DomovFitnessCvičenie doma - Kompletný prehľad + (10 TOP cvikov)

Cvičenie doma – Kompletný prehľad + (10 TOP cvikov)

Posledné 3 roky boli ideálne obdobie naučiť sa cvičiť v pohodlí vášho domova. Zatvorené fitness centrá namotivovali ľudí zriadiť si domáce posilňovne, v ktorých si dokážete takisto odcvičiť kvalitný tréning. Cvičenie doma sa stáva bežnou súčasťou každého fitness života.

Určite to nepočujete prvý krát, že pravidelná fyzická aktivita prospieva vášmu zdraviu po fyzickej a psychickej stránke. Ak sa budete pravidelne hýbať, zlepšíte si vašu svalovú silu a zvýšite vytrvalosť.

Pravidelné kardio alebo silové cvičenie dodáva kyslík a živiny do vašich tkanív a pomáha vášmu kardiovaskulárnemu systému pracovať efektívnejšie. A dokonca keď si týmto spôsobom zlepšíte zdravie vášho srdca a pľúc, tak počas dňa budete mať dostatok energie na bežné povinnosti a úlohy.

Koľko cvičenia potrebujete?

Neexistuje presný návod na to, koľko by mal človek venovať času cvičeniu. Každý je rozdielny a takisto každý z nás má iné ciele.

 

Ako však vyzerá ideálna frekvencia pohybu a cvičenia?

Dobrým cieľom je cvičiť 5-krát týždenne aspoň 30 minút. Väčšina ľudí však musí začať postupne, preto sa odporúča začať cvičením 2 alebo 3-krát týždenne po 20 minút.

Týmto systémom si vybudujete zvyk a ako náhle sa začnete cítiť pohodlne, začnite pomaly zvyšok počet dní a dobu cvičenia.

5 benefitov domáceho cvičenia

Domáce cvičenie so sebou prináša radu výhod, pre ktoré sa oplatí nad ním rozmýšlať.

Komfortné a pohodlné riešenie

V domácom prostredí sa cítite pri cvičení komfortne, nikto sa na vás nepozerá a s nikým sa nemusíte porovnávať. Väčšina ľudí sa bojí, čo si o ich spôsobe cvičenia pomyslia iní, či ich nebudú odsudzovať alebo ponižovať.

Domáce cvičenie je skvelý spôsob, ako sa cítiť pohodlne a nenechať sa ovplyvňovať pri tréningu svojím okolím.

Nemusíte nikam dochádzať

Čas sú peniaze, a prečo teda nevyužiť možnosť ušetriť si čas a zacvičiť si kvalitne aj z vašej obývačky alebo garáže. Domáce cvičenie v tomto prípade predstavuje alternatívu, kde dochádzanie do „fitness centra“ predstavuje doslova len pár sekundovú záležitosť.

Žijeme v uponáhľanej dobe a úspora 10 až 15 minút jazdy do posilňovne sa naozaj počíta.

Ušetríte peniaze za pernamentku

Samozrejme zradiť si doma vlastnú domácu telocvičňu predstavuje prvotnú investíciu,  ktorá sa vám však niekoľko násobne vráti. Pravidelné cvičenie v posilňovni nie je zadarmo a každý návštevník si musí platiť permanentku.

Pri domácom cvičení máte tréning úplne zadarmo, či ste na ňom 1 alebo 2 hodiny 2-krát do dňa.

home workout

Porovnateľné výsledky

Väčšina ľudí si myslí, že vybavenie v profesionálnej telocvični predstavuje lepší tréning. Problém je však v tom, že väčšina zariadení v telocvični sa zameriava iba na jednu svalovú skupinu.

Pri domácom cvičení si za pomoci dobre zvolených cvikov dokáže precvičiť všetky časti vášho tela. Niektoré efektívne cviky vyžadujú iba telesnú hmotnosť alebo voľné závažia, ktoré je možné mať aj doma, čím sa eliminuje potreba chodiť do posilňovne.

Zameriate sa iba na seba

Stalo sa vám už niekedy, že ste sa v posilňovni porovnávali s niekým iným a na konci cvičenia ste zo seba nemali dobrý pocit?

V posilňovni môžete vidieť niekoho, kto je silnejší ako vy alebo má „ideálny“ typ postavy, a začnete mať voči sebe negatívny postoj.

Tento prístup môže ovplyvniť váš tréning tým, že sa budete cítiť menej motivovaní a budete zbytočne podceňovať váš výkon.

TIP: Nemáte predstavu, ako si zostaviť efektívny cvičebný plán na doma? Jednoducho a rýchlo sa inšpirujte online fitness videami, s ktorými môžete cvičiť rôzne druhy cvičenia každý deň. Tieto online fitness videá nájdete zadarmo napríklad na online platforme YouTube.

Ako si efektívne zariadiť vašu domácu posilňovňu

Stanovenie vlastných cieľov

Ešte pred zariaďovaním domácej posilňovne si musíte určiť, aký je váš cieľ domáceho cvičenia a čo ním chcete dosiahnuť. Keď budete vedieť, aké sú vaše ciele, môžete sa tak rozhodnúť, či je domáca posilňovňa pre vás skutočne to pravé.

Chcete tráviť viac času s vašimi blízkymi, chcete ušetriť drahocenný čas alebo si chcete uľaviť od stresu z preplneného fitness centra?

Toto všetko sú dôvody, prečo by ste mali začať rozmýšľať nad domácim cvičením.

Nájdite ideálne miesto

Miesto na domáce cvičenie závisí aj od toho, či si vystačíte s bežnými a cenovo dostupnými pomôckami v podobe odporových gúm, činiek či fit lopty.

Ak si chcete vybaviť vašu posilňovňu kvalitnejšie s rôznymi druhmi strojov, v tom prípade budete potrebovať viac miesta na ich uskladnenie.

home workout

Aké sú 3 možnosti, kde by ste si mohli zriadiť vašu domácu posilňovňu?

  • Garáž
  • Pivnica
  • Voľná izba

Každá z týchto oblastí má svoje klady a zápory, preto je veľmi dôležité poznať svoj cvičebný cieľ.

Rozpočet

Vybavenosť posilňovne veľmi záleží od toho, aký máte na tento projekt dostupný rozpočet.

Ak vám stačia základné pomôcky ako karimatka, fit lopta, jednoručky či odporové gumy, tak v tom prípade domáce cvičenie nepredstavuje veľkú finančnú investíciu.

Ak si však chcete domácu posilňovňu vybaviť lepšími a kvalitnejšími fitness strojmi, tak vás bude toto rozhodnutie stáť aj niekoľko stoviek až tisíc eur.

Ako si zariadiť vašu domácu posilňovňu od A po Z

Aby ste doma precvičili každý sval vášho tela, najlepšie riešenie je skombinovať odporový tréning s kardio cvičením.

Odporový tréning predstavuje najuniverzálnejšiu a najefektívnejšiu spôsob budovania sily, zdravia, zručností, rýchlosti a celkového zdravia človeka. Pravidelné silové cvičenie zlepšuje vašu hormonálnu rovnováhu, spomaľuje starnutie vášho tela a buduje vašu imunitu a ochranu pred zraneniami.

Kardio tréning takisto predstavuje neoddeliteľnú súčasť funkčného tréningu a má pre naše telo niekoľko významných benefitov.

O aké benefity ide?

  • Rozprúdi krv
  • Znižuje krvný tlak
  • Posilňuje imunitný systém
  • Zlepšuje spánok
  • Podporuje duševné zdravie
  • Skvelý na spaľovanie tukov
  • Reguluje hladinu cukru v krvi

Aké pomôcky na cvičenie by nemali vo vašej základnej domácej posilňovni chýbať?

Podložka

Podložka na cvičenie predstavuje základ každej domácej posilňovne. Ak chcete doma cvičiť naozaj kvalitne, zaobstarajte si v obchode alebo e-shope kvalitnú hrubšiu podložku, ktorá slúži na intenzívnejšie cvičenia a tlmenie nárazu.

Odporová guma

Ide o jednoduchú, no za to účinnú pomôcku za pár eur. Výhodou odporových gúm je, že zaberajú veľmi málo priestoru, sú mimoriadne všestranné a cenovo dostupné.

Na domáce cvičenie vám bude stačiť odporová guma v rôznych stupňoch odporu, vďaka čomu bude váš tréning stále napredovať.

home workout

Kettlebell

Ak si chcete svoj tréning sťažiť a pridať si napríklad k drepom nejakú váhu, skvelým riešením je v tomto prípade Kettlebell. Ide o liatinové závažie v tvare gule s rukoväťou pre ľahké uchopenie.

V prípade domáceho cvičenia si zadovážte Kettlebell s menšou váhou 5 10 kg, ktorý je ideálny napríklad pre ženy.

Pre mužov sa odporúča Kettlebell s väčšou váhou, a to napríklad 20 60 kg.

Činky s rôznymi závažiami

Činkyzákladnou a samozrejmou výbavou domácej, ale aj profesionálnej posilňovne. Ich výhodou je, že sa používajú ako na chudnutie, tak aj na tvarovanie hornej časti tela a naberanie svalov.

Na domáce cvičenie budete potrebovať činky s rôznymi záťažami, preto je vhodné si dopredu určiť, s akým cieľom ich máte v pláne používať. Ideálnou voľbou sú činky s meniteľným závažím. 

Lavička na cvičenie

Lavička na cvičenie na domáce cvičenie je univerzálnou pomôckou, ktorá vás prinúti umiestniť vaše telo pri niektorých cvikoch do bezpečnej polohy.

Kvalitná nastaviteľná lavička na cvičenie umožňuje širokú škálu pohybov, preto je s ňou každé ďalšie cvičenie odlišné a jedinečné.

Švihadlo

Silový tréning je skvelý spôsob chudnutia, formovanie a naberania svalov, netreba však pri domácom cvičení zabúdať aj na kardio.

Švihadlo predstavuje najlacnejšiu a najjednoduchšiu pomôcku na cvičenie, ktorú ocenia aj špičkoví športovci. V ponuke nájdete klasické švihadlá s drevenou rukoväťou alebo inteligentné verzie švihadiel, ktoré môžete prepojiť s vašim smartphonom a počítať si tak vaše skoky.

Bežecký pás

Ako dostať ďalšie kardio do vášho domáceho cvičenia? No predsa zaobstaraním si kvalitného bežeckého pásu.

Pritom nezáleží, či je vonku priaznivé počasie alebo bývate v chladnejšom podnebí. Vďaka bežeckému pásu si svoj naplánovaný tréning odbežíte. Ak vás omrzí beh, môžete si na bežiacom páse nastaviť chôdzu do kopca alebo rýchlu chôdzu po rovine.

Dostaňte sa do formy s TOP 10 cvikmi na domáce cvičenie

Pripravili sme pre vás cvičebný plán na domáce cvičenie.

1. Výpady – 3 série po 10 opakovaní

Klasické výpady sú skvelý cvik na doma a aj do posilňovne, pretože podporujú funkčný pohyb a zároveň zvyšujú silu v nohách a zadku.

Výpady začnete tým, že sa postavíte s nohami na šírku ramien a rukami vbok. Urobte krok vpred pravou nohou a ohnite pritom pravé koleno, zastavte a udržte stehno rovnobežne so zemou. Zdvihnite pravú nohu a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte s ľavou nohou.

2. Kliky – 3 série s čo najväčším počtom opakovaní

Ide o jeden z najzákladnejších a účinných pohybov s vlastnou váhou, ktoré môžete vykonávať kvôli množstvu svalov, ktoré sú do klikov zapojené.

Kliky začnite v pozícii planku. Vaše jadro tela by malo byť pevné, ramená stiahnuté nadol a dozadu a krk neutrálny. Ohnite lakte a začnite spúšťať telo nadol na podlahu a vzápätí sa vráťte na začiatok.

Lakte majte počas celého cvičenia blízko tela.

3. Drepy – 3 série po 20 opakovaní

Drepy zvyšujú silu spodnej časti tela a jadra, a zároveň udržujú flexibilitu v dolnej časti chrbta a bokov. Takisto sú skvelým cvikom na spaľovanie kalórií.

Drepy začnite tak, že sa postavíte rovno, s nohami na šírku ramien a rukami v bok. Spevnite svoje jadro a ohnite kolená tak, ako keby ste si chceli sadnúť na stoličku. Pomaly klesajte, kým vaše stehná nebudú rovnobežne so zemou, pričom ruky smerujte pred seba.

Zastavte sa v tejto polohe na 1 sekundu a následne sa vráťte do východiskovej polohy.

4. Tlaky s činkami v stoji – 3 série po 12 opakovaní

Ide o flexibilný cvik, ktorý dokáže naraz precvičiť aj niekoľko častí vášho tela. Tlak v stoji nad hlavou je ideálny na precvičovanie ramien, ale rovnako zapája aj hornú časť chrbta a jadro.

Tlaky s činkami v stoji začnite postavením, buď s nohami na šírku ramien alebo rozkročmo. Presuňte závažia nad hlavu tak, aby boli vaše ramená rovnobežne s podlahou. Spevnite telo a začnite činky tlačiť smerom nahor, kým sa vaše ruky nenatiahnu nad hlavu.

Po krátkej prestávke ohnite lakte a znížte váhu späť nadol, kým váš tricepsový sval nebude opäť rovnobežný s podlahou.

5. Príťahy s jednoručkou v predklone – 3 série po 10 opakovaní

Chcete mať krásny chrbát v odhalených šatách na ramienka? V tom prípade nezabudnite na príťahy s jednoručkou v predklone, ktoré  posilňujú viaceré svaly v hornej časti tela.

Príťahy s jednoručkou začnite s činkou v každej ruke. Predkloňte sa v páse tak, aby váš chrbát zvieral so zemou 45-stupňový uhol. Neprehýbajte chrbát a ruky nechajte visieť rovno dole. Uistite sa, že váš krk je v jednej rovine s chrbtom.

Cvik začnite pravou pažou, ohnite lakeť a ťahajte závažie priamo k hrudníku. Nezabudnite pritom zapojiť lakeť a zastať tesne pod hrudníkom. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte s ľavou rukou.

6. Mŕtve ťahy s jednou nohou – 3 série po 10 – 12 opakovaní na každú stranu

Mŕtvy ťah je ideálny cvik na precvičovanie vašej rovnováhy, ktorý vyžaduje stabilitu a silu nôh.

Zoberte si jednu činku ľahkej až strednej váhy, postavte sa do pozície s mierne pokrčenými kolenami. Mierne sa predkloňte a nohu vykopnite dozadu za seba a zároveň spúšťajte činku smerom k zemi.

Keď ľavou nohou dosiahnete pohodlnú výšku, pomaly sa kontrolovaným pohybom vráťte do východiskovej polohy.

7. Angličáky – 3 série po 10 opakovaní

Angličáky predstavujú superefektívny cvik na precvičenie celého tela, ktorý buď milujete, alebo nenávidíte.

Začnite tak, že sa postavíte vzpriamene s nohami na šírku ramien a rukami dole po stranách. Následne urobte drep a ruky položte na podlahu pred sebou, potom s oboma nohami odskočte od rúk tak, že sa dostanete do polohy vzporu.

V ďalšom kroku vykonajte kľuk a skočte späť smerom k rukám, následne explozívne vyskočte do vzduchu a rukami tlesknite nad hlavou.

8. Bočný plank – 3 série po 10 – 15 opakovaní na každú stranu

Zdravé telo si predstavuje zdravé jadro, preto sa pri bočnom planku zamerajte aj na prepojenie mysle a svalov tak, aby ste tento cvik cvičili naozaj efektívne.

Ľahnite si na pravú stranu s ľavou nohou a chodidlom položeným na pravom chodidle. Oprite si hornú časť tela tak, že položíte pravé predlaktie na zem a lakeť dáte priamo pod rameno.

Spevnite stred tela a zdvihnite boky a kolená zo zeme, čím vytvoríte s telom priamku, následne sa vráťte na štart.

9. Plank – 2 – 3 série po 30 sekúnd

Ľahnite si tvárou smerom dolu, s vystretými nohami a ohnutými lakťami priamo pod ramenami. Dlane majte položené na podlahe.

Následne dajte chodidlá približne na šírku bokov a lakte vo vzdialenosti na šírku ramien. Aktivujte brušné svaly a zdvihnite telo do rovnej línie od ramien až po päty.

Takto vydržte približne 30 sekúnd. Pozrite si detailný článok o planku.

10. Zdvíhanie panvy v ľahu – 3 série po 10 – 12 opakovaní

Mostík alebo dvíhanie panvy v ľahu je skvelý cvik na zadok a nohy, aby pôsobili pevnejšie a vyformovanejšie.

Ľahnite si na zem na chrbát s rukami po vašom boku, ohnutými kolenami a s chodidlami na zemi. Zdvihnite boky zo zeme, kým vaše kolená, bedrá a ramená netvoria priamku.

V tejto polohe zostaňte približne 2 až 3 sekundy a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy.

Cvičenie doma sa v posledných mesiacov, a to hlavne v časoch koronakrízy stalo obrovským hitom. Niet sa čomu čudovať, pretože je o niečo lacnejšie, ale taktiež ťa v tejto rýchlej dobe bude stáť menej času. Nehovoriac o tom, že môžeš dosiahnuť úplne rovnaký efekt. Samozrejme, základom je, aby si bol dôsledný a mal k tomu správnu výbavu a naladenie. Ako na to? V tomto článku ti prezradíme, čo ťa bude motivovať ku cvičeniu a čo k tomu budeš potrebovať.

Cvičenie na doma – pre koho je vhodné?

Mnoho ľudí si hľadá výhovorky, prečo necvičiť.

Väčšinou je to o tom, že na cvičenie nie je dostatočné množstvo času, človek sa necíti úplne komfortne cvičiť pred inými ľuďmi, prípadne je problémom cena fitness centier.

Práve preto je cvičenie doma skvelou alternatívou, ktorá má množstvo výhod.

Hlavné výhody cvičenia doma

Samozrejme, všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Taktiež cvičenie na doma. My sa však sústredíme predovšetkým na výhody, ktoré ti prinesie. Tu sú:

  • Ušetrí vám čas – v porovnaní s cvičením na iných miestach si v tomto prípade ušetríš čas na presúvanie sa do posilňovne alebo fitka. V konečnom dôsledku ti stačí rozhodnúť sa, kedy chceš cvičiť a ísť do toho. Nepotrebuješ čas navyše na sprchu či na prípravu.
  • Je pohodlné – tento druh cvičenia je pohodlný. Istým spôsobom to súvisí aj s tým, že nie je potrebné nikam chodiť, pretože cvičíš, keď sa tak rozhodneš. Tiež nemusíš mať stres z toho, že na teba bude niekto pozerať. Cvičiť však môžeš aj s priateľom alebo so súrodencom a je to tiež skvelá kolektívna aktivita!
  • Bude ťa menej stáť – kým pri návšteve fitka je potrebné zaplatiť členský poplatok alebo vstup, cvičenie na doma môže byť zadarmo. Na internete nájdeš množstvo tutoriálov a cvičení online, ktoré sú prístupné úplne pre každého. Druhou alternatívou sú potom platené online kurzy podľa tvojich predstáv, ktoré však môžu byť stále lacnejšie ako reálne kurzy.
  • Je to skvelá aktivita na voľný čas – ak si sa doteraz bránil z rôznych dôvodov cvičeniu, toto je skvelý spôsob, ako si nájsť výbornú aktivitu na voľný čas v akomkoľvek ročnom období aj počasí. Je možné, že sa častokrát prehováraš na to, aby si išiel cvičiť, doma to pôjde o niečo jednoduchšie. Akonáhle si vybuduješ svoju rutinu, bude to tvoja obľúbená činnosť.

Ďalšie výhody:

  • Otvorí vám nové možnosti – cvičenie sa nedá realizovať úplne kdekoľvek. Možno je tvojím prípadom to, že nemáš v okolí fitko alebo posilňovňu, prípadne ani žiadne skupinové aktivity alebo to, čo by si chcel vyskúšať. Práve preto je cvičenie doma skvelým spôsobom na to, aby si skúsil to, čo ešte nepoznáš. Či je to klasické posilňovanie alebo jóga. Dôležité je však vedieť, ako na to, k čomu ti pomôže množstvo tutoriálov.
  • Je flexibilné – v neposlednom rade je skvelou výhodou to, že cvičiť doma môžeš kedykoľvek ti to vyhovuje. Nie si viazaný na žiadnu hodinu, ani deň.

Všetky tieto výhody prispievajú k tomu, aby bolo cvičenie doma skvelou aktivitou, ktorá ti prinesie všetky benefity v podobe zdravého životnému štýlu, discíplíne a v neposlednom rade aj zábave.

Ako cvičiť doma

Pri cvičení doma je dôležité sústrediť sa na to, že na to, aby si to robil správne. Najväčší problém môže spočívať v tom, že máš pocit, že ti chýba tá správna motivácia. Základom je však to, aby ste našli ten správny spôsob.

Nenechaj sa odradiť svojou vlastnou predstavou, že ťa cvičenie doma nebaví alebo že sa ti nechce. Stačí iba pár krokov na to, ktoré ti pomôžu nájsť ten správny spôsob.

Dôležitým prvkom je cvičení doma je nájsť si správny štýl, ktoré ti budú vyhovovať.

Tieto rady ti k tomu pomôžu:

  1. Vytvor si správnu atmosféru – ideálne je, aby sa ti aj doma cvičilo dobre. Pomôže ti k tomu, ak si pustíš správnu hudbu, ktorá ťa motivuje a obklopíš sa prostredím, ktoré bude pre cvičenie príjemné. Snaž sa nájsť si priestor na cvičenie tak, aby si mal dosť miesta a zároveň ťa nikto nerušil.
  2. Prezleč sa na cvičenie – nie je úplne správne vstať z gauča a začať cvičiť. Je dobré sa na cvičenie naladiť a k tomu skvele prispeje aj športové oblečenie, ktoré budeš mať vyhradené na cvičenie na doma.
  3. Nájdi si typ cvičenia, ktoré ti vyhovuje – doma máš oveľa viac možností na to, aký druh cvičenia si vybrať. Je možné si zvoliť len klasické kardio cvičenie, zaobstarať si cvičebný stroj alebo cvičiť s vlastnou váhou. Podstatné je však aj uistiť sa, že pokiaľ skúšaš niečo nové, je to v rámci tvojich možností. Napríklad, cvičenie akým je jóga treba cvičiť správne, inak hrozí zradenie. Na druhej strane je to tiež jedna z možností.

Vieš, aké sú výhody pravidelného cvičenia?

Okrem toho:

  1. Priprav si všetko, čo potrebuješ – rovnako ako pri cvičení v posilňovni je dôležité mať niekoľko vecí, rovnako si aj pre cvičenia doma priprav všetko, čo potrebuješ. Je to hlavne voda a uterák, prípadne spomínaná hudba tak, aby ti nič nechýbalo.
  2. Zabudni na médiá – snaž sa pri cvičení doma vyhýbať telefónu alebo počítaču. Ak budeš kontrolovať každú správu na telefóne, bude ťa to rušiť a nedosiahneš výsledok, aký si želáš.
  3. Cvič v čase, ktorý ti vyhovuje – flexibilita pri cvičení doma zabezpečuje, že môžeš cvičiť vtedy, kedy ti to vyhovuje. Ak si takzvané ranné vtáča, môžeš cvičiť predtým, než začneš robiť čokoľvek iné. Dôležité je cvičiť v čase, kedy si aktívny. Nemalo by to byť príliš neskoro. Asi dve hodiny pred časom spánku telo začína produkovať melatoním a pripravuje sa na odpočinok.

Všetko, čo potrebuješ na cvičenie na doma

Na cvičenie na doma nepotrebuješ množstvo pomôcok, ale aj napriek tomu je niekoľko vecí, vďaka ktorým bude toto cvičenie príjemnejšie aj efektívnejšie. Ak nehovoríme o cvičení na posilňovacích strojoch, pomôcky na cvičenie sú relatívne lacné a tiež dobre dostupné. Zváž si určite zaobstaranie týchto pomôcok:

  • Podložka na cvičenie – podložka na cvičenie je niečo, čo budeš nevyhnutne potrebovať. Zabráni to akémukoľvek prípadnému zraneniu a bez ohľadu na to, či budete posilňovať s vlastnou váhou alebo cvičiť pilates, podložka na cvičenie alebo karimatka bude nesmierne užitočná. Odľahčí kĺby, je pohodlnejšie a príjemná. Ak si chcete vybrať karimatku alebo podložku, inšpirujte sa v tomto článku.
  • Foam roller – foam roller alebo tiež masážny prístroj je skvelý malý prístroj, ktorý slúži na jednej strane na cvičenie a na druhej strane je to tiež skvelý spôsob, ako si zabezpečiť príjemnú masáž na zregenerovanie tela a svalov.
  • Gumy na cvičenie – tieto gumy majú jednu veľkú výhodou, a tá spočíva v tom, že prostredníctvom nich možno zvýšiť záťaž pri niektorých druhoch cvičenia, ale na druhej strane dokážu tiež odľahčiť pri inom cvičení. Sú dostupné za skvelé ceny a cvičenie s nimi je veľmi zábavné.
  • Činky – činky sú základom v prípade, že si chcete budovať svoju svalovú hmotu. Nemusíte sa však orientovať iba na činky, ktoré majú veľkú váhu, ale aj pokojne na činky, ktoré majú pár kilogramov, a budú skvelým doplnením k cvičeniu s vlastnou váhou.

Cvičenie na doma je naozaj skvelý spôsob, ako sa budeš udržiavať vo forme počas celého roku.

Snaž sa nájsť si v ňom určitú rutinu, vďaka ktorej toto cvičenie nebude pre teba predstavovať niečo, čo musíš, ale čo chceš.

Ak si k nemu zaobstaráš vhodné pomôcky a dobre sa naň naladíš, je to výborná alternatíva, ktorú si určite obľúbiš! Inšpiruj sa pri výbere cvikov tu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci Fitlandu, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.