DomovŠportKolobežkyFreestyle kolobežky na predaj - Vyberáme tie najlepšie!

Freestyle kolobežky na predaj – Vyberáme tie najlepšie!

S freestylovými kolobežkami sa dnes už nemusíte stretnúť iba v skateparkoch.

Ich obľuba postupom času narastá a preto sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom vám podáme základné informácie o kritériách výberu.

5 najlepších freestyle kolobežiek (vyberali odborníci)

Druhy kolobežiek


S obľubou kolobežiek rastie aj ponuka výrobcov, ktorá sa neustále rozširuje. Ide o odpoveď výrobcov na rastúci dopyt.

Na trhu sa preto v súčasnosti môžeme stretnúť s rôznymi druhmi kolobežiek.

Rozdeliť ich môžeme podľa rôznych kritérií.

Najčastejšie však rozdeľujeme kolobežky na:

  • Streetové kolobežky sa vyznačujú rovnomerným hranatým tvarom dosky. Dosky sú široké a dlhé, rovnako ako riadidlá. Streetové kolobežky sú väčšie, ťažšie a robustnejšie než modely do skateparkov.
  • Kolobežky pre park majú zospodu skosené hrany, čo je o niečo menej príjemné v prípade nárazu do holene. Riadidlá sú spravidla hliníkové kvôli nízkej hmotnosti. Doska je užšia a kratšia.
  • Dirtové kolobežky majú veľké kolieska so vzorkami, ktorá si poradia aj s nespevneným terénom a downhillom.

Ďalšie typy kolobežiek


Ako sme spomenuli vyššie, kolobežky vieme rozdeliť aj podľa ďalších kritérií.

Ak vynecháme terénne kolobežky, môžeme väčšinu produktov rozdeliť do troch základných skupín.

O každej si teraz povieme niečo bližšie.

  • Skladacie kolobežky – Skladacia kolobežka s plastovými inline kolieskami, ktorú kúpite v hračkárstve alebo nešpecializované športovom obchode je určená skôr ako dopravný prostriedok. Určite na nej neskúšajte skákať na prekážkach. Dlho by takéto zaobchádzanie neprežila.
  • Amatérske freestyle kolobežkyFreestyle kolobežky pre začiatočníkov sú určené k nácviku základných trikov, ako je bunnyhop, tailwhip, 180 a barspin. Konštrukcia prežije aj slidy na kovových prekážkach.
  • Profi skákacie kolobežky – Profi kolobežku je možné si poskladať na mieru z jednotlivých dielov, čo odporúčame ľuďom, ktorí už nejakú dobu jazdia a vedia presne čo potrebujú. V opačnom prípade je možné si vybrať aj z ponuky špecializovaných výrobcov, ktorí často ponúkajú veľmi kvalitné modely.

Amatérske Freestyle kolobežky


Používanie amatérskych freestyle kolobežiek sa musí riadiť určitými špecifikami. S ohľadom na kvalitu materiálov a prevedenia je potrebné byť opatrný a nesnažiť sa ísť hneď do ťažkých trikov.

V skateparku je potom potrebné sa vyvarovať vyšších skokov a skôr kopírovať povrch prekážok (rádiusy, fun boxy, bazény …).

Tieto začiatočnícke freestylové kolobežky sú spravidla určené jazdcom od 6 do 12 rokov s hmotnosťou do 40 kg.

Pokiaľ na začiatočníckej kolobežke bude dieťa pravidelne skákať z výšky cez 20 cm, skôr alebo neskôr začnú praskať plastové kolieska a prejaví sa vôľa v riadidlách.

Cenovo sa amatérske detské kolobežky pohybujú okolo hodnoty 100 euro. Pod túto sumu si zaobstaráte kvalitnú kolobežku len veľmi ťažko.

Pokiaľ chcete kolobežku čo už niečo vydrží, siahnite po drahších modeloch s bezzávitovým hlavovým zložením a oceľovými kolieskami.

 Kvalitné amatérske kolobežky

freestyle kolobežka

Hľadáte kvalitné amatérske kolobežky za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych kolobežiek za super cenu.

Profi freestylové kolobežky


Ak ste rider túžiaci po profesionálnej kolobežke bez kompromisov, alebo ak sa jedná o veľmi odhodlaného začiatočníka s vyššou váhou, je lepšie siahnuť po továrenskom setupe za vyššie obstarávacie náklady.

Taká kolobežka už ponúka kvalitné diely a možno ju ľahko dodatočne upgradovať.

Lacné kolobežky nemá zmysel upgradovať už len preto, že kvalitnejšie diely vyšších radov nebývajú ani kompatibilné.

freestyle kolobežky
Ryan Williams – Profesionálny jazdec na kolobežke – Zobraziť na Instagrame

Parametre freestylových kolobežiek


V tejto časti si trochu priblížime základné parametre, funkcie a charakteristiky kolobežiek, na ktoré je dobré pri nákupe pozerať.

Ide o tieto základné parametre:

Hmotnosť kolobežky


Pre niektoré triky je hmotnosť kolobežky zásadným parametrom, pre iných nehrá rolu. U 25 kilového dieťaťa je ale rozdiel aj menej ako 1 kg výrazný.

Treba na to myslieť aj pri výbere samotnej kolobežky.

Všeobecne platí, že ľahšie kolobežky sú z hliníkových zliatin a u lacnejších ťažších modelov je najmä na riadidlá používaná oceľ. Jej výhodou je však vyššia odolnosť.

Veľkosť koliesok


Čím väčšie kolieska, tým rýchlejšia jazda. Nevýhodou je o niečo vyššia hmotnosť.

Začiatočníkom odporúčame 100 mm kolieska a pokročilejším potom 110 mm. Pre profi jazdcov a na veľké rampy je lepšie voliť rozmermi 120 až 125 mm.

Na tomto mieste sa hodí upozornenie – kolieska nie sú voľne zameniteľné a ak túžite do budúcnosti po kolieskach so 120 mm priemerom, myslite na to už pri voľbe vidlice, brzdy a dosky, ktoré s nimi musia byť kompatibilné.

Tvrdosť koliesok na freestyle kolobežku


Pravidlom býva, že kolieska z tvrdšej zmesi idú rýchlejšie a dlhšie vydržia. Naproti tomu mäkšia guma ponúka vyššiu priľnavosť k povrchu, na ktorom sa jazdí a tým lepšie tlmí nerovnosti.

Pri jazde na kolobežke nebrzdite šmykom. Brzda sa používa len pri určitých trikoch. Pre bežné zastavovanie je lepšie brzdiť pomocou nôh.

Ak by ste brzdili na bežnom poriadku brzdou, na gume by sa vám vytvorili opotrebované plôšky a kolieska by ste časom zničili.

Výška riadidiel


Nezabúdajte ani na rozmery kolobežky a ich prispôsobenie telesným rozmerom jazdca. Existujú určité pravidlá, podľa ktorých by ste sa mali pri výbere riadiť.

Pri postavení sa na dosku by mali riadidlá siahať mierne nad pás. Ruky by nemali byť natiahnuté.

Čím nižšia riadidlá sú, tým sa budú ľahšie vykonávať parkové triky, ale trpí pri tom chrbát. Riadidlá nie je problém skrátiť podľa potreby.

Jednoducho sa odreže prebytočný materiál.

Pozrite sa, čo všetko dokážu profíci na freestyle kolobežkách.

Šírka riadidiel


Milovníci jazdenia po uliciach volia skôr vyššie a širšie riadidlá, ktoré sú stabilnejšie pri vyšších rýchlostiach. Do skateparku sú lepšie užšie modely.

Ergonomické prehnutie riadidiel smerom k jazdcovi sa nazýva Backsweep. Širšie riadidlá s backsweepom sú vždy omnoho pohodlnejšie.

Ďalšie smery prehnutie (dole, alebo hore) sa označujú ako downsweep/upsweep a taktiež disponujú svojimi charakteristikami.

Riadidlá môžu mať tvar písmena „Y“ alebo „T“:

  • „Y“ ponúkajú vyššiu pevnosť, ale aj hmotnosť.
  • „T“ riadidlá sú ľahšie a sú lepšie a ideálne pre začiatočníkov.

Kompresný systém


Kompresný systém drží kolobežku pohromade. Spája riadidlá, vidlicu, dosku a hlavové zloženie.

Základné delenie je na lacné závitové a kvalitnejšie bezzávitové kompresné systémy.

 Závitový systém obsahuje závitovú vidlicu, závitové hlavové zloženie a objímku. Používa sa na najlacnejšie freestyle kolobežky pre začiatočníkov. Skôr alebo neskôr sa u závitového systému prejaví vôľa a riadidlá sa začnú kývať.

 Bezzávitové kompresné systémy sú pokročilejším riešením a podľa konkrétneho riešenia ich v popisku nájdete pod skratkami ICS, HIC, IHC a SCS.

Z vyššie uvedeného vyplýva zásadný poznatok.

Ak si kúpite lacnú začiatočnícku kolobežku, nemôžete ju len tak neskôr upgradovať profi vidlicou alebo riadidlami. Systémy sú totiž nekompatibilné.

freestyle kolobežky

Ako je to s cenami?


Rozdielna cena freestyle kolobežiek nie je o vysokej prirážke za to, že kolobežka nejakú značku má, ale o tom, z akých kvalitných dielov je zostavená.

Rolu v určení ceny kolobežky hrá:

  • kvalita koliesok (stred z obyčajného plastu, tvrdeného plastu alebo z hliníka) a ložísk (ktoré buď sú, alebo nie sú ich súčasťou), veľkosť koliesok (základná 100 mm alebo 110 mm)
  • typ hlavového zloženia (najjednoduchšie závitové alebo bezzávitové, integrované alebo neintegrované)
  • materiál, typ a pevnosť dosky, vidlice a riadidiel
  • prípadne aj kvalita gripov a Griptape

Princíp je jednoduchý, čím kvalitnejšie diely, tým drahšia kolobežka.

Práve kvalitné diely by mali byť pre záujemcov o dobrú freestyle kolobežku najväčším argumentov v prospech nákupu výrobku od osvedčeného výrobcu.

Nízka kvalita dielov lacných kolobežiek nielenže zvyšuje riziko jej poškodenia v priebehu používania ale taktiež vystavuje jazdca nebezpečenstvu.

Všeobecne sa dá predpokladať, že tie úplne najlacnejšie freestyle kolobežky na predaj by mohli stačiť a nejakú dobu vydržať.

Sú to predsa len „freestyle kolobežky“. Opak je ale pravdou.

Jazdci na kolobežkách zaťažujú každý diel kolobežky takou silou (skoky, obrubníky, pády, nárazy), že výrobné nedostatky najlacnejších kolobežiek sa prejavia veľmi skoro.

 A čo tak longboard?

Hovorí vám niečo slovíčko longboard? Prečítajte si zaujímavý článok o tomto skvelom a hlavne zábavnom „dopravnom prostriedku“.

Začnú sa kývať riadidlá, gripy sa drobí alebo pretáča, hlavové zloženie je voľné a praská v ňom a zle sa pretáča, čoskoro odídu ložiská v kolieskach, samotná kolieska atď.

Preto odporúčame zakúpiť kolobežku od výrobcov, ktorí sa zaoberajú len výrobou kolobežiek a robia výrobu odborne. Máme na mysli značky ako sú: Chilli, JD Bug, District, Blunt, Alfa Omega, Lucky, MGP (Madd Gear), Nokaic pod.

Záverom


Veríme, že sme vám týmto článkom trochu osvetlili základné parametre freestylových kolobežiek, podľa ktorých vyberať. Na záver pridáme krátke zhodnotenie.

Samozrejmosťou je, že ak máte ľahké dieťa, u ktorého si nie ste istí odhodlanosťou, nemá zmysel kupovať najdrahší model.

Ak sa už ale prejavilo ako odhodlaný športovec, ktorý ide do všetkého naplno, dá sa očakávať na kolobežke skákanie z vyšších výšok.

V takomto prípade potom nie je na mieste šetriť.

Oplatí sa zainvestovať do drahšej profesionálnejšej freestyle kolobežky, ktorá svojou úrovňou kvalitatívneho prevedenia a odolnosti použitých komponentov značným spôsobom zvyšuje bezpečnosť jej používania.

4.2/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.