DomovVýživové doplnkySpaľovače tukovPrečo užívať L-carnitin? Máme overenú odpoveď!

Prečo užívať L-carnitin? Máme overenú odpoveď!

L-karnitín je aminokyselina, ktorá sa často používa ako spaľovač tukov. Mnohí ľudia ho užívajú s cieľom zlepšiť svoju postavu a dosiahnuť lepšie výsledky pri chudnutí. V tomto článku sa pozrieme na to, ako L-carnitin funguje a aké sú jeho výhody.

V súčasnosti sa veľa ľudí snaží dosiahnuť ideálnu váhu a fit postavu. S tým súvisí aj zvyšujúci sa dopyt po rôznych doplnkoch stravy, ktoré pomáhajú s chudnutím. Jedným z takých doplnkov je aj L-karnitín. Poďme si ho rozobrať do detailov.

Najlepší L-carnitine

Čo je L-karnitín?

L-karnitín je aminokyselina, ktorá hrá dôležitú úlohu pri prenose tukov do buniek, kde sa môžu premieňať na energiu.

Táto látka sa nachádza prirodzene v našom organizme. Je produkovaná pečeňou a obličkami. L-carnitin sa tiež nachádza v niektorých potravinách, ako sú mäso, ryby, mlieko a syry.

L-karnitín je vyhľadávaný výživový doplnok.

Hrá kľúčovú úlohu pri výrobe energie transportom mastných kyselín do mitochondrií vašich buniek.

l-carnitine

Mitochondrie fungujú ako motory v bunkách, ktoré spaľujú tieto tuky a vytvárajú využiteľnú energiu.

Naše telo si dokáže vyrobiť L-karnitín z aminokyselín lyzínu a metionínu.

Aby ho vaše telo produkovalo v dostatočnom množstve, potrebujeme aj dostatok vitamínu C.

l-carnitine

Okrem prirodzeného L-karnitínu, ktorý sa tvorí v našom tele, môžeme malé množstvá získať aj konzumáciou živočíšnych produktov, ako je mäso alebo ryby.

Vegáni alebo ľudia s určitými genetickými problémami nemusia byť schopní vyprodukovať alebo získať dostatok tejto látky.

L-karnitín sa v organizme syntetizuje z aminokyseliny L-lyzín a L-metionín.

Ako sme už spomínali, prirodzené zdroje L-karnitínu sú najmä mäso, ryby a mliečne výrobky. L-carnitin sa však môže užívať aj ako doplnok stravy.

Druhy L-Karnitínu

L-karnitín je štandardná biologicky aktívna forma karnitínu, ktorá sa nachádza v našom tele, potravinách a väčšine výživových doplnkov.

Existuje niekoľko typov karnitínu:

  • D-karnitín: Táto neaktívna forma môže spôsobiť nedostatok karnitínu vo našom tele tým, že bráni vstrebávaniu iných, užitočnejších foriem.
  • Acetyl-L-karnitín: Často nazývaný ALCAR, je to pravdepodobne najúčinnejšia forma pre náš mozog. Štúdie naznačujú, že môže byť prínosom pre ľudí s neurodegeneratívnymi ochoreniami.
  • Propionyl-L-karnitín: Táto forma je vhodná pri problémoch s krvným obehom, ako je ochorenie periférnych ciev a vysoký krvný tlak. Môže zvýšiť produkciu oxidu dusnatého, ktorý zlepšuje prietok krvi.
  • L-karnitín L-tartrát: Bežne sa pridáva do športových doplnkov kvôli jeho rýchlej absorpcii. Môže pomôcť pri bolestiach svalov a regenerácii po cvičení.

Pre väčšinu ľudí sa zdá, že acetyl-L-karnitín a L-carnitin sú na fitness využitie najúčinnejšie.

starší ľudia cvičia

Vždy by ste si však mali vybrať formu, ktorá je najlepšia pre vaše osobné potreby a ciele.

Ako funguje a prečo ho užívať?

L-karnitín funguje ako prenášač mastných kyselín do mitochondrií, kde dochádza k ich oxidácii a následnému uvoľňovaniu energie.

To umožňuje telu využiť tuky ako zdroj energie. Okrem toho L-karnitín zvyšuje množstvo kyslíka v bunke, čo vedie k zlepšeniu výkonnosti a vytrvalosti.

Hlavná úloha L-karnitínu vo vašom tele zahŕňa mitochondriálnu funkciu a produkciu energie.

Asi 98 % zásob L-karnitínu sa nachádza vo svaloch spolu so stopovými množstvami v pečeni a krvi.

L-karnitín môže pomôcť zvýšiť mitochondriálnu funkciu, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri chorobách a zdravom starnutí.

Novšie výskumy poukazujú na potenciálne výhody rôznych foriem karnitínu, ktoré možno použiť pri rôznych ochoreniach vrátane srdcových a mozgových chorôb.

Výhody suplementácie L-carnitínom

Vďaka modernému spôsobu života a strave s vysokým obsahom tukov, je získanie ideálnej postavy pre mnohých z nás skutočnou výzvou.

Hoci existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť prebytočných kíl, L-carnitin je v súčasnosti jedným z najefektívnejších a najobľúbenejších spaľovačov tuku na trhu.

Neskôr v tomto článku vám predstavíme jeho výhody ako spaľovača tukov a dôvody, prečo by ste ho mali užívať.

L-carnitin zvyšuje energiu a výkon

L-karnitín zvyšuje hladinu energie v tele, čo môže pomôcť pri zlepšovaní výkonu a znížení únavy.

Tento doplnok môže byť preto veľmi prospešný pre športovcov a ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť svoju fyzickú kondíciu.

Dôkazy sú zmiešané, pokiaľ ide o účinky L-karnitínu na športový výkon.

Niekoľko štúdií však zaznamenalo mierne výhody spojené s väčšími alebo dlhodobejšími dávkami.

Výhody L-karnitínu môžu byť nepriame a môžu trvať týždne alebo mesiace, kým sa prejavia. To sa líši od doplnkov ako kofeín alebo kreatín, ktoré môžu priamo zvýšiť športový výkon.

L-carnitin môže mať prospech:

  • Regenerácia: Môže zlepšiť zotavenie svalov po cvičení.
  • Zásobovanie svalov kyslíkom: Môže zvýšiť zásobovanie svalov kyslíkom.
  • Výdrž: Môže zvýšiť prietok krvi a produkciu oxidu dusnatého, čím pomáha oddialiť nepohodlie a znížiť únavu.
  • Bolestivosť svalov: Môže znížiť bolesť svalov po cvičení.
  • Produkcia červených krviniek: Môže zvýšiť produkciu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do celého tela a svalov.

 

Spomalenie úbytku svalovej hmoty

Pri chudnutí sa často stratí nielen tuková, ale aj svalová hmota. L-karnitín môže pomôcť zabrániť úbytku svalovej hmoty a zlepšiť regeneráciu po cvičení.

Podpora kardiovaskulárneho zdravia

L-carnitin môže mať pozitívny vplyv na zdravie srdca a krvných ciev. Zlepšuje sa prietok krvi a znižuje sa riziko vzniku srdcových ochorení.

Môže pomôcť pri zlepšovaní zdravia srdca a ciev.

Tento doplnok môže zlepšiť metabolizmus a znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Okrem toho môže L-karnitín zlepšiť prietok krvi a znižovať krvný tlak.

pár v posilňovni

Zrýchlenie metabolizmu a podpora chudnutia

L-karnitín pomáha telu spaľovať tuky a zlepšuje metabolizmus. To vedie k rýchlejšiemu chudnutiu a zlepšeniu celkového zdravia.

Ako sme už spomenuli, L-carnitin hrá dôležitú úlohu pri prenose tukov do buniek, kde sa môžu spaľovať na energiu. Tento proces zrýchľuje metabolizmus, čo zase znamená, že sa tuky spaľujú rýchlejšie.

Užívanie L-karnitínu môže pomôcť pri redukcii hmotnosti, keďže zvyšuje metabolizmus a pomáha spaľovať tuky.

Okrem toho môže tento doplnok pomôcť aj pri udržiavaní si dosiahnutej hmotnosti.

Zlepšenie kognitívnych funkcií

L-karnitín môže mať pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia a nálada.

Pomáha tiež pri liečbe niektorých neurologických ochorení.

L-karnitín zlepšuje imunitu

L-karnitín môže pomôcť pri posilňovaní imunitného systému.

Tento doplnok môže zlepšiť funkciu bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za boj proti infekciám a chorobám.

L-karnitín je vhodný pre vegetariánov a vegánov

L-karnitín sa nachádza v mäse a iných živočíšnych produktov, preto vegetariáni a vegáni môžu mať problém s jeho dostatočným príjmom.

Našťastie existujú aj L-karnitínové doplnky, ktoré sú vhodné pre vegetariánov a vegánov.

Dávkovanie L-karnitínu

Odporúčané dávkovanie L-karnitínu sa pohybuje od 500 mg do 2000 mg denne. Dávky sa môžu líšiť v závislosti od cieľov užívateľa a jeho telesnej hmotnosti.

Pri užívaní L-karnitínu sa výnimočne môžu vyskytnúť prípadné vedľajšie účinky, ako sú nevoľnosť, bolesti hlavy alebo tráviace ťažkosti. Tieto nežiadúce účinky sa vyskytujú hlavne v prípadeoch, kedy ľudia nedodržiavajú odporúčané dávkovanie.

Kde kúpiť L-karnitín?

L-carnitin je možné zakúpiť v lekárni, športovej výžive alebo online na rôznych e-shopoch so športovou výživou.

My odporúčame zakúpiť ho z nasledujúcich obchodov. Za výhodnú cenu ho môžete nájsť napríklad v obchode GymBeam.sk, Namaximum.sk alebo Kompava.sk.

 

Doplnok stravy alebo prirodzená súčasť potravy?

L-karnitín sa dá kúpiť ako doplnok stravy vo forme kapsúl alebo prášku, ale je tiež dostupný ako súčasť v rôznych potravinách, ako sú napríklad energetické nápoje.

Pri výbere doplnku stravy je dôležité zvážiť kvalitu a pôvod produktu a uistiť sa, že ide o certifikovaný produkt.

Kto by mal užívať L-karnitín?

L-karnitín môže byť prospešný pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje cvičenie, podporiť chudnutie a zlepšiť svoje kardiovaskulárne zdravie.

pár cvičí

Môže byť tiež prospešný pre starších ľudí a tých, ktorí trpia určitými zdravotnými ochoreniami, ako sú napríklad cukrovka, ochorenia srdca alebo metabolický syndróm.

Ako užívať L-karnitín?

L-karnitín sa odporúča užívať 30-60 minút pred cvičením alebo ako súčasť doplnku stravy. V prípade užívania L-karnitínu v práškovej forme sa odporúča zmiešať ho s vodou alebo ovocnou šťavou.

Pri užívaní L-karnitínu vo forme kapsúl sa odporúča užívať ich s dostatočným množstvom vody. L-carnitin sa najčastejšie užíva vo forme kapsúl alebo prášku.

Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od individuálnych potrieb a cieľov. Pri výbere doplnku si treba dávať pozor na kvalitu produktu a overiť si jeho zloženie.

Záverečné zhrnutie

L-karnitín je aminokyselina, ktorá môže byť prospešná pre zlepšenie výkonnosti, podporu chudnutia a zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia.

Odporúčané dávkovanie sa pohybuje od 500 mg do 2000 mg denne. Pri výbere doplnku stravy je dôležité zvážiť kvalitu a pôvod produktu a uistiť sa, že ide o certifikovaný produkt.

Táto látka je účinná a obľúbená. Môže vám pomôcť pri spaľovaní tukov, zvyšovaní energie a výkonu, kontrole hmotnosti a zlepšovaní zdravia srdca a ciev.

Okrem toho môže L-karnitín pomôcť aj pri znižovaní stresu a úzkosti, zlepšovaní imunity a je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov.

Pri užívaní L-karnitínu je dôležité dbať na kvalitu produktu a dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Štúdie však podporujú jeho využitie pre zdravie, funkciu mozgu a prevenciu chorôb. Doplnky môžu byť prospešné aj pre tých, ktorí majú nižšie hladiny, ako sú starší dospelí, vegáni a vegetariáni.

Z rôznych foriem sú acetyl-L-karnitín a L-karnitín najobľúbenejšie a zdajú sa byť najúčinnejšie.

4.5/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

DARČEKY UŽ MÁTE?