DomovMotoMoto rukavice - Vyberáme kvalitné rukavice na motorku.

Moto rukavice – Vyberáme kvalitné rukavice na motorku.

Nohavice na motorku, prilba či bunda sú dôležitými prvkami, ktoré vás v prípade nehody dokážu ochrániť pred najhoršími zraneniami. Je však jeden prvok, ktorý je často podceňovaný. Reč je o moto rukaviciach. Mnoho ľudí po nich nesiahne, pretože ich považujú za zbytočné. Motocyklisti v mnohých prípadoch poznajú bezpečnosť na cestách lepšie ako ktorýkoľvek iný vodič. Aká je úloha moto rukavíc a ako vybrať tie správne?

TOP rukavice na motorku

Prečo investovať do rukavíc na motorku?

Dôležitosť rukavíc na motorku je podceňovaná len do chvíle prvej vážnej autonehody.

Je veľký rozdiel medzi nehodou, pri ktorej utržíme vážne zranenia a nehodou, pri ktorej dokážeme odkráčať z miesta činu po vlastných.

Prvá časť tela, ktorá pri nehode prichádza do kontaktu s vozovkou sú často práve ruky. Rukavice dokážu dlane i prsty spoľahlivo ochrániť pred odreninami.

Pri rukaviciach na motorku sa stretnete s celou radou produktov. Výrobcovia myslia i na ženy, avšak okrem strihui nie je valný rozdiel medzi dámskymi rukavicami na motorku a pánskou variantou.

Rozdiely medzi produktami sa samozrejme nájdu i v kvalite materiálu a prevedenia. Najkvalitnejšie prvky často prichádzajú s vyššou cenou.

V prípade vybavenia na motorky platí, že akákoľvek ochrana je lepšia ako žiadna.

Ak však chcete mať istotu a nerobiť kompromisy ohľadom svojej bezpečnosti, za kvalitné vybavenie sa vždy oplatí priplatiť si.

V prípade bezpečnosti by cena nemala hrať hlavnú úlohu a jej výška by nemala byť postavená nad naše zdravie.

Moto rukavice vás neochránia len pred odreninami.

Spoľahlivo ochránia i oblasť zápästia. Pri nehodách na motorke je zlomenina zápästia jedným z najčastejších zranení. Rukavice na motorku môžu riziko zlomeniny znížiť.

Rovnako ohrozené sú pri nehode i kĺby. Poškodenie a zlomenina kosti sú bolestivé, ale aj dobre a rýchlo liečiteľné. Poškodené kĺby sa však hoja oveľa ťažšie a možnosť, že ostanú poškodené je vysoká.

Rukavice však majú svoj význam i v prípade, že sa vám podarí vyhnúť dopravnej nehode. Ich hlavnou funkciou je udržať ruky v teple pri jazde na motorke a zabrániť tak ich skrehnutiu a nižšej citlivosti.

Rovnako dokážu ochrániť aj pred nepríjemnými poveternostnými podmienkami ako je dážď či sneh.

Rukavice na motorku – aké typy existujú ?

Možností, aké rukavice na motorku si vybrať je niekoľko. Líšia sa nielen použitým materiálom, ale i celkovým spracovaním.

  • rukavice z prírodnej kože
  • rukavice z umelých vlákien
  • rukavice s membránou
  • vyhrievané rukavice
  • rukavice na choppery

Rukavice z prírodnej kože predstavujú nesmrteľnú voľbu a vyznačujú sa predovšetkým jednoduchosťou.

Sú veľmi obľúbenou variantou, ale často neoplývajú množstvom chráničov. Ich prvotnou úlohou je udržať ruky v teple a pri nehode zabrániť odreninám na rukách.

Cena rukavíc z pravej kože sa pohybuje vo vyšších reláciách nielen kvôli použitému materiálu a statusu klasického prvku, ale i z dôvodu precízneho spracovania.

Na výrobu sa najčastejšie používa hovädzia koža, menej jelenia koža.

Umelé vlákna sú ako materiál rukavíc na motorku veľmi populárne. Zabezpečujú komfort porovnateľný s koženými, ale ich cena je nižšia. Z toho dôvodu sú ideálnou voľbou pre mnohých milovníkov jazdy na motorkách.

Moto rukavice s membránou sú populárne ako súčasť kolekcie oblečenia s membránou určená pre tých, ktorí sa vydali na dlhé cesty.

Oblečenie s membránou odvádza pot z tela a pri daždivom počasí neprepustí vlhkosť na pokožku. Rukavice s membránou sa vyrábajú v koženej variante i z umelých vlákien.

V zime sa cení teplo a ruky sú chladu vystavené pomerne dosť. Vyhrievané moto rukavice sú napájané priamo z baterky motorky. Zaručujú teplo, pohodlie a rovnako zohrávajú svoju úlohu i po bezpečnostnej stránke.

Posledný typ sú rukavice na choppery, ale mnohí ich využívajú i ako rukavice na motorky na leto.

Tieto rukavice nechránia celú plochu prstov, ale končia približne v 2/3 dĺžky prsta. Určitú ochranu poskytujú, avšak neochránia posledné kĺby. Sú jednou z variant, nie však najbezpečnejšou.

moto rukavice

Ako vybrať správne rukavice na motorku?

Veľkosť rúk sa mení počas dňa. Je závislá nielen na obsahu vody v organizme, ale úlohu zohráva i fyziologický stav organizmu.

Zmeny sa prejavujú najmä v oblasti kĺbov. Správne moto rukavice s touto skutočnosťou rátajú. Na druhej strane je však výber správnych rukavíc náročný.

Na čo sa pri ich výbere zamerať?

Úlohu zohráva niekoľko faktorov:

  • materiál
  • spracovanie
  • veľkosť
  • obdobie, kedy ich plánujete mať na rukách
  • osobné preferencie

Ako sme už spomínali v predchádzajúcich riadkoch sú dva typy materiálov: koža a umelé vlákna (tkanina). Kožené rukavice sa dokážu zväčšiť v priemere o 5%. To im umožňuje prispôsobiť sa i opúchajúcim rukám. Tkanine táto možnosť vo väčšine prípadov chýba.

Pri výbere sa zamerajte na spracovanie. Kvalitné rukavice (či už kožené alebo z tkaniny) sa vyznačujú precíznymi stehmi, na ktoré sa môžete spoľahnúť. Rovnako i použitý materiál vyniká kvalitou.

Veľkosť rukavíc je pri výbere jedným z problémov. Ruky menia svoju veľkosť a rukavice sa im musia prispôsobiť.

Je výhodné vyberať a skúšať moto rukavice najmä večer, kedy majú ruky tendenciu opúchať po celom dni (rovnaká situácia nastáva i pri skúšaní obuvi).

Moto rukavice by mali sedieť tak, aby v žiadnom prípade netlačili či nespôsobovali odreniny.

Tento fakt je obzvlášť dôležitý, pretože tesné rukavice tlačia na krvné cievy v pokožke a zabraňujú prívodu krvi.

Obdobie, pre ktoré rukavice kupujete hrá svoju úlohu pri výbere. Letné rukavice na motorku sa vyznačujú predovšetkým absenciou izolačných materiálov.

Ich hlavná funkcia je odvod tepla a vlhkosti z pokožky Zimné moto rukavice sa naopak vyznačujú izolačnou vrstvou, ktorá udržuje ruky v teple a pohodlí.

Dostupné sú i priamo vyhrievané modely. V neposlednom rade pri výbere zohrávajú úlohu i osobné preferencie ako je napríklad štýl prevedenia rukavíc či použitý materiál.

moto rukavice

Pánske verzus dámske moto rukavice

Dámske moto rukavice sa v podstatnej miere neodlišujú ani v použitom materiáli, ani spracovaní, ale predovšetkým vo svojich proporciách.

Ženská ruka je iná ako mužská.

Dámy majú oblejšie dlane a relatívne dlhšie prsty, takže pánske moto rukavice im nesedia.

Veľká časť značiek sa dnes špecializuje i na výrobu dámskych moto rukavíc, ktoré počítajú s proporciami dámskych rúk.

Existovali a existujú i rôzne triky na to, ako upraviť proporcie pánskych rukavíc či ich zmenšiť alebo zväčšiť.

Jednou z nich je namočiť rukavice do horúcej vody a nechať uschnúť (či im pri schnutí pomôcť fénom) na ruke. Vďaka tomu sa materiál prispôsobí a nebude meniť svoj tvar.

Na čo sa pri kúpe moto rukavíc zamerať?

  • každá zo značiek moto rukavíc je charakteristická svojim strihom – pri skúšaní skúste viacero značiek a strihov, vyberte ten, ktorý je najpohodlnejší
  • nie vždy je problém v tom, že rukavice sú malé – problém môže tkvieť i v nevhodnom strihu či prevedení
  • ak ste našli značku, ktorej spracovanie vám vyhovuje, zostaňte s ňou – ušetríte čas pri výbere ďalších moto rukavíc
  • ak vyberáte moto rukavice prostredníctvom internetu, nezameriavajte sa len na veľkostnú tabuľku – prečítajte si i recenzie, ako rukavice skutočne sedia

moto rukavice na motorku

Ako sa o moto rukavice starať?

Či už vlastníte pár rukavíc z tkaniny alebo kože, nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť. Vhod môžu prísť čističe a impregnačné prostriedky predlžujúce životnosť vašich rukavíc.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.