Nordic Walking – Vyberáme palice (kompletný návod)

Domov Outdoor Nordic Walking - Vyberáme palice (kompletný návod)

Prepadli ste kúzlu svižnej severskej chôdze, alias Nordic Walking a chcete si kúpiť poriadne palice? Prečítajte si, ako pri výbere postupovať!

Na trhu existuje celý rad “športových” palíc. Aby ste s v širokej ponuke rôznych výrobcov nestratili, pripravili sme pre vás tento článok.

Dozviete sa v ňom všetky potrebné informácie o tom, ako si správne vybrať palice na Nordic Walking.

Najlepšie palice na Nordic Walking – náš výber


Použitie palíc na Nordic Walking


Čo je vlastne Nordic Walking? Tento druh športovej pohybovej aktivity vznikol vo Fínsku ako letná tréningová príprava bežkárov.

Nejedná sa teda o žiadnu vychádzkovú chôdzu v pomalom tempe niekde v lese.

Naopak, Nordic Walking je pekne svižná chôdza za pomoci špeciálnych paličiek. Severská chôdza má tiež svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať.

Bez dodržiavania týchto pravidiel nemožno očakávať, že bude tréning efektívny.

Ak si myslíte, že zvládnete tréning Nordic Walkingu s trekovými palicami, ste na omyle.

Tieto dva typy palíc sa často zamieňajú, ale to je zle. Na Nordic Walking je potreba mať tie správne palice!

nordic walking

Ako vybrať palice vhodné práve pre Nordic Walking?


Pri kúpe palíc na Nordic Walking je dôležité nezameniť palice pre Nordic Walking s palicami pre Trekking (turistiku).

Špeciálne Nordic Walking palice sú vyrobené z odolného a ľahkého materiálu (ľahkej zliatiny, karbón), ktorý absorbuje nárazy palice na zem.

Sú vybavené ergonomicky prispôsobenou a adaptabilnou rukoväťou s pútkom (dobrý výrobca palíc by už mal rozlišovať pútka podľa veľkosti – S, M, L, XL) a špecificky konštruovaným hrotom, ktorý je pri chôdzi na betónovom, asfaltovom, kamennom alebo inom tvrdom povrchu krytý gumovou násadou – tzv. papučou alebo topánočkou.

Palice pre Nordic Walking sa veľmi podobajú paliciam určeným k behu na lyžiach. Ich dĺžka je ale kratšia.

Aká je správna dĺžka palíc?


Výpočet správnej dĺžky palíc pre Nordic Walking vychádza z jednoduchej rovnice, v ktorej sa telesná výška násobí konštantou 0,68.

Ako už bolo povedané – Nordic Walking palice sú buď teleskopické alebo majú konštantnú dĺžku 100-145 cm. Pretože sa dĺžka palíc zvyšuje vždy o 5 cm, vypočítaná dĺžka sa zaokrúhľuje s presnosťou 5 cm.

Pre menej zdatných jedincov alebo tých, ktorí s Nordic Walkingom ešte len začínajú, sú vhodnejším variantom kratšie palice (napr. ak meriate 173 cm, je optimálna dĺžka vašich palíc 117,6 cm. U jednodielnych palíc voľte teda kratší variant – tzn. 115 cm).

Ďalšou pomôckou pre určenie správnej dĺžky palíc je uhol lakťového kĺbu, ktorý by mal byť pri opretí alebo zapichnutí zvislej palice a pri zovretej rukoväti asi 90 stupňov. Pri správnom výbere palíc hrá úlohu popri telesnej výške tiež:

 • zdatnosť
 • kĺbová pohyblivosť
 • proporcie končatín
 • terén

Kvalitné Nordic Walking palice

nordic walking technika chodenia

Hľadáte kvalitné palice na nordic walking za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych palíc za super cenu.

Teleskopické, alebo pevné?


Na našom trhu sa prevažne stretneme s palicami teleskopickými, ktoré majú nastaviteľnú dĺžku.

Výhodou je možnosť požičiavania medzi ľuďmi rôznej výšky a úprava dĺžky pri rôznom poňatí Nordic Walkingu. Pri transporte takejto palice zaberú menej miesta. Väčšinou sa vyrábajú dvojdielne.

Ak zvolíte teleskopické, tak len kvalitné značkové, ktoré bezchybne držia v nastavenej polohe.

Palice pevných dĺžok musíte kúpiť v úplne presnej dĺžke. Vhodná voľba pre tých, ktorí sa rozhodli prevádzkovať Nordic Walking (palice na Nordic Walking) intenzívne a majú už “odladenú” optimálnu dĺžku. N

emožno však požičiavať ľuďom inej výšky (napr. v rodine). Tieto palice majú o niečo vyššiu tuhosť pri odraze a sú málinko ľahšie.

Pre voľbu správnej dĺžky palíc sú dva možné spôsoby:

 • Praktický – Stojíme urovnanie a uchopíme palicu – uhol v lakti by mal byť zhruba 90°.
 • Teoretický – 0,68 x vaša výška, +/- 5cm tolerancie pre voľbu vyrábaných dĺžok palíc.

Berte do úvahy vašu výkonnosť. Ak začínate a ste skôr rekreačný chodec, voľte kratšie palice (napr. výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím palicu s veľkosťou 115 cm.)

Ak máte v pláne kondičnú až športovú prípravu, skúste dlhšie palice (napr . výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím palicu s veľkosťou 120 cm).

nordic walking

Teleskopické palice na Nordic Walking


Rodinám, ktoré nechcú za Nordic Walking palice “vyhadzovať peniaze” a táto pohybová aktivita je pre nich len výnimočnou záležitosťou, poslúžia teleskopické palice, kedy si každý člen domácnosti nastaví dĺžku palíc podľa potreby.

Ich výhodou je teda rôzna nastaviteľnosť výšky palíc a určitá skladnosť.

Ich nevýhodou je ale to, že sa uťahovací patent u väčšiny lacnejších značiek pri silovom zapojení horných končatín a následnom odpichu povoľuje a palica sa pomaly zasúva, bez toho aby sme si to všimli.

V takomto prípade nemá Nordic Walking zdraviu prospešný efekt ale naopak, lebo jedinec má každú palicu inak dlhú, nevedomky sa nakláňa a teda jednostranne zaťažuje svoje telo.

Aby sme predišli negatívnemu zasúvaniu palíc, je treba voliť kvalitného výrobcu.

Jednodielne palice na severskú chôdzu


Pre osoby, ktoré sa tejto zdraviu prospešné pohybovej aktivite chcú venovať pravidelne, sú vhodnejším variantom jednodielne palice.

U jednodielnych palíc nehrozí ich zasúvanie počas chôdze a každý si už pri kúpe vyberie palicu vhodnú jeho potrebám s pútkom podľa veľkosti dlaní (pohodlnejším variantom je rukavicové pútko s odopínacím systémom “Click Lock”, kedy nemusíme pútko vždy odlepovať.

Ak ho chceme na chvíľu z  palice odložiť, stačí pútko z vybrať s tým, že nám zostane na ruke a potom ho opäť jednoducho naspäť nasadíme).

Dodatok: Palice je možné využiť na začiatku a na konci tréningu i pre pretiahnutie exponovaných svalových skupín.

Charakteristiky palíc na Nordic Walking


V tejto časti nášho článku vám ešte viac priblížime jednotlivé charakteristiky palíc na Nordic Walking.

Tieto parametre majú kľúčový vplyv na celkovú mieru využiteľnosti palíc pre vaše športové a zdravotné účely.

Čítajte preto pozorne!

Kvalitné palice na Nordic Walking

nordic walking

Hľadáte kvalitné palice na nordic walking za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych palíc za super cenu.

Konštrukcia palíc na severskú chôdzu


Ako sme už spomenuli vyššie, na trhu sa predávajú pevné a teleskopické palice na Nordic Walking.

Tak si to na tomto mieste ešte raz zhrnime:

 • Pevné palice sú vždy lepšie, majú lepšiu tlmivosť; nevýhodou je nemožnosť nastaviť dĺžku palice na iný typ chôdze, terénu, alebo postavu.
 • Teleskopické palice – dajú sa zložiť, sú teda skladnejšie pri cestovaní, využívať ich môže ktokoľvek z rodiny – stačí zmeniť nastavenie výšky; nevýhodou je horšia tlmivosť, menej kvalitná palica môže po čase “odísť” v spoji, a ak si ju poriadne nezaistíte, hrozí nebezpečenstvo pádu.

Rozsah dĺžky konštrukcie palíc býva od cca 85 do 135 cm.

nordic walking obuv

Rukoväť


Prezrite si pár základných charakteristík palíc na Nordic Walking v prehľadnej forme:

 • Má u palíc na severskú chôdzu vzhľad ako rukoväť bežeckej palice – je teda štíhla a dlhá
 • Pútko je s rukavičkou – pri otvorení dlane v nej rukoväť zostane a palica nám nevypadne.
 • Niektoré palice využívajú systém rýchleho upínania– ak chcete palicu odložiť, nemusíte odnímať celú rukavičku, ale palicu jednoducho od pútka odopnete.
 • Najpoužívanejšie materiály sú najmä plast, guma, mäkká EVA, korok a ich kombinácie

Rúrky


Najčastejšie sa na ich výrobu využíva hliník, sklolaminát, karbón:

 • hliník, hoci ľahký, je zo všetkých materiálov najťažší; je nutné, aby tieto palice v sebe mali tlmenie nárazov; palice sú lacné, hodia sa pre nenáročného užívateľa
 • sklolaminát, kompozitné materiály – ľahšie, ale opäť problém s tlmením nárazov; vhodné predovšetkým pre mäkké povrchy; sú lacné
 • karbón – čím viac karbónu, tým lepšie; palica je pevnejšia; palice sú ľahké, tvrdé, dobre vedú, otrasy neprechádzajú do tela. Množstvo karbónu udáva CI index (ak je CI 400, obsahuje palica 40% karbónu); vhodné pre tých, čo chcú športovať pravidelne a zlepšovať si fyzickú kondíciu.

Rozdiely oproti trekingovým paliciam


Palice na Nordic Walking sa od tých trekingových najvýznamnejšie líšia v týchto bodoch:

 • neslúžia ako opora pri prechádzkach a túrach
 • môžu mať pevne danú dĺžku alebo byť teleskopické
 • rukoväť je tvarované ako u palíc na bežecké lyžovanie – teda štíhle a dlhé
 • pútko je s rukavičkou – keď otvoríme dlaň, rukoväť zostane v dlani a palica nám nevypadne
 • gumové nástavce či topánočky na hrote sú skosené – prispôsobené štýlu chôdze
 • nemajú vymeniteľné košíčky
 • sú štíhlejšie a ľahšie
 • nerobia sa odpružené

Palice pre Treking sú väčšinou teleskopické. Ich rukoväť je robustná s obyčajným, navliekacím pútkom.

Tieto palice sú celkovo ťažšie a ich tubus je mohutnejší. Trekingové palice nám slúži pri turistike v horskom prostredí.

Šetria naše kĺby, šľachy, väzy – tzn. celkovo odľahčujú dolné končatiny pri chôdzi horským terénom pri stúpaní i zostupe.

S palicami pre Treking ale nezvládneme správnu techniku ​​Nordic Walkingu, pretože s týmito palicami nie sme schopní vykonať správny pohyb – podobný ako pri striedavom behu na lyžiach.

Zhrnutie – Na čo si pri výbere dať pozor …


Rukoväť palice musí mať vhodný tvar pre držanie, byť z príjemných materiálov (kombinácia plastu, korku, kaučuku, popr. peny).

Dobrá rukoväť minimalizuje vibrácie, pôsobiace na pažu.

Pre splnenie bezpečnostných nárokov a pre správnu techniku ​​chôdze s palicami je kľúčové kvalitné špeciálne pútko (podobné ako u bežeckých palíc).

Malo by byť pevné, mäkké, anatomicky tvarované, konštrukčne jednoduché a ľahko nastaviteľné tak, aby sa netrela koža a neobmedzoval krvný obeh.

palice skúsenosti

Zároveň musí aj pri ľahkom zovretí rukoväte držať palicu pevne v ruke – pri odpichu z palice sa dlaň otvára a posledný moment sily je prenášaný práve cez pútko.

Malo by byť nastaviteľné podľa veľkosti dlane, ktorá bude napríklad v zime zväčšená o rukavicu.

Malo by tiež umožňovať maximálny rozsah pohybu. Praktickou vlastnosťou je ľahká manipulácia s pútkami.

Najdokonalejšie pútko súčasnosti “Trigger 3 – Shark” vyvinula firma Leki. Nastavovanie obvodu na akokoľvek veľkú ruku aj spojenie s palicou je geniálne jednoduché.

Samotná turistická palica musí byť dimenzovaná na nárazy a tlaky, ktorým je vystavovaná nielen pri chôdzi, ale najmä pri cvičeniach, ktoré sú so severskou chôdzou spojené.

Palica musí byť pevná a zároveň pružná. Pružnosť je dôležitá pre ochranu pred preťažením ramenného pletenca a krčnej chrbtice.

Optimálne je použitie karbónových trubiek, prípadne kombinácia hliníka s karbónom. Práve karbón dobre pohlcuje vibrácie vznikajúce pri odraze z palice.

Palice na Nordic Walking

Hľadáte kvalitné palice na nordic walking? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.

… nezabudnite ani na tieto parametre


Dôležitá je hmotnosť, pri chôdzi by sme palicu v rukách takmer nemali vnímať.

Plastový vymeniteľný tanierik nad hrotom palice zabraňuje hlbokému zaboreniu palice do pôdy alebo medzi kamene.

Koncový hrot z tvrdého kovu slúži k odrážaniu od povrchu a býva miskovitého tvaru. Kvalitu odrazu a životnosť hrotu očakávajte len u kvalitných značkových palíc.

Súčasťou výbavy palice je tzv. “topánočka” – gumová násada na oceľový hrot, ktorú používame pri chôdzi po tvrdom povrchu (asfalt, udupaná hlina a pod.)

Výhodou je tlmenie rázov aj to, že palice neklopú ako podkovy koní.

Topánočka Silent Spike od Leki má dokonca na odrazovej ploche integrované oceľové protišmykové hroty, pripomínajúce pazúry na labe šelmy.

Týmto opatrením sa zníži opotrebenie topánočky.

Otázky na záver


Pred nákupom je vhodné sa opýtať ešte na tieto otázky a výber výsledného produktu prispôsobiť svojim odpovediam.

 • Preferujem skôr športový, alebo pohodovú chôdzu?
 • Budem používať palice len ja, alebo aj niekto ďalší?
 • Chcem si zaobstarať kvalitnejšie palice, alebo len priemerné?

Prajeme správnu voľbu pri výbere a veľa radosti s Nordic Walkingom.

Kvalitné palice na Nordic Walking

Hľadáte kvalitné palice? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.

Zdroje informácií:

1 komentár

 1. Palice som dostala na vianoce pred dvoma rokmi a z Času na čas, keď ma to chytí tak ich vytiahnem.V mojom veku je to super vec.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Adrian
Ahoj, moje meno je Adrian a športu sa venujem odmalička. Aktívne jazdím na bicykli a vo voľnom čase sa venujem posilke. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike snažím vzdelávať. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.