DomovMagazínDoplnky výživy u detí: potrebujú ich? Ktoré sú bezpečné?

Doplnky výživy u detí: potrebujú ich? Ktoré sú bezpečné?

Máte doma malého športovca? Doplnky výživy už dávno nie sú doménou iba profesionálnych a dospelých športovcov. Aj vďaka dobre cielenej reklame sa šíria medzi čoraz mladšími vekovými skupinami. Ktoré doplnky výživy u detí sú bezpečné a ktorým sa radšej vyhnúť?

 

Športujúce deti jedia zdravšie a majú nižšie riziko rozvinutia obezity

O dôležitosti dostatočného pohybu pre deti dnes počúvame zo všetkých strán. Z ulíc a ihrísk sa deti hromadne presunuli najmä za počítače, školské

Podľa kanadského výskumu z roku 2013 mali deti, ktoré pravidelne športovali, zdravšie stravovacie návyky, vyššiu úroveň fyzickej aktivity a normálnu telesnú hmotnosť – a to aj napriek tomu, že konzumovali viac kalórií, než ich nešportujúci „kolegovia“ (1).

Prijímajú športujúce deti dostatok energie?

Detskí športovci často trénujú každý deň a v spojení s rastom kladie zvýšená fyzická aktivita vysoké nároky na ich energetické potreby. Mnohé výskumy preukazujú, že nielen deti, ale ani mnohí elitní športovci neprijímajú dostatok energie (2).

doplnky výživy u detí atletika

Čo detskí a dospievajúci športovci očakávajú od užívania doplnkov stravy?

Jedno príslovie hovorí, že ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nebude. Niečo podobné by sme mohli aplikovať aj na problematiku doplnkov stravy.

Vďaka výborne cielenej reklame a širokej prevalencii užívania doplnkov stravy majú (nielen detskí) rekreační aj profesionálni športovci nereálne očakávania. Čakajú napríklad (3).

  • zlepšenie športového výkonu
  • lepšiu regeneráciu
  • väčší nárast svalov (najmä po začatí puberty)
  • posilnenie imunitného systému
  • uznane okolia (psychologické faktory zohrávajú v detskom kolektíve dôležitý motivačný faktor)

Doplnky výživy si však v porovnaní s výživou, tréningom a napríklad aj dostatočným spánkom  môžeme predstaviť len ako čerešničku na torte.

Kto má pod palcom doplnky výživy u detí?

Ako ukazujú mnohé výskumy, mladiství športovci, ale ani dospelí dostatočne nepoznajú možné vedľajšie účinky a často ani optimálne dávkovanie konkrétnych suplementov: užívajú ich tak, ako im poradí kamarát, či tréner, no tu narážame na dôležitý kameň úrazu: tréner je odborník na tréning – nie na športovú výživu.

Ak tréner dokáže objektívne zhodnotiť, že má v otázke stravy či suplementov medzery, mal by osloviť športového dietológa, ktorý mu pomôže zvoliť vhodné suplementy, navrhne suplementačné protokoly a všetko prispôsobí potrebám konkrétneho športovca.

Doplnky výživy u detí: ktoré môžu užívať?

1. Iontové nápoje zabránia dehydratácii a podporia výkon

Jedným z úskalí športovej aktivity najmä v teplom a slnečnom počasí je zabezpečiť deťom dostatok tekutín.

Treba mať na pamäti, že deti nie sú malí dospelí.

Detské telo je menšie než telo dospelého a negatívne dopady dehydratácie sú značnejšie už pri menších stratách telesných tekutín. Deťom často ani nenapadne napiť sa po tréningu alebo nepijú dostatočne.

Dôležitou súčasťou doplnenia tekutín po športovej aktivite je aj doplnenie stratených elektrolytov. Potom strácame mnoho minerálov, v najväčšom množstve ide o sodík, ktorý nám zároveň pomáha vodu v organizme zadržať.

deti pitný režim šport tenis

Iontové nápoje obsahujú v podstate iba jednoduché sacharidy a minerály, ktoré vďaka správnej koncentrácii sacharidov a sodíka maximálne urýchlia doplnenie tekutín.

Existujú rôzne druhy iontových nápojov, z nich primárne určené na rehydratáciu a v podstate najuniverzálnejšie, sú tzv. hypotonické nápoje.

Ako využiť iontové nápoje v praxi detských športovcov?

Iontové nápoje môžu byť súčasťou pitného režimu, no nemali by byť vnímané ako hlavný zdroj pitného režimu – možno s výnimkou náročných tréningov alebo zápasov počas extrémnych horúčav – ktoré sa ale v prípade detských športovcov práve z tohto dôvodu presúvajú alebo zámerne plánujú na menej teplé mesiace v roku.

Ak ide dieťa na tréning, môžete mu zbaliť hypotonický nápoj namiesto klasickej čistej vody alebo sladených nápojov.

Ak sa vaše dieťa počas tréningu kvôli slnečnému počasiu veľmi nepotí, hypotonickým nápojom nič nepokazíte, no podobnú službu urobí aj akákoľvek voda (pokojne sladená – hovoríme o športovej výžive, kedy je cieľom doplniť stratené sacharidy a naštartovať regeneráciu) a pridanie soli k potréningovému jedlu.

2. Vitamín D sa hodí najmä v zime

Vitamín D zažíva v poslednej dobe poriadny boom: a zdá sa, že oprávnene. Okrem podpory správneho fungovania imunitného systému je pre športovcov déčko potrebné aj kvôli jeho vplyvu na neuromuskulárnu koordináciu a aeróbnu vytrvalosť (4).

Suplementovať by ho mali najmä hráči žijúci v krajinách s nedostatkom slnečného svitu – kam Slovensko v zimných mesiacoch určite zaradiť môžeme (5, 6).

Ak vás problematika déčka zaujíma bližšie, prečítajte si náš kompletný článok o vitamíne D.

3. Máte doma tínedžera? Proteínový prášok mu možno padne vhod!

Proteíny si niektorí mladí športovci predstavujú ako svaly v prášku. Kúsok pravdy na tom možno bude, no je potrebné si uvedomiť, že nejde o zázračný doplnok výživy, ktorý zabezpečí (alebo spôsobí) detskému športovci rapídny nárast svalovej hmoty.

deti posilnovanie suplementy protein

Svalová hypertrofia sa deje primárne s ohľadom na zmeny v hladinách hormónov a ako reakcia na adekvátne tréningové stimuly, ktoré sú vhodne podporené dostatočným príjmom bielkovín.

Srvátkový proteín (ale aj iné druhy proteínových suplementov) môžu byť jednoduchým a vhodným spestrením jedálnička športujúceho tínedžera.

A čo vitamíny ako doplnky výživy u detí?

Užívanie vitamínových a minerálových doplnkov stravy patrí k najrozšírenejším nielen medzi mladou športujúcou populáciou (7).

Dodnes nemáme jednoznačné odporúčania, ktoré by zastrešili, či a o koľko majú športujúce deti a dospelí vyššie nároky na príjem jednotlivých mikroživín v porovnaní s nešportujúcou populáciou.

Multivitamínové a multiminerálové doplnky by mali detskí športovci užívať po konzultácii s lekárom. Na prvom mieste bude vždy pestrá a vyvážená strava, ktorá podľa väčšiny odborníkov stačí na pokrytie nárokov.

Ako vyzerá pestrá a vyvážená strava?

Podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA)ich odporúčaní pre mladých futbalistov, ide o stravu, ktorá pozostáva najmä zo (8):

  • zeleniny
  • ovocia
  • strukovín
  • obilnín
  • chudého mäsa
  • morských rýb
  • mliečnych výrobkov

V prípade, že má detský športovec nejaké diétne obmedzenia (bezlepková diéta, histamínová intolerancia, alergia na potraviny), je vhodné konzultovať jedálniček s nutričným terapeutom, ktorý pomôže s výberom vhodných potravín.

Môžu byť doplnky výživy u detí nebezpečné?

Na trhu je nespočetné množstvo suplementov, z nich vedou podložený efekt má len hŕstka. Medzi pútavými sloganmi sľubujúcimi masívne svaly, okamžitú regeneráciu či vystrelenie výkonu do nebies sa pre detských športovcov môžu skrývať mnohé riziká.

futbalisti iontový nápoj doplnky stravy deti

Ktorým doplnkom stravy by sa mali deti vyhýbať?

  • energetické a kofeínové nápoje (paradoxne, patria medzi obľúbené)
  • stimulanty (doprajte vášmu športovcovi pred výkonom napríklad misku cereálií s mliekom – vymeníte tak stimulanty za sacharidy)
  • rastlinné extrakty sľubujúce podporu hormonálneho systému (typicky tribulus terrestris)
  • doplnky stravy s neznámym pôvodom (riziko kontaminácie zakázanými a nebezpečnými látkami pre deti)
  • všetky ostatné suplementy, ktoré ich príliš skoro odklonia od pestrej a vyváženej stravy a ukážu im ľahšiu, no nie lepšiu cestu

Aký je váš názor na užívanie doplnkov stravy detskými športovcami? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.