DomovMagazínRýchly tip: čo jesť po tréningu? Základné pravidlá + 5 príkladov

Rýchly tip: čo jesť po tréningu? Základné pravidlá + 5 príkladov

Máš za sebou super tréning a chceš ho doviesť k dokonalosti vhodným potréningovým jedlom? Uprednostniť bielkoviny alebo sacharidy?

Do koľko minút či hodín po tréningu je najlepšie zjesť komplexné jedlo? A to najhlavnejšie – čo vlastne jesť po tréningu?

 

Čo jesť po tréningu?

Množstvo aj presné zloženie a pomer makroživín v potréningovom jedle záleží od druhu tréningu.

Pre potreby článku sa budeme baviť všeobecne o dvoch druhoch tréningu: o silovom a vytrvalostnom. Nižšie rozoberieme jednotlivé špecifiká, ktoré sa ale v prípade rekreačných športovcov (áno, to je väčšina z nás 😊) veľmi nelíšia.

Čo by malo obsahovať vhodné potréningové jedlo?

Všetko. Ale s mierou. Ale áno, vieme byť aj konkrétnejší.

Kvalitné bielkoviny

Bielkoviny sú stavebným kameňom všetkých svalov a vo svete silových športov je na ne kladený veľký dôraz. Ich dostatok väčšinou nie je problémom pre cvičencov v posilke. Presne vedia, kde sa nachádzajú aj koľko by ich mali zjesť.

O niečo iná situácia je v prípade vytrvalostných športovcov, ktorí často nevedia a pýtajú sa: aj my potrebujeme viac bielkovín? Ako ich rozložiť v priebehu dňa? Sú dôležité v potréningovom jedle?

Ak sa budeme držať odporúčaní a budeme prihliadať aj na hypertrofiu, tak potréningové jedlo by malo mať cca 0,4 gramy bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti.

U dievčat je to okolo 20 gramov, chalani budú začínať asi niekde od 30 gramov a vyššie.

Ak nie si vegetarián, odporúčame, aby gro tvorili kvalitné živočíšne bielkoviny (mäso, vajíčka, tvaroh, srvátkový proteín alebo micelárny kazeín).

Jednoduché a komplexné sacharidy

Najrýchlejší zdroj energie, bla bla. Pri každom tréningu spotrebujeme aj nejakú energiu (primárne sacharidy, pri dlhších tuky), ktorú v ideálnom prípade doplníme tiež.

Ak by sme totiž telu nedodali aj sacharidy, nielenže sa ukracujeme o anabolickú odpoveď sprostredkovanú inzulínom, ale „obetujeme“ aj časť bielkovín, ktoré sa spotrebujú ako zdroj energie.

To nechceš hlavne pri silovom tréningu – ale nemal by si to chcieť ani pri vytrvalostnom.čo jesť po tréningu cereálie

Rýchle sacharidy spôsobia nárast hladiny cukru v krvi a stimulujú vylučovanie inzulínu. Energia ide priamo tam, kde ju najviac treba, začínajú sa obnovovať energetické zásoby (glykogén vo svaloch).

Pomalšie sacharidy (komplexné) budú pokračovať v tom, čo začali jednoduché. Budú sa podieľať na obnove glykogénu či budú slúžiť ako energia, ktorá sa spotrebuje napríklad pri proteosyntéze.

Odporúčania hovoria o 1,2 – 1,5 gramoch na kilogram telesnej hmotnosti, ktoré zješ cca do 2 hodín od skončenia tréningu, v ideálnom prípade po vyčerpávajúcom vytrvalostnom tréningu čo najskôr.

 

Menšie množstvo vlákniny aj tuku

Vláknina aj tuk sú super – ale už trochu menej v potréningovom jedle. Väčšie množstvo vlákniny spomalí vstrebávanie živín, a to po tréningu nechceš. Rozvrhni si teda jej príjem tak, aby si rátal s jej menším obsahom tu.

S tukmi je to veľmi na osobných preferenciách a tvojich cieľoch. Ak je pre teba prioritou zjesť viac kalórií v jednom jedle, ich vyššie množstvo tvoj progres neohrozí.

Nezabudni na pitný režim

Hydratácia organizmu je dôležitá nielen pre regeneráciu. Uisti sa, že v potréningovom zhone a naháňaní presnej porcie bielkovín nezabudneš ani na vodu.

Ako sa líši jedlo po vytrvalostnom a silovom tréningu?

Cieľom potréningového jedla v prípade vytrvalostného tréningu je nahradiť stratené zásoby glykogénu. Ak budeme zovšeobecňovať (musíme, aby to bol „rýchly tip“ 😊), tak pri bežnom rekreačnom vytrvalostnom tréningu k veľkému poškodeniu svalov nepríde.

Prioritou sú sacharidy. Ak náhodou nemáš možnosť zjesť v potréningovom jedle aspoň 0,4 gramu bielkovín na kilo hmotnosti, svet sa ti nezrúti (to ani v prípade silového tréningu) a svoj progres výraznejšie neohrozuješ.

Iné je to v prípade kvalitného silového tréningu, kedy zámerne vytváraš na svaloch mikropoškodenia, ktoré opravíš hlavne vďaka bielkovinám, resp. aminokyselinám. To ale neznamená, že sacharidy nie sú dôležité – práve naopak. Ako sme písali v úvode, vďaka nim sa začne vylučovať inzulín (bielkoviny stimulujú jeho vylučovanie iba málo) a regenerácia môže začať fičať.čo jesť po tréningu kura s ryžou

Čo jesť po tréningu – 5 praktických tipov

Odporúčania sú fajn, len sa ťažko prenášajú do praxe (často aj profesionálom 😊). Jednoducho zapamätateľné pravidlo je 3:1 – sacharidy : bielkoviny. K tomu striedmo vlákniny a tuku a bohato vody. Tadááá…

Inšpirácia na vhodné kombinácie:

  • ryža s mäsom / tuniakom (pokojne aj so zeleninou, ale nemusíš to preháňať)
  • cestoviny s tvarohom (jednoduché, lacné, rýchle)
  • tvaroh s banánom (ideálne, ak sa po posilke nedostaneš k poriadnemu jedlu)
  • proteínový mugcake / lievance / palacinky s tvarohom
  • cereálie s mliekom a proteínom

A aké je tvoje obľúbené potréningové kombo? Podeľ sa s nami v komentároch.

 

4/5 - (4 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

DARČEKY UŽ MÁTE?