DomovŠportLoptové športyPetang alebo petanque? - Viete, aké sú pravidlá tejto záhadnej hry?

Petang alebo petanque? – Viete, aké sú pravidlá tejto záhadnej hry?

Poznáte petang alebo petanque? Táto pôvodom francúzska hra sa postupne udomácňuje aj u nás a jej princíp je veľmi jednoduchý. Hra vznikla vo Francúzsku, konkrétne v malom mestečku neďaleko Marseille. Názov tejto hry je odvodený od polohy chodidiel pri hode. Od druhej svetovej vojny sa táto hra postupne udomácňovala aj v ostatných krajinách mimo Francúzska. Slovenská federácia pétanque vznikla v roku 1994.

Najlepšie pomôcky na petanque (petang)

Čo je to petang?

Na rozdiel od iných hier, pri ktorých potrebujete konkrétny druh povrchu alebo špecifické športové náčinie, je táto hra veľmi jednoduchá.

Práve preto si získava množstvo priaznivcov po celom svete. Tu sú jej hlavné výhody:

  • priestorovo nenáročná hra;
  • môžete ju hrať takmer kdekoľvek;
  • žiadne vekové obmedzenie pri hre (nehrozia žiadne zranenia);
  • nenáročnosť na športové náčinie (potrebujete len gule na petang, ktoré pohodlne zbalíte aj do ruksaku).

K tejto hre budete potrebovať:

  • sadu troch oceľových gulí,
  • handričku na ich utieranie,
  • malú drevenú guličku,
  • ideálne aj meter, aby ste mohli merať vzdialenosť gulí od drevenej guličky.

Petang pravidlá

Princíp tejto hry je veľmi jednoduchý, ale pritom veľmi zábavný.

Cieľom je dostať všetky gule čo najbližšie k drevenej guličke, ktorá sa volá košón alebo jack.

V rôznych krajinách sa však tiež stretnete s rôznym označením tejto drevej guličky. Pritom sa hádže z kruhu, ktorý má priemer päťdesiat centimetrov.

Na začiatku hry jeden z hráčov hodí košón do dostatočnej vzdialenosti, ktorá je šesť až desať metrov.

Následne to isté družstvo hádže aj prvú guľu. Hra je ukončená vtedy, keď jedno z družstiev dosiahne trinásť bodov. Body sa spočítajú, keď hráči oboch tímov odhádzali všetky gule.

Víťazom sa stáva družstvo, ktorého guľa sa dostala najbližšie ku košónu. Za bod sa považuje každá guľa, ktorá je po ukončení hry bližšie košonu, než prvá najbližšia guľa súpera.

Ak by hrali hráči skrátenú verziu tejto hry, hrajú do 11 bodov. Za bod možno považovať každú guľu, ktorá je po ukončení hry bližšie ku drevenej guličke v porovnaní s guľou súpera.

Drevená gulička sa hádže pritom z miesta, ktoré je na povrchu vyznačené krúžkom. Ten má priemer 35 – 50 cm a musia sa do neho vojsť obe chodidlá.

Tiež je vzdialený od okraja ihriska aspoň jeden meter. Keď sa po prvýkrát drevená gulička hodí, nie je možné už meniť povrch a okraje hracej plochy.

Jednotlivé družstvá teda môžu posunúť alebo odrážať gule súpera tak, aby tá ich mala lepšiu pozíciu, prípadne posúvať tiež vlastnú guľu smerom ku košónu.

Ak by sa v priebehu hry stalo, že oba tímy majú dve gule rovnako vzdialené od drevenej guličky a žiadne z družstiev už zároveň nemá žiadnu ďalšiu guličku, hra sa anuluje.

Ako sa s loptou hádže?

V pravidlách nie je stanovená presná technika, ako by sa malo hádzať gulou. Najbežnejšia technika, ktorá sa používa pri hode, je podhmat. Pri tejto technike sa gula chytí štyrmi prstami okrem palca.

Je však dôležité ho prisunúť aj k ostatným prstom, inak by mohla guľa chytiť zlú rotáciu. Vystretú ruku následne zapažte čo najviac dozadu a guľu hodíte oblúčikom plynule dopredu.

Typy hráčov pri petangu

Ak patríte medzi skúsených hráčov petangu, určite si budete vyberať aj svoju špecializáciu. Rozlišuje sa podľa nasledovných typov hráčov, ktorí si tiež podľa toho vyberajú aj gule:

  • strelec – úlohou strelca je vyrážať gule súpera, preto si bude vyberať čo najväčšie gule. Dôležité však je, aby mali aj určitý odpor vzduchu, inak budú veľmi ťažkopádne.
  • umiestňovač – ten nahadzuje prvú guľu. Práve on je teda zodpovedný za to, aby bola prvá guľa čo najlepšie umiestnená. Zvyčajne si vyberá čo najťažšie, aby sa súperovi zle vyrážali. Je tiež vhodné, aby boli čo najmenšie, pretože tie sa zle triafajú.
  • univerzál – jeho úlohou je gule vyrážať, ale aj umiestňovať.

Koľko tímov môže hrať petang?

Je skvelé, že táto hra je veľmi flexibilná na počet hráčov. Môžu ju hrať dve trojčlenné družstvá alebo dve dvojčlenné družstvá.

Pokiaľ hrajú hráči v trojčlennom družstve, každý hráč potrebuje dve gule.

Ak sa jedná o dvojčlenné družstvo, každý z hráčov potrebuje tri gule. Rovnaký počet je potrebný aj pri hre jeden na jedného.

Petang však môžu hrať iba dvaja hráči, vtedy má každý z nich tri gule.

Ihrisko na petang

Ďalšou veľkou výhodou tejto hry je, že nepotrebujete žiadny špeciálny povrch. Jediným dôležitým pravidlom hry je, aby s daným povrchom, kde budete petang hrať, súhlasili všetci hráči.

Vo všeobecnosti platí, že je na hru lepšia hlina, piesok, piesočnatý štrk alebo drobný štrk než tráva.

Po dopade gule na trávu sa totiž častokrát stáva, že môže neplánovane preskočiť o kúsok ďalej.

Preto nie je trávnatý povrch na túto hru ideálny rovnako ako nie je ideálna ani piesočnatá pláž.

Pokiaľ sa jedná o profesionálnych hráčov petangu, tí hrajú hru na špeciálne upravenom ihrisku, ktoré má tiež mantinely.

Je dôležité, aby bol povrch dostatočne tvrdý a odolný voči dopadajúcim guliam.

Gule na petang

Ak si chcete zahrať petang, naozaj nie je nič jednoduchšie. Jedna z veľkých výhod tejto hry je, že v závislosti od toho, koľko gúl máte, ju môže hrať málo alebo naopak viac hráčov, je praktická na prenášanie a predovšetkým finančné nenáročná.

Na hru petang potrebujete mať k dispozícií iba petangové gule.

Súpravu nájdete vo väčšine internetových obchodov či kamenných obchodov so športovými pomôckami či s hrami.

Chcete začať hrať petang?

Cena sa mierne líši v závislosti od toho, či si kúpite sadu 6 alebo 8 gúl petang a tiež podľa kvality celej sady. Avšak bez problémov si túto súpravu môžete zaobstarať v cene už od 10 do 20 Eur. Pokiaľ nie ste profesionálny hráč petang, bude vám stačiť takáto sada.

Na trhu nájdete aj lacnejšie prevedenia petangových gúľ z plastových materiálov, ale určite bude pre vás vhodnejšie, ak si kúpite oceľovú sadu.

Plastové gule na petang sú vhodné predovšetkým pre deti, pretože sa tu vylučuje akékoľvek drobné poranenie, ak by si deti náhodou pustili oceľovú guľu na prst.

Sada je zvyčajne zabalená vo vhodnom puzdre, a tak je maximálne praktická na prenášanie.

Základný rozdiel oproti profesionálnym sadám je ten, že v tom prípade je každá súprava gúľ označená svojím jedinečným číslom a tiež majú profesionálne gule presnú hmotnosť a veľkosť.

Veľkou výhodou tejto hry tiež je, že súprava na petang vám vydrží veľmi dlho, a to aj niekoľko rokov.

Hra sa môže zdať veľmi jednoduchá, ale predsa je potrebné si nacvičiť určitú techniku, kým sa ju úplne naučíte.

Tiež by sa vám mohla zdať nudná, ale stačí ju vyskúšať iba raz a možno si ju práve vy zamilujete. Hoci nejde o vyslovene fyzicky náročnú hru, trénujete pri nej mnoho iného:

  • sústredenosť,
  • presnosť,
  • taktiku,
  • trpezlivosť.

Hra môže byť naozaj vzrušujúca a môže sa zmeniť v ktoromkoľvek okamihu.

Petanque

Vo Francúzsku je od jej vzniku až doposiaľ táto hra veľmi populárna a hráčov petangu nájdete takmer všade.

Hráči hovoria, že jedným z najväčších benefitov tejto hry je, že nie je fyzicky náročná, ale človek sa dokáže pri nej veľmi dobre psychicky uvoľniť.

Francúzsky názov tejto hry, ktorý je tiež ustálený v niektorých krajinách je petanque.

Názov tejto hry je odvodený od francúzskeho slovného spojenia „pieds tanqués”, čo vlastne vyjadruje, ako sa hra hrá, a teda s nohami pri sebe.

Ak si zaobstaráte petang, je pravdepodobné, že sa z neho stane obľúbená hra na vaše voľné chvíle v parku s priateľmi alebo s rodinou.

Práve preto, že si vyžaduje presnosť a sústredenie, je veľmi obľúbená u detí aj pre dospelých.

Prečítajte si tiež článok o ďalšej veľmi populárnej a nenáročnej športovej aktivite – ako si vybrať správne švihadlo?

4.1/5 - (11 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.