 

Tento typ môžeme deliť ešte na dva podtypy a to:

 • Manuálne - ide o model, ktorý musíte sami nielen držať, ale taktiež určitým spôsobom ovládať, aby ste si časť tela rozmasírovali. Nemajú svoj vlastný pohon, kvôli čomu sú aj lacnejšie.
 • Automatické - tento typ síce stále v rukách držíte, no už má svoj pohon a tým pádom výrobok len nacielite na miesto, kde chcete aby urobil svoju prácu. Cena je vyššia, no stále veľmi príjemná.

Masážne prístroje na nohy

V tomto prípade ide o celkom veľkú a komplexnú skupinu masážnych prístrojov, ktoré sa delia na ďalšie podmodely. K nim sa radia:

 • Manuálny masážny prístroj na nohy
 • Slippers - masážne papuče
 • Masážne podložky
 • Elektrické masážne prístroje na nohy
 • Lymfatické návleky
 • Multifunkčný masážny prístroj na nohy

O každom si povieme zopár informácií.

masírovanie chrbta

Manuálny masážny prístroj na nohy

Ako v prípade ručných typov, aj v tomto ide o masážny prístroj, ktorý držíte v ruke. Má však využitie len na nohy. Občas môže poskytnúť nejaké nadstavce, ktoré sa dajú použiť napríklad na chrbát.

Taktiež sa delá na dve skupiny a to:

 • Manuálne 
 • Automatické

Oba fungujú na rovnakom princípe ako pri ručných typoch. Pri manuálnych je potrebné vyvinúť nejaké úsilie, aby ste časť tela mohli masírovať.

Naopak, automatické majú svoj vlastný výkon. Spravidla fungujú na elektrickú energiu alebo batérie. Sú drahšie.

Slippers

Názov "masážne papuče" je odvodený od toho, ako v skutočnosti tento výrobok vyzerá. Má naozaj tvar papúč alebo topánok, do ktorých stačí len vložiť nohy a nechať ich masírovať.

Celý princíp týchto papúč spočíva v tom, že vyvíjajú tlak na určité oblasti chodidla. Tým pádom sú vhodné aj pre tých, ktorí musia dlhé hodiny stáť.

Pod pojmom slippers si predstavte akupresúrnu obuv, ktorá je vhodná pre každého, kto v práci stojí alebo chodí dlhé hodiny. To znamená, časníci, kuchári alebo predavači.

Mnohé druhy tejto obuvi poskytujú aj masáž členkov. 

Masážne podložky

Masážne podložky sú zas vhodné pre ľudí, ktorí dlhšie sedia a potrebujú nohy určitým spôsobom nielen prekrviť, ale taktiež masírovať. Spravidla majú šikmý tvar a sú pohodlné.

Môžete ich využiť napríklad v kancelárií alebo doma pri sledovaní televízie.

Elektrické prístroje

Elektrické masážne prístroje nemusíte nijako držať. Ide o výrobok, do ktorého dáte nohy a následne si už len vychutnávate príjemnú masáž. V mnohých prípadoch si môžete vybrať typ masáže a množstvo ďalších parametrov.

Elektrické prístroje sú drahšie, no rozhodne sa do nich oplatí investovať. 

Lymfatické návleky

Ide o zaujímavé návleky, ktoré majú rôznu dĺžku. Môžete ich mať len na nohách, poprípade až pod prsia. Vytvárajú tlakovú masáž, ktorá skvelo bojuje napríklad proti celulitíde alebo opuchom. 

Ich najväčšou výhodou je však to, že majú vzduchové komory, ktoré sa nafukujú a tým pádom rozprúdia lymfu. 

Multifunkčné masážne prístroje

Tento typ poskytuje rôzne možnosti masáže. Ide o najpraktickejšiu možnosť, na ktorú môžete staviť pri masáži nôh. Ide taktiež často o drahšie typy. Oplatí sa však investovať do nich.

masírovanie tváre

Masážne prístroje na celé telo

Vráťme sa však k hlavnému rozdeleniu masážnych prístrojov. Okrem tých do rúk a na nohy poznáme aj také, ktoré sú určené na celé telo. 

V tomto prípade ide o masáž, pri ktorej sa uvoľníte a zrelaxujete. Výhodou je, že nemusíte v ruke držať nič, čo by vás masírovalo.

Do tejto kategórie patrí napríklad masážne kreslo alebo masážne lehátko. Dokonca, niekde nájdete aj masážny vankúš.

Ich menšou nevýhodou je vyššia cena.

Masážne prístroje na chodidlá

Tento typ by sme mohli teoreticky zaradiť k masážnym prístrojom na nohy. Treba hp však spomenúť aj samostatne, pretože sa zameriava skutočne len na chodidlá. 

Spravidla ide o vaničky, do ktorých vložíte nohy a následne si o ne necháte postarať suchou alebo mokrou metódou. 

Suchú metódu robia podložky a mokrú perlový kúpeľ.

Masážne prístroje na tvár

Tento typ je najlepšie kúpiť samostatne. Mnohé prístroje poskytujú univerzálne nadstavce, ktoré sú vhodné aj na tvár. Nie vždy sú však presne prispôsobené. 

Tvár je citlivá a je potrebné, aby ste pred výberom produkt niekoľkokrát porovnali a sledovali jeho vlastnosti. Mnohé z nich fungujú nielen masážne, ale napríklad aj na vyčistenie pleti alebo k redukcií pigmentácie. 

Masážne podložky do auta

Vedeli ste o tom, že aj v aute si môžete užívať príjemnú masáž? Podložky sú vhodné najmä pre vodičov, ktorí sú za volantom dlhé hodiny. 

Viacúčelové masážne prístroje

Ide o modely, ktoré poskytujú niekoľko nadstavcov a sú vhodné na masírovanie takmer celého tela. Spravidla poskytujú niekoľko funkcií a nadstavcov na prispôsobenie. 

Medzi takéto typy patrí napríklad digitálny masážny prístroj - Neurostimulátor Tempo.

Ako vybrať ten najlepší masážny prístroj?

Keď už viete, aké masážne prístroje existujú, je dobré začať s výberom. Pri tom je potrebné vedieť o základných parametroch. Medzi tie sa radia:

 • Hmotnosť
 • Rozmery
 • Hlučnosť
 • Funkcie
 • Ovládanie

 

Pri každom modeli sa parametre môžu trochu odlišovať. 

olej na masírovanie

Hmotnosť

Tento parameter je dôležitý najmä pri ručných masážnych prístrojoch. Počas celej masáže ich budete držať v ruke, a preto by nemali byť príliš ťažké. Práve naopak.

Niektoré modely nájdete v hmotnosti od 3 - 5 kilogramov. Ide spravidla o menšie typy, ktoré sú vhodné pre každého používateľa.

Určite sa vyhýbajte príliš ťažkým prístrojom. Prácu by ste si mohli zbytočne zhoršiť a sťažiť.

Rozmery

Rovnako ako hmotnosť, aj rozmery sa často sledujú pri manuálnych typoch. Dobré je však brať ich do úvahy aj v prípade, že si kupujete masážne kreslo alebo lehátko. Musí sa vám do domácnosti zmestiť.

Rozmery sú obzvlášť dôležité pri masážnych prístrojoch na chodidlá. Vtedy ide o vaničky, do ktorých sa musia zmestiť vaše nohy.

Hlučnosť

Príliš hlučný nástroj je len príťažou. Neoddýchnete si pri ňom a bude vadiť nielen vám, ale aj ostatným ľuďom v miestnosti či v domácnosti.

Výrobcovia tento parameter uvádzajú v decibeloch.

Aby ste si však vedeli hlučnosť predstaviť, šum lístia má približne 20 dB a tichý rozhovor ľudí 40 - 50 dB. Bežná hlučnosť spotrebičov v domácnosti býva 70 - 80 dB. 

Funkcie

Každý masážny prístroj by mal mať nejaké funkcie, vďaka ktorým bude jeho ovládanie jednoduchšie a výsledok z masáže omnoho lepší.

Rovnako ako pri jednotlivých parametroch, tak aj pri funkciách je potrebné vedieť, že pri každom modeli sú iné. Niektoré ich majú viac, iné menej.

Toto sú základné:

 • Displej - drahšie modely s viacerými funkciami poskytujú displej, na ktorom môžete vidieť jednotlivé informácie. Táto funkcia pomáha pri nastavovaní programov alebo režimov.
 • Regulovanie vibrácií alebo masírovania - pri masírovaní by vám mal prístroj poskytovať reguláciu vibrácií. Jednoduchšie si tak masírovanie prispôsobíte podľa seba.
 • Infračervené svetlo - táto funkcia pomáha prekrvovať končatiny a zlepšiť prísun živín do tkanív. Vie tiež uvoľniť kŕče a svalstvo. Ide o skvelú funkciu, za ktorú sa oplatí priplatiť si.
 • Časovač - pomáha vám nastaviť si dĺžku trvania masáže. Nemusíte sami sledovať čas. Po uplynutí daného intervalu sa prístroj vypne.
 • Nadstavce - ak chcete univerzálny nástroj, ktorý sa zameria na masírovanie viacerých častí tela, je potrebné, aby mal nadstavce.
 • Aromaterapia - tie modely, ktoré ponúkajú masáž za pomoci vody, vám vedia poskytujúť aj možnosť aromaterapie. Do vody môžete pridať éterický olej, ktorý pomôže uvoľniť vašu myseľ.
 • Ohrev vody - taktiež ide o funkciu, ktorá by nemala chýbať pri masážnych prístrojoch na princípe vody.
 • Magnetoterapia - ide o metódu, ktorá funguje na základe magnetického poľa. To vplýva na mäkké tkanivá a zlepšuje prekrvenie.

masírovanie

Ovládanie

A posledným dôležitým parametrom je ovládanie. To by malo byť jednoduché a intuitívne. Masážny prístroj sa najčastejšie ovláda pomocou tlačidiel, ktoré sa na ňom nachádzajú.

Zhrnutie

Výber masážneho prístroja môže byť náročný. Predsa len, na trhu nájdete obrovské množstvo rôznych typov.

Pri výbere sa zamerajte najmä na to, čo chcete masírovať a následne na parametre a funkcie, ktoré modely poskytujú. Takto sa vám podarí vybrať si ten najlepší masážny prístroj.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here