DomovMagazínKarpálny tunel – príznaky + (TOTO POMÁHA)

Karpálny tunel – príznaky + (TOTO POMÁHA)

Počuli ste už o upchatých kanálikoch na rukách alebo o bolestiach ruky od práce na počítači? Tento problém sprevádzajú bolesti v zápästí, brnenie prstov a nočné bolesti.

Ak sa stretnete s týmito problémami, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ide o takzvaný syndróm karpálneho tunela.

Syndróm karpálneho tunela je spôsobený útlakom stredného nervu v zápästí ruky, ku ktorému dochádza nadmerným zaťažením šliach v zápästí.

Ide o najčastejšie ochorenie ruky. K syndrómu dochádza častejšie pri hormonálnych zmenách v tele. To je tiež dôvod, prečo ním ženy trpia až 4-krát viac ako muži. Prejavuje sa zníženou citlivosťou ruky a brnením prstov.

Liečba prebieha fixáciou zápästia, masážami a v pokročilých prípadoch aj operáciou.

Čo to je?


Karpálny tunel sa nachádza nad zápästím a je prirodzenou súčasťou rúk. Ide o oblasť, ktorá prepája predlaktie a zápästie.

Prechádzajú ním nervy, cievy a šľachy, ktoré hýbu zápästím.

Keď ľudia hovoria o tom, že majú karpálny tunel, teda poškodenie v danej oblasti, majú v skutočnosti na mysli syndróm karpálneho tunela.

syndróm karpálneho tunela

Ako a kedy vzniká?


Vzniká vtedy, keď dochádza k preťažovaniu zápästia a šliach v karpálnom tuneli. Môže tiež byť výsledkom úrazu zápästia.

Častou príčinou býva aj poškodenie stredného nervu v karpálnom tuneli, a to vplyvom hormonálnych zmien.

Ako sme už spomenuli, týmto syndrómom častejšie trpia ženy ako muži. Presnejšie ním ženy trpia až 4-krát viac. Rizikové v živote ženy je napríklad obdobie tehotenstva či menopauzy.

Rozšírený je tiež napríklad medzi klaviristami. Rizikovou skupinou sú tiež ľudia, ktorí trávia veľa času za počítačom, pričom intenzívne klikajú myšou. Vyskytuje sa aj u ľudí, ktorí veľa pracujú s pečiatkami či so zbíjačkou.

Preto je syndróm považovaný za chorobu z povolania.

Syndróm karpálneho tunela je najčastejším ochorením periférneho nervového systému, kedy dochádza k útlaku stredového nervu (nervus medianus) v mieste karpálneho tunela.

Zhrnieme si ešte rizikové faktory pre vznik syndrómu:

  • hormonálne zmeny
  • porucha funkcie štítnej žľazy
  • hormonálna antikoncepcia
  • tehotenstvo
  • klimaktérium
  • metabolické ochorenie
  • zápalové reumatické ochorenia
  • stavy po traumách horných končatín
  • patologické procesy v karpálnom tuneli (napr. osteofyty čiže výrastky)
  • preťažovanie ruky v zamestnaní (práca na počítači, expozícia vibráciám, hra na hudobný nástroj)
Zastav! Máme super zľavy na športové vybavenie!
+ ti do mailu pošleme kvalitný ebook úplne ZADARMO… 🙂

Príznaky syndrómu karpálneho tunela


Medzi prvé príznaky syndrómu patrí ľahké brnenie a mravčenie v ruke. Častým príznakom je tiež tŕpnutie rúk. Prejavy sa ale objavujú pozvoľna. Rovnako tak sa aj pozvoľna zhoršujú. Často dochádza k zníženej citlivosti ruky a páleniu na dlani okolo palca a na palci, na ukazováku a prostredníku.

Najsilnejšie sa príznaky prejavujú v noci, mnohokrát tak silno, že chorého prebúdzajú. Ten intuitívne nepríjemnosti rieši masážou ruky, jej namáčaním do studenej vody alebo spaním s ohnutým zápästím.

karpálny tunel v zápästí

U mnohých pacientov dochádza aj k ľahkému ochrnutiu alebo zhoršeniu jemnej motoriky postihnutej ruky. Jedinec nie je plne schopný uchopiť malé predmety (napríklad ihlu). V horších prípadoch je náročné robiť bežné úkony, ako napríklad chytiť šálku za ucho. Príznaky majú zhoršujúcu sa tendenciu. Ak chorý problém nerieši, môže dôjsť k zásadnému poškodeniu ruky či oboch rúk.

Silná bolesť môže vystreľovať aj opačným smerom od ruky, teda do ramena či do hlavy. Ako náhle jedinca prestane ruka bolieť, malo by to byť pre neho dostatočne alarmujúce, aby navštívil lekára. Značí to totiž zhoršenie stavu.

V konečnom štádiu, keď sú svaly príliš ochabnuté, je vidieť v mieste palcového valu prepadnutý žliabok. Syndróm možno diagnostikovať pomocou EMG, kedy sa vyšetruje porucha vedenia nervovými vláknami.

Komplikáciou môže byť Sudeckov syndróm, kedy ruka neprimerane bolí, je opuchnutá a stuhnutá, pokožka má zmenenú farbu a viac sa potí.

Liečba syndrómu karpálneho tunela


U lekára prebehne EMG vyšetrenie, pri ktorom sa merajú rýchlosti vedenia vzruchu nervom i cestou, kadiaľ vedie. Vďaka tomu je možné určiť závažnosť a miesto poškodenia. Podobné príznaky totiž môžu mať aj problémy s krčnou chrbticou.

Hneď ako dôjde ku diagnostike syndrómu karpálneho tunela, je v prvom rade nutné, upokojiť postihnutú oblasť. Lekár vám určite ponúkne rôzne možnosti fixácie zápästia. Nutná je tiež voľba lepšieho ergonomického vybavenia pre prácu v kancelárii a u muzikantov aspoň dočasný zákaz hrania na hudobný nástroj.

Lekár podľa závažnosti príznakov predpíše lieky na uvoľnenie svalov. Ideálne sú analgetiká, ktoré majú protizápalový účinok a nápomocné bývajú aj antireumatiká a kortikoidy.

V závažných prípadoch je potrebné podstúpiť operáciu zápästia, pri ktorej operatívne dôjde k uvoľneniu štruktúr. Operácia nepredchádza recidíve ťažkostí. Ak teda už došlo k vážnemu poškodeniu nervu, nie je ani isté, že sa po operácii stav výrazne zlepší.

Samostatná liečba karpálneho tunela


Zápästie možno masírovať rôznymi masťami.

  • Vhodná je napríklad nechtíková masť. Masírujte si ňou  zápästie smerom k srdcu. Úľavu môžu priniesť aj iné bylinkové mastičky a prípravky. Za účinné sa považuje aj pitie bylinných čajov, ktoré môžu pozitívne pôsobiť na zlepšenie stavu trpiaceho.
  • Prípravok s Ginkgo Biloba dokáže zlepšiť cirkuláciu v celom tele, čím pôsobí na urýchlenie procesu hojenia v oblasti karpálneho tunela.
  • Ľubovník bodkovaný je skvelým pomocníkom v prípade obzvlášť rozvinutých ťažkostí spojených s karpálnym syndrómom. Pitie čaju z tejto bylinky pomáha na zmiernenie bolestí nervového pôvodu.
  • Odporúča sa prikladať si na zápästie studené obklady, prípadne ľad. Nápomocné môže byť zvýšenie príjmu protizápalového bromelaínu a vitamínu B6. Tie pomáhajú regenerovať tkanivo.

Žiadna z týchto metód však nebude účinná, pokiaľ nedôjde k zmierneniu preťažovania zápästia.

Prevencia


Najlepšou možnosťou je, samozrejme, prevencia. Tú treba dodržiavať predovšetkým, ak má človek rizikové zamestnanie, ktorým je aj práca za počítačom. Na mieru vlastného povolania je potrebné urobiť ergonomické opatrenia. Veľmi pomáha tiež pravidelné preťahovanie šliach v zápästí.

Kľúčové v prevencii tohto ochorenia sú cviky na karpálny tunel.

Pri pretiahnutí sa znižuje tlak v šľachách, čo znižuje ich preťaženie.

Vhodná je joga, fyzioterapia alebo stačí postupovať podľa návodov nájdených na internete.

Konzervatívna terapia


Čo pomáha na karpálny tunel?

Pri liečbe karpálneho tunela sa najčastejšie aplikuje tzv. konzervatívna terapia. Tento druh terapie je zložený z nasledovných úkonov:

  • V počiatočnej fáze ochorenia – cieľom terapie je redukovať bolestivosť, ovplyvniť funkciu svalov, ktoré sú zásobované pomocou nervus medianus, zlepšiť prekrvenie, ovplyvniť citlivosť a zlepšiť kĺbovú funkciu ruky.
  • Pokojový režim – nepreťažovať hornú končatinu, je potrebné tiež vynaložiť snahu na zmenu návykov v práci a vyhýbať sa stereotypným činnostiam.
  • Polohovanie – na noc sa používa polohovacia ortéza predlaktia v neutrálnom postavení ruky. Značné pokrčenie smerom za dlaňou je nevýhodné pre útlak nervu. Tejto situácii sa snažíme zabrániť.
  • Kryoterapia – na zmiernenie opuchu a bolestivosti sa používajú chladivé obklady.
  • Aplikácia kinesio tapu – je to metóda na zmiernenie opuchu a bolestivosti.
  • Techniky ovplyvňovania mäkkých tkanív a masáž – uvoľňovanie ruky, zápästia, predlaktia, ramena a šije.
  • Preťahovanie svalov – ruky, zápästia, predlaktia, ramená a krk je dobré preťahovať pomocou rôznych strečingových cvikov.
  • Mobilizácia drobných kĺbov ruky a karpálnych kostičiek a ďalších častí pohybového aparátu, ktoré súvisia so vznikom syndrómu karpálneho tunelu.
  • Užívanie analgetík na tlmenie bolesti a antiflogistík na tlmenie zápalových zmien.
  • Aplikácia kortikoidov s anestetikom do oblasti karpálneho tunela. Táto metóda je spojená s istými rizikami (napr. aplikácia mimo karpálny tunel, aplikácia omylom do cievy, pri častej opakovanej aplikácii hrozí tiež poškodenie šliach svalov).

Keď je nutná operácia


Ak je konzervatívna liečba neúspešná, pristupuje sa k ambulantnému operačnému riešeniu, a to buď  laparoskopicky, alebo klasickým rezom.

Operačným prístupom sa nareže priečny zápästný väz. Týmto úkonom dôjde k uvoľneniu štruktúr. Po zákroku nemožno vylúčiť recidívu prežívaných ťažkostí.

Po operácii je potrebné znehybnenie ruky obväzom alebo krátkou sadrovou dlahou.

Stabilizácia ruky je nutná najmä kvôli dobrému hojeniu.

Po odstránení obväzu alebo krátkej sadrovej dlahy sa ďalej musí nosiť ortéza na spevnenie zápästia.

Odporúča sa jej aplikácia v noci počas spánku.

Nižšie stručne opíšeme, aké úkony sa robia po operácii:

  • Polohovanie – zdvihnutie končatiny funguje ako prevencia opuchu.
  • Starostlivosť o jazvu po vybratí stehov – po 7 – 10 dňoch je vhodné nasadiť tlakovú masáž jazvy.
  • Manuálna lymfodrenáž – užitočná je na regeneráciu lymfatického systému.
  • Obnova funkcie rúk – hybnosť prstov a nácvik úchopu sa zlepšuje precvičovaním hybnosti zápästia špecializovanými cvikmi.
  • Relaxačné a naťahovacie cvičenia – špeciálne cviky určené na spevnenie svalov ruky a predlaktia.
  • Posilňovacie techniky – postupom času je potrebné zvyšovať náročnosť rehabilitačných cvičení.
  • Cviky na neurofyziologickom podklade – sú špecificky navrhnuté pre rozvoj koordinácie svalov celej hornej končatiny.
  • Režimové opatrenia – pod týmto pojmom chápeme opatrenia znižujúce zaťažovanie postihnutej ruky opakovanými stereotypnými pohybmi.
  • Vyšší príjem vitamínu zo skupiny B – má vplyv na zvýšenie miery regenerácie nervu.
  • Postupné zaťažovanie – plná záťaž sa odporúča až po 3 mesiacoch po uskutočnení operačného zákroku.

Ruky si precvičujte


Ak trpíte nejakými z uvedených symptómov alebo sa zaraďujete do rizikových skupín ľudí, ktorých karpálny tunel je v ohrození, potom vám odporúčame cvičenie cvikov na prevenciu syndrómu karpálneho tunela.

Postihnutým rukám pomôžu ľahké, ale účinné naťahovacie a relaxačné cviky, vrátane cvikov na stabilizáciu zápästia.

Pri rehabilitácii ruky sa zameriavame na špeciálne cviky ruky či už ide o prsty, zápästia, alebo predlaktia.

„Odporúčam napríklad špeciálny cvik, kedy si môžete celú pažu vrátane zápästia a prstov buď vo vise, alebo na stole, dať do opačného postavenia ako pri práci s myšou,“  hovorí lekárka zaoberajúca sa liečbou syndrómu karpálneho tunela MUDr. Nováková.

„Pažu najprv zvonka vytočíme a s miernym odporom ju natiahneme. Chrbát ruky pretiahneme smerom k vonkajšej časti predlaktia ruky, ktorej chrbát pretiahneme smerom k chrbtu predlaktia. Takýmto spôsobom si vieme jednoducho uvoľniť celú ruku a zápästie. Tento cvik je skvelým spôsobom ako predchádzať ťažkostiam s karpálnym tunelom. Tak si môžeme ľahko uvoľniť celú pažu, zápästia a ruku,“ dodáva MUDr. Nováková.

Aj keď sú cviky vysoko účinné, ich účinnosť sa vzťahuje najmä na fázu prevencie.

V prípade, že došlo k degeneratívnym zmenám v štruktúre nervu, potom je nutný zásah odborne vyškoleného lekára.

Cvičenie cvikov totiž nemusí v neskorých štádiách syndrómu karpálneho tunela priniesť žiadané výsledky.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603

https://www.ninds.nih.gov/disorders/patient-caregiver-education/fact-sheets/carpal-tunnel-syndrome-fact-sheet

https://ghr.nlm.nih.gov/condition/carpal-tunnel-syndrome

https://medlineplus.gov/carpaltunnelsyndrome.html

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.