DomovVýživové doplnkySpaľovače tukovSpaľovač tukov - Ako vybrať ten najkvalitnejší? Takto!

Spaľovač tukov – Ako vybrať ten najkvalitnejší? Takto!

Trénuješ, dodržiavaš stravu a hľadáš ešte nejaký spôsob, akým chudnutie podporiť? Zastavilo sa ti chudnutie a hľadáš spôsob, ako ho opäť naštartovať? Poradíme ti, ako vybrať najlepší spaľovač tukov presne pre teba.

Zvažuješ obstaranie spaľovača tuku, ale stále nevieš, ktorý vybrať? Tu je náš výber najlepších spaľovačov tuku na trhu.

Hľadáš účinný spaľovač tukov na brucho?

Zamyslel si sa ale niekedy nad otázkou, či spaľovače tuku naozaj fungujú alebo sa jedná o obyčajný reklamný trik?

Poďme sa preto na spaľovače pozrieť trochu zblízka – a poriadne kritickým očkom. Ktoré spaľovače sa oplatia a ktoré sú iba vyhodené peniaze? Čo by mal obsahovať účinný spaľovač tuku?

Naši odborníci vybrali – 5 najlepších spaľovačov tuku

Čo je spaľovač tukov?

Spaľovače tuku patria bezpochyby medzi najzaujímavejšie a najobľúbenejšie produkty na trhu s doplnkami stravy.

Pod pojmom „spaľovač tuku“ si väčšina z nás predstaví preparát, ktorý nám pomôže na ceste k vysnívanej postave.

Pre každého z nás znamená ideálna postava niečo iné. Tehličky na bruchu, vyrysované svaly, štíhle nohy, úzky pás. Jedno však majú spoločné – málokedy majú niečo spoločne s nadbytočným tukom.

Ak aktívne športujeme, chceme svoje svaly jednoducho ukázať svetu. Povedať – pozri sa, žijem zdravo, hýbem sa, cítim sa skvelo!svalnatý muž doplnky stravy činky

Skôr či neskôr ale príde počas chudnutia obdobie, kedy sa naše telo začne ďalšiemu úbytku brániť a chudnutie sa tak stáva náročnejším.

Vtedy sa veľa ľudí začne rozhliadať po možnosti, ako chudnutie podporiť a celý proces si trochu uľahčiť.

Rozhodnutie často padne na spaľovač tukov, od ktorého však máme často nereálne očakávania.

Aké účinky má spaľovač tukov?

 • akútne zvýšia metabolizmus tukov alebo energetický výdaj
 • znižujú absorpciu tukov
 • podporujú chudnutie
 • zvyšujú oxidáciu tukov počas cvičenia
 • spôsobujú adaptácie, ktoré pomáhajú nášmu telu efektívnejšie spaľovať tuk

Ako môžeš vidieť, spaľovače sami od seba tuk nepália.

Môžu ti pomôcť k jeho efektívnejšiemu využitiu, v prípade niektorých tabletiek na chudnutie pôsobia priamo v tenkom čreve, kde zabraňujú vstrebávaniu tukov zo stravy (väčšinou znížia množstvo prijatého tuku asi o tretinu).

Prečo sú spaľovače tuku také obľúbené?

Dôvodov, prečo patria k najvyhľadávanejším doplnkom stravy (najmä pred letom 😊), môže byť viac.

Výrobcovia často sľubujú nielen rapídny úbytok hmotnosti a príval energie, ale aj zlepšenie celkového zdravotného stavu, zlepšenie výkonu – či všetko dokopy.

Spaľovače tuku sú iba doplnky stravy

Pod týmto pojmom si pravdepodobne väčšina necvičiacich ľudí predstaví zázračný prípravok, ktorý začne v tvojom tele spaľovať tuky „vo veľkom“ a ty máš raz-dva vynívanú postavu.

Hneď na začiatku je teda dôležité povedať, že takto to nefunguje!

Spaľovače tuku sú iba doplnky stravy, ktoré spoločne so správnym tréningovým plánom a jedálničkom dokážu urýchliť a podporiť spaľovanie tukov.

Laicky povedané, urýchlia ti cestu za dosiahnutím cieľa v podobe štíhlejšej a lepšie vyformovanej postavy, ale nebude to zadarmo a bez tvojho aktívneho pričinenia.

Bez zmeny životosprávy to nepôjde

Keďže však stále ide len o doplnok stravy, je potrebné aj vhodne zmeniť životosprávu.

Napchávať sa spaľovačmi tukov, sedieť pri televízii a jesť chipsy ti určite vytúžený váhový úbytok nezaručí.

O tom, či budeš chudnúť, bude vždy rozhodovať celková energetická bilancia – tzv. kalorický deficit. Je teda dôležité, aby si aj počas užívania spaľovača tukov prijímal stále menej kalórií, než koľko tvoje telo cez deň potrebuje.spaľovač tuku

Svoju dennú energetickú potrebu si jednoducho vypočítaš podľa návodu v tomto článku. Užitočnou pomôckou v diéte je zapisovanie zjedených kalórií do niektorej z dostupných aplikácií (napríklad MyFitnessPal alebo Kalorické tabuľky).

Jednoducho sa ovládajú a máš vždy pod kontrolou, koľko kalórií môžeš ešte za deň zjesť na to, aby si stále napredoval k svojmu cieľu.

Reklamy na spaľovače tukov často zavádzajú

Od spaľovačov tukov mnoho ľudí vďaka klamlivým reklamám a rôznym obchodným praktikám očakáva hotové zázraky.

Popisom týchto prípravkov je však potrebné venovať dávku zdravého skepticizmu.

Ťažko je totiž uveriteľné, že po tom, čo zješ balenie tabletiek, schudneš veľké množstvo tukov a tvoja postava bude ako vymenená.

Ak máš takúto predstavu, tak jediné chudnutie, ktoré pocítiš, bude vnútri tvojej peňaženky. Odídu z nej totiž zbytočne vyhodené peniaze.

Všetok tuk, ktorý na sebe máme, sme nenabrali za jeden deň, dokonca ani nie za týždeň či mesiac. Daj preto chudnutiu čas a maj od spaľovača tukov reálne očakávania.

Bez zmeny životosprávy sa žiadnej zmeny svojho tela nedočkáš.

So športom sa chudne jednoduchšie

Začať musíš u seba, a to najlepšie poriadnu športovou aktivitou. Počítaj s tým, že bez behu, rýchlejšej chôdze, jazdy na bicykli, plávania, lyžovania alebo mnohých a mnohých iných aktivít tvoje chudnutie nebude vôbec účinné a spaľovače tukov budú len drahým doplnkom bez účinku.

Ak však vieš, že bez poriadnej fyzickej aktivity schudneš oveľa ťažšie,  si tu na správnom mieste – a teraz sú pre teba doplnky ako spaľovače tukov vhodné.

Tvoju snahu totiž v tomto prípade dokážu dostatočne podporiť a s tukmi nadol ti pomôžu.

Naozaj spaľovače tukov fungujú?

Má spaľovač tukov účinok a zmysel?

Rozhodne, spaľovače tukov majú zmysel a mnoho ľudí na ne nedá dopustiť. Je to však len vďaka tomu, že ich užívajú správne.

Správnym spôsobom užívania je užívanie na podporu svojej fyzickej aktivity.

Šport ale aj kvalitná výživa musia byť pre tvoje telo základom. Až potom sa spaľovače tukov začnú vyplácať.

Šport pomôže spáliť väčšie množstvo kalórií, čo je pri chudnutí kľúčové. Adekvátna výživa s dostatkom bielkovín a sacharidov umožní telu správne zregenerovať – a ty si tak v plnej sile pripravený na ďalší tréning.sexi štíhla postava spaľovač tukov

Nepôjde to hneď a kľúčová je motivácia

Chudnutie nie je jednoduché – a zmena životného štýlu je ešte náročnejšia. Na ceste za novým telom nehľadaj dokonalosť. Oveľa dôležitejšie je plán dodržiavať z dlhodobého hľadiska.

Konzistencia pri cvičení a dodržiavaní zdravého životného štýlu ti totiž zaručí, že sa nevrátiš do starých koľají a znovu nepriberieš.

Poďme sa teda teraz po základných informáciách (svedomie by nám to neodpustilo 😊) pozrieť na to, čím sú spaľovače najčastejšie tvorené.

Pozrieme sa tiež čo v nich vyhľadávať a aké účinné látky ti najviac pomôžu.

Aký spaľovač je pre mňa vhodný?

U spaľovačov tukov sa nedá s úplnou presnosťou povedať, ktorý bude vhodný práve pre teba všeobecne. Vždy vyberaj podľa obsiahnutých účinných látok, ktoré popisujeme nižšie.

V zložení pravdepodobne nájdeš ďalšie množstvo látok, ktoré ale v spaľovači tuku buď nie sú nutné alebo je ich funkcia iná: napríklad vitamíny, minerály či ďalšie prídavné látky (napríklad konzervanty, arómy a farbivá).

Vždy vyberaj s rozmyslom.

Vysoká cena spaľovača ešte nemusí znamenať vysokú kvalitu.

Účinné látky v spaľovačoch tukov

Za účinkami spaľovačov tukov stojí veda a poznatky o interakcii určitých látok s fyziológiou človeka. Výsledkom pôsobenia týchto látok je urýchlenie chudnutia, rapídnejšie spaľovanie tukov a často aj zvýšenie hladiny energie.

Využívajú sa preto látky, ktoré majú niečo spoločné so získavaním energie, prípadne dokážu  naštartovať tukový metabolizmus.

Spaľovače tuku často obsahujú aj rôzne stimulanty, ktoré priamo spaľovanie tukov nepodporujú, ale dokážeš vďaka nim odcvičiť dlhší, tvrdší a kvalitnejší tréning. Alebo si predstav situáciu, kedy prídeš vyfľusnutý z práce, ale vieš, že by si si mal ísť ešte aspoň na polhodinu zabehať.

Za normálnych okolností by si sa na to asi vykašľal – vhodný spaľovač ťa ale dokáže nabudiť natoľko, že si tie tenisky obuješ a čo viac – tréning bude aj celkom vydarený.

Často sa využívajú aj látky v kombináciách, ktoré sa navzájom podporujú – majú tzv. synergický účinok.

Ktoré látky najčastejšie obsahuje spaľovač tukov?

Všetky vyššie uvedené látky v niekoľkých výskumoch potvrdili svoj účinok pri spaľovaní tukov. Niektoré majú za sebou dostatok vedeckého výskumu, iné menej.

Niektoré látky sú podceňované a považované za druhoradé (napríklad kofeín), iné si vyslúžili obrovskú pozornosť verejnosti, no s ich účinkami v prípade spaľovania tukov je to minimálne otázne (napríklad L-karnitín).

Poďme sa teraz na jednotlivé zložky spaľovačov tukov pozrieť bližšie.

Kofeín

Kofeín patrí medzi látky, ktoré väčšina z nás prijíma každý deň bez toho, aby sme sa nad tým viac pozastavili. Nájdeme ho v káve, energetických nápojoch, kolových nápojoch, dokonca aj v čaji či tmavej čokoláde.

Z chemického hľadiska ide o rastlinnú látku – tzv. alkaloid, ktorý sa získava z listov čajovníka alebo kávových zŕn.

Prvé výskumy o kofeíne sa objavili už v 70. rokoch minulého storočia, patrí teda k najpreskúmanejším doplnkom stravy.sexi žena si utiera čelo

Do roku 2004 patril k dopingovým látkam a bol Svetovou antidopingovou agentúrou zakázaný v prípade súťaží – dnes je ale jeho suplementácia povolená a rozšírená.

Aký účinok má kofeín?

 • zvyšuje oxidáciu (spaľovanie) tukov
 • zlepšuje dostupnosť tuku ako zdroja energie (zvyšuje koncentráciu voľných mastných kyselín v plazme)
 • zvyšuje tvorbu tepla, čím zvyšuje energetický výdaj
 • zlepšuje športový výkon
 • potláča vnímanie únavy
 • šetrí počas športového výkonu sacharidy
 • zvyšuje aktivitu sympatiku (časť nervového systému, ktorá nás chystá „na akciu“)
 • uvoľňuje mastné kyseliny z adipocytov
 • zvyšuje množstvo adrenalínu

Kofeín sa väčšinou využíva v dávkach 3 – 6 mg / kg telesnej hmotnosti, mierne vyššie dávky potvrdili aj zvýšenie hodnoty bazálneho metabolizmu (cca od 8 mg / kg telesnej hmotnosti) po dobu 3 hodín od užitia.

Neskoršie štúdie však potvdili tento efekt aj pri nižších dávkach: už 100 mg kofeínu zvýšilo kľudový metabolizmus o 3 – 4 %.

V tej istej šúdii, keď opakovali konzumáciu kofeínu v 2-hodinových intervaloch počas 12 hodín, došli k zvýšeniu kľudového metabolizmu o 11 % – a to už je čo povedať. U bežného človeka je to okolo 160 kcal, čo je ekvivalentom napríklad jednej kaiserky, malého piva alebo dvoch veľkých jabĺk.

L-karnitín

L-karnitín patrí medzi najznámejšie a najpoužívanejšie látky využívané na spaľovanie prebytočných tukov v tele. Vďaka jeho pomoci môžeš zhodiť aj niekoľko kilogramov váhy, treba však dodržať niektoré hlavné zásady užívania.

Ako funguje L-karnitín?

L-karnitín má pri tukovom metabolizme jednu z najdôležitejších úloh. Môžeš si ho predstaviť ako autobus, ktorý ťa dopraví z bodu A do bodu B.

Teda, nie teba, ale tvoje mastné kyseliny z tukových buniek. Prenáša ich totiž priamo do centra diania – do mitochondrie. Tú si môžeš predstaviť ako energetické centrum bunky, kde sa tuky premieňajú na energiu.

L-karnitín je často preceňovaný

Viera, že užívanie L-karnitínu pomôže schudnúť vychádza z predpokladu, že bežná konzumácia zvyšuje hladinu karnitínu vo svaloch, čo následne zvýši aj spaľovanie tukov.

To však v nasledujúcich výskumoch nepotvrdilo – ani 6 gramov karnitínu denne po dobu 2 týždňov nemalo žiadny efekt na hladinu karnitínu vo svaloch.

Je preto karnitín v spaľovačoch zbytočný?

Veľa ľudí po karnitíne popisuje príval energie a zvýšenú produkciu tepla. Viac sa potíš, viac vládzeš – a v konečnom dôsledku ak ti karnitín pomôže poriadne sa vyhecovať, prečo nie? Nemal by byť jedinou kartou, na ktorú stavíš, ale keď sa v spaľovači tukov v zložení objaví, na škodu to rozhodne nie je.

Počítaj s tým, že karnitín je potrebné užívať dlhší čas, aby jeho výsledky boli viditeľné. Posledné výskumy naznačujú, že vyššie koncentrácie karnitínu vo svaloch po užívaní sa objavia, ak karnitín konzumuješ spolu s väčším množstvom sacharidov.

Pre bežných ľudí, ktorí chcú schudnúť, to síce bude skôr kontraproduktívne. Ak ale patríš k aktívnym športovcom, ktorí potrebujú kvalitne trénovať a popri tom musia byť v kalorickom deficite, môže byť toto cesta, ako zvýšiť efektivitu karnitínu.

L-Karnitín má oproti iným účinným látkam výhodu vo veľmi vysokej tolerancii u väčšiny ľudí a je tak vhodný takmer pre každého, kto plánuje zhodiť nejaké to kilo. Takisto nemá takmer žiadne vedľajšie účinky a narozdiel od iných stimulantov nenarúša spánok.

 L-karnitín od GymBeam

Hľadáš kvalitný spaľovač tuku založený na L-karnitíne? Vyskúšaj nasledujúci produkt od firmy GymBeam. Je kvalitný a za super cenu.

HCA – Garcinia Cambogia

Prípravky s obsahom HCA teda extraktu z rastliny Garcinie kambodžskej sú ďalším veľmi účinným spaľovačom tukov.

Vďaka účinku HCA, ktorý zabraňuje ukladaniu sacharidov zo sladkých jedál ako podkožného tuku.

Vhodný je teda najmä ak neustále maškrtíš sladké a nemôžeš sa zbaviť svojich chutí na sladkosti. Ide o výborný prírodný spaľovač tukov.

Synefrín

Synephrine je prírodná látka, ktorá sa nachádza v plodoch rastliny Citrus aurantium (alebo aj horký pomaranč) je čisto prírodný a pri náročnej aktivite veľmi účinný spaľovač tuku.

Synephrine funguje na princípe zvýšenej termogenézy, pri ktorej v tele zvyšuje teplo a tým sa zvyšuje energetický výdaj a je jedným z najsilnejších spaľovačov tuku na trhu.

Vďaka tomuto účinnému mechanizmu sa rýchlejšie odbúravajú tuky. Často sa ho ľudia boja kvôli nadmernému poteniu, ktoré sa kvôli zvýšenej tvorbe tepla často objavuje.

Dbaj preto počas aj po cvičení na dopĺňanie tekutín, aby si predišiel dehydratácii.

 Synefrín od GymBeam

Hľadáš kvalitný spaľovač tuku založený na synefríne? Vyskúšaj nasledujúci produkt od firmy GymBeam. Je kvalitný a za super cenu.

Chitosan

Chitosan je preparát, ktorý má za úlohu naviazať na seba tuk, ktorý je následne vylúčený z tela.

Jednoducho povedané, chitosan má za úlohu zabrániť tuku, aby sa dostal do krvi , kde by už „nebolo cesty späť“ a naše telo by ho muselo vužiť ako zdroj energie – alebo uložiť.

Negatívnym vplyvom tohto spaľovača sú možné laxatívne účinky.

Z tohto veľmi zrejmého dôvodu nie je medzi ľuďmi príliš obľúbený.

Guarana

Guarana podporuje metabolizmus tukov a prispieva k normálnej telesnej i duševnej vitalite. Jej hlavnou zložkou je kofeín, ktorý sa však vstrebáva pomalšie než ten obsiahnutý v kávových zrnkách.

Guarana ďalej obsahuje látku guaranín, ktorý stimuluje centrálnu nervovú sústavu tak, že odstraňuje psychickú aj fyzickú únavu. Zvyšuje tiež výkon nášho organizmu a chuť do cvičenia.

Guarana tiež zvyšuje rýchlosť metabolizmu tukov a obmedzuje chuť do jedla. Ďalej obsahuje vitamín C a vitamíny skupiny B.

Zelený čaj a zelená káva

Zelený čaj aj káva patria medzi účinné látky používané v spaľovačoch tukov s viacerými aktívnymi zložkami. Medzi najčastejšie patrí EGCG – epigalokatechín galát, čo je rastlinná látka podporujúce spaľovanie tukov – a tvorí väčšinu zloženia extraktu zo zeleného čaju.

Hlavnú účinnú látku zelenej kávy zase tvorí kyselina chlórogénová, ktorej sa tiež pripisujú účinky pri zvýšenom spaľovaní tukov.

Zelená káva a zelený čaj majú povzbudzujúce účinky na telo a niekedy fungujú aj ako afrodiziakum. Vďaka vybudeniu tela k väčšej aktivite dochádza aj k vyšším energetickým výdajom a tým aj spaľovaniu tukov.

Tieto prípravky však nie sú príliš vhodné pre osoby s vysokým tlakom, trpiacie nespavosťou alebo žalúdočnými problémami.

Zdroje:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1467-789X.2011.00908.x

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19597519

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK77155/

 Zelený čaj

Hľadáš kvalitný spaľovač tuku založený na zelenom čaji? Vyskúšaj nasledujúci produkt od firmy GymBeam. Je kvalitný a za super cenu.

Vláknina

Vláknina je známa ako pomocník pri mnohých problémoch. Problémy so zažívaním nie sú výnimkou.

Vďaka svojim účinkom na zažívanie a optimálne zdravie čreva je pre spaľovanie tukov veľmi vhodná a mnoho spaľovačov ju preto obsahuje.

Býva to napríklad vo forme glukomanánu či extraktov – napríklad z malín, manga či psylia.

Vláknina tiež čiastočne dokáže obmedzovať pocit hladu, takže konzumácia ovocia a zeleniny by mala byť jedným z hlavných princípov úspešného jedálnička na chudnutie.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342503/

Ako užívať silný spaľovač tukov?

Na trhu sa čoraz častejšie stretávame aj so silnými stimulantmi, ktoré sa predávajú ako najsilnejšie spaľovače tukov.

Pri používaní týchto prípravkov je namieste zvýšená opatrnosť.

Poradíme ti, ako brať silné stimulanty pre chudnutie aj pred tréningom tak, aby si nepocítil ich silu negatívne.

Použitie silnejších stimulantov

Mnoho ľudí má so spaľovačmi tukov zlé skúseností alebo majú pocit, že nefungujú.

Poďme sa teda zamyslieť nad tým, čím to môže byť.

Predávkovaniespaľovač tukov zdravé chudnutie

Stimulanty (často tie vyrobené v Amerike) bývajú naozaj silné a účinné.

Negatívom sú zlé skúsenosti ľudí, ktorí ich používajú nesprávne. Nevedomky sa predávkujú a potom dávajú použitým prípravkom zlé meno nevediac, že sa jedná o predávkovaní kofeínom alebo inými stimulantmi.

Často sa v praxi môžeš stretnúť aj s dovozom amerických výrobkov, ktoré môžu obsahovať zakázané látky či vyššie množstvo účinných látok, než ktoré sú povolené na našom trhu.

Pri predávkovaní stimulantmi sú tieto príznaky:

 • podráždenosť
 • depresia a pocit beznádeje
 • malátnosť

Pri tom stačí tak málo – brať prípravky rozumne a oni budú perfektne fungovať.

Ako používať stimulanty správne?

Spaľovače tukov a predtréningovky sú skvelým doplnkom tréningu, niekedy ale vedia narobiť viac škody než úžitku.

Vždy si preto prečítaj pokyny k užívaniu a dodržiavaj ich!

 • neprekračuj dennú odporúčanú dávku
 • vyskúšaj tvoju individuálnu znášanlivosť: môžeš ich užívať nalačno, ako odporúča výrobca? Nespôsobujú ti tráviace ťažkosti?
 • neužívaj spaľovače tukov s obsahom nakopávačov večer – mohli by spôsobiť, že sa ti bude horšie zaspávať, resp. sa budeš v noci budiť. A kvalitný spánok je takisto dôležitým pilierom chudnutia.

Investuj peniaze s rozumom

Suma sumárum, spaľovač tuku je prípravok vhodný pre ženy i mužov hľadajúcich efektívnejšie regulovanie hmotnosti.

Môže ti pomôcť ku krásnej postave, ale bez vloženého úsilia ti bude úplne na nič.

Preto investuj svoje financie tiež do zdravého a vyváženého jedálnička od odborníka a kúp si permanentku do fitka alebo kvalitné bežecké tenisky – a hýb sa.

4.2/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.