DomovŠportZimné športyAko vybrať lyžiarske okuliare? (kompletný návod)

Ako vybrať lyžiarske okuliare? (kompletný návod)

Lyžiarske okuliare sú neoddeliteľnou súčasťou lyžiarskej výbavy. Jednak chránia oči proti mechanickému poškodeniu i proti UV žiareniu, a za druhé pomáhajú zlepšiť videnie v zhoršených svetelných podmienkach.

Avšak nie sú okuliare ako okuliare. Ponuka výrobcov je veľmi široká a vlastnosti jednotlivých okuliarov sa diametrálne líšia.

Poďme sa pokúsiť sa zorientovať v tom, ako vybrať okuliare, ktoré budú najlepšie vyhovovať našim potrebám.

Prečo nosiť lyžiarske okuliare?


Väčšina ľudí si lyžiarske okuliare obstaráva na svah pre prípad sneženia alebo hmly. V takýchto podmienkach sú okuliare nutnosťou.

Okuliare ale chránia oči aj pred UV žiarením. To je intenzívnejšie vo vyšších nadmorských výškach, kde obvykle lyžujeme.

Rovnako tak sú na snehu intenzívnejšie a jasnejšie odrazené lúče svetla.

Okuliare tiež zamedzujú podráždeniu či mechanickému poškodeniu očí vetrom alebo prúdom vzduchu pri rýchlej jazde, odletujúcimi kryštálikmi ľadu pri rýchlom zjazde, alebo vetvami stromov.

lyžiarske okuliare

Veľkosť rámčeka okuliarov


Lyžiarske okuliare by mali dokonale sedieť na tvári. Preto je potrebné vybrať okuliare s odpovedajúcou veľkosťou rámčeka.

Najlepšie lyžiarske okuliare – náš výber

Niektoré typy okuliarov sa vyrábajú v dvoch veľkostiach, dámske modely sú samozrejme aj veľkostne prispôsobené menšej ženskej tvári, podobné je to s okuliarmi pre deti.

Pre tieto účely rozlišujeme lyžiarske okuliare podľa veľkosti rámčeka na:

  • Malé lyžiarske okuliare – ideálne pre deti, prípadne ženy a mužov s drobnejšou tvárou
  • Stredné lyžiarske okuliare – veľkosť, ktorá sedí väčšine lyžiarov
  • Veľké lyžiarske okuliare – ideálne pre väčšiu tvár alebo lyžiarov, ktorí majú radi veľké okuliare

Prevedenie okuliarov


Lyžiarske okuliare môžu byť buď klasické, alebo v prevedení určenom na použitie cez dioptrické okuliare.

Lyžiarske okuliare cez dioptrické okuliare bývajú označené písmenami OTG (Over the Glasses).

Takéto okuliare sú väčšie, hlbšie, aby sa pod ne dioptrické okuliare pohodlne zmestili a neboli tlačené k tvári.

Často tiež majú aj v pene dookola hlavy výrezy na nožičky dioptrických okuliarov.

Ak nosíte dioptrické okuliare je potrebné, aby ste volili práve tento typ lyžiarskych okuliarov.

Prípadne pre vás môžu byť riešením helma so štítom, u ktorých štít nahrádza lyžiarske okuliare a v pohode sa pod neho zmestia aj dioptrické okuliare.

Prevedenie priezoru


Priezor je asi najdôležitejšou súčasťou lyžiarskych okuliarov. Rozdiely v jeho prevedení majú zásadný vplyv na výsledné optické vlastnosti okuliarov.

Priezory (zorníky) môžu byť ploché alebo sférické. Ploché zorníky sú bez zakrivenia vo vertikálnom smere. Zakrivené sú iba horizontálne.

Naproti tomu sférické zorníky sú zakrivené v oboch smeroch, vďaka čomu ponúkajú lepšie periférne videnie a menej skresľujú.

Sférické zorníky sú preto vždy lepšie, ale tiež o niečo drahšie.

Zahmlievanie


Veľmi dôležitá je u zorníkov schopnosť odolať zahmlievaniu. Tá je výrazne lepšia, ak je priezor dvojitý, kedy medzi jeho dvoma šošovkami je zatavená vrstvička vzduchu.

Tá potom pôsobí ako tepelný izolant a medzi vnútorným a vonkajším povrchom priezoru nedochádza k takým tepelným rozdielom, ktoré sú príčinou zahmlievaniu.

Ak môžete, voľte vždy lyžiarske okuliare s dvojitými zorníkmi, odmenou bude oveľa menšia miera zahmlievania okuliarov.

Zahmlievanie takisto znižuje špeciálna antifog úprava, teda tenká vrstvička špeciálnej látky, ktorá je u lepších okuliarov vždy už z výroby nanesená priamo na priezor. Okuliare sa samozrejme zahmlievajú tým menej, čím lepšie sú odvetrané.

Preto sú zvyčajne v rámčeku okuliarov, v pene priliehajúcej na tvár a niekedy aj v samotnom zorníku vetracie otvory.

Niektoré modely okuliarov dokonca majú vstavaný malý vetráčik napájaný batériou.

Ďalšie typy a úpravy zorníkov


Okuliare môžu mať tiež vymeniteľné zorníky. S takýmito okuliarmi možné voliť optimálny zorník podľa aktuálnych svetelných podmienok.

Zrkadlová úprava priezoru odráža od svojho povrchu viac svetla, takže logicky prepúšťa k oku menej svetla. Hodí sa tam, kde slnko páli od rána do večere.

Veľmi prospešná špeciálne pre lyžovanie je polarizačná antireflexná úprava priezoru, ktorá nepúšťa k očiam slnečné lúče odrazené od lesklých plôch, v našom prípade najmä od snehu. Polarizované zorníky tak lepšie bránia oslneniu a únave očí.

Modely okuliarov s touto úpravou si pozrite v sekcii polarizačné lyžiarske okuliare.

Ešte sofistikovanejšie sú fotochromatické lyžiarske okuliare, u ktorých zorníky reagujú na množstvo prichádzajúceho svetla a samy sa zatmavujú či rozjasňujú.

Svetelná priepustnosť priezoru


Svetelná priepustnosť priezoru pomôže určiť, do akých podmienok je zorník najvhodnejší.

Zorníky s malým percentom prepusteného svetla (do 20%) sa hodia do slnečných podmienok, vysoká svetelná priepustnosť (okolo 90%) je vhodná do zatiahnutých dní alebo hmly.

Číry zorník určený pre nočné lyžovanie potom prepúšťa 100% viditeľného svetla.

Farebnosť priezoru


Cit pre farby a vnímanie farieb je veľmi individuálny, líši sa človek od človeka. Je preto nutné si vyskúšať, čo vám bude vyhovovať. V ústrety tomuto faktu vychádzajú výrobcovia, ponúkajúci zafarbenie zorníkov.

To je (aj v rámci jednej značky) veľmi široké a určite nebudete mať problém nájsť si svoje ideálne zafarbenie skiel.

Ak by ste chceli počuť nejaké všeobecné pravidlá, tak aj v rámci farebného spektra existujú farby, ktoré vylepšujú kontrast.

Zorníky so žltým, oranžovým, ružovým alebo červeným zafarbením blokujú viac z modrého konca farebného spektra. To zvyšuje kontrast, dovoľuje to lepšie vnímať kontúry, predmety a hrče v zornom poli.

Tieto zorníky sú veľmi vhodné pre horšie svetelné podmienky, kedy je menej svetla, zamračené, alebo hmla. Dobre poslúžia aj za bežných (priemerných) svetelných podmienok.

Na slniečku a v jasnom svetle sú pre oči naopak najkomfortnejšie tmavé zorníky. Zelené a šedé zorníky tlmia farebné spektrum rovnomerne.

To napomáha prirodzenému vnímanie farieb tam, kde farebné spektrum možno považovať za normálne.

Kvalitné lyžiarske okuliare

lyžiarske okuliare

Hľadáte kvalitné lyžiarske okuliare za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych produktov za super cenu.

Najkvalitnejšie lyžiarske okuliare


Pre bezpečnú jazdu na lyžiach je veľmi dôležité aj ostré a neskreslené videnie. Preto POC prichádza so špeciálnymi zorníky lyžiarskych okuliarov Clarity.

Jedná sa o zorníky špičkovej kvality, vyrábané v spolupráci s známu firmou Carl Zeiss. Zorníky POC Clarity zaručujú dokonalé videnie počas celého dňa a v rôznych svetelných podmienkach – za plného slnka, keď je polojasno aj zamračené.

POC Clarity je ideálny základný zorník lyžiarskych okuliarov pre každodenné používanie.

Veľmi vysokej obľube sa tešia aj lyžiarske okuliare značky Bollé. Používateľovi prinášajú prvotriedne vlastnosti a vysokú kvalitu za prijateľnú cenu.

Kompatibilita s helmou


Okuliare zásadne skúšame s lyžiarskou helmou, do ktorej by mali dobre zapadnúť, bez toho aby zostala medzera medzi horným okrajom okuliarov a spodným okrajom prilby.

Prilba by tiež nemala príliš tlačiť okuliare na nos.

Väčšina okuliarov má dnes už predĺžený pásik, tak, aby bolo možné ho pohodlne pretiahnuť cez lyžiarsku prilbu.

Pozrite si kompletný článok o lyžiarskych prilbách.

Pásik má buď jednoduchú sponu pre nastavenie veľkosti, alebo rozopínajúcu pracku a dve spony pre nastavenie v každej časti zvlášť.

Niektoré pásiky majú z vnútornej strany silikónové prúžky, aby sa nešmýkali po hladkej lyžiarskej helme.

Dámske, pánske a detské okuliare


Lyžiarske okuliare sa samozrejme vyrábajú aj v rôznych prevedeniach podľa veku a pohlavia lyžiarov.

 

Pre dámy sú tu okuliare s elegantnými dámskymi dizajnami, pre deti detské lyžiarske okuliare s malým rámčekom a pre mužov zasa okuliare aj s veľkými zorníkmi a rámčekom.

12 dobrých rád na získanie dokonalej ochrany očí


Existuje 12 rád pre získanie dokonalej ochrany očí, a to bez ohľadu na to, aký zimný šport robíte.

Lyžiarske okuliare je dobré nevyberať náhodne a bez vyskúšania. Nasledujúcich 12 rád vám napovie, ako sa vyhnúť najčastejším chybám.

Nakupujte s predstihom

Okuliare vyberajte len v špecializovanom obchode s lyžiarskym vybavením. Nenakupujte až v lyžiarskom stredisku – výber je tu obmedzený a tovar predražený.

Nehanbite sa opýtať

Dnes je na trhu veľké množstvo lyžiarskych okuliarov, a preto môžete mať problém s voľbou. Požiadajte vyškoleného predajcu o radu.

Neponáhľajte sa

Urobte si čas a vyskúšajte čo najviac okuliarov. Ak je to možné, choďte s nimi aj na denné svetlo. Ak kupujete číre šošovky pre nočné lyžovanie, skúšajte ich v temnej miestnosti s jednou žiarovkou. Tak zistíte, či vás svetlo na zjazdovke nebude oslňovať.

Premýšľajte o odtieni

Počasie, terén aj druh aktivity hrajú pri voľbe skiel veľkú úlohu. Zamyslite sa nad tým, kde a kedy obvykle lyžujete. Jazdíte častejšie v horskom rannom slnku, alebo máte radšej večerné lyžovanie? Uspokoja vás len hladké zjazdovky, alebo preferujte náročnejší terén? Cieľom je vybrať okuliare s najlepšou kombináciou farieb, kontrastu a vnímaním hĺbky obrazu. Dôležitá je kvalitná ochrana proti únave očí.

Minimalizujte oslnenie

Polarizované šošovky znižujú oslnenie slnečným svetlom, ktoré sa odráža od svahov. Ideálne sú vo dne. Pre lyžovanie za šera zvoľte okuliare s tmavším odtieňom.

Nepodceňujte ultrafialové svetlo

Vyberajte okuliare, ktoré zabraňujú prieniku UVA a UVB lúčov. Pri krátkej vysokej expozícii môžu spôsobiť bolestivé spálenie očí, tzv. fotokeratitídu. Pri dlhodobom vystavovaní očí slnku môže vzniknúť šedý zákal.

Skontrolujte periférne videnie

Uistite sa, že s okuliarmi máte dostatočné bočné videnie. V ideálnom prípade by ste mali vidieť 180 stupňov zo strany na stranu.

Dajte pozor na veľkosť

Okuliare vám musia sedieť. Vždy ich skúšajte aj s helmou. Výrobcovia ponúkajú produkty pre úzke aj extrémne široké tváre.

Dbajte na funkciu proti zahmlievaniu

Uprednostnite okuliare s dvojitými sklami. Nedochádza tu ku kondenzácii teplého vzduchu z vášho dychu.

Uprednostnite bezpečnosť

Väčšina okuliarov má polykarbonátové šošovky – tento materiál je oveľa odolnejší proti nárazu než bežný plast. Voľte pružnejšie rámčeky, znížite pravdepodobnosť, že sa sklo počas prípadného pádu zlomí. Pokiaľ je to možné, kúpte okuliare s penovou vložkou vo všetkých bodoch nárazu.

Nešetrite na doplnkoch

Dlhšie vám vydržia okuliare s povrchom odolným proti poškriabaniu. Kúpte si ochranné puzdro, kam ich odložíte vždy, keď ich nepoužívate.

Zistite si možnosť vrátenia tovaru

Väčšina kvalitných obchodov môže nepoškodený tovar vymeniť. Prípadné otázky vám zodpovie predajca.

Správne zvolené lyžiarske okuliare chránia zrak, nezahmlievajú sa, zlepšujú viditeľnosť a umocňujú zážitok z lyžovania. Preto nákup nepodceňujte a vyberajte starostlivo.

4.3/5 - (6 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.