DomovMagazínBolesť päty môže naznačovať viacero problémov. Rozhodne ju neignorujte!

Bolesť päty môže naznačovať viacero problémov. Rozhodne ju neignorujte!

Akákoľvek bolesť pri alebo po cvičení naznačuje, že s našim telom nie je niečo v poriadku a je potrebné proti tomu bojovať. Jednou z týchto bolestí je aj bolesť päty. Tá môže mať niekoľko podôb kedy bolí vonkajšia alebo vnútorná strana nohy. Taktiež môže mať niekoľko dôvodov, prečo sa v našom tele objavuje. Rozhodne ju netreba ignorovať. Mohli by ste si spôsobiť viac problémov, ako sa zdá.

Bolesť pri športe je celkom bežná. Často nás bolia svaly, keď cvičíme s vyšším závažím alebo nohy, keď beháme. Nehovoriac o tom, že po takomto náročnom cvičení pociťujeme bolesť tzv. „svalovice“. Dá sa však povedať, že bolesť, ktorú sme spomenuli, je dobrá a odlišná od tej, ktorú pociťujeme, keď sme nejakým spôsobom počas športu zranení. Takejto bolesti je potrebné vyhýbať sa, pretože by sme si mohli priviesť problémy, ktoré sa s vami budú ťahať celý život.

chodidlá

Bolesť päty naznačuje iné problémy

V našom tele akosi všetko súvisí so všetkým. Bolesť síce cítite v jednej časti tela, no po návšteve lekára zistíte, že problém je na opačnom konci. Rovnako je to aj s pätou.

Bolesť päty môže naznačovať viacero problémov. Spravidla sa spája s pohybovým aparátom. To, ako chodíme, stojíme či sedíme ovplyvňuje naše chodidlá a naopak. Postavenie nôh ovplyvňuje to, ako chodíme, stojíme či sedíme.

Je to celkom jednoduché. 

Keď päta bolí, môže naznačovať viacero problémov, ktoré sú skryté v celom tele. Preto sa netreba zamerať len na pätu a ošetrovať ju.

V prípade dlhších problémov je potrebné zájsť za doktorom a zistiť, v čom sa problém skrýva.

Príznaky bolestivej päty

Príznaky bolestivej päty sú zo začiatku veľmi nejasné a zriedkavé. Ráno sa zobudíte a cítite, ako vás päta jemne bolí, no po „rozchodení“ zistíte, že necítite nič. Bolesť sa vytratí.

Následne začne bolesť pretrvávať dlhšie. Začnete si všímať, že ráno vám nestačí zopár minút na rozchodenie. Ešte aj počas cesty do práce bolesť cítite.

Následne vám bolesť nedá spávať a budete ju cítiť nepretržite. Poprípade vždy, keď pätu zaťažíte. Nehovoriac o športe. Bolesť päty pri behaní alebo po ňom je v takýchto situáciách úplne bežná.

Príznaky by ste si mali všímať hneď, ako sa dostavia.

Samozrejme, ak vás päta bolela v jeden deň a následne sa bolesť nezopakovala, netreba sa báť. Ak sa však bolesť opakuje a každým dňom sa stupňuje, máte problém, ktorý je potrebné riešiť. 

Bolesť päty má až tri diagnózy

Presne tak. Bolesť päty je pomerne komplexný problém, ktorý má až tri diagnózy. Namiesto toho, aby ste si ich sami určili, je potrebné ísť za špecialistom.

Diagnózy si však povieme, pretože pri jednej za doktorom ísť nemusíte a liečbu si môžete naordinovať aj sami. Je však dôležité, aby ste prvé dve úplne vylúčili. 

Tri diagnózy bolestivej päty sú:

  • plantárna fascitída
  • ostroha pätovej kosti
  • preťaženie päty.

Poďme si ku každému problému povedať zopár slov. Z názvov pravdepodobne netušíte, o aké problémy môže ísť.

Plantárna fascitída

Plantárna fascitída je problém, ktorý môžete cítiť na úplne celom chodidle. Bolesť však vyráža najmä do päty. V tomto prípade ide o preťaženie plantárnej fascie, ktorá sa tiahne celým spodkom chodidla.

Pri bolesti sa fascia sťahuje a viac sa zaťažuje samotná päta. Tým pádom je určitým spôsobom preťažená a bolí. Postupom času však nevzniká len bolesť, ale taktiež zápal.

Dôvod, prečo sa fascia sťahuje má niekoľko rôznych príčin. Radí sa k nim aj náročné cvičenie.

Riziko vzniku tohto problému je vyššie u ľudí s výrazne vysokou alebo príliš nízkou klenbou nohy. Taktiež si ho môžete privodiť nesprávne tvarovanou obuvou.

bolesť päty

Ostruha pätovej kosti

Tento problém sa delí ešte na dve zdranenia a to zadná a predná ostruha. Aj v tomto prípade bolesť vzniká z preťaženia niektorých svalov. Pri chodení sa hmotnosť presúva na úponové šľahy, ktoré na ne vytvárajú tlak.

A práve tento tlak vytvára v mieste úponu šľachy vápenaté ióny. Na kosti sa začne tvoriť výčnelok, ktorý je možné vidieť pomocou röntgenu.

Tento problém vzniká náročným cvičením alebo nesprávnou obuvou. Pri jeho riešení je potrebné staviť na lekársku pomoc. V rámci rôznych cvičení a iných procedúr sa budú odborníci zameriavať nielen na výčnelok, ale taktiež preťažené svaly.

Kvôli nim sa vám výčnelok na kosti vytvoril. Aby sa to nezopakovalo, je potrebné zistiť, čo ho spôsobilo a odstrániť to.

Preťaženie päty

A následne, tretia diagnóza, pri ktorej si môžete sami naordinovať liečbu. Ide len o preťaženie päty, ktoré trápi najčastejšie profesionálnych športovcov. 

Preťaženie päty je často spôsobené aj nesprávnou obuvou, plochou nohou, statickým stojom alebo napríklad cvičením po dlhšej dobe.

Pri takomto preťažení je dobré staviť na pokoj. Pri väčšej bolesti by ste mali navštíviť fyzioterapeuta, ktorý zistí, kde je problém a začne ho čo najskôr riešiť.

Keď je päta preťažená, nemusí ísť o zásadný problém. Bolesť často ustúpi po dvoch alebo troch dňoch. Ak však bolesť pretrváva viac dní, je potrebné zájsť za špecialistom. Aj z preťaženosti totižto môže vzísť omnoho väčší problém.

Bolesť päty a liečba pri preťažení

Ako sme spomenuli, ak máte tretiu diagnózu, preťaženie päty z namáhavého cvičenia, nesprávnej obuvi alebo z dôvodu plochých nôh, máme pre vás zopár tipov na liečbu.

Ide o jednoduché spôsoby, ako uľaviť od bolesti alebo sa jej úplne zbaviť. Poďme si tieto tipy spomenúť.

Doprajte si pokoj

Keď je päta unavená a preťažená, to posledné, čo potrebuje, je šport alebo iná aktivita. Namiesto cvičenia si naordinujte úplný pokoj.

Nohy si vyložte na vyvýšené miesto. Keď ležíte na posteli alebo sedačke, položte si ich na vankúše. Snažte sa ležať alebo sedieť. Zbytočne nechoďte.

Ak pociťujete bolesť päty pri chôdzi, snažte sa jej vyhýbať. Presúvajte sa len v dome, no zbytočne nikam nechoďte, keď nemusíte.

Väčšina aktívnych ľudí si pravdepodobne niekoľko dní oddychu nevie predstaviť. Ak si však teraz na aspoň dva alebo tri dni oddýchnete, o pár dní budete zas fit a môžete ísť cvičiť.

Na druhej strane, ak budete cvičiť aj cez bolesť, môžete si privodiť problémy, kvôli ktorým nebudete cvičiť až niekoľko mesiacov.

Masírujte si bolestivé miesto

Pri masírovaní si dávajte pozor, aby ste zbytočne nestláčali miesto, ktoré vás bolí a tým si privodzovali ešte väčšie bolesti.

Pomocou malej loptičky si však pätu a celé chodidlo jemne masírujte. Už po chvíľke pocítite príjemnú úľavu.

Päta, a taktiež celé chodidlo, sa musia poriadne prekrviť. Pomocou masírovania si tak uvoľňujete bolestivé miesta a pomáhate si.

nohy a auto

Stavte na vložky do topánok

V prípade, že nemôžte sedieť doma a dopriať si oddych, päte pomôžte pomocou vložiek do topánok. Tie ju jemne odľahčia a nebude toľko bolieť.

Je však potrebné dodať, že päta v takýchto prípadoch nebude bolieť, ak bolí z dôvodu plochej nohy alebo nosenia zlých topánok. Ak ju máte preťaženú z dôvodu cvičenia, príliš vám nepomôže.

Vložky si však tak či tak kúpte. Po tom, ako päta prestane bolieť, je dobré nosiť ich v bežeckej obuvi pri cvičení alebo behaní. Pomáhajú udržovať chodidlo na správnom mieste a sú dôležitým kúskom pri prevencii proti ďalšej bolesti. 

Bolestivé miesto chlaďte

Pri bolestiach je dôležité vedieť, či staviť na studené alebo teplé. Ak je v päte zápal, teplom by ste mohli všetko zhoršiť. Práve preto urobíte najlepšie, ak stavíte na ľad. Ten pomôže stiahnuť bolesť a uľaviť vám od bolestí.

Ľad položte na nejaký povrch a chodidlo naň položte. Poprípade stačí, aby ste do plastovej fľaše naliali studenú vodu, ktorú budete chodidlom jemne váľať.

Okrem príjemnej studenej úľavy získate aj masáž.

Chodidlo posilňujte

Tento bod je len pre tých, ktorí majú bolesti z dôvodu plochej nohy. Na internete nájdete desiatky rôznych cvikov na ploché nohy. Napríklad chôdza po špičkách či udržanie rovnováhy na jednej nohe.

Dôležité je, aby nohy cvičili a prispôsobovali sa. Len tak predídete ďalším bolestivým problémom. 

Nezabudnite na naťahovanie

A posledným z tipov je ešte naťahovanie. Chodidlá si jednoducho naťahujte, rovnako ako iné časti tela pri strečingu. Nezabúdajte však ani na iné časti tela. Naťahujte taktiež lýtka, stehná či ruky.

Ako sme spomenuli vyššie, bolesť päty nemusí naznačovať len bolesť päty, ale aj iných častí tela. 

Strečing robte vtedy, keď je chodidlo v pokoji a v teple. Nemôžete ho robiť po ochladzovaní.

bolesť päty

Bolesť päty nepodceňujte

Bolesť päty je jednou z bolestí, ktorá keď príde, nemusí len tak odísť. A to hlavne vtedy, ak ide o prvú alebo druhú diagnózu.

Najlepšie spravíte, ak po dvoch alebo troch dňoch bolesti navštívite lekára. Ten vám povie, ako ďalej postupovať a čo robiť.

Bolestivej päty je potrebné zbaviť sa čo najrýchlejšie, aby vám nespôsobovala ďalšie problémy. Tie by sa s vami mohli vliecť niekoľko rokov.

Zhrnutie

Bolesť päty je problémom, ktorý je potrebné riešiť už pri prvom príznaku. Príčin vzniku je niekoľko, nehovoriac o diagnózach. Myslite na to, že nie vždy je problém v päte. Môže ísť aj o problémy pohybového aparátu či množstva iného. Ak bolesť pretrváva viac ako 3 dni, zájdite za doktorom a zistite, v čom je problém.

4.5/5 - (4 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.