Korčule na ľad – Pánske, dámske a detské (návod ako vybrať)

Domov Šport Korčule Korčule na ľad - Pánske, dámske a detské (návod ako vybrať)

Korčuľovanie je neoddeliteľnou súčasťou zimných radovánok. Korčuľovať môžete jednak na verejných klziskách, ale aj na prírodných plochách.

Bez ohľadu na to miesto, ktoré si vyberiete, je korčuľovanie krásnym spôsobom trávenia času v zimných mesiacoch.

Ak ste sa už pre tento druh športu nadchli a uvažujete, že si zakúpite korčule na ľad, je tento článok určený priamo pre vás.

Prevedieme vás výberom jednotlivých druhov korčúľ a pomôžeme vám dobre sa zorientovať v tejto problematike.

Najlepšie korčule na ľad – náš výber

Ako vybrať tie správne korčule na ľad?


Odporúčame sa najskôr zamyslieť nad tým, na aký účel budete korčule potrebovať, či vám stačia korčule pre rekreačné korčuľovanie (amatérske) alebo sa skôr obzeráte po korčuliach športových a podľa toho vyberať.

Výrobcovia sa podľa toho tiež zariadili a dodávajú na trh dva základné druhy korčúľ:

  • pre rekreačné korčuľovanie
  • pre športové korčuľovanie

Ak predpokladáte, že vaše prechádzky budú mať skôr rekreačný ráz, dbajte najmä na pohodlie vašich dolných končatín.

Ak však máte v pláne časté športové výkony alebo dlhšie trvajúci korčuľovanie, mali by byť vaša korčule vyrobené z termoregulačných materiálov.

Tie dokážu odvádzať pot a korčuľu zároveň zatepľujú.

Dajte si pozor aj na voľbu správnej veľkosti korčule. Pre rekreačné korčuľovanie je vhodnejšie mať korčuľu o kúsok väčšiu, než je vaša bežná veľkosť obuvi.

Naopak pre športové korčuľovanie je výhodnejšie, keď vám korčuľa na nohu dobre padne a preto voľte veľkosť len o pol čísla väčšiu, než bežne nosíte.

Aby vám pri korčuľovaní nebola zima na nohy, nezabudnite na kvalitné ponožky a korčuľu si už samozrejme skúšajte s týmito ponožkami.

Amatérske korčule


Korčule určené pre pohodové rekreačné korčuľovanie. Hlavné kritérium je jasné: pohodlie. Ak vás hodinu vkuse  niečo tlačí do členku, tak idylické korčuľovanie na zasneženom rybníku sa mení na stredoveké mučenie.

Myslite teda na svoje pohodlie a vždy si vyskúšajte niekoľko párov. Najlepšie od rôznych výrobcov.

Prechádzajte sa s nimi po predajni sem a tam. Odhalíte tak potenciálne nepohodlné korčule.

V korčuliach nebudete sedieť alebo chodiť, ale vykonávať športovú činnosť, takže topánka vám musí pohodlne sedieť.

Amatérske korčule môžeme ďalej rozdeliť na viacero rôznych druhov:

  • Pánske korčule na ľad
  • Dámske korčule na ľad
  • Detské korčule na ľad

Jednotlivé podskupiny zimných korčúľ na amatérske určenie si bližšie predstavíme v nasledujúcom texte.

korčule na ľad

Pánske korčule na ľad


Ako to už býva, musia nohu pevne držať, ale nie ju príliš zvierať (to si opäť strážte pri skúšaní korčule).

Majú pevnú špičku a topánka je nad nožom korčule znížená. Zadná časť je zase zvýšená.

Nože pánskej korčule sú oproti dámskym mierne zaguľatené a bez zúbkov. Je na vás, aký si stanovíte na nákup korčule rozpočet.

Lacnejšie modely majú nože z karbónovej ocele, tie lepšie sú z nerezovej ocele.

Veľká výhoda, keďže nedochádza k hrdzaveniu.

Drahšie korčule tiež pamätajú na termoregulačný komfort korčuliarov, takže vám v nich nebude taká zima alebo sa vám naopak nebude noha nadmerne potiť.

Dámske korčule na ľad


Majú vysokú topánku a nože majú vpredu zúbky kvôli výrazne inému štýlu korčuľovania oproti tomu pánskemu.

V minulosti mali dámy malý výber v dizajne a iné než biele korčule k dostaniu neboli. Dnes už výrobcovia ponúkajú veselšiu paletu farieb a vzorov.

Pre rozdiely v nožoch a ich kvalitu platí to isté čo pre pánske nože.

Niektoré druhy dámskych korčúľ sa pánskym korčuliam podobajú nielen vzhľadom (oproti klasickej vysokej dámske topánočke sú nižšie), ale hlavne nie sú vybavené zúbkami vpredu.

Pri spôsobe zapínania sa ale do žiadnych experimentov nepúšťajte. Klasické zaväzovanie na šnúrky zatiaľ iný spôsob neprekonal.

Detské korčule na ľad


Čo sa vzhľadu týchto korčúľ týka, výrobcovia sa vedia poriadne vyblázniť. Paleta farieb je neobmedzená.

korčule na ľad

Väčšina detských korčúľ má dnes rozťahovací systém, ktorý umožňuje zväčšiť korčuľu o 4 čísla.

Ide o výhodnú vlastnosť, keďže korčule chvíľu rastú s dieťaťom a nemusíte každú zimu kupovať nové.

Pri kúpe detských zimných korčúľ rozhodne odporúčame nechať si poradiť aj od odborníkov.

Hokejové korčule a všetko o nich


Korčule určené na hokej zaraďujeme v medziach tohto článku k tým profesionálnym (profesionálnejším).

Pred tým, než začnete vyberať značku a model svojich nových korčúľ, je potrebné si povedať, ako dobre viete korčuľovať, za akým účelom korčule kupujete a ako často chodíte na ľad/hrať hokej.

Medzi korčuľami sú veľké rozdiely, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať (nejedná sa len o cenový rozdiel medzi značkami).

V zásade platí pravidlo, že čím je korčuľa drahšia, tým je lepšie vystužená, je pevnejšia, má lepší nôž (runner), nižšiu hmotnosť a aj vyššiu odolnosť.

Anatómia hokejovej korčule


Súčasné hokejové korčule sa skladajú z týchto 4 dôležitých častí:

  • Topánka + jazyk – samotná topánka sa už dnes nepredáva. V obchodoch narazíte v drvivej väčšine na celý komplet všetkých častí. Najväčšie rozdiely medzi topánkami korčule sú v kvalite spracovania, pevnosti, výstuhe, komforte a tiež štýle prevedenia.
  • Podrážka – hoci to nemusí byť okamžite zrejmé, je podrážka korčule maximálne dôležitá pre zachovanie stability a optimálneho prenosu energie. Zároveň tiež odvádza preč vlhkosť. Pri niektorých druhoch korčúľ sa stretávame aj s karbónovou podrážkou. Použitie karbónu má za následok rapídne zníženie hmotnosti. Tento materiál tiež disponuje dobrou mierou odvádzania vlhkosti.
  • Holder – holder je časť ktorá, ktorá bez spája korčuľu s ľadom. K samotnej korčuli je holder pripevnený nitom. Vďaka takémuto spoju nedochádza k nebezpečným pohybom behom používania korčule. Samotný runner (nôž) je potom k holderu buď priskrutkovaný, alebo na pevno vsadený bez možnosti výmeny.
  • Runner (nôž) – na runner korčule kĺžu po ľade a jedná sa tak o veľmi diskutovanú časť, ktorá podlieha stále usilovnému vývoju predovšetkým kvôli zníženiu trecej sily. Tá totiž do istej miery ovplyvňuje hráčovu rýchlosť. Runnery tiež podliehajú vysokým nárokom pri výrobe, aby bola maximalizovaná ich odolnosť. Veľkej obľube sa začína tešiť revolučný systém T-Blade, čo je systém výmenných nožov, ktoré sa nemusia brúsiť.

Rozdelenie hokejových korčúľ podľa úrovne


Teraz sa pokúsime predstaviť základné rozdelenie hokejových korčúľ, pomocou ktorého sa môžete lepšie orientovať a prípadne sa začleniť do takejto skupiny.

Korčule pre amatérov

Korčule pre amatérov (začiatočníkov) – tieto korčule sú konštruované skôr pre bezkontaktný hokej, kde sa príliš často a tvrdo nestrieľa. Tieto korčule majú relatívne mäkkú výstuhu a tým pádom potrebné pohodlie a komfort. Nespornou výhodou sú nízke obstarávacie náklady a ľahká dostupnosť. Je však potrebné počítať s tým, že nie sú konštruované na príliš časté a náročné hranie. Ak to budete rešpektovať, tak vám budú tieto korčule budú dobre a predovšetkým dlho slúžiť.

Korčule pre poloprofesionálov

Korčule pre poloprofesionálov – zrejme najbežnejšie a najpredávanejšej kategórie hokejových korčúľ. Výhodou je fakt, že preberajú veľa aspektov, vychytávok a technológií z najvyšších modelov, avšak stále za prijateľnú cenu. Laicky povedané, jedná sa akýsi kompromis medzi špičkovú korčúľ a cenou. Tieto korčule sú vhodné pre hráčov na vyššej až poloprofesionálnej úrovni, ktorí už plne dokážu využiť potenciál korčule a protihráči vedia tvrdo vystreliť. Teda je potrebná aj dostatočná výstuha a ochrana členku.

Korčule pre profesionálov

Korčule pre profesionálov – tu názov hovorí za všetko. Jedná sa o korčule, ktoré sú prispôsobené pre maximálny výkon, využitie a ochranu. Tieto korčule sú neuveriteľne pevné, skvele držia nohu a nepripúšťajú najmenšie pochybenie ani slabosť. Tomu všetkému však odpovedá aj obstarávacia cena.

Korčule na krasokorčuľovanie


Krasokorčuliarske korčule sú ďalším typom korčúľ, ktoré môžeme zaradiť k tým profesionálnejším.

Či už ste rekreačný športovec alebo profesionálny krasokorčuliar, pri výbere korčúľ je potrebné dbať predovšetkým na pohodlie s ohľadom na náročnosť prvkov a úroveň zručností športovcov.

Z tohto dôvodu je pri kúpe korčúľ nutné topánku vždy vyskúšať, aby ste sa dokázali správne rozhodnúť a vybrať tvar topánky. Ide o to aby sedel na chodidlo čo najlepšie.

Nákup na internete môže byť mnohokrát lacnejším a lákavejším variantom.

Nie je však zaručené, že výber bez predchádzajúceho vyskúšania korčule nebude chybou. Pre korčuľovanie na profesionálnej aj rekreačnej úrovni odporúčame klasické kožené korčule.

Moderné škrupinové korčule sú mnohokrát dizajnovo zaujímavou alternatívou. Pre pravidelnejšie korčuľovanie však tento typ topánky neodporúčame.

korčule naľ

Základné pravidlá zimného korčuľovania


Ako sa správne správať, a na čo si dávať pri takomto korčuľovanie na ľade pozor, vie snáď každé dieťa. Napriek tomu si radšej niektoré zásady pripomenieme!

Na rybníkoch je samozrejme tou najväčšou hrozbou zle zamrznutý ľad.

Hrozí totiž riziko, že vás tenký ľad nemusí byť schopný udržať.

Nerobte žiadne unáhlené kroky a poriadne si prezrite štruktúru ľadu.

Niektoré zdroje uvádzajú, že ľad by mal mať hrúbku aspoň 10 cm.

Nezabudnite na ostrosť. Správne nabrúsené korčule sú absolútnym základom pre bezpečné korčuľovanie. Takisto správna veľkosť a dobre uviazané šnúrky sú základom pohodlného korčuľovania.

Pamätajte na to, že tréning robí majstra. Hlavne v začiatkoch vašej korčuliarskej kariéry majte so sebou trpezlivosť.

Nie je hanbou opýtať sa na radu skúsenejších alebo venovať nejaký čas korčuľovaniu pod profesionálnym dohľadom.

 Zimné korčule

Hľadáte kvalitné zimné korčule na ľad? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.


Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Adrian
Ahoj, moje meno je Adrian a športu sa venujem odmalička. Aktívne jazdím na bicykli a vo voľnom čase sa venujem posilke. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike snažím vzdelávať. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.