DomovŠportKorčuleDvojradové korčule - Poradíme vám, ako vybrať + (TOP 5)

Dvojradové korčule – Poradíme vám, ako vybrať + (TOP 5)

Korčuľovanie je jednou z príjemných voľno časových aktivít, ktorá je vhodná ako pre deti, tak aj pre dospelých. Ide o činnosť, kde sa okrem zábavy môžete poriadne zapotiť a spáliť nejaké tie kalórie navyše. Niektorí sa dokonca korčuľovaniu venujú takým spôsobom, že sa časom na nich naučili robiť aj zopár trikov. V súčasnosti sú najpopulárnejšími korčuľami tie, ktoré nesú názov in-line korčule. Vedeli ste však, že to nebolo vždy tak? Tí, ktorí patria medzi staršie ročníky, si určite budú pamätať takzvané dvojradové korčule, ktoré v istých časoch zažívali obrovský boom.

Najlepšie dvojradové korčule – náš výber

Zdá sa, že túto jar prichádza táto forma korčuľovania na dvojradových korčuliach opäť do módy.

My vám preto dnes predstavíme tie najideálnejšie dvojradové korčule a spôsob ako si z nich správne vybrať tie, ktoré sú pre vás najlepšie.

dvojradové korčule

Dvojradové korčule a ich história

Vôbec po prvýkrát sa prototyp dnešných dvojradových korčúľ objavil v roku 1743. Vynálezca, ktorí prvé „dvojradovky“ zostrojil dodnes nie je známy.

Poriadny ošiaľ začal však až v roku 1880, kedy sa tento typ korčúľ začať vyrábať v masovej výrobe.

Ich popularita sa často striedala so známymi in-line korčuľami a aj preto sa predpokladá, že tento boom, ktoré dvojradové korčule momentálne zažívajú tu nebude navždy.

Aké typy dvojradových korčúľ poznáme?

Podobne ako pri klasických in-line korčuliach, tak aj pri retro dvojradovkách existuje viacero typov, ktoré sa rozlišujú vo svojom dizajne či štruktúre.

Ani jeden z týchto typov korčúľ nie je horší alebo lepší, no každý z nich sa využíva prioritne na iný typ jazdy.

V súčasnosti poznáme dva základné typy dvojradových korčúľ, ktoré sa odlišujú typom topánky, na ktorej sú korčule pripevnené.

Vyššia topánka

Prvým z nich sú dvojradové korčule, ktoré majú na sebe pripevnenú takzvanú vyššiu topánku. Tá často pripomína korčuľu, ktorú poznáme z klasického krasokorčuľovania.

Je charakteristická vyvýšenou pätou, vďaka ktorej sa celá korčuľa stáva oveľa lepšie ovládateľnejšia a obratnejšia.

Tento typ sa preto odporúča skôr profesionálnejším alebo pokročilejším jazdcom, ktorí sa chcú naučiť aj nejaké triky. Táto korčuľa ich v tom mimoriadne podporí svojím jednoduchým a presným ovládaním.

Okrem lepšej obratnosti poskytuje vyšší typ topánky na dvojradových korčuliach aj lepšiu oporu v členku, čo má za následok menej časté zranenia.

Nižšia topánka

Druhým základným typom dvojradových korčúľ sú tie s nižšou topánkou, ktorá často pripomína klasickú tenisku pripevnenú na korčuliach.

Kvôli zníženému typu topánky táto korčuľa neponúka takú stabilitu v členkoch ako dvojradovky s vyššou topánkou.

Na druhej strane pri výbere tohto typu môžete na ceste dosiahnuť oveľa väčšiu rýchlosť. Dvojradové korčule s nižšou topánkou sú preto vhodné pre ľudí, ktorí radi obľubujú korčuľovanie na cykloceste, vysokú rýchlosť či roller derby.

Aké štýly korčuľovania na dvojradovkách poznáme?

V zásade by sme vo všeobecnosti štýly korčuľovania mohli rozdeliť na interiérové a exteriérové. Korčuľovanie v exteriéri však určite nemusíme nikomu predstavovať.

Jednoducho si nasadíte svoje štýlové dvojradovky a vydáte sa na najbližšiu cestu pojazdiť sa, užiť si zábavu a spáliť nejaké tie kalórie.

Tým zaujímavejším typom korčuľovania na dvojradových kolieskových korčuliach je korčuľovanie  v interiéri, ktoré sa rozdeľuje na dva typy.

Interiérové korčuľovanie je populárne najmä v Amerike, kde majú na tento typ okrem iného aj vybudovanú potrebnú infraštruktúru.

Prvým typom korčuľovania v interiéri je na takzvaných rinkoch, ktoré pripomínajú u nás populárne verejné korčuľovanie.

V minulosti bolo mimoriadne populárne aj takzvané roller disco, čo v preklade znamená tancovanie na dvojradových korčuliach.

Druhým typom korčuľovania v interiéri je takzvané roller derby, ktoré sa v USA stalo aj populárnym športom.

Ide o kontaktný šport s viacerými disciplínami, ktorý sa koná v uzavretých halách. Vykonávajú ho predovšetkým ženy, ktoré sa na dvojradových kolieskových korčuliach pretekajú či narážajú do seba.

Kvalitné korčule

Hľadáte kvalitný produkt za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce korčule.

Aké značky dvojradových korčúľ poznáme?

Značiek, ktoré vyrábajú populárne dvojradové korčule je skutočne neúrekom.

Niektoré z nich, samozrejme, patria medzi tie kvalitnejšie, iné až takou kvalitou nevynikajú.

Všetko je na výbere a preferencii užívateľa a záleží len na ňom, koľko je ochotný investovať do vybavenia tohto typu kolieskových korčúľ.

Pre lepšie rozhodovanie vám prinášame menší prehľad tých najznámejších značiek, ktoré dvojradové kolieskové korčule vyrábajú.

  • Chaya – je značka nemeckej firmy, ktorá vyrába kvalitné dvojradové korčule na všetky štýly korčuľovania v exteriéri aj interiéri. Pravdepodobne ide o jednu z najlepších stredných ciest pri výbere dvojradoviek.
  • Playlife – je značkou, ktorú vlastní veľký výrobca in-line korčúľ Powerslide. Ide pravdepodobne o najlepšiu voľbu v pomere cena/kvalita. Ak teda nechcete za dvojradové korčule vysoliť niekoľko stoviek eur, ale chcete sa kvalitne povoziť, Playlife je pre vás tou správnou voľbou.
  • Worker – je ďalšou značkou, ktorá podobne ako Playlife láka na výborný pomer ceny a kvality. Táto značka je okrem iného špeciálna aj tým, že často ponúka korčule typu 2 v 1. Môžete ich využiť ako klasické dvojradovky, ale aj na ľadovú plochu.
  • Riedell – predstavujú vyššiu triedu dvojradových kolieskových korčúľ a patria medzi tie najlepšie na trhu. Korčule tejto značky sú však vhodnejšie do interiéru, a to kvôli mäkším kolieskam, ktoré sa na nich používajú.
  • Moxi – je značkou, ktorá taktiež patrí pod firmu Riedell. Ide však určite o to najlepšie, čo si môžete v rámci dvojradových korčúľ kúpiť. Mimoriadne kvalitné a pevné prevedenie topánok, ktoré okrem bezpečnosti majú aj neprekonateľný štýl. Tomu, však zodpovedá aj ich
  • Sure Grip – značka, ktorú by sme mohli charakterizovať ako športovú. Vyrába najmä dvojradové korčule vhodné na roller derby, no vo svojej ponuke má aj zopár pekných dizajnových kúskov na klasické korčuľovanie.
  • Rookie Roller – ak hľadáte poriadne retro dvojradovky, ktoré kedysi používali ešte vaši rodičia, určite by ste nemali váhať. Retro dizajn, ktorý táto značka ponúka je totiž nezameniteľný.

Ako brzdiť na dvojradových korčuliach?

Špecifikáciou pri štýle korčuľovania na dvojradových korčuliach je aj štýl brzdenia. Určite ste si všimli, že oproti in-line korčuliam sa brzda nenachádza v zadnej, ale v prednej časti korčule.

dvojradové korčule oxelo

Táto brzda sa nazýva aj ako stopper a okrem klasickej brzdy funguje aj ako akési odrážadlo, vďaka ktorému môžete akcelerovať svoju rýchlosť na korčuliach.

Štýl brzdenia na dvojradových kolieskových korčuliach je oproti klasickým in-lineom úplne odlišný. Pri dvojradovkách musíte totiž celú korčuľu úplne vychýliť až do pravého uhla, aby sa stopper mohol pomaly trieť o povrch, na ktorom jazdíte.

Zo začiatku vám môže tento spôsob brzdenia prísť ako čudný a môžete sa báť, že sa na korčuliach potknete. Všetko je to však len o tréningu a cviku.

dvojradové korčule

Záver

Ak patríte medzi tých, ktorí korčuľovanie ako spôsob trávenia voľného času milujú, no hľadáte nejakú zmenu, určite by ste mali vyskúšať dvojradové kolieskové korčule.

Nielenže sa naučíte iný štýl korčuľovania, ale taktiež naskočíte na momentálnu retro vlnu, podobne ako množstvo iných ľudí pred vami.

Dvojradovým korčuliam sa rozhodne musí niečo nechať. A síce, že pri jazdení vyzerajú oveľa štýlovejšie ako klasické in-line korčule.

dvojradové korčule radosť skok

Vhodné môžu byť aj pre malé deti, ktoré sa pravdepodobne na dvojradových kolieskových korčuliach pre deti naučia jazdiť oveľa rýchlejšie ako na klasických korčuliach.

Je to najmä kvôli stabilite, ktorú dvojradovky ponúkajú. Veríme, že vám tento článok pomohol a teraz hurá na cesty v retro štýle.

4.2/5 - (11 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.