Činky – Jednoručky, kotúče na činky + závažia

Domov Fitness Posilňovanie Činky - Jednoručky, kotúče na činky + závažia

Činky sú jednou z najdôležitejších fitness pomôcok, bez ktorých by sa neobišlo žiadne svedomite vybavené fitness centrum. A mali by byť súčasťou aj vašej domácej posilňovne!

Ak si zaobstaráte tie vhodné činky, tento obľubovaný fitness nástroj s variabilným využitím vám razom zabezpečí väčšinu vymožeností, ktoré ponúkajú aj komerčné posilňovne.

Činky sa dajú označiť za základný nástroj na naberanie svalovej hmoty a precvičenie mnohých svalových partií.

Náš výber tých najlepších jednoručných činiek na trhu. Nech sa páči.

Existuje nespočetné množstvo cvikov a ich variácií, pri ktorých môžete precvičiť rôzne typy svalov, či ich pri cvičení zapojiť naraz viacero, čím sa efekt vašich tréningov iba zvyšuje.

Medzi ďalšie výhody činiek, okrem ich variability a širokého spôsobu využitia, patrí aj to, že sú cenovo ľahko dostupné. Navyše trh sa môže pýšiť so skutočne bohatým výberom rozličných druhov a typov činiek.

Premýšľate, že si taktiež zaobstaráte tieto široko využiteľné fitness pomôcky, vďaka ktorým si doma môžete vytvoriť svoju vlastnú posilňovňu?

Uvažujete, či sa vám oplatí kúpiť si činky z bazáru alebo si radšej kúpite profesionálne činky so zárukou kvality? Zaujíma vás, čo všetko je dobré vedieť pred kúpou činiek? V tom prípade čítajte ďalej!

Základné rozdelenie činiek


Činky sa delia na:

Činky s pevnou váhou

Pevné činky bez možnosti navyšovania alebo znižovania ich hmotnosti. Odporúčame ich skôr do profesionálnych fitiek. Dod omácich sa skôr oplatí zakúpiť si nakladacie činky, ktoré môžete ľubovoľne upravovať.

Nakladacie činky

Výhodou týchto činiek je možnosť nakladania a uberania závažia podľa potreby.

Rozdelenie podľa spôsobu využitia:

Jednoručné činky

  • činky na aerobic
  • činky na zumbu

Ich váha sa zvyčajne pohybuje okolo 5kg a väčšinou ich nájdete vo farebnom prevedení, využívajú ich najmä ženy.

  • inylové činky
  • neoprénové činky

Obojručný typ činiek

Vzpieračské tyče

Dajú sa prirovnať k obojručnej činke, majú však možnosť regulácie hmotnosti.

Ďalšie rozdelenie činiek:

Kettlebell a vin-bell

Špeciálny druh činiek, ktorý sa využíva na precvičenie chrbtových svalov.

Činka má tvar gule a jej spodná časť je sploštená s hmotnosťou od 4 až do 32 kg. Viac info o tomto druhu činiek…

Závažie na behanie

Prostredníctvom suchého zipsu si ho môžete pripnúť na zápästie alebo členky, čo vám pomôže pri budovaní lepšej kondície či vyššej výdrži.

Posilňovacia vesta

Posilňovacia vesta je skvelou pomôckou pri cvičení klikov alebo zhybov. Zvyšuje záťaž pre svalstvo.

Na čo prihliadať pri kúpe nakladacej činky


Výber vzpieračskej tyče a k nej príslušných kotúčov a svoriek je najkomplexnejším pomedzi výberu všetkých činiek.

Keďže pri kúpe vzpieračskej tyče neprihliadate len na žiadanú záťaž, s ktorou by ste si priali trénovať.

Musíte dbať na samotnú hriadeľ a následne na správnu voľbu kotúčov.

Pri výbere tyče sa prihliada na štyri nasledovné aspekty:

Priemer vzpieračskej tyče

Na základe zvoleného priemeru hriadele sa následne vyberajú aj kotúče s totožnými parametrami. Základné rozmery sa pohybujú od 25 milimetrov cez 30 až po 50 milimetrov. Avšak môžete natrafiť aj na také nevšedné rozmery ako je 26, 28 alebo 29 milimetrov.

Dĺžka vzpieračskej tyče

Čím je vaša vzpieračská tyč dlhšia, o to lepšie, pretože sa vám na ňu zmestí následne o to viac kotúčov. Veľké činky (ako sú napríklad bicepsové, vzpieračské či benchové činky) dosahujú dĺžku od 120 po 220 centimetrov.

Pokiaľ máte doma lavicu na bench, je dobré zmerať si aj rozstup stojanov.

Tvar vzpieračskej tyče

Základný typ hriadeľov má klasický rovný tvar, čo znamená, že je tyč po celej dĺžke rovná bez akéhokoľvek atypického narušenia.
Ďalej poznáme:

  • EZ tyč – mierne nalomená
  • Lomená tyč – väčší lom v strede hriadele
  • Tricepsová os – hriadeľ s mriežkou

Na rôzne cvičenia sa využívajú rozličné tyče. Väčšina ľudí si však zvyčajne kupuje klasickú tyč s dĺžkou 160 až 180 centimetrov s 25 až 30 milimetrovým priemerom.

Nosnosť vzpieračskej tyče

Na základe nosnosti hriadele sa odvíja aj jej cena. Tie lacnejšie majú zvyčajne 100 kg. Pri tých je nevýhodou možnosť ohnutia alebo prasknutia tyče, ak si na ňu naložíte vyššie váhy. Štandardnou nosnosťou je 200 až 300 kg. Tie kvalitnejšie hriadele majú nosnosť aj 700 či 900 kg, ktoré sú vyrobené zo špeciálnej ocele.

Kotúče a závažia na činky


Kotúče a závažia na činky sa vyberajú na základe priemeru zvolenej tyče – ak máte hriadeľ s priemerom 30 milimetrov, tak aj otvor na kotúči by mal mať, pochopiteľne, 30 milimetrov. Na trhu môžete natrafiť na závažia alebo kotúče vyrobené z rozličných materiálov. Medzi klasické patria kovové závažia a kotúče, no okrem nich natrafíte aj na cementové kotúče, pogumované, olympijské či odhadzovacie – vzpieračské (takzvané bumper).

Cementové kotúče a závažia

Cementové kotúče a závažia patria do cenovo najnižšej kategórie, čo sa však z veľkej časti odzrkadľuje aj na ich samotnej kvalite. Cementové závažia sú obalené plastom a majú väčší objem ako kovové. Pri častom používaní alebo spadnutí na zem, sa môžu veľmi ľahko poškodiť. Dokonca sa môže poškodiť ich plastový obal a cement sa z nich môže vysypať.

Kovové kotúče a závažia

Na druhej strane, kovové závažia patria rozhodne medzi najlepšie na trhu. Sú kvalitné, odolné s vysokou životnosťou. Pri cvičení s kovovými závažiami sa nemusíte báť ich poškodenia ani v prípade, že by vám spadli na zem niekoľkokrát za sebou.

Kovové kotúče bez úchytov sú o čosi lacnejšie než tie s úchopmi a chytajú sa do rúk aj zložitejšie.

Pogumované kovové kotúče majú tú výhodu, že sa vďaka ich príjemnému povrchu s nimi manipuluje pohodlnejšie, necinkajú o seba, čo by niekomu mohlo pri cvičení s činkami prekážať a sú šetrnejšie aj k vašej podlahe.

Olympijské kotúče a závažia

Olympijské kotúče majú zvyčajne otvor s priemerom 50 milimetrov. Môžete ich nájsť vo viacerých tvarov – v klasickom oblom tvare, ale aj s dvanásťhranovým dizajnom, ktorý je praktický z toho hľadiska, že sa vám činky neodkotúľajú. Existujú aj verzie s pogumovanými úchytkami, vďaka čomu sa s nimi ľahko manipuluje.

Bumper

Bumper sú olympijské kotúče, ktorý majú vysokú odolnosť a vydržia aj odhadzovanie. Bumper majú plný tvar a sú bez úchytov.

 

Uzávery na činky


Existuje viacero druhov uzáverov na činky:

Maticové uzávery na činky

Nevýhodou maticových uzáverov je možnosť uvoľňovania počas cvičenia a potom je potrebné ich následné doťahovanie.

Pružinové uzávery na činky

Ich výhodou je ľahké a jednoduché nasadzovanie na hriadeľ. Nevýhodou je však, tak ako aj pri maticových uzáveroch, ich slabá výdrž. Môže sa stať, že ak činku nakloníte do strany, kotúče vám z nej poľahky spadnú.

Závitové uzávery na činky

Väčšinou sa používajú na olympijské tyče. Uzáver jednoducho navlečiete na hriadeľ a dotiahnete uzáver pootočením závitu.

Špeciálne uzávery na činky

Ich výhodou je jednoduché nastavenie a ich vysoká pevnosť. Tieto uzávery sa vyrábajú v rôznych tvarov a z rozličných materiálov.

Prehľad kvalitných jednoručných činiek. Nech sa páči.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Adrian
Ahoj, moje meno je Adrian a športu sa venujem odmalička. Aktívne jazdím na bicykli a vo voľnom čase sa venujem posilke. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike snažím vzdelávať. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.