Krokomer. Na čo prihliadať pri jeho kúpe?

0

Krokomer, inak nazývaný aj ako pedometer, je na prvý pohľad nenápadný prístroj, ktorého hlavnou úlohou je počítanie vašich krokov.

Určite ho ocenia ľudia, ktorí chcú žiť aktívnejším životným štýlom, seniori ale využíva sa aj pri intenzívnom váhovo redukčnom programe.

Okrem toho ho využívajú aj aktívny športovci, ktorí chcú mať presný prehľad vo svojich podaných výkonoch.

Krokomery sú skvelým doplnkom aj pre nordic walking a outdoorové športy.

V nasledujúcej tabuľke sme pre vás vybrali 5 najlepších krokomerov.

Ide o náš výber, ktorý sme zostavili podľa rôznych kritérií a hodnotení zákazníkov.

Čím sú však tieto malé prístroje také výnimočné?


Základné modely krokomerov slúžia hlavne na počítanie odbavených krokov, ktoré počas nosenia tohto prístroja spravíte.

Avšak modernejšie typy sú vybavené skutočne bohatou škálou vymožeností. Okrem “odmakaných” krokov vám napríklad:

  • Zobrazujú čas
  • Počítajú spálené kalórie počas chôze/pohybu
  • Sú vybavené automatickou synchronizáciou s iOS alebo Androidom
  • Monitorujú priebeh spánku
  • Obsahujú motivačné funkcie, ktoré vás donútia k častejšiemu pohybu
  • Pomáhajú s monitorovaním zdravotného stavu

Tieto prístroje sú skutočne vybavené širokospektrálne a každý si nájde pre seba ten správny, ktorý bude vyhovovať jeho požiadavkám.

Pre nenáročných
insportline krokomer strippy
Krokomer inSPORTline Strippy
Podsvietený displej, pripojiteľný k počítaču cez USB, 30 denná pamäť. Skvelo pripnuteľný na nohu alebo na ruku. Bezkonkurenčná cena.

Druhy krokomerov


S mechanizmom prvotných krokomerov sa už zahrávalo v období slávneho Da Vinciho.

Zvyčajne obsahovali olovenú guličku alebo kyvadielko a prostredníctvom neho prístroj dostával impulz na započítanie kroku pri každom pohybe človeka. Odvtedy sa však technika týchto zariadení už dávno zinovovala a zlepšila.

Stará klasika

Základné modely krokomerov majú vo vnútri zabudované pružinové kyvadielko, ktoré sa počas pohybu kýva zo strany na stranu.

V periférnej polohe sa spája elektrický obvod, čím nastáva započítanie spraveného kroku.

Jedná sa o lacnejší druh. Treba však rátať s tým, že krokomery, ktoré využívajú pružinový systém sú hlučnejšie a po určitom čase prestávajú merať s takou presnosťou.

MEMS

Modernejšie verzie krokomerov využívajú mikro-elektro mechanické senzory (MEMS), ktoré sú najčastejšie založené na piezoelektrickom princípe.

Tieto senzory následne dokážu zaznamenávať daný pohyb či akceleráciu s vysokou presnosťou, aj vtedy, ak ho máte umiestnený v batohu.

Umiestnenie krokomeru


Pýtate sa, kam so zadováženým krokomerov? Vôbec sa nemusíte obávať, že by vám krokomer prekážal počas športovania či aktívneho pohybu. Väčšina týchto prístrojov má malé rozmery. Niektoré sú dokonca veľkosti mince.

Najčastejšie sa však krokomer umiestňuje na bok v páse.

No dnešné vymoženosti nám ponúkajú už aj krokomer na nohu či krokomer v podobe náramku, ktorý môžete nosiť počas celého dňa. Niektoré z nich sú dokonca vodeodolné a monitorujú aj samotné plávanie.

Náš TIP
Krokomer Suunto Ambit3
Skvelý multifunkčný krokomer, ktorý je vybavený hrudným pásom, GPS, výškomerom, kompasom a váži iba 72g.

Tie s citlivejšími senzormi si môžete kľudne hodiť do batohu či do kabelky alebo prevesiť cez krk na šnúrke. Krokomer si taktiež môžete zaobstarať ako mobilnú aplikáciu.

Na čo prihliadať pri kúpe vhodného krokomeru?

Spôsob využitia


Ak patríte medzi seniorov, ktorí chcú prilepšiť svojmu zdraviu alebo krokomer plánujete využívať iba ojedinele, vystačíte si s lacnejšími prototypmi.

Pri zriedkavejšom využití sa váš krokomer nebude natoľko opotrebovávať a vydrží vám aj dlhšiu dobu.

Avšak, ak patríte medzi ten typ ľudí, ktorí budú väčšinu svojho času tráviť niekde na túrach zdolávajúc mohutné hory, alebo ste aktívny športovec, ktorý musí mať presne zaznamenaný progres a výsledky svojich tréningov, prípadne ste sa odhodlali na vážny súboj s kalóriami, rozhodne siahnite po modernejších krokomeroch.

Od tých môžete očakávať oveľa presnejšie a kvalitnejšie výkony. Navyše disponujú ďalšími vymoženosťami, ktoré budú spĺňať špecifické požiadavky aj tých náročnejších užívateľov.

Funkcie krokomeru


Pri kúpe zvážte, čo presne budete od svojho krokomeru očakávať.

Zvyčajne všetky modely krokomerov, okrem počítania krokov, dokážu určovať prejdenú vzdialenosť a čas, a spálené kalórie.

V prípade, že krokomer potrebujete len na monitorovanie chôdze,či behu, vystačíte si aj so základným modelom.

Modely s nadštandardnými funkciami najčastejšie zahŕňajú aeróbne kroky, čas v aeróbnom pásme či stopky. Taktiež zahŕňajú možnosť zálohovania dát do počítača a dlhú pamäť.

Pre náročných
Krokomer Suunto Core All Black
Špičkový outdoorový prístroj, ktorý uspokojí potreby tých najnároćnejších zákazníkov. Obrovské množstvo funkcí z neho robia jasného favorita v našom teste.

Pri výbere krokomeru sa uistite, že kvalita a výdrž prístroja bude vyhovovať náročnosti a záťaži, ktorej ju vystavíte. Napríklad dlhodobé využívanie počas viacdňovej túry alebo výletu. Alebo pri používaní na prašnom, špinavom teréne.

A taktiež, že ste si zvolili typ, ktorý bude spĺňať účely, pre ktoré ste si ho zaobstarali.

Najlepší krokomer

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here