DomovMagazínDornova metóda – Môže vám zachrániť chrbticu!

Dornova metóda – Môže vám zachrániť chrbticu!

Chceli by ste zlepšiť svoje pohybové schopnosti? Máme pre vás skvelý spôsob, ako na to. Prečítajte si viac o Dornovej metóde.

Čo je vlastne Dornova metóda?


Ide o jemný druh manuálnej terapie, vďaka ktorej je možné zlepšiť pohybové schopnosti jedinca.

Princípom funkcionality tejto terapie je súbor techník, ktorých správne prevedenie vyústi do uvedenia kĺbov a stavcov bezpečným spôsobom do svojich pôvodných a prirodzených pozícií.

Začiatky Dornovej metódy


Objaviteľom metódy je Dieter Dorn.

Bol to obyčajný majiteľ píly v malom mestečku menom Lautrach na území Nemecka. Jedného dňa si pri nadvihovaní ťažkého dreveného bremena poškodil chrbát. Od tej chvíle sa nemohol narovnať.

Lekári mu nedokázali pomôcť, a tak hľadal alternatívne spôsoby pomoci so svojimi ťažkosťami. Takmer zázračne mu pomohol starý sedliak, o ktorom sa vravelo, že dokáže pomáhať ľuďom s problémovou chrbticou.

Po zásahu sedliaka bol Dorn zdravý a účinok sedliakovej metódy pomoci ho úplne ohromil. Rozhodol sa, že sa túto metódu tiež naučí.

Keď starý sedliak zomrel, Dorn pokračoval v rozvoji jeho metódy.

Nielenže ju rozvíjal, ale ňou aj pomáhal ľuďom trpiacim podobnými problémami. Výsledkom bolo, že sa túto metódu postupne naučili stovky terapeutov. Dorn a jeho žiaci si získali aj uznanie odborníkov.

Metóda aj v súčasnosti pomáha nespočetne veľa ľuďom a rozšírila sa po celom svete. Praktizujúcich terapeutov preto nájdete aj v Afrike, Ázii či Južnej Amerike.

Aj u nás naberá Dornova metóda na popularite a organizujú sa tu aj kurzy a školia sa terapeuti.

Prečo trpíme bolesťami chrbtice?


Dôvodov nesprávneho postavenia a polohy jednotlivých stavcov môže byť mnoho. Najčastejšími príčinami sú rôzne fyzické ťažkosti, ktoré mohli vzniknúť ako dopad športu alebo úrazu.

Stavce sa prispôsobia, čo však vedie k bolestiam a nerovnováhe, ale aj k rozdielnej dĺžke dolných končatín alebo skráteným svalom.

Príčinou, ktorá medzi odborníkmi nie je až tak často diskutovaná, sú citové problémy človeka. Pri aplikácii Dornovej metódy sa však uvoľňujú aj tieto psychické zablokovania.

Odborníci ju preto nazývajú celostnou metódou. Nezameriava sa totiž len na príznaky a symptómy ťažkostí, ale snaží sa adresovať aj príčiny ťažkostí a riešiť ich celistvo.

Princíp funkčnosti


Dornova metóda sa zaraďuje medzi jemné druhy manuálnej terapie.

Pri vykonávaní tejto metódy sa kĺby a stavce vyrovnávajú do prirodzenej polohy. Uvádza sa, že presnosť tohto vrátenia kĺbov a stavcov do správnej polohy je veľmi vysoká, pričom sa bavíme doslova o milimetroch.

Zároveň sa týmto úkonom zlepšuje tok energie, ktorá potom môže lepšie prúdiť.

Tento výsledok sa získava pomocou vykonania voľných a prirodzených pohybov pacienta a pomocou aplikácie adekvátneho množstva tlaku terapeuta.

Dôležité je, aby terapeut neprekračoval prah bolesti pacienta. Pohyb nie je vykonávaný trhnutím ani žiadnou inou formou prudkého pohybu.

Výsledkom je tak vysoká bezpečnosť metódy.

Metóda sa opiera o premisu, že nesprávna poloha stavcov môže byť napravená len za použitia jemného tlaku bez akýchkoľvek nežiaducich nepríjemných vedľajších účinkov.

Priebeh Dornovej terapie


Priebeh terapie podľa Dorna prebieha v niekoľkých krokoch.

Úvodným krokom je komplexné vyšetrenie, ktoré je prevedené poväčšine pri prvých dvoch návštevách terapeuta.

Následne prebieha vyšetrenie kĺbov a chrbtice, teda dvoch hlavných domén Dornovej terapie.

Ako sme už naznačili vyššie, napravovanie stavcov chrbtice sa vždy robí pomocou aktívneho pohybu pacienta. Úlohou terapeuta je zistiť smer vychýlenia.

Pacient potom pomocou voľného kyvadlového pohybu rozhojdá protiľahlú ruku a nohu. Ide o jednoduchý pohyb dopredu a dozadu.

Následne terapeut aplikáciou jemného protitlaku vynaloženého na konkrétny stavec vracia štruktúru na prirodzené miesto.

Potom je potrebné, aby terapeut príslušné miesto jemným hladením oboch rúk stabilizoval.

Tento pohyb sa vykonáva smerom ku končatinám alebo ku kostrči. Týmto úkonom sa uvoľní prúdenie energie a podporuje sa hojenie.

S Dornovou metódou sa skvele dopĺňa tzv. Breussova masáž. Týmto spôsobom je možné umocniť liečbu a tiež uvoľniť celé telo.

Breussova masáž je vlastne jemnou formou akupresúrnej masáže.

Sústreďuje sa na prácu s akupresúrnymi bodmi chrbtice, čím sa skvele uvoľňujú platničky. V niektorých prípadoch je výhodné použiť Breussovu masáž ešte pred samotnou aplikáciou Dornovej metódy.

Odporúča sa to najmä pacientom s napätým svalstvom, ktoré je najprv potrebné uvoľniť.

Vyvarujte sa prechladnutia


Tri dni po aplikovaní Dornovej metódy sa odporúča vyvarovať sa prechladnutia ošetrovaných miest a nezaťažovať tieto miesta fyzickou námahou.

V priebehu týchto 3 dní sa môže bolesť striedavo objavovať a miznúť, napokon však zmizne úplne.

Tieto 3 dni potrebuje organizmus k nutnej regenerácii a výmene informácií o novej situácii v organizme.

Ako často používať Dornovu metódu


Frekvencia používania Dornovej metódy je veľmi individuálna. Niekedy stačia dve ošetrenia a dostaví sa úľava. Inokedy je treba použiť metódu viackrát.

Ako optimálne sa javí ošetrenie raz až dvakrát týždenne. Keď je problém obzvlášť závažný, potom je niekedy potrebné liečiť ťažkosti aj po dobu niekoľkých mesiacov.

V takýchto prípadoch je veľmi dôležitá spolupráca pacienta.

Vyžaduje sa od neho každodenné vykonávanie cvikov Dornovej metódy.

Ani každodenné cvičenie však nič nezmôže, ak bude pacient pokračovať vo svojich škodlivých návykoch. Príkladom takéhoto škodlivého návyku je kríženie nôh v sede, teda noha cez nohu, ako majú vo zvyku sedieť predovšetkým ženy. Takýchto škodlivých návykov je veľa a je potrebné, aby bol s nimi pacient oboznámený.

Počas liečby je veľmi dôležité dodržiavať adekvátny pitný režim.

Terapiou sa totiž uvoľňujú rôzne nečistoty a rôzne formy usadenín (uložených v kĺboch a spojivách) a tie sú vyplavované do krvi. Na dôkladné vylúčenie týchto škodlivín je potrebné mať v systéme dostatočné množstvo vody. Keď je v tele dostatok vody, ľahšie sa všetky jedy vylučujú.

Orientačné množstvo vody, ktorú by ste mali vypiť je približne 0,03 l vynásobených telesnou hmotnosťou.

Touto jednoduchou kalkuláciou dostanete výsledné množstvo vody, ktoré by ste mali denne vypiť.

Dornovu metódu môže používať každý


Použitie Dornovej metódy je možné na každého, kto je aspoň trochu mobilný. Pomocou nej je možné vyrovnať statiku tela, a tým odstrániť (alebo zlepšiť stav) bolestí a ťažkostí pohybového systému.

Medzi najčastejšie problémy, ktoré sa dajú liečiť Dornovou metódou patria:

  • ťažkosti s chrbtom (rôzne formy bolestí chrbta)
  • bolesti v oblasti bedier
  • problémy s kolenami
  • tenisový a golfový lakeť
  • skolióza
  • nerovnaká dĺžka končatín (iba ak nejde o vrodený defekt)
  • ťažkosti s čeľusťami a prehĺtaním

Ďalej sa dá použiť aj pri týchto ťažkostiach:

  • bolesti hlavy
  • krátkozrakosť
  • črevné ťažkosti
  • kŕčové žily
  • srdcová arytmia
  • poruchy koncentrácie (najmä u detí)
  • problémy so sluchom
  • časté závraty
  • necitlivé ruky (tŕpnutie rúk)
  • žalúdočné problémy

Dornova metóda by sa nemala používať v prípade akútnych zápalov a v prípade, ak je pacient v čerstvom pooperačnom štádiu.

Rovnako sa neodporúča ani pri osteoporóze, kde je riziková najmä pokročilá osteoporóza.

Väčšinu ťažkostí i vyrábame sami


Väčšinu problémov si v priebehu života „vyrábame“ sami. A to zlými návykmi, ako sú nesprávne držanie tela, sedenie s nohou cez nohu, jednostranné športy a činnosti.

Pri všetkých týchto činnostiach dochádza k posunom stavcov, a tým aj platničiek a kĺbov. Tie sa pootočia do nesprávnej polohy a svaly zafixujú túto novú pozíciu.

Je preto veľmi dôležité zbaviť sa svojich škodlivých pohybových návykov a rozvíjať tie správne.

dornova metóda

Naša kostra a pohybový systém sa vo všeobecnosti vytvárajú podľa toho, ako trávime väčšinu svojho dňa.

Asi si viete predstaviť, čo dokáže narobiť obyčajné sedenie. Ide o aktivitu (alebo skôr pasivitu), pri ktorej sa naša chrbtica dostáva do pomerne nezdravého postavenia. Trpí najmä bedrová a krčná časť chrbtice.

Samotné sedenie by nerobilo problém, ak by sme ho neboli nútení robiť niekoľko hodín bez prestávky. Sedavé zamestnania sú pre našu chrbticu veľmi nebezpečné.

Čo robiť, aby ste sa tomu vyhli? Jednou z možností je práve Dornova metóda. Je však nadmieru dôležité, zaradiť aktívne a prospešné pohybové aktivity do celého svojho života.

Naučte sa správne  sedieť s vystretým chrbtom, správne vstávať z postele, optimálne chodiť aj bežať.

Zvážte mierne modifikácie nábytku, aby ste si umožnili vo vašom priestore voľnejší pohyb.

Neberte tieto veci na ľahkú váhu a radšej si dajte záležať na tom, aby ste udržiavali svoje kĺby a svoju chrbticu v optimálnom zdraví až do vysokého veku.

3.8/5 - (28 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.