DomovŠportZimné športyAko vybrať snowboard? S týmto návodom to hravo zvládnete

Ako vybrať snowboard? S týmto návodom to hravo zvládnete

S blížiacou sa zimou sa čoraz viac ľudí rozhliada po novej zimnej výbave. Ak patríte k fanúšikom snowboardu alebo ste sa práve rozhodli, že by ste ho radi vyskúšali, ste na správnom mieste. Spísali sme základné tipy, pomocou ktorých si krok za krokom vyberiete ten správny snowboard pre vás.

Na čo budete snowboard používať?

Že na snowboardovanie, to je jasné. Ale čo taký štýl jazdy? Kde budete jazdiť? Patríte k pokročilým alebo k začiatočníkom? Snowboardistov môžeme pre lepšiu predstavu rozdeliť do 4 kategórií:

Rekreant 

Jožo, ktorý na svah vybehne tri razy za sezónu. Jazdí už nejaký ten rok, no jeho snowboardové zručnosti sú priemerné. Spustí sa dole zjazdovkou a sem-tam si strúhne aj oblúčik.

Carvingový snowboardista

Mohli by sme povedať, že keď si rekreant Jožo naozaj snowboard zamiluje a ďalšiu sezónu strávi na svahu niekoľko týždňov, nájde si inštruktora a výrazne popracuje na svojich zručnostiach, stane sa z neho carvingový snowboardista. Carvingová jazda je typická tým, že je rýchla, menej bezpečná než rekreačné „vozenie“ a sprevádzaná výraznými oblúkmi, ktoré sa jazdia na hrane dosky.  Pre tento tip jazdy je potrebné špeciálne viazanie aj snowboard a predpokladá dobrú stabilitu pri bežnom jazdení.

Freerider

Tempo má vražedné, jeho revírom však nie sú zjazdovky. Freeridera nájdete všade tam, kde je kopec snehu, neupravené zjazdovky a pokojne aj stromy či iné prirodzené prekážky. Jeho snowboard potrebuje, aby sa nezabáral do neupraveného snehu, bol ľahko ovládateľný a vhodný napríklad aj na skoky- ak by ho prekvapil napríklad zráz či previs.

Freestyler

Niekedy môže pripomínať tanečníka či akrobata. Pre tohto snowboardistu sú typické triky, skoky a iné akrobatické kúsky. Na klasickej zjazdovke sa veľmi nepovozí, vyhľadáva snowparky alebo špeciálne upravené zjadovky.

Najlepšie snowboardy – náš výber

Keď už máte jasno v tom, na aký štýl jazdy a úroveň pokročilosti snowboard potrebujete, môžete pristúpiť k samotnému výberu.

Základnou výbavou je doska, viazanie a topánky na snowboard. Kvôli bezpečnosti by ste mali popremýšľať aj nad výberom prilby, chrániča chrbtice a okuliarov na snowboard. 

Aby ste svoj snowboard udržali čo najdlhšie v dobrej kondícii, je vhodné kúpiť si rovno aj obal.

snowboard komplet set prilba

1. Doska

Výber vhodnej dosky môže niekedy pripomínať aj výber životného partnera. Existujú určité parametre, ktoré musí spĺňať, no veľa záleží od vašich subjektívnych pocitov a preferencií. Na čo sa teda zamerať?

Dĺžka

Na veľkosti záleží a pri snowboardoch to platí dvojnásobne. Ich dĺžka je najčastejšie udávaná v centimetroch. Snowboard má správnu dĺžku, ak vám po postavení siaha po bradu. Snowboard myslíme.

Nič však nie je čiernobiele a v určitých prípadoch môžete profitovať z kratšej i dlhšej dosky. Dlhší variant, než po bradu, môže byť vhodný pre ťažších jazdcov, pretože sa ich hmotnosť môže rozložiť na väčšiu plochu. Ak ste začiatočník, takisto môžete profitovať z mierne dlhšieho snowboardu, i keď celkovo sú dlhšie považované za rýchlejšie.

Kratšia doska vám prinesie viac slobody, ak ste pokročilý a chcete si užiť nejaký ten trik alebo manévrovanie.

Nosnosť

Vaša hmotnosť  neurčuje dĺžku snowboardu iba kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti. Uistite sa, že vami vybratý snowboard je vhodný pre vašu hmotnosť, aby ste predišli nepríjemnostiam, akými je napríklad poškodená či prasknutá doska.

Ako sa z toho vysomáriť? Jednoducho – ak vážiš viac, než je pri tvojej výške bežné, zvoľ si bez ohľadu na iné parametre radšej dlhší snowboard. Naopak, ak si ľahší, môžeš si dovoliť kratší snowboard bez toho, aby si sa bál horšej ovládateľnosti.

Šírka

Niekto preferuje tenšie, iný hrubšie. Všeobecne platí, že šírka snowboardu by mala ladiť s vaším telom. Snowboard by ste aj kvôli šírke mali vždy vyberať spolu so snowboardovými topánkami.

Pre ideálne ovládanie by mali o niečo presahovať hranu dosky (1, maximálne 2 centimetre).

Ak sa chceme baviť o konkrétnych číslach, najpredávanejšie snowboardy sa pohybujú niekde okolo 25 – 26 cm.

Tvar

Vykrojenie dosky hrá kľúčovú úlohu pri ovládaní vašej jazdy, venujte mu preto zvýšenú pozornosť už pri výbere snowboardu.

Na výber je viacero možností – ľudia od fachu ich volajú camber, rocker, flat alebo flying-V. Bližšie ti poradia tu.

Tvrdosť

Ak si začiatočník, zvoľ si najprv mäkší snowboard, ktorý je poddajnejší a umožní ti lepšie precítiť ovládanie.

Čím je doska tvrdšia, tým jemnejšie sa ovláda, snowboard sa stáva rýchlejším a pre začiatočníka aj ťažko zvládnuteľným.

zena snowboardistka

2. Prilba na snowboarde – rozmar či nutnosť?

Ak premýšľate nad kúpu snowboardu pre vaše dieťa do 15 rokov, mali by ste vedieť, že povinnosť nosiť na svahu prilbu ukladá zákon od roku 2015.

Počet úrazov (aj tých smrteľných či s trvalými následkami) bol totiž alarmujúci.

Rýchlosť na lyžiach či snowboarde môže ľahko prekročiť 50 kilometrov za hodinu – čo je rýchlosť, akou jazdia autá v mestách. Riskli by ste to v takejto rýchlosti bez prilby?

Pozor! Aj keď na Slovensku nie sú osoby nad 15 rokov povinné použiť na zjazdovkách prilbu, v ostatných štátov je to nie vždy pravidlom. Pred vycestovaním do zahraničia si potrebu použitia ochrannej prilby pre istotu overte. 

Ak je pre vás bezpečnosť prvoradá, prilba je základom, ktorý nechýba vo výbave žiadneho zodpovedného snowboardistu či lyžiara. Na čo sa pri jej výbere zamerať?

  • Prilba musí byť certifikovaná – každá prilba musí spĺňať predpísanú normu. Bližšie informácie nájdete tu.
  • Veľkosť – základným parametrom je obvod hlavy, ktorý jednoducho zmeriate doma a prilbu môžete objednať aj online. Na výber je z viacerých veľkostí, pričom každá má určené rozpätie niekoľkých centimetrov, ktoré jednoducho regulujete v zadnej časti šikovným kolieskom.

Ako správne zmerať obvod hlavy?

Aby vaša prilba sadla, musí korešpondovať s vaším obvodom hlavy. Na meranie použite meter, zíde sa aj zručný asistent. Veďte meter horizontálne po hlave tesne nad obočím – asistent vám môže skontrolovať, či je meter vzadu na hlave stále rovnobežný s umiestnením nad obočím.

Kedy prilba nesedí?

  • ak ju nedokážete pritiahnuť tak, aby pevne držala na hlave aj bez zapnutia
  • ak vás zapínanie pod bradou škrie a ťahá aj po prispôsobení dĺžky
  • nebráni vám vo výhľade
  • pohodlne ju nasadíte aj spolu s okuliarmi

Tip: príjemnou vychytávkou sú v niektorých prilbách molitanové vypchávky, ktoré umožnia dokonalé prispôsobenie sa tvaru vašej hlavy. Tie drahšie majú aj integrované slúchadlá – pretože hudba je život J Z tých dôležitejších spomenieme napríklad reflexné prvky, ktoré vám môžu ušetriť nejednu zrážku s lyžiarom či  iných snowboardistov.  Popremýšľať nad reflexnými prvkami by mohli aj freerideri – prilba im totiž môže zachrániť život nielen tým, že ochráni hlavu, ale aj umožní rýchlejšie nájdenie v teréne.

Ak stále pochybujete o tom, či si prilbu zadovážiť, pozrite si nasledujúce video. Aj majster tesár sa utne – a títo snowboardisti sú toho jasným príkladom. Au.

3. Topánky na snowboard

Po výbere dosky prichádza na rad výber vhodných topánok. Mali by ste tak urobiť ešte predtým, než si kúpite viazanie. Správne padnúce topánky sú základom, ktorý vám poskytne pohodlie a musia do viazania dokonale sadnúť – no vybrať topánky je o čosi náročnejšie.

4. Viazanie na snowboard

Rozlišujeme dva typy viazaní, a to mäkké a tvrdé.

Prečo zvoliť mäkké viazanie?

  • lacné
  • jednoduché na ovládanie
  • vhodné aj pre začiatočníkov

Existujú dva druh mäkkého viazania. Klasické mäkké viazanie je charakteristické, že zozadu cez pätu obopína nohu až smerom k lýtku. Je vhodné najmä pre začiatočníkov a pri akrobaciách, keďže poskytuje dostatočnú oporu zadnej strane nohy – naopak, dopredu a do strán je voľné.

Ak patríte k začiatočníkom alebo na svah vyrážate iba párkrát za sezónu, toto viazanie vám urobí skvelú službu za pomerne malé peniaze.

Tzv. flow viazanie je síce jednoduchšie na zapínanie, no oproti klasickému je drahšie a nie je vhodné pre všetky typy topánok. Ak ste laik a chcete staviť na istotu, obyčajným mäkkým viazaním neurobíte krok vedľa.

Čím je charakteristické tvrdé viazanie?

  • ľahko sa obúva
  • lepší prenos síl
  • ťažšie sa ovláda
  • nevhodné pre začiatočníkov
  • možné použiť aj lyžiarske topánky

Nezabudnite: Veľkosť viazania by vždy mala zodpovedať veľkosti vašich snowboardových topánok!  

Narozdiel od topánok je však viazanie číslované systémom XS – XL, kde každej veľkosti prináležia konkrétne čísla topánok.

zena snowboard usmev

Ako čo najjednoduchšie vybrať snowboard?

Ak ste začiatočník alebo nemáte chuť stráviť dlhé hodiny študovania a vyberania vhodného snowboardu, topánok, viazania a xy ďalších vecí, niektoré e-shopy ponúkajú aj tzv. snowboard komplety, kde nájdete dosku, topánky aj viazanie skombinované tak, aby spolu zabezpečili funkčnosť aj bezpečnosť.

Nielen, že ušetríte čas, ale získate aj istotu, že všetky komponenty budú k sebe skvele pasovať.  Pri kúpe kompletov často potešíte aj peňaženku, pretože kompletná výbava kúpená pohromade vás vyjde spravidla lacnejšie.

Na čo ešte pri výbere snowboardu nezabudnúť?

Okuliare na snowboard

Spolu s prilbou sú extrémne dôležité aj okuliare na snowboard. Ostré horské slnko nielen sťažuje viditeľnosť, ale takisto môže vyššia koncentrácia UV žiarenia poškodiť tvoj zrak. Pri rýchlej jazde, snežení či (nedajbože) daždi zase oceníte, že vám nič nešľahá do očí. Tak či onak – oči máme iba dve, a preto si ich musíme chrániť.

Chránič chrbtice

Spomedzi všetkých úrazov sú najtragickejšie úrazy hlavy, hneď po nich nasledujú úrazy chrbtice. V chrbtici je uložená miecha, ktorou prechádzajú nervy. Pri ich poškodení v oblasti krku sú zranenia nezlúčiteľné so životom. Ak poranenie nastane o čosi nižšie, v závislosti od konkrétneho miesta môže poranený ostať paralyzovaný na vozíku.

Neriskujte zbytočne a stavte na kvalitný chránič chrbtice, ktorý vám, takisto ako prilba, môže zachrániť život.  

Ako fungujú?

Chránič chrbtice si môžete predstaviť ako pancier korytnačky. Pri náraze pomôže kinetickú energiu rozložiť na čo najväčšiu plochu, čo zníži pravdepodobnosť poškodenia chrbtice.  Existujú viaceré druhy chráničov, najčatejšie sa stretnete s rozdelením na tvrdé a mäkké. Netreba byť génius, aby ste uhádli, čím budú charakteristické J

Mäkké chrániče si v poslednej dobe získavajú čoraz väčšiu obľubu. Vďaka technologickému pokroku a moderným materiálom dnes aj mäkké chrániče spĺňajú (musia J ) rovnaké normy ako tvrdé.

Sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré sú na dotyk mäkké, no pri náraze okamžite stvrdnú a poskytnú potrebnú ochranu. Spravidla sú pohodlnešie a príjemnejšie na nosenie.

Ktorý chránič zvolíte závisí iba na vašej preferencii. Pre výber budete potrebovať vedieť  vašu výšku a šírku ramien – podľa týchto údajov si vďaka veľkostným tabuľkám jednoducho zvolíte vašu veľkosť.

Obal na snowboard

Asi nemáte zjazdovku hneď za domom, preto sa oplatí investovať aj do poriadneho obalu. Ochránite váš snowboard od škrabancov pri prevážaní a na výber máte z rôznych veľkostí, farieb aj cenových relácií.

Čo sa v mladosti naučíš…

Pre trochu motivácie (alebo demotivácie?) si pozrite video iba 1 – ročného snowboardistu, ktorý to na zjazdovke dáva naozaj na pána.

3.5/5 - (6 hlasov)

1 komentár

  1. Minulý rok som kúpil board tak už sa neviem dočkať sezóny nech ho znova poriadne vyskúšam. Len sa bojím či to nebude ako keby som nanom stál prvý krat :D. Inak super článok.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.