DomovŠportOchranné pomôckyBandáž na koleno - Vyberáme tie najkvalitnejšie ortézy a bandáže

Bandáž na koleno – Vyberáme tie najkvalitnejšie ortézy a bandáže

Prinášame vám článok o ortézach, bandážach a ich použití v športe. K čomu všetkému sa bandáž na koleno používaja? Ako vybrať tú správnu práve pre vaše ťažkosti?

Tento článok vás prevedie základnými informáciami o ortézach, o najčastejších problémoch, pri ktorých môžu ortézy pomôcť, vrátane výberu tej najvhodnejšej.

Tieto produkty máme osobne vyskúšané!

Čo sú vlastne ortézy?


Náročné fyzické aktivity a šport predstavujú neoddeliteľnú súčasť nášho života. V priebehu ťažších a monotónnych aktivít sa však zvyšuje riziko preťaženia alebo poranenia muskuloskeletárneho systému (svalovo-kostrového).

Potom máme dve možnosti. Prestať sa hýbať, alebo sa efektívne chrániť. My, ktorí pravidelne športujeme, ale vieme, že šport je radosť, a urobíme všetko preto, aby sme športovať mohli stále.

Poraneniam sa snažíme predchádzať, a keď už sa vyskytnú, tak ich čo najefektívnejšie vyliečiť.

Ortézy predstavujú prostriedok ako pre prevenciu, tak aj pre samotnú liečbu poranení.

Slovo ortéza zahŕňa pomôcky mnohých podôb od obyčajných bandáží na koleno až po špeciálne pomôcky využívajúce elektronické kĺby, ktoré pomáhajú ochrnutým ľuďom opäť chodiť.

V športe slúžia prevažne ako podpora pre odľahčenie poranenej časti tela a ochrana pred poranením z preťaženia.

Účel používania ortéz a bandáží


Najčastejšie sú ortézy používané za účelom:

  • pomocistabilizujú kĺb a odľahčujú jeho zaťaženie
  • zvýšenie propriocepcie – spôsobujú zvýšené uvedomovanie si postihnutej časti tela
  • prehrievania – zvyšujú prekrvenie a zlepšujú pripravenosť kĺbu na záťaž
  • kompresie – stláčajú miesto, kde došlo k opuchu po poranení
  • imobilizácie – poskytujú znehybnenie požadovanej partie pre upokojenie po poranení
  • pôsobenia na psychiku – pocit bezpečia, placebo

Ortézy a bandáže môžeme deliť na:

  • sériovo a individuálne vyrábané
  • športové a liečebné
  • pevné, mäkké

Podľa funkcie potom na:

  • pásiky
  • návleky
  • spevňujúce ortézy/bandáže
  • funkčné ortézy/bandáže
  • rehabilitačné ortézy/bandáže

bandáž a ortéza na koleno

Pásiky (epikondylárne, patelárne)


Pásiky sa používajú tam, kde v dôsledku preťažovania určitej skupiny svalov došlo k vzniku zápalu v oblasti úponu šľachy na kosť.

Ide predovšetkým o prípady epikondylitíd v oblasti lakťa (tenisový alebo golfový lakeť), skokanské koleno alebo poruchy stability jabĺčka.

Pásik pritláča šľachu pred postihnutým úponom a tým znižuje jeho zaťažovanie.

Návleky


Používajú sa predovšetkým v prípadoch bolestí kĺbov plynúcich z preťažovania a nedostatočnej stabilizácie kĺbu.

Vďaka neoprénu a kompresii kĺbu ho spevňujú a dodávajú pri pohybe pocit istoty.

Okrem tohto mechanického efektu navyše udržujú kĺb v teple, čo je vhodné najmä v prípadoch chronického preťažovania, na ktoré často nadväzujú zápaly šliach a svalových úponov.

Okrem spevnenia kĺbov sa špecifické návleky používajú aj pre zvýšenie kompresie vo svaloch.

Tá má za následok zlepšenie cirkulácie krvi v danej oblasti.

Zlepšenie prekrvenia sa dá využiť jednak pre zlepšenie výkonnosti u vytrvalostných športov u dlho zaťažovaných svalov, alebo v prípadoch po ľahších svalových zraneniach, kedy má cirkulácie krvi a lymfy v danej oblasti významný vplyv na proces hojenia.

Návleky na kolená


Návleky môžu byť buď jednoduché, alebo spevnené popruhy, ktoré fungujú ako protiťah svalov, ktoré spôsobujú preťažovanie kĺbu a bolesť.

Návleky môžu byť tiež na niektorých miestach vystlaný na účel mechanickej ochrany kostených štruktúr – napr. u kolenných návlekov môže byť vložený „vankúšik“ v oblasti jabĺčka, ktorý má tlmiť nárazy do tejto kosti.

V prípade kolenných návlekov môže byť v oblasti jabĺčka tiež otvor, do ktorého by mala jabĺčko zapadať.

Tieto ortézy sa používajú predovšetkým v prípade tzv. patellofemorálneho syndrómu, teda bolestí, ktoré sú spôsobené zlým (nadmerným) pohybom jabĺčka pri športe.

V tomto prípade zaisťuje ortéza dostatočný prítlak na tkanivá a vďaka otvoru, ktorý by mal byť presne na kolennej kosti, tiež limituje jej pohyb (ale len do tej miery, aby nebol limitovaný pohyb celého kĺbu).

Ortézy na koleno

Hľadáte kvalitné ortézy na koleno? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.

Spevňujúce ortézy


Používajú sa predovšetkým ako prevencia úrazov postranných väzov a predného skríženého väzu kolena.

Patrí tu väčšina športových bandáží na koleno. Na rozdiel od návlekov sú vystužené po stranách mäkkými kovovými plátmi, ktoré absorbujú až 30% nárazov, ktoré zaťažujú väzy. Príkladom takejto ortézy je aj magnetická bandáž na koleno.

Väčšia stabilita kĺbu je ďalej zabezpečovaná pomocou pásikov, ktoré zaisťujú ťah v smere ťahu väzov a svalov.

Tieto ortézy sa používajú predovšetkým v kontaktných športoch, kde hrozia časté nárazy spôsobujúce strižné sily pôsobiace na väzy.

Nedá sa ale plošne povedať, že by tieto ortézy mali nosiť všetci športovci, ktorí sa venujú kontaktnému športu.

Malo by sa jednať skôr o jedinca, u ktorých je riziko úrazu zvýšené – teda u jedincov, ktorí majú problémy s väzmi (mali už niekedy v histórii väzy poranené, alebo je u nich zistená zvýšená elasticita väziva, tzv. hypermobilita) alebo nemajú dostatočne zabezpečenú stabilizáciu kĺbu okolitými svalmi.

bandáž a ortéza na koleno

Funkčné ortézy


Funkčné ortézy zaisťujú stabilitu kĺbu so zameraním na špecifický problém na rozdiel od spevňujúcich ortéz, ktoré pomáhajú stabilizovať kĺb ako celok. Bývajú vystužené kovovými ohybnými plátmi a pružnými pásmi.

Výstuže spevňujú kĺb v smeroch, ktoré by ho ohrozovali (v zmysle zranenia), pružné pásy, ktoré bývajú na ortéze v určených smeroch, potom pôsobia ako podpora stabilizačného ťahu svalov.

Niektoré ortézy majú aj lokálne uspôsobený materiál podľa priebehu svalov v okolí kĺbu, čím zaisťujú správnu aktiváciu svalov a ich prekrvenie.

Funkčné ortézy sa využívajú predovšetkým v oblastiach, ktoré už boli zranené, a preto je tu zvýšené riziko ďalšieho úrazu. Voľba konkrétnej ortézy by mala vychádzať z typu poranenia.

Po zložitých poraneniach kĺbu, ako je napr. ruptúra ​​skríženého väzu, je dobré voliť ortézy s väčším zaistením klubu, teda funkčné varianty s viacerými pružnými pásmi a výstuhami, ktoré zaistia stabilitu kĺbu vo viacerých smeroch.

Okrem poúrazových stavov sa dajú funkčné ortézy, vzhľadom k ich väčšiemu zaisteniu pozície kĺbu, použiť aj pri bolestiach spôsobených artrózou, teda opotrebením kĺbových plôch.

Vďaka ťahu pružných pásov a tlaku výstuh zaisťuje ortéza optimálnu polohu kĺbových plôch voči sebe a tým aj spomaľuje ďalšie degeneratívne zmeny v kĺbe.

Rehabilitačné


Rehabilitačné alebo pooperačné ortézy sa v športe nepoužívajú.

Jedná sa o rigidné/pevné ortézy, ktoré v období tesne po operácii alebo úraze obmedzujú pohyblivosť v kĺbe.

Bolia vás kolená? Možno je to chodidlami!


Do oblasti ortéz patria aj podpätníky a biomechanicky pôsobiace stielky do topánok. Naše chodidlá nosia naše telo a vyrovnávajú postavenie celého tela, a preto ich poranenia alebo zlá poloha môže byť príčinou problémov prejavujúcich sa v iných telesných partiách.

Veľmi často sa potom stretávame so sekundárnou bolesťou chrbta či kolien.

Správne tvarované stielky vhodnej tvrdosti sa dajú považovať za absolútny základ medzi ortotickými pomôckami, a to ako v prevencii, tak aj v samotnej liečbe.

Odbor, ktorý sa výrobou stielok zaoberá, sa nazýva kalceotika a je možné využiť ako sériové, tak aj individuálne vyrábané stielky.

Základné funkcie stielok tvorí:

  • podpora
  • pohlcovanie nárazov
  • odľahčenie kĺbov

Biomechanické stielky potom korigujú aj zlé postavenie.

Niečo málo o materiáloch


V minulosti sa vyrábali takmer všetky ortézy z neoprénu, lebo je to materiál, ktorý zaistí správnu dávku kompresie a nestráca svoje vlastnosti pri neustálom potení, praní a silnom namáhaní ortézy.

Má teda nezastupiteľné miesto v oblasti športových ortéz, ale upúšťa sa od neho v oblasti ortéz liečebných.

Tam je dôležité používať pomôcku celodenne po dobu mnohokrát aj niekoľkých týždňov a nejde tu o nutnosť prehriatia, ale iba o stabilizáciu, kompresiu a obmedzenie pohybu daného kĺbu.

Preto sa začali objavovať materiály priedušné alebo s tepelne regulačnými vlastnosťami.

Jedným z najvyspelejších komfortných materiálov je PCM (Phase Change Material). Technológia PCM bola pôvodne vyvinutá pre kozmonautov na vyvažovanie teploty v skafandroch.

Materiál obsahuje mikroskopické guľôčky, ktoré udržujú pevnú štruktúru až do 37°C. Akonáhle teplota presiahne 37°C, guličky sa skvapalnia. Počas tohto procesu je pohlcované teplo, čo spôsobí ochladzovanie kože. P

roces potom funguje aj opačne.

Bandáže na koleno

Hľadáte kvalitné bandáže na koleno? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.

Bojíte sa nepríjemného pachu?


Rovnako ako si dnes môžeme kúpiť ponožky so striebrom pre pohlcovanie pachu, tak si môžete zaobstarať bandáže, ktorým nie je jedno, čo cíti okolie užívateľa ortézy.

Technológia SKINGUARD® používaná pri týchto ortézach síce zvyšuje ich cenu, ale prináša antibakteriálny účinok a značné zníženie zápachu pri dlhšom nosení.

Na medzinárodnom trhu sa stretávame s originálnymi názvami rôznych priedušných tkanín a iných špecialít v oblasti materiálov.

Všetky v zásade smerujú k rovnakému cieľu – 100% funkcie a maximálny komfort pre užívateľov.

Tu univerzálna rada pre výber neexistuje, ale s istotou možno povedať, že s kvalitou materiálu rastie aj cena produktu.

Prehľad najpoužívanejších materiálov


Často používané materiály u športových ortéz a bandáží:

  • SBR/Neoprén – hrejivý a pružný materiál vysokej hustoty, ktorý výborne pohlcuje nárazy. Je veľmi odolný a môže byť neobmedzene praný bez straty flexibility.
  • M-Vent – SBR/Neoprén, ktorý je prederavený pre odvod vlhkosti a odvetrávanie, čím zachováva pocit sucha a tepla.
  • Kevlar® – mimoriadne silný materiál z vlákien odolných proti odreniu, vysokým teplotám a chemikáliám.
  • DURATEC® – silný materiál z vlákien odolných proti odreniu a vysokým teplotám.
  • Lycra® – veľmi rozťažné, syntetické, elastomérové ​​vlákno.
  • Coolmax® – originálna funkčná látka poskytujúca chladivý komfort s výborným odvodom vlhkosti. Vlákna použité v látkach Coolmax, na rozdiel od bežne používaných polyesterových látok so štandardnými vláknami, zaisťujú zvýšenú priedušnosť. Špeciálne vlastnosti látok Coolmax sa zabudovávajú priamo do vlákien, bez toho by vyžadovali ďalšie chemické ošetrenie ako iné látky.

Mechanizmy poranenia


Aby ste sa v tom lepšie orientovali, prinášame krátky text o najčastejších postihnutiach, u ktorých je možné pomôcť ortézou, resp. bandážou.

Poranenie muskuloskeletárneho systému možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

  • poranenia ako následok úrazu
  • poranenia z preťaženia

Poranenie ako následok úrazu


Poranenie ako následok úrazu má väčšinou konkrétne miesto, kde k poraneniu došlo a relatívne jasný liečebný plán.

Bežne postihnutými štruktúrami sú kosti, svaly, šľachy, väzy a kĺbové puzdrá.

Veľmi časté je poranenie kolien, v tomto prípade volíme bandáž na koleno a snažíme sa vytvoriť kompresiu a redukciu mobility kolenného kĺbu.

Poranenie z preťaženia

Poranenia z preťaženia sú spôsobená nadmerným pridaním tréningovej záťaže v príliš krátkom časovom horizonte.

Často sú postihnuté svaly, šľachy a ich úpony a miesta prechodu medzi svalom a šľachou.

Úrazy z preťaženia sú ovplyvnené vnútornými a vonkajšími faktormi (pozri ďalej) a nemajú vždy jasný pôvod vzniku.

Poranenie z preťaženia môže spôsobiť:

  • nedostatočná rehabilitácia po predchádzajúcom poranení
  • zhoršená rovnováha / koordinácia
  • znížená sila
  • svalová nerovnováha
  • narušená mobilita
  • hyperaktivita
  • zlé anatomické postavenie
  • genetické predispozície
  • vek
  • nepravidelný tréning
  • jednostranný tréning
  • príliš rýchly nárast tréningovej záťaže
  • nedostatočné zotavenie
  • zlá technika pohybu
  • zlé vybavenie
  • zlá obuv

Rady pre prevenciu poranení


Predíďte zraneniam a nebudete potrebovať bandáže ani ortézy!

Pre zdravé a dlhodobé vykonávanie športových aktivít majú obrovský význam relaxačné fázy medzi jednotlivými tréningovými jednotkami.

Práve v týchto fázach dochádza k regenerácii a zosilneniu kostí, šliach a svalov. Neplatí teda vždy čím viac, tým lepšie.

Tu je niekoľko základných rád pre zníženie rizika poranenia:

Mikro-pauzy – ak je vaša práca sedavá a opakujúca sa, je veľmi dôležité robiť krátke prestávky alebo vkladať ľahké cvičenia k prevencii proti preťaženiu.

Zahriatie pred tréningom – pre prípravu tela na náročnú záťaž by sme nikdy nemali zabudnúť na zahriatie prostredníctvom ľahkého cvičenia.

Upokojenie po tréningu – ľahké cvičenie po tréningu je dôležité pre odplavenie odpadových látok metabolizmu, akou je napríklad aj kyselina mliečna.

Strečing – tréning za účelom zvyšovania, znovunadobudnutia alebo udržiavanie rozsahu pohybu v svaloch a kĺboch, techník strečingu je niekoľko, ale vždy treba preťahovať zahriate svalstvo. Viac info o strečingu…

Tréningová dávka – zvyšovanie stupňa tréningu ako v jeho dĺžke, tak aj intenzite musí prebiehať postupne a pravidelne.

Zotavenie – pre docielenie optimálneho efektu tréningu je potrebný dostatočný odpočinok medzi tréningovými jednotkami – jedine to dovoľuje telu zužitkovať tréning najlepším možným spôsobom.

Strava a pitný režim – správna strava a pitný režim je absolútny základ pre energizáciu organizmu a udržanie jeho správnej hydratácie; v priebehu tréningu už nemáme šancu dohnať zle rozvrhnuté stravovanie v priebehu dňa.

Obuv – výber topánok by mal byť volený podľa druhu aktivity a povrchu, kde je aktivita vykonávaná; napríklad nikdy nekombinujeme topánky na beh a chôdzu, pretože chodidlá sú rozdielne zaťažované; rovnako tak nepotrebujeme tak spevnené topánky pre kondičný beh ako na halové športy, kde dochádza k prudkým zmenám pohybu.

Biomechanické stielky do topánok – individuálne tvarované stielky do topánok sa používajú pri zhoršenom postavenie chodidiel, alebo ak potrebujeme podporiť funkciu topánok.

4/5 - (8 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.