DomovVýživové doplnkySpaľovače tukovL-Theanín - skúsenosti, dávkovanie a účinky

L-Theanín – skúsenosti, dávkovanie a účinky

Ak ste milovníkom čaju, pravdepodobne poznáte jednu z jeho základných zložiek, známu ako L-theanín. Táto zložka, ktorá sa prirodzene nachádza v zelenom a čiernom čaji (ale je prítomná aj v niektorých hubách), ponúka množstvo zdravotných benefitov, vrátane toho, že pomôže relaxovať a lepšie spať.

V oblasti fitness sa používa v predtréningových kokteiloch a v bežnom živote ako doplnok na podporu kreativity a sústredenosti. Zvyšuje koncentráciu serotonínu v mozgu, priaznivo pôsobí na imunitný systém a optimálne harmonizuje s kofeínom.

Najlepší L-theanín

Čo je to L-theanín?

Táto neproteinogénna aminokyselina bola objavená v roku 1949 ako zložka čajovníka (rod Camellia).

Okrem listov čajovníka je prítomný iba v rastline guayusa, ktorá patrí do rodu cezmína, a v hríbe gaštanovom. V čiernom čaji je však obsiahnutý v menšom množstve ako v zelenom.

Čierny čaj sa vyrába fermentáciou zeleného čaju a pri tomto procese sa časť theanínu rozloží

Najprv si prejdime, čo sú aminokyseliny a prečo sú dôležité.

Aminokyseliny sú bielkoviny a sú skutočnými stavebnými kameňmi nášho života. Sú to molekuly, ktoré používa všetko živé na tvorbu bielkovín. Celkovo ako ľudia potrebujeme na správne fungovanie tela 20 rôznych aminokyselín.

Zatiaľ čo L-theanín nie je nevyhnutný pre prežitie, jeho prítomnosť v rastlinách a hubách bola skúmaná z hľadiska jeho možného vplyvu na funkciu mozgu.

L-theanine zo zeleného čaju kapsuly

L-theanine zo zeleného čaju kapsuly

 • extrahovaný zo zeleného čaju
 • pozitívny účinok na kvalitu a trvanie spánku
 • antistresové účinky
 • vynikajúci pomer cena /objem
 • balenie postačí na 45 dní

Vlastnosti L-theanínu

L-Theanín je biela pevná látka. Začína sa topiť až pri 214 °C. Je to neproteinogénna aminokyselina, preto sa nepoužíva na tvorbu bielkovín. Pri užívaní L-theanín dosiahne maximálnu koncentráciu v krvi po 32-50 minútach.

Len L theanín sa dokáže tvoriť biologicky. Zrkadlový obraz D-theanín možno vyrobiť iba chemickou syntézou.

Účinky L-theanínu

L-Theanín má množstvo účinkov na ľudský biosystém. Najmä na centrálny nervový systém. Nasledujúce účinky L-theanínu sa týkajú izolovaného použitia.

Zvýšenie koncentrácie serotonínu v mozgu. V mozgu serotonín okrem iného riadi kontrolu alebo vplyv vnímania, spánku, regulácie teploty, zmyslových funkcií, vnímania a spracovania bolesti, chuti do jedla, sexuálneho správania a sekrécie hormónov.

V týchto procesoch pôsobí serotonín ako neurotransmiter (medzi dvoma nervovými bunkami) alebo neuromodulátor (na voľných nervových zakončeniach).

Užívanie L-theanínu zvyšuje koncentráciu serotonínu v mozgu

Zvýšená tvorba alfa vĺn. Po užití L theanínu boli v mozgu namerané zvýšené alfa a delta vlny a znížené beta vlny. Alfa vlny sú znakom relaxácie.

Je dôležité zdôrazniť, že predaj L-Theanínu je možný len pod hlavičkou „doplnok stravy“. Nie je určený na liečbu, diagnostiku, alebo vyliečenie akejkoľvek choroby alebo stavu. Najlepšie je brať ho ako doplnok zdravej výživy a životného štýlu.

Stresujúci muž

L-theanín proti stresu

Mnoho užívateľov L-theanínu uvádza, že po dávke L-theanínu zaznamenajú výrazné zníženie úrovne stresu. V skutočnosti je to jeden z nasignifikantnejších účinkov theanínu.

Japonskí vedci v roku 2012 začali skúmať účinky L-theanínu a kofeínu na hladinu stresu. V troch samostatných štúdiách s použitím L-theanínu, kofeínu alebo placeba dospeli vedci k zaujímavým výsledkom.

Vedci zistili, že suplementácia L-theanínu výrazne znížila zvýšenie krvného tlaku v reakcii na stresové podnety. Správa Mood Profile po dokončení mentálnych úloh tiež ukázala pokles duševného stresu.

L-theanín proti úzkosti

Jedným z najviac preskúmaných účinkov L-theanínu je jeho schopnosť poskytnúť uvoľnenie. Tento jedinečný účinok bol dokázaný v niekoľkých štúdiách.

Napríklad jedna štúdia skúmala účinky L-theanínu na pozornosť a reakčný čas 18 japonských študentov. Študenti boli rozdelení do skupín s vysokou a nízkou úzkosťou na základe ich odpovedí na sériu otázok. Obe skupiny dostávali L-theanín a placebo v opakovaných experimentoch.

Výsledky ukázali výrazné zvýšenie aktivity vĺn alfa v mozgu, zníženú srdcovú frekvenciu, zlepšenie kognitívnej výkonnosti a zlepšenie reakčných časov. Tieto účinky boli primárne pozorované medzi jednotlivcami v skupine s vysokou hladinou úzkosti.

L-Theanine – GymBeam

L-Theanine - GymBeam

 • vhodný na užívanie s predtréningovkou, alebo energetickým nápojom s obsahom kofeínu
 • zmierňuje nástup účinku kofeínu
 • odporúča sa brať v obdobiach stresu a pri poruchách spánku
 • skvelý pomer cena/objem
 • 1 balenie postačí na 90 dní

L-theanín pre spánok

Štúdia z roku 2011 o deťoch s ADHD zistila, že dopĺňanie L-theanínu je dobrý spôsob, ako zlepšiť kvalitu spánku a skrátiť čas potrebný na zaspávanie.

Percentuálne skóre spánku a skóre účinnosti spánku sa výrazne zlepšili u detí užívajúcich doplnok L-theanínu. Okrem toho, pri zvýšenej dávke, bol zaznamenaný aj trend k menšej fyzickej aktivite počas spánku (čo naznačuje pokojnejší spánok). Je to skvelé zistenie, pretože

ľuďom poskytuje prirodzenú alternatívu na podporu zdravého spánku

Užívanie L-theanínu na spánok je dobrou voľbou kvôli bezpečnostným faktorom. Vedľajšie účinky L-theanínu takmer neexistujú, najmä v porovnaní s inými zlúčeninami, ktoré ľudia užívajú na zlepšenie spánku.

Spiaca žena

L-theanín a chudnutie

L-theanín môže byť nepriamo prospešný pri chudnutí tým, že podporuje pokojný a uvoľnený duševný stav. Mnohé štúdie spájajú stres s prejedaním sa a negatívnym životným štýlom. Tie priamo prispievajú k prírastku hmotnosti.

L-theanín a kofeín: Silná synergia

Hlavným prírodným zdrojom L-theanínu je zelený čaj Camellia sinensis, ktorý má veľmi vysoký obsah kofeínu.

Šálka ​​zeleného čaju obsahuje asi tretinu množstva kofeínu šálky kávy

Z tohto dôvodu vedci začali skúmať účinky kombinácie L-theanínu a kofeínu.

Početné štúdie ukázali, že medzi L-theanínom a kofeínom existuje veľmi reálne pozitívne spojenie. Zdá sa, že L-theanín je schopný pôsobiť proti niektorým „negatívnym“ účinkom kofeínu.

Vedci zistili, že L-theanín v čaji pôsobí ako protipól kofeínu. Kofeín vás nielen preberie, ale má aj nepríjemné vedľajšie účinky. Najmä vo vyšších dávkach môže viesť k búšeniu srdca, vnútornému nepokoju, nespavosti a zvýšenému krvnému tlaku.

Tu vstupuje do hry L-theanín, ktorý dokáže neutralizovať negatívne účinky kofeínu. Dochádza k často opisovanému účinku zeleného čaju: Jemne vás prebudí – nie tak povzbudzujúco ako káva, ale dlhotrvajúco – a zároveň vás uvoľní.

V štúdii z roku 2010 vedci zverejnili údaje, ktoré ukazujú, že kombinácia L-theanínu a kofeínu zlepšila kognitívny výkon. 44 testovaných osôb dostalo takmer 100 mg L-theanínu a 40 mg kofeínu.

Šálka čaju a lístky čaju

Výsledky zistili, že táto kombinácia výrazne zlepšila aktivitu pri úlohách, duševné sústredenie a pozornosť a znížila únavu. Tieto výsledky naznačujú výrazné zlepšenie kognitívnej výkonnosti.

Novšia štúdia z roku 2015 zistila, že L-theanín zvyšuje prietok krvi mozgom (CBF). To je dobrá správa, pretože je známe, že kofeín znižuje CBF a zvyšuje krvný tlak. Štúdia zistila, že L-theanín dokáže tieto účinky účinne znížiť.

Vzhľadom na tieto štúdie sa zdá, že tento účinný doplnok môže priniesť ešte silnejšie výhody v kombinácii s kofeínom.

Now Foods L-Theanine Stresový manažment 100mg 90 veg kapsúl

Now Foods L-Theanine Stresový manažment 100mg 90 veg kapsúl 90 kapsúl

 • prispieva k relaxácii
 • priaznivo vplýva na kvalitu spánku
 • redukuje stres
 • podporuje kardiovaskulárne zdravie
 • pozitívne vplýva na zdravie mozgových buniek
 • vysoká cena

Dávkovanie L-theanínu

L-Theanín nie je liek, takže neexistujú žiadne oficiálne pokyny na jeho užívanie.

Vo väčšine štúdií sa účastníkom podávalo približne 200 mg L-theanínu 2 až 3-krát denne. Ukázalo sa však, že už aj dávka okolo 50 mg je prospešná.

L-Theanín je zvyčajne dostupný vo forme 200 mg tabliet, skúsenosti však hovoria, že nie je problém, ak L-theanín užívate vo vyšších dávkach, pretože aminokyselina nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky.

Dlaň s dvomi kapsulami

Možné vedľajšie účinky 

Maximálna hladina „bez nežiaducich účinkov“ pre L-theanín je okolo 2000 mg. To znamená, že väčšina užívateľov nepociťuje žiadne vedľajšie účinky ani pri dávke do 2 gramov.

L-Theanín je veľmi bezpečný doplnok stravy

Ale ako každý doplnok môže spôsobiť vedľajšie účinky. Niektoré z hlásených vedľajších účinkov L-theanínu zahŕňajú:

 • bolesti hlavy
 • závraty
 • nevoľnosť
 • nervozita
 • podráždenosť
 • hnačka

Zhrnutie na záver

Prírodná aktívna zložka, ktorá sľubuje väčšiu duševnú výkonnosť, no napriek tomu zaistí, že zostaneme uvoľnení – a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov? To, čo znie ako dokonalý liek na náš niekedy hektický každodenný život, skutočne existuje: L-theanín.

 

Zdroje informácií:

5/5 - (13 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

DARČEKY UŽ MÁTE?