Fyzioterapeut – Kto to je a kedy vyhľadať jeho pomoc?

DomovMagazínFyzioterapeut – Kto to je a kedy vyhľadať jeho pomoc?

Pociťujete bolesť v bedrách alebo v chrbte? Ráno vstávate z postele celí dolámaní? Cítite, že máte stuhnutú šiju alebo vás niekedy bez zjavnej príčiny pobolieva hlava?

Ak áno, pravdepodobne rozmýšľate nad návštevou odborníka. Možno však váhate, kam vlastne konkrétne máte ísť. Či ísť na masáž, alebo na fyzioterapiu.

Kto to je a čo vlastne robí fyzioterapeut?

Nasledujúce riadky vám poradia a odpovedajú na všetky vaše otázky.

Ponáhľaš sa? Pozri si TOP vybavenie na masáž.


Odkiaľ sa vzala fyzioterapia?


Zmienky o tomto odbore pochádzajú z dávnej histórie. Už pred 2500 rokmi v časoch Hippokrata sa totiž hovorilo o blahodarnom účinku pohybu na ľudský organizmus. Od tých čias sa odbor vyvíjal a zdokonaľoval spoločne s pokrokom vedy o ľudskom tele.

Na svoj vrchol si však musel počkať až do 20. storočia, kedy došlo k veľkým objavom na poli neurológie, neurofyziológie a neuroanatómie.

Nové objavy tak dali priestor vzniku  moderných fyzioterapeutických metód i novému poňatiu liečby ako takej. A tak vznikol odbor fyzioterapie v podobe, ako ju poznáme dnes.

fyzioterapeut

Rehabilitácia verzus fyzioterapia


Tieto dva pojmy sa v našom článku budú objavovať pomerne často. Venujme im preto trochu viac priestoru.

Rehabilitácia sa skladá z piatich častí:

 • pracovnej
 • sociálnej
 • technickej
 • liečebnej
 • pedagogickej

Spoločne tým vytvárajú koncept tzv. ucelenej rehabilitácie. Každá z týchto zložiek má svojich odborníkov, ktorí ju zastrešujú a všetci spoločne utvárajú tzv. multidisciplinárny tím.

Fyzioterapia spadá spoločne s ergoterapiou, klinickou logopédiou a psychológiou do zložky tzv. liečebnej rehabilitácie.

Tým sa dostávame k odpovedi na našu otázku. Fyzioterapia a rehabilitácia nie sú synonymá. Rehabilitácia je nadradený pojem pre fyzioterapiu a ich významy by sa nemali zamieňať.

Zastav! Máme super zľavy na športové pomôcky!
+ ti do mailu pošleme kvalitný ebook úplne ZADARMO… 🙂

S čím všetkým rehabilitácia pomôže?


Rehabilitácia ako podkategória fyzioterapie má za hlavný cieľ navrátiť poškodeného človeka do predošlého telesného stavu.

Jej úlohou je tak zaradiť späť do aktívneho spoločenského života každého, koho trápia zdravotné problémy. Nezáleží na tom či ide o následok choroby, alebo vrodené vady. Môže pri nej ísť o jednoduché cvičenia, ale aj o celý komplex nadväzujúcich liečebných procesov. Takýto komplex poznáme pod pojmom liečebná rehabilitácia.

Rehabilitačnú liečbu navrhuje a odporúča ošetrujúci lekár. Je to teda praktický lekár, prípadne ošetrujúci lekár z nemocnice, kde bol pacient naposledy hospitalizovaný.

Môžete sa však tiež obrátiť na odborníka, akým je napríklad ortopéd, neurológ alebo rehabilitačný lekár. Váš obvodný lekár totiž nemusí mať v danej oblasti dostatočné vedomosti.

Koľko stojí taký fyzioterapeut? Rehabilitácia môže byť čiastočne alebo úplne hradená poisťovňou. Je však nutné, aby vám poukaz na vyšetrenie vypísal práve váš lekár. Konečná cena sa teda môže veľmi odlišovať.

Kedy je potrebné ísť za odborníkom?


Dobre zvolená rehabilitácia dokáže zbaviť bolesti a obmedzenú pohyblivosť vrátiť k pôvodnému stavu. V priebehu rehabilitačnej liečby lekár priebežne kontroluje váš stav. Vyhodnocuje či bola vaša doterajšia rehabilitácia úspešná, či má pozitívny vplyv na celkový zdravotný stav. Zároveň rozhoduje o pokračovaní, zmene alebo ukončení liečby a podľa potreby opäť vykonáva liečebné výkony.

Najčastejšou formou rehabilitácie je:

 • uvoľnenie svalov
 • mobilizácia kĺbov
 • učenie cvikov

Ide o cviky, ktoré by mal pacient pravidelne aktívne cvičiť doma.

Z prístrojových technik ide najčastejšie o:

 • elektroterapiu
 • magnetoterapiu
 • laseroterapiu
 • ultrazvuk
 • rázovú vlnu

Tieto majú za úlohu najmä uvoľniť svaly a urýchliť hojenie mäkkých tkanív.

masáž a náparava

Názor odborníka


“Všeobecne môžeme povedať, že rehabilitácia čiže fyzioterapia nám pomáha s poruchami pohybového systému. Či ide o mäkké tkanivá, ako sú svaly a väzy, alebo o kĺby. Fyzioterapia nám tiež môže pomôcť ovplyvniť problémy s dýchaním, kardiovaskulárne ťažkosti a môže byť prínosom aj pre ľudí trpiacich postihnutím centrálneho nervového systému (mozgu a miechy)”, vysvetľuje špecializovaný neurológ.

“Nie vždy sa na ňu však môžeme spoliehať. Napríklad pri zápalových ochoreniach alebo akútnych zraneniach má fyzioterapia obmedzenú pôsobnosť, aj keď v poslednej dobe niektoré určité techniky aj tu už nachádzajú svoje miesto,” dodáva.

Pomôže mi tejping?


Jednou z foriem rehabilitácie je tiež stále častejšie používaný tejping. Používa sa ako doplnok k celkovej rehabilitácii. Mali by ste však mať na pamäti, že sám o sebe väčšinou daný problém nerieši. Pred samotným použitím tzv.

je dôležitá konzultácia s lekárom.

Ten pacienta naučí, ako pásky správne aplikovať.

Ak sa rozhodnete pre aplikáciu farebných pások sami, je veľmi dôležité nalepiť si pásku správne.

Zle vykonaná aplikácia môže totiž vaše problémy ešte zhoršiť.

Odborníci tak rozhodne neodporúčajú aplikovať si pásku bez predchádzajúcich skúseností.

Ak ste v oblasti tejpingu začiatočníci, tak si radšej nájdite čas a navštívite odborníka.

Fyzioterapeut verzus masér


Medzi fyzioterapeutom a masérom je niekoľko rozdielov.

Fyzioterapeut je vysokoškolsky vzdelaný zdravotník. Masér je zvyčajne absolvent rekvalifikačného kurzu.

Masér k výkonu svojej práce nemusí mať žiadne špeciálne povolenie. Fyzioterapeut potrebuje k samostatnému výkonu zdravotníckeho povolania registráciu a svoju činnosť môže prevádzkovať len v zdravotníckom zariadení.

cvičenie a fyzioterapeut

Postup práce fyzioterapeuta


Fyzioterapeut vykoná hneď na začiatku dôkladné vyšetrenie pacienta a určí hlavnú príčinu jeho problémov.

Následne určí cieľ, ktorý sa má dosiahnuť a začne vhodnú liečbu. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku a uzdravenie pacienta potom volí rôzne metódy, a to tak, aby čo najviac vyhovovali pacientovi a boli maximálne účinné.

Pri každej ďalšej návšteve potom fyzioterapeut vykonáva orientačné vyšetrenie zamerané na hlavný problém a hodnotí priebeh terapie. Súčasne reaguje na každú zmenu pacientových ťažkostí a priebežne upravuje terapiu takým spôsobom, aby priniesla čo najlepší výsledok.

Fyzioterapiu zvoľte vo chvíli, ak máte problémy s pohybovým systémom (svaly a kĺby). Prípadne ak vás trápia nejaké neurologické ochorenia (cievna mozgová príhoda, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza a pod.).

Pomôže tiež pri ortopedických ťažkostiach, stavoch po úrazoch a operáciách. Ak športujete, fyzioterapeut vám dokonca môže pomôcť zlepšiť vašu výkonnosť.

fyzioterapeut

Účinky masáže


Masáže sú vo všeobecnosti veľmi prospešnou metódou na zlepšenie zdravia človeka. Dokážu pozitívne pôsobiť na odstránenie únavy a zvýšenie regenerácie. Vhodne zvolená masáž dokáže zlepšiť krvný obeh a tiež pozitívne vplývať na psychiku človeka.

Masáž môže byť dokonca prínosná aj pri určitých formách bolestí chrbta. Nemala by však byť považovaná za akýsi všeliek. Mnohé problémy sa masážou nielenže nedajú riešiť, ale aplikácia masáže by pri nich mohla byť dokonca kontraproduktívna.

Najvhodnejšie je používanie masáže iba v prípadoch, ak trpíte bolesťami svalov. V takomto prípade je masáž naozaj veľmi vhodná a prínosná.

Masáž ako súčasť komplexnej liečby


Vo väčšine prípadov prináša masáž bez ďalšej liečby iba krátkodobú úľavu a nevyrieši podstatu ťažkostí. Dokonca aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať, že po masírovaní problémy ustúpili. Skôr uľavuje len krátkodobo.

Mala by sa preto zaradiť do komplexu s ďalšími liečebnými prostriedkami - farmakologickou liečbou či rehabilitáciou.

Veľmi účinná je masáž aj v prevencii bolestí chrbta. Je však potrebné jej pravidelné používanie. Pomáha tak uvoľňovať svaly a udržiavať ich pevné, no zároveň pružné. Samotná masáž si však s liečbou ťažkostí s chrbtom neporadí. Bude potrebné nasadiť aj vhodnú pohybovú aktivitu. Zanedbať by sme nemali ani dostatočný príjem vitamínov B. Konkrétne B1, B6 a tiež B12.

S čím nám fyzioterapia vie a naopak nevie pomôcť?


Fyzioterapia sa dá pripodobniť ku knihe. Je to taká kniha o živote. Aby vás však mohla nejakým spôsobom osloviť a zmeniť, tak si na ňu musíte nájsť čas, prečítať si ju, ale čo je najdôležitejšie, musíte v ňu začať veriť.

Úlohou multidisciplinárneho tímu a fyzioterapeutov vo všeobecnosti je vypracovať plán, ktorý človeku trpiacemu pohybovými defektmi skvalitní jeho život.

Je však nanajvýš dôležité, aby takýto pacient spolupracoval. Aj napriek veľkým pokrokom, ktoré fyzioterapia v posledných rokoch urobila, nevie pomôcť tam, kde nie je vôľa a ochota zmeniť sa.

naťahovanie

Záverečné zhrnutie


Fyzioterapia je rýchlo sa rozvíjajúci zdravotnícky odbor, ktorý pracuje s najnovšími poznatkami vedy o človeku.

Fyzioterapeuti pracujú na najrôznejších pracoviskách. Nájdete ich v športových kluboch, poliklinikách, súkromných sanatóriách i v nemocniciach. Ich práca nespočíva len v naprávaní chrbta ambulantných pacientov.

Veľmi dôležitá časť práce sa nachádza v nemocniciach na intenzívnych a štandardných oddeleniach. Fyzioterapia pomôže tam, kde je ochota zmeniť životný štýl a aktívne na sebe pracovať.

Zdroje informácií, ktoré boli použité v tomto článku:

 1. Physiotherapy in Indian communities: a brief review [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5497360/]

 2. Community physiotherapy or community-based physiotherapy [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5350549//]

 3. Physical therapy [https://en.wikipedia.org/wiki/Physical_therapy]

 4. Common Physiotherapy Treatment Techniques [https://physioworks.worldsecuresystems.com/FAQRetrieve.aspx?ID=30872]

 5. What is physiotherapy? [https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/treatments/therapies/physiotherapy/]

 6. ČO OBNÁŠA PRÁCA KVALITNÉHO FYZIOTERAPEUTA? [https://wanda.pluska.sk/co-obnasa-praca-kvalitneho-fyzioterapeuta/wellness-a-fit/zivotny-styl/504199.html]
 7. Ortopéd či fyzioterapeut? Za kým treba ísť, keď sa v tele ozýva bolesť [https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000648/1765019/Ortoped-ci-fyzioterapeut--Za-kym-treba-ist--ked-sa-v-tele-ozyva-bolest]

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Adrian
Ahoj, moje meno je Adrian a športu sa venujem odmalička. Aktívne jazdím na bicykli a vo voľnom čase sa venujem posilke. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike snažím vzdelávať. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.