DomovVýživaVýživové doplnkyKofeín a jeho vplyv na športový výkon - Toto ste netušili!

Kofeín a jeho vplyv na športový výkon – Toto ste netušili!

Väčšina z nás veľmi dobre vie, ako chutí „životabudič“ – káva. Mnohí z nás si bez rannej kávy ani nedokážeme predstaviť svoj deň, pretože sa potrebujeme „postaviť na nohy“ a mať dostatok energie v práci či v škole.

Tento lahodný a voňavý nápoj si potrebujeme vychutnávať každý deň. A niektorí aj viackrát počas dňa. Vieme, že základom kávy je kofeín, ktorý pôsobí na náš organizmus ako istý stimulant. Otázkou je, do akej miery je prísun kofeínu prijateľný a kedy by sme si už ďalšiu kávu mali odpustiť.

A v prípade športovcov – aký vplyv má kofeín na ich výkony?

Kofeín a ako funguje

Už vyššie sme spomenuli, že kofeín pôsobí na náš organizmus ako stimulant mozgu a centrálneho nervového systému. Prírodný kofeín sa získava z listov, semien alebo plodov viacerých druhov rastlín po celom svete.

Pomáha nám prekonávať únavu a aktivuje naše telo aj myseľ. V istom slova zmysle je kofeín ako droga, ktorú si doprajeme dennodenne takmer všetci. Okrem kávy ho nájdeme aj v čaji či v kakaových rastlinách.

kava a športovci

Výhodou kofeínu je, že sa po konzumácii rýchlo vstrebáva do krvného obehu a jeho účinok pocítime takpovediac do pár minút. Pomerne rýchlo pôsobí na mozog a udržiava nás v bdelom stave.

Kde možno nájsť kofeín okrem kávy a čaju?

Keď sa povie kofeín, automaticky nám hneď napadne káva, čaj  alebo v niektorých prípadoch aj kakao. Áno, v týchto dvoch nápojoch je kofeín základom.

Existujú však aj ďalšie zdroje obsahujúce tento prírodný stimulant nášho nervového systému.

Kofeín možno nájsť aj vo viacerých potravinách, ktoré bežne konzumujeme. O ktoré potraviny ide?  Napríklad kofeín obsahuje čokoláda, zmrzlina či iné doplnky výživy.

V niektorých sladkostiach/cukríkoch sa nachádza pomerne vysoké množstvo kofeínu. Kofeín nájdeme aj v mliečnych kokteiloch, pudingoch či v nápojoch, ako je cola, alkoholický likér, energetické nápoje alebo nápoje s umelými sladidlami.

Akú dávku kofeínu si môžeme dopriať počas jedného dňa?

Ak máme na mysli kofeín, ktorý si doprajeme v káve či čaji, tak väčšinou je naším meradlom počet šálok kávy, ktoré denne vypijeme. Odporúčané množstvo sú 2-4 šálky za deň, samozrejme, závisí to aj od veľkosti kávovej šálky.

Pomáha proti únavezlepšuje koncentráciu

Nedá sa stanoviť presný počet „vypitých“ káv, je to veľmi individuálne. Inak povedané, na každého človeka má kofeín individuálny účinok (zdroj).

Niekto môže vypiť, povedzme, aj šesť káv denne a necíti žiadne negatívne či nepriaznivé účinky, ako je napríklad závrat, búšenie srdca, bolesť hlavy, podráždenie žalúdka, zvýšený krvný tlak a pod.

espresso

Naopak, inému možno postačia dve šálky kávy denne a vedľajšie účinky sa dostavia hneď v podobe vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí.

Koľko kofeínu si teda môžeme denne dopriať?

Všeobecne platí, že všetkého veľa škodí, ale ak nám kofeín v káve či čaji nespôsobuje zdravotné problémy, môžeme si svoj obľúbený nápoj vychutnávať až štyrikrát za deň. Samozrejme, neodporúča sa príjem kofeínu pár hodín pred spánkom, ak si chceme oddýchnuť a pokojne sa vyspať.

Priaznivé účinky i škodlivosť kofeínu

Doteraz sme hovorili o tom, aké výhody prináša kofeín na ľudský organizmus. Bezpochyby kofeín má veľa žiaducich účinkov, ak ho prijímame v primeranom množstve.

Výhody kofeínu:

  • Stimulant mozgu a centrálneho nervového systému
  • Pomáha proti únavezlepšuje koncentráciu
  • Je zdrojom viacerých vitamínov /B2, B3, B5/
  • Pôsobí ako skvelý antioxidant
  • Podľa niektorých štúdií kofeín znižuje riziko demencie, cukrovky, Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby

Samozrejme, aj v prípade kofeínu platí, že môže mať na náš organizmus aj nepriaznivé účinky, najmä vtedy, ak to s jeho konzumáciou preženieme.

Možné škodlivé účinky kofeínu pri predávkovaní:

  • Zvýšená bolesť hlavy, v niektorých prípadoch aj výskyt migrény
  • Búšenie srdca, vysoký krvný tlak
  • Žalúdočné problémy
  • Nadmerné potenie
  • Poruchy spánku

Kofeín a šport

Doteraz sme sa zaoberali kofeínom, jeho účinkami – výhodami i nevýhodami pre zdravie vo všeobecnosti.

Ako je to však s užívaním kofeínu v prípade športovcov?

muž fitness s kávou

Idú tieto dva pojmy vôbec dokopy? Alebo sa navzájom vylučujú?

Aký je vplyv kofeínu na športový výkon?

Viaceré štúdie sa zhodujú v tom, že vypitie jednej šálky kávy pred športom je pre organizmus vhodné a priaznivé.

Okrem toho, že rýchlejšie spaľuje tuk, ďalšími prednosťami kofeínu pred športom sú napríklad:

  • Lepšia cirkulácia krvi
  • Zníženie bolesti svalov aj pri dlhšom a intenzívnejšom cvičení
  • Lepšia pamäť
  • Zvýšenie svalového glykogénu

Samozrejme, tieto priaznivé účinky kofeínu na športové výkony sa dostavia len vtedy, ak budeme dodržiavať isté pravidlá. Neznamená to, že čím viac kávy vypijeme, tým lepší športový výkon podáme.

Kofeín na „čiernej“ listine

V histórii športu sa stretávame aj s obdobím, ktoré nebolo vôbec naklonené kofeínu a jeho užívaniu. Kofeín bol dlhé roky na zozname dopingových látok, čo znamenalo, že ho športovci nesmeli používať, pretože riskovali zákaz športu na niekoľko rokov.

V roku 1972 bol kofeín vyradený zo zakázaného zoznamu, ale o pár rokov neskôr sa opäť na čiernu listinu dostal, a to v roku 1984.

Nakoľko sa však nenašli jasné vedecké dôkazy, ktoré by potvrdili nepriaznivý vplyv kofeínu ako dopingu na športové výkony, v roku 2004 bol kofeín zo zoznamu dopingových látok opäť vyradený.

Dodnes sa však vedú diskusie o jeho účinkoch na športovcov a odporcovia užívania kofeínu vo svete športu označujú kofeín za „neetický doping“.

Pre ktoré športy je kofeín vhodný?

Kofeín vo všeobecnosti a pri dodržiavaní istých pravidiel je pre športové výkony prospešný. Sú však športy, pre ktoré, možno povedať, je kofeín najvhodnejší.

Ide napríklad o vytrvalostné športy, ako sú triatlon, beh na dlhé trate, cyklistika a pod.

Naopak, menší účinok má pri športoch, ktoré sú založené na rýchlosti – rýchlom uvoľňovaní energie, ako je šprint.

Niektorí športoví lekári sú zástancami kofeínu v športe práve preto, lebo má priaznivé psychostimulačné účinky na centrálny nervový systém. A túto výhodu/prednosť môžu využiť napríklad šachisti, strelci, atléti, akrobati atď.

Formy kofeínu vo svete športu

Ako najčastejší zdroj a prísun kofeínu sme spomínali kávu a niektoré potraviny /čokoláda, kakao, sladkosti/.

Existujú však aj ďalšie formy kofeínu, ktorými sú napríklad kofeínové tablety, žuvačky, energetické proteínové tyčinky či dokonca aj nosné spreje. Napríklad kofeínové tyčinky sú pomerne rozšírenou formou prijímania istej dávky kofeínu do organizmu športovcov.

Rovnako možno spomenúť aj rôzne energetické nápoje, ktoré obsahujú istú dávku kofeínu a majú vplyv na športový výkon.

„kofeín má priaznivý vplyv na športový výkon“

Kofeín – vplyv na vytrvalosť a kognitívne funkcie  športovcov

Čo sa týka vytrvalostných výkonov, kofeín v prvom rade priaznivo ovplyvňuje centrálny nervový systém.

Pri vytrvalostnom športe sa zvyšuje aktivita a mobilizácia voľných mastných kyselín. Vďaka tomu prichádza k šetreniu svalového glykogénu, čo výrazne ovplyvňuje neskoršiu fázu dlhšie trvajúceho výkonu.

ako správne behať a dýchať

V neposlednom rade netreba zabudnúť na vplyv kofeínu na kognitívne funkcie u športovcov.

Viaceré štúdie zaoberajúce sa touto problematikou dokazujú, že pravidelné užívanie kofeínu, samozrejme, v primeraných množstvách, zlepšuje kognitívne funkcie v niektorých športoch, ktoré si vyžadujú presnosť či sústredenosť, ako sú napríklad streľba, šach a pod.

Za optimálnu dávku kofeínu pred športovým výkonom sa považuje 3-6 mg/kg. Treba však zdôrazniť, že ide o návykovú látku a v prípade dlhodobého užívania kofeínu v akejkoľvek forme môže prísť k tolerancii.

To znamená, že organizmus si zvykne na pravidelný prísun kofeínu a z toho dôvodu jeho účinky na športový výkon budú slabšie.

Záver

Azda najtypickejšou a najčastejšie používanou drogou je kofeín.

Pôsobí na náš organizmus predovšetkým ako skvelý stimulant centrálnej nervovej sústavy, pomáha nám bojovať proti únave, udržiava nás počas dňa v plnom „nasadení“.

Pri dodržiavaní istých pravidiel má kofeín pre zdravie človeka priaznivé účinky.

Netreba to však preháňať v snahe byť „nabudený“ za každú cenu, pretože výsledný efekt môže byť opačný.

Pri nadmernom množstve kofeínu sa naše telo môže začať brániť formou príliš rýchleho tepu, búšením srdca, bolesťami hlavy, podráždením žalúdka, v niektorých prípadoch nervozitou, trasením rúk či úzkosťou.

Kofeín a šport môžu kráčať ruka v ruke ako nerozlučná dvojica, ale tiež iba v prípade, ak spolu s nimi kráča aj zdravý rozum. Je dokázané, že kofeín má priaznivý vplyv na športový výkon, samozrejme, záleží aj na konkrétnom type športu.

Najviac ho ocenia športovci, ktorí podávajú vytrvalostné výkony, ale pri správnom užívaní aj tí, ktorí potrebujú byť „rýchli“.

V tomto prípade šprintéri, ktorým ide o najrýchlejší čas. Kofeín pomáha rozvíjať aj kognitívne funkcie, čo je zasa dobrou správou napríklad pre strelcov či šachistov, ktorých výkony závisia od presnosti, sústredenosti a dobrej pamäti.

4.7/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.