DomovOutdoorČelovka - Vyberáme tú najlepšiu + Toto je (TOP 5)!

Čelovka – Vyberáme tú najlepšiu + Toto je (TOP 5)!

Množstvo ľudí chodí na turistiku nielen počas dňa, ale aj vtedy, keď sa už všade zotmie. A tiež možno práve vy chodíte radi behať až vtedy, keď nie je všade navôkol množstvo ľudí. Práve vtedy nás vonku čaká to najväčšie dobrodružstvo. Ale je to zároveň aj nebezpečné. Aby ste však predišli prípadnému úrazu alebo nečakanému prekvapeniu, je veľmi praktické mať so sebou čelovku. Čelovka je čelové svetlo, ktoré nemusíte mať stále v ruke a napriek tomu vám dodá svetlo, ktoré potrebujete na cestu pred sebou.

TOP 5 najlepšie čelovky

Čo je to čelovka?

Čelové svetlá alebo čelovky sú špeciálne svetlá, ktorých princíp spočíva v tom, že sa umiestňujú okolo hlavy na to, aby vrhali svetlo bez potreby držať baterku alebo niečo podobné. Sú pohodlné, majú skvelú funkčnosť, sú skladné, variabilné a nájdete ich tiež v dostupných cenách. Preto sú obľúbené medzi:

  • Bežnými užívateľmi;
  • Turistmi;
  • Rybármi;
  • Bežcami;
  • Outdoorovými nadšencami;
  • Cyklistami.

Sú užitočný doplnok výbavy v domácnosti, pri automobiloch alebo len záložné svietidlo v batohu.

Ideálny pomocník na behanie

Čelovka na behanie je jednoducho nutnosť pre všetkých nadšencov behu. Ak beháte dlhé trate alebo radi beháte večer, je čelovka jednoducho nutnosť.

Beh bez tohto prístroja je večer takmer nemožný.

Výhody čelovky

Ak chodíte často von a na túry aj večer, keď už zájde slnko, prípadne chodievate behať, čelovka je viac nepostrádateľná. Prečo je to tak?

  • Mnoho ľudí si myslí, že je postačujúci aj mobil so svetlom, prípadne baterka. Viete však, aké nepraktické je bežať alebo kráčať aj s baterkou?
Ak máte čelovku, môžete sa maximálne sústrediť na terén. Veľmi ľahko máte možnosť vidieť presne tam, kam otočíte hlavou.

  • Voľné ruky sú v mnohých situáciách, predovšetkým na horách veľmi užitočné. Pokiaľ sa pohybujete v teréne, v ktorom potrebujete zapájať aj ruky, držanie baterky je viac než nepraktické. Na druhej strane by ste pri prípadnom páde mohli ohroziť nielen seba, ale aj zariadenia či mobil.
  • Čelovka sa v súčasnosti vyrába tak, aby bola odolná voči vlhku, prachu, ale tiež blatu. Majú vynikajúcu odolnosť a vydržia aj prípadné nárazy alebo pády. Na rozdiel od vášho mobilu.
  • Čelovky vrhajú kvalitné svetlo a majú veľmi dobrý dosah, vďaka ktorého neprehliadnete nič, čo by ste nemali.
  • V neposlednom rade majú aj trvanlivú batériu, sú ľahké a dobre sa nosia.

 

V súčasnosti nemusí žiadna čelovka vyzerať nepríťažlivo. Dizajn čeloviek vyzerá veľmi dobre a naozaj sa dá vybrať.

Rozdiely medzi čelovkami

Na trhu nájdete veľké množstvo čeloviek. Treba povedať, že sú medzi nimi aj veľmi podstatné rozdiely.

Čelovky vyzerajú veľmi podobne, ale majú rôzne vlastnosti a použitie. Cena pritom nie je pri výbere čelovky to najdôležitejšie.

Rozdiely v čelovkách spočívajú hlavne v ich nasledovných vlastnostiach:

  • Výdrž svietenia;
  • Veľkosť kužeľa svetla;
  • Váha čelovky;
  • Odolnosť čelovky.

Najdôležitejšie rozdiely sa však objavia až vtedy, keď sa rozhodnete, na aký účel čelovku potrebujete. Ak chodíte, napríklad, na hory, potrebujete:

  • Dobrá odolnosť čelovky;
  • Regulácia svietenia, a to do šírky a do diaľky;
  • Ľahká ovládateľnosť;
  • Dobrá teplotná znášanlivosť.

Kritériá pri výbere čelovky na beh a bežkovanie:

  • Dobrá nastaviteľnosť čelovky;
  • Ľahkosť;
  • Stabilita pri otrasoch.

Pri cyklistike oceníte predovšetkým nízku hmotnosť čelovky, ale aj široké nasvietenie na cestu s výrazným neoslňujúcim svetlom.

Ako si vybrať tú správnu čelovku

Pri výbere čelovky bude pre vás rozhodujúcich niekoľko dôležitých kritérií. V prvom rade závisí, kam najčastejšie chodíte. Sú to skôr hory, ktoré navštevujete aj vtedy, keď je vonku tma alebo skôr potrebujete čelovku iba na beh?

Tu sú ďalšie kritériá, podľa ktorých sa riaďte pri výbere čelovky:

  • Ako ďaleko potrebujete s čelovkou svietiť? Podľa toho si vyberajte počet lumenov, ale aj svetelný tok alebo dosvit.

Čo je počet lumenov a svetelný tok?

Počet lumenov (lm) – je dôležitý z hľadiska intenzity osvetlenia. Ide o svetelný tok, a teda množstvo energie, ktorú svetelný zdroj vysiela. S tým bezprostredne súvisí aj dosvit. Dosvit je dĺžka svetelného kužeľa. Túto hodnotu zvyčajne nájdete udanú v metroch.

Pravidlo je, že čím väčší svetelný tok žiarovka má, tým väčší je aj dosvit.

Ak má žiarovka svetelný tok 200l, predstavuje to asi 10 metrov.

V Náročnom teréne odporúčame hodnotu svietivosti minimálne okolo 300lm, pretože dosvit bude niekoľko desiatok metrov

  • Farba – akonáhle si vyberiete svetelný tok, môžete si vybrať aj rôzne svetlo čelovky, a to, napríklad, červenú, modrú alebo zelenú.

LED alebo klasická čelovka

LED žiarovky sú medzi čelovkami omnoho populárnejšie v porovnaní s tými klasickými. Ich výhody sú:

  • Sú ľahšie;
  • Sú skladnejšie;
  • Vykazujú vyššiu svetelnú účinnosť;
  • Vydržia dlhšie svietiť;
  • Sú úspornejšie;
  • Možnosť nastaviť výkon – ak nepotrebujete silné osvetlenie, je možné fungovať v úspornom režime. Ak je vonku úplná tma, čelovka svieti na plný výkon.

Ak nájdete aj iný zdroj ako LED žiarovku, častokrát sa stále jedná o kombináciu LED a inej žiarovky. Kombinované zdroje svetla sú však vhodnejšie pri rôznych špeciálnych aktivitách, ako je speleológia alebo dlhší beh. V neposlednom rade si zvoľte, či chcete na baterky alebo s akumulátorom.

LED diódy majú zvyčajne lepší výkon, ako obyčajné žiarovky. Majú však nižšiu spotrebu energie. Hodia sa pri napájaní batériami, a to tužkovými alebo vstavanými.

LED diódy majú aj určité nevýhody. Je to, napríklad, to, že LED diódy vyžarujú teplo, pretože ho potrebujú z prístroja odvádzať. Strata tepla je však len 20 %. Ďalšou menšou nevýhodou je aj dosvit čeloviek. Táto vlastnosť sa však postupne eliminuje, pretože sa čelovky rýchlo vyvíjajú. Dnes je bežné dosvietenie čeloviek aj 60 metrov.

Klasické vs. výkonné LED diódy

Podľa typu čeloviek nájdete na trhu klasické alebo výkonné LED diódy. Veľkou novinkou je aj regulácia, ktorá má za úlohu zaistiť konštantný svetelný výkon. A to aj vtedy, ak ubúda energia monočlánkov.

Čelovky s klasickými LED diódami

Sú najzákladnejšie a najjednoduchšie tipy LED diód. Ich výhodou je, že majú nízku spotrebu a váhu, majú však aj nízku intenzitu svietenia a  menší dosvit. 

Najčastejšie majú od 1 do 3 LED diód a vďaka ich spotrebe bývajú napájané AA alebo AAA batériami. Používajú sa najmä pri táborení, ako náhradný svetelný doplnok, a podobne. Vtedy je táto žiarovka dostačujúca.

Ak však potrebujete väčší záber svietenia do strán, dlhší kužeľ svetla pred sebou, nebude vám táto žiarovka stačiť. Určite si ju preto nevyberajte vtedy, ak chcete čelovku používať na beh, cyklistiku, lezenie alebo náročnejšiu turistiku.

Čelovky s jednou alebo viacerými LED diódami

Ak má čelovka viac LED diód, má najlepší dosvit, čo sa týka dĺžky, taktiež výkon je veľmi efektívny. Patria medzi univerzálne svietidlá. Ich výhodou je, že využívajú príklopný rozptyl šošovky, ktorá dodáva možnosť nasvietenia aj širokého okolia. Čoraz častejšie majú tiež niekoľkostupňovú reguláciu výkonu svietenia.

 

Budú pre vás užitočné predovšetkým pri táborení, kempovaní, rybárčení, ale aj pri speleológií, behu alebo cyklistike. 

Na čo sa ešte zamerať pri výbere správnej čelovky?

Dbajte aj na ďalšie dôležité faktory, ktoré vám umožnia pohodlnejšie používanie čelovky. Mnohokrát sa vyskytnú okolnosti, pri ktorých potrebujete, aby bola vaša čelovka maximálne spoľahlivý. Zvážte tieto kritériá:

  • Vodoodolnosť – je veľmi užitočná predovšetkým vtedy, ak chcete vašu čelovku používať aj vtedy, keď počasie nebude práve ideálne. Vaša čelovka ostane svietiť za každých okolností.
  • Správna veľkosť čelovky – je dôležité, aby vás čelovka nikde netlačila, aby vás tiež neškrtila, ale nemôže vám byť voľná.
  • Doba svietenia – je dôležitá hlavne vtedy, ak chodievate na dlhšie túry a potrebujete, aby sa vám čelovka v polovici cesty nevybila.
  • Hmotnosť čelovky – moderné čelovky sú už vyrobené tak, že majú len niekoľko gramov. Vy preto vôbec nespoznáte, že máte niečo na hlave. Tento rozdiel je veľmi podstatný vtedy, keď chcete ísť na nejakú dlhšiu túru.
  • Materiál – ak si vyberiete kvalitný materiál vašej čelovky, vydrží aj väčší tlak, prípadný pád z výšky, zvýšenú vlhkosť, vodu a ďalšie faktory, s ktorými sa stretávate v teréne.

Najčastejší materiál na výrobu čeloviek sú pevné tvrdené plasty. Niekedy sú čelovky čiastočne pogumované či gumové.

Pritom tiež závisí, aký druh aktivity budete robiť najčastejšie. Na trhu však nájdete aj univerzálne, ktoré disponujú rôznymi vlastnosťami, ktoré sa hodia viacerým tipom ľudí.

S výberom čelovky sa rozhodne neponáhľajte. Zlý výber vám môže spôsobiť úraz, stratu orientácie alebo to, že sa vám batéria vybije príliš skoro.

Ak si vyberiete správnu hmotnosť a kvalitu svetla vašej čelovky, môže vám to dokonca zachrániť život.

Čelovky podľa vzhľadu a umiestnenia

Čelovky sa dajú nosiť buď na prilbe alebo na hlave.

Pokiaľ sú ľahšie, zvyčajne sa skladajú z tenkého pásika, ktorý sa umiestňuje okolo hlavy. Ťažšie prevedenia majú aj ďalší pásik, ktorý sa umiestňuje cez hlavu na hornú časť. Takáto čelovka sa umiestňuje tak, že sa uloží do stredného postavenia na čelo a jej hlavu je možné naklápať vďaka kĺbu v určitom rozmedzí.

Umiestnenie batérie

Na trhu nájdete buď kompaktné čelovky, ktoré majú veľmi malé rozmery, jednoducho sa používajú a sú skladné. Majú stredne dlhý dosvit, a to približne 50 až 60 metrov. Zvyčajne sa napájajú AAA batériami. Vďaka tomu sú tiež ich rozmery veľmi malé. Drahšie verzie týchto čeloviek majú tiež rôzne intenzity svetla, prípadne blikanie alebo flash efekt a farebné režimy.

Ak má čelovka uloženie batérie na temene hlavy, jej výhodou je to, že váha je rozložená. To oceníte hlavne pri rôznych druhoch športových aktivít. Čelovka je však stabilnejšia, lepšie sa ovláda a je aj odolnejšia. Batérie sú buď AA alebo AAA. Nevýhodou je kábel idúci zo zdroja. 

Niekedy majú čelovky tiež oddelené batérie, ktoré sú umiestnené v ochrannom puzdre. Ten je prepojený s čelovkou pomocou káblika. Puzdro si môžete jednoducho zachytiť na opasok alebo pod oblečenie. Výhodou je ochrana pred poškodením, vplyvmi počasia a pred mrazom. Batéria sa vám ani pri nízkej teplote nevybije. Nevýhodou je však vyššia cena.

Ak zainvestujete do čelovky, určite túto investíciu neoľutujete. Má skutočne široké využitie a výrazne zvyšuje vašu bezpečnosť. Pred kúpou zohľadnite faktory, podľa ktorých si čelovku vyberáte.

Nevyberajte si tie najlacnejšie prevedenia, ale skôr zainvestujte. Čelovka bude určite vaším spoločníkom na množstvo aktivít.

Kvalitnú čelovku si môžete vybrať, napríklad, tu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.