Pozrite si GYMBEAM V├ŁPREDAJ. Ide├ílne┬áDAR─îEKY pre mu┼żov i ┼żeny!

DomovV├Ż┼żiva­čąŁ Kiwi - Najlep┼íie ovocie pre ┼íportovcov - Pre─Źo? + (├║─Źinky a...

­čąŁ Kiwi – Najlep┼íie ovocie pre ┼íportovcov – Pre─Źo? + (├║─Źinky a obsah vitam├şnov)

Ako ┼íportovci sa neust├íle sna┼ż├şme zlep┼íova┼ą svoj v├Żkon a zameranie sa na zdrav├ę stravovacie n├ívyky je jedn├Żm z osved─Źen├Żch sp├┤sobov, ako neust├íle napredova┼ą. Ako uk├ízal v├Żskum, zahrnutie ur─Źit├Żch potrav├şn do va┼íej stravy, ako napr├şklad kiwi, m├┤┼że zv├Ż┼íi┼ą v├í┼í v├Żkon e┼íte o nie─Źo viac.

Toto zauj├şmav├ę chlpat├ę hned├ę ovocie sa pestuje na farm├ích podobn├Żch viniciam. Vo svojej ┼íupke ukr├Żva ┼żlt├║ alebo zelen├║ du┼żinu (z├íle┼ż├ş od odrody). Kiwi je pova┼żovan├ę za nutri─Źne najbohat┼íie zo v┼íetk├Żch be┼żne konzumovan├Żch plodov. Kiwi pln├ę prospe┼ín├Żch zl├║─Źen├şn, je lahodn├Ż sp├┤sob, ako si dopria┼ą sladk├ę ob─Źerstvenie bez obsahu tuku! Po─Ćme sa pozrie┼ą na v┼íetky jeho ├║─Źinky, obsah vitam├şnov a mnoho in├ęho.

Pre─Źo ­čąŁ je kiwi vhodn├ę pre ┼íportovcov?

┼áportovci, ktor├ş tvrdo tr├ęnuj├║, zvy─Źajne prij├şmaj├║ po─Źas tr├ęningu ve─żk├ę mno┼żstvo kysl├şka.

Aj ke─Ć je to nevyhnutn├ę pre svalov├║ kontrakciu, vysok├ę mno┼żstvo vdychovan├ęho kysl├şka tie┼ż zvy┼íuje mno┼żstvo vo─żn├Żch radik├ílov v tele, ktor├ę m├┤┼żu po┼íkodi┼ą bunky a svaly v procese naz├Żvanom ÔÇ×oxida─Źn├Ż stresÔÇť.

­čĺí Zauj├şmavosti

Kivi alebo kiwi? Hovor├şme o ovoc├ş tak┼że kiwi. Kivi s klasick├Żm „v“ je nelietav├Ż vt├ík, ktor├Ż ┼żije na Novom Z├ęlande.

─îas┼ą tohto stresu je pravdepodobne nevyhnutn├í pre pozit├şvne adapt├ície na tr├ęning, ale pr├şli┼í ve─ża tohto typu stresu m├┤┼że prispie┼ą k negat├şvnym v├Żsledkom s├║visiacim s aktivitou, ako s├║ zranenia, slab├ę zotavenie a nadmern├í ├║nava.

Niektor├ę ┼ít├║die dokonca nazna─Źuj├║, ┼że ┼żlt├ę kiwi m├í e┼íte silnej┼íie antioxida─Źn├ę ├║─Źinky.

Tak┼że prevencia nadmern├ęho oxida─Źn├ęho stresu m├┤┼że by┼ą d├┤le┼żitou s├║─Źas┼ąou budovania zdrav┼íieho ┼íportovca.

Kiwi nutri─Źn├ę hodnoty – ak├ę obsahuje vitam├şny?

Jeden kus kiwi (100g) obsahtuje tieto ┼żiviny:

 • 44 kal├│ri├ş
 • 1 g bielkov├şn
 • 0 g tuku
 • 0 g nas├Żten├Żch tukov
 • 11 g sacharidov
 • 2 g vl├íkniny
 • 56 mg vitam├şnu C
 • 148 mg drasl├şka
 • 32 mcg vitam├şnu K
kiwi

V ned├ívnom v├Żskume publikovanom v ─Źasopise Nutrients v├Żskumn├şci z Japonska naverbovali 30 elitn├Żch be┼żcov na stredn├ę a dlh├ę trate vo veku od 18 do 26 rokov, ktor├ş boli be┼żne vystaven├ş oxida─Źn├ęmu stresu vyvolan├ęmu tr├ęningom, a nariadili polovici z nich, aby dop─║┼łali svoju pravideln├║ stravu dve kiwi denne po─Źas jedn├ęho mesiaca. (Druh├í polovica nekonzumovala ┼żiadne kiwi.)

Po obdob├ş ┼ít├║die (dva mesiace) konzum├ícia kiwi dvakr├ít denne zv├Ż┼íila antioxida─Źn├║ obranu be┼żcov, ktor├ş zase dok├ízali zn├ş┼żi┼ą ┼íkodliv├ę ├║─Źinky tr├ęningu.

Postupom ─Źasu to m├┤┼że vies┼ą k zlep┼íeniu kond├şcie.

Tu s├║ hlavn├ę ├║─Źinky kiwi na zdravie

 • M├┤┼że podporova┼ą zdrav├ę chudnutie
 • Pom├íha v boji so srdcov├Żm ochoren├şm
 • M├┤┼że pom├┤c┼ą pri lie─Źbe astmy
 • M├┤┼że podporova┼ą imunitu
 • Podporuje funkciu mozgu
 • M├┤┼że pom├┤c┼ą zvl├ídnu┼ą krvn├Ż tlak
 • Obsahuje ve─ża hor─Ź├şka a drasl├şka
 • M├┤┼że chr├íni┼ą pred stratou zraku
 • M├┤┼że podporova┼ą zdrav├║ poko┼żku a vlasy
 • Podporuje zdrav├ę o─Źi
 • M├┤┼że zlep┼íi┼ą zdravie tr├íviaceho traktu
 • Priazniv├ę pre poko┼żku

Vysok├Ż obsah vitam├şnu C a podpora imunitu

Ak ste si mysleli, ┼że citr├│ny a pomaran─Źe s├║ najvy┼í┼í├şm zdrojom vitam├şnu C, zamyslite sa znova! Pod─ża nutri─Źn├ęho zlo┼żenia 100g kiwi obsahuje 56 mg vitam├şnu C, ─Źo je takmer dvakr├ít viac ako citr├│ny a pomaran─Źe.

Vitam├şn C p├┤sob├ş ako siln├Ż antioxidant, eliminuje vo─żn├ę radik├íly. (zdroj)

Pom├íha tie┼ż pri posil┼łovan├ş obranyschopnosti organizmu proti ┼íkodliv├Żm patog├ęnom, ktor├ęmu sa po─Źas ┼íportovania vystavujete.

Kiwi obsahuje ve─żk├ę mno┼żstvo vitam├şnu C, ktor├Ż stimuluje imunitn├║ odpove─Ć organizmu. V skuto─Źnosti kivi obsahuje pribli┼żne 230 % denn├ęho odpor├║─Źan├ęho pr├şjmu vitam├şnu C. Toto odv├í┼żne ovocie poskytuje mno┼żstvo ┼żiv├şn na posilnenie imunity v ka┼żdom s├║ste.

kiwi
─îerstvo nakr├íjan├ę kiwi.

Kiwi je tie┼ż bohat├ę na antioxidanty. Antioxidanty pom├íhaj├║ eliminova┼ą vo─żn├ę radik├íly v tele a zni┼żuj├║ oxida─Źn├Ż stres. V kone─Źnom d├┤sledku to m├┤┼że chr├íni┼ą telo pred z├ípalmi a chorobami.

Lep┼í├ş sp├ínok = lep┼íia regener├ícia

M├íte probl├ęmy so sp├ínkom? Pod─ża v├Żskumu, ktor├Ż vykonala Taipei Medical University, ÔÇ×Po─Źetn├ę ┼ít├║die odhalili, ┼że kiwi obsahuje mnoho lie─Źiv├Żch zl├║─Źen├şn, medzi ktor├ę patria antioxidanty a seroton├şn, ktor├ę m├┤┼żu by┼ą prospe┼ín├ę pri lie─Źbe por├║ch sp├ínku.ÔÇť

Hovor├ş sa, ┼że da┼ą si dve kiwi hodinu pred span├şm m├┤┼że nesmierne pom├┤c┼ą pri navoden├ş sp├ínku.

Dobr├ę tr├ívenie znamen├í lep┼í├ş ┼íportov├Ż v├Żkon

Toto exotick├ę ovocie je nabit├ę vl├íkninou, ktor├í pom├íha pri prevencii mnoh├Żch chor├┤b. Pod─ża ┼ít├║die vykonanej Univerzitou v Leedse ÔÇ×zv├Ż┼íen├í konzum├ícia potrav├şn bohat├Żch na vl├íkninu m├┤┼że zn├ş┼żi┼ą riziko kardiovaskul├írnych chor├┤b (CVD) a koron├írnych srdcov├Żch chor├┤b (CHD).

Pod─ża vedcov z University of Massachusetts Medical School potraviny s vysok├Żm obsahom vl├íkniny zas├Żtia dlh┼íie a kontroluj├║ metabolick├ę markery, ako je krvn├Ż tlak, cholesterol a cukor v krvi. Umo┼ż┼łuje aj chudnutie a ─Źasto sa odpor├║─Źa diabetikom.

V├Żhody hor─Ź├şka a drasl├şka

Vysok├ę hladiny t├Żchto esenci├ílnych zl├║─Źen├şn robia z kiwi skvel├Ż sp├┤sob, ako zlep┼íi┼ą funkciu svalov a hladinu energie.

Vedeli ste, ┼że kiwi obsahuje o 20 % viac drasl├şka ako ban├ín?

Tento ┼żivotne d├┤le┼żit├Ż miner├íl udr┼żuje krvn├Ż tlak a zni┼żuje riziko obli─Źkov├Żch kame┼łov, osteopor├│zy a m┼Ľtvice. Magn├ęzium zasa pom├┤┼że pri regener├ícii a fungovan├ş svalov.

Ako jes┼ą kiwi?

Pokia─ż ide o klasick├ę vychutnanie si kiwi, budete ho chcie┼ą dobre opl├íchnu┼ą a nakr├íja┼ą na k├║sky. Vn├║tro vydlabte ly┼żi─Źkou a vychutnajte si cel├ę alebo nakr├íjan├ę na kocky. Pr├şpadne ich m├┤┼żete opatrne ol├║pa┼ą no┼żom a potom ich nakr├íja┼ą.

Takto nakr├íjan├ę kiwi m├┤┼żete pou┼żi┼ą ako ozdobu alebo ako doplnenie prote├şnovej ka┼íe. Ve─żmi chutn├Ż je tie┼ż fitness kiwi kol├í─Ź.

Ke─Ć kiwi nakr├íjate, ne─Źakajte s n├şm pr├şli┼í dlho, preto┼że plody kivi obsahuj├║ enz├Żmy, ktor├ę m├┤┼żu zm├Ąk─Źi┼ą ovocie a urobi┼ą ho pr├şli┼í m├Ąkk├Żm.

­čąŁ Vedeli ste, ┼że?

Mnoho ─żud├ş kiwi v├┤bech ne┼í├║pe. Iba ho umyj├║ aby ich nedr├í┼żdili drobn├ę ch─║pky, ktor├ę kiwi m├í a zjedia ho so ┼íupkou. Ak chcete, m├┤┼żete vysk├║┼ía┼ą aj tento sp├┤sob jedenia kiwi.

Je pestovanie kiwi mo┼żn├ę aj na slovensku?

Pestovanie na Slovensku je mo┼żn├ę av┼íak je trochu technicky n├íro─Źnej┼íie. Ak chcete vedie┼ą, ako ho vypestova┼ą, m├┤┼żete si pozrie┼ą t├║to str├ínku.

Zhrnutie

Ak m├íte mo┼żnos┼ą, k├║pte si kiwi so zlatou du┼żinou (┼żlt├ę kivi), ─Źasto pred├ívan├ę pod ochrannou zn├ímkou SunGold, preto┼że v├Ą─Ź┼íina v├Żskumov vykonan├Żch na ovoc├ş vyu┼ż├şva t├║to odrodu a zd├í sa, ┼że m├í v├Ą─Ź┼íiu antioxida─Źn├║ silu.

Ale be┼żnej┼íia odroda so zelenou du┼żinou je tie┼ż dobr├Żm zdrojom vitam├şnu C a ─Ćal┼í├şch ┼żiv├şn, ako je vitam├şn K.

Rozhodne toto ovocie odpor├║─Źame zaradi┼ą do v├í┼ího jed├ílni─Źka.

4/5 - (5 hlasov)

3 Komentáre

Nap├şsa┼ą odpove─Ć

Please enter your comment!
Please enter your name here

Adrian
Adrian
┼áportu sa venujem odmali─Źka. Hr├ím futbal a vo vo─żnom ─Źase r├íd cvi─Ź├şm. Aj preto som sa rozhodol zalo┼żi┼ą tento web. Neust├íle sa v tejto problematike vzdel├ívam. V mojich ─Źl├ínkoch sa budem sna┼żi┼ą pribl├ş┼żi┼ą v├ím m├┤j poh─żad na vec.

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o vý┼żive, podlo┼żených vedeckými štúdiami.

Sta─Źí zada┼ą e-mail

a stiahnu┼ą e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na ─Źo ─Źakáš?

─ÄAKUJEME!

Skontroluj si email.