DomovMagazínPolycystické vaječníky a ako ich liečiť? - (MÁME ODPOVEĎ!)

Polycystické vaječníky a ako ich liečiť? – (MÁME ODPOVEĎ!)

Polycystické vaječníky, ktoré sa tiež označujú skratou PCOS sú pomerne zložité ženské ochorenie. Väčšinou postihujú celé vaječníky, ktoré sa zväčšujú a zároveň obaľujú zhlukom veľkých folikúl. Tie vznikajú chronickou ovuláciou. Tento problém vzniká vtedy, keď v tele nedochádza ku správnemu uvoľňovaniu vajíčok a k pravidelnému menštruačnému cyklu tak, ako je to v prípade zdravých žien.

Celý problém vyúsťuje až do spomínaného PCOS, čiže syndrómu polycystických vaječníkov. Podľa odhadov týmto ochorením môže trpieť až približne 5 do 10 % žien. Je to zároveň jedna z najčastejších príčin neplodnosti i žien.

Polycystické vaječníky a PCOS

Faktom je, že o tejto chorobe sa nehovorí až tak často, ako by sa malo. J

e to pomerne komplikované ochorenie, o ktorom dokonca veľa žien nevie. Problém vzniká nadprodukciou mužského hormónu v tele, a preto ženy, ktoré trpia týmto ochorením, vyzerajú na prvý pohľad neprirodzene mužne.

Hoci sa tento problém týka iba relatívne malého percenta žien, najčastejšie postihuje ženy v plodnom veku, a to medzi od 15 do 44 rokov.

Jedným z problémov, ktorý pri tomto syndróme vzniká je, že ženy trpia hormonálnou nerovnováhou a tiež metabolickými problémami.

Doteraz sa presne nevie, prečo tento problém vzniká. Najčastejšie sa však hovorí o dedičných predispozíciách alebo o nezdravom životnom štýle. Za ten sa môže považovať nezdravá strava alebo nedostatok pohybu. 

Ďalší problém, ktorý sa v súvislosti s polycystickými vaječníkmi spomína je, že okrem toho, že spôsobuje nepravidelnú menštruáciu a neplodnosť, môže viesť ku zhubnému nádoru. Práve preto sú veľmi dôležité pravidelné gynekologické vyšetrenia.

Príznaky polycystických vaječníkov u žien

Ako je už uvedené vyššie, tento problém je predovšetkým spôsobený nadprodukciou mužských pohlavných hormónov v ženskom tele.

Preto sú príznaky tohto ochorenia nie veľmi príjemné. Typické u žien je:

  • postava bez výrazných ženských kriviek – ženy s týmto syndrómom trpia väčšinou nadváhou. Práve to je jeden z typických príznakov tohto ochorenia. Niekedy je možné zhodiť pár kilogramov, avšak pod určitú váhu sa nie je možné dostať, a to bez ohľadu na stravu a cvičenie. Tuk sa najčastejšie drží v okolí pása, ale aj v spodnej časti brucha.
  • nepravidelná menštruácia – je jedným z typických príznakov syndrómu polycystických vaječníkov. Niektoré ženy s týmto ochorením mávajú menštruáciu iba niekoľkokrát do roka. V bežnom živote sa to však týka iba tehotenstva, dievčat v puberte alebo žien v menopauze – v každom inom prípade je nevyhnutné vyšetrenie.
  • veľmi hrubý a hlboký hlas – hlas sa v prípade tohto ochorenia stáva hrubším a hrubším, až sa môže začať ponášať na mužský hlas.
  • nadmerný rast vlasov – je to jeden z najnáročnejších príznakov. Chĺpky rastú tak rýchlo, že môžu dorásť už v priebehu niekoľkých hodín. Taktiež je veľmi časté husté obočie a tiež výrazné chĺpky, ktoré rastú aj na takých miestach, ako sú strany tváre, oblasti nad perou či na brade. Mužský hormón môže ďalej spôsobovať aj to, že ochlpenie tiež rastie okolo bradaviek a výrazne viac na novách a na rukách.
  • príliš tenké vlasy – kým na nežiadúcich miestach rastú chĺpky nadmerne, práve opačný problém vzniká na hlave. Tam rastú príliš tenké vlasy či sa dokonca objavujú aj holé miesta na hlave.

Ďalšie príznaky syndrómu polycystických vaječníkov

Príznakov, ktoré sprevádzajú tento syndróm je pomerne veľa. Medzi ďalšie patria tieto príznaky:

  • kožné výrastky – sú taktiež pomerne častým prejovom. Takéto výrastky sa prejavujú v okolí podpazušia, alebo tiež na krku a v oblasti slabín.
  • tmavé škvrny na pokožke – je to jeden z veľmi viditeľných príznakov. Takéto tmavé škvrny sa zvyknú objavovať na krku, ale tiež v oblasti podpazušia, ďalej na vnútornej strane stehien, na pätách a pod kolenami. Spôsobuje ich práve tento syndróm, ktorý sa prejavuje na oblastiach tela, kde je mäkšia a citlivejšia pokožka, ktorá potom nadobudne svetlohnedé až čierne sfarbenie.
  • akné, ktoré nechce zmiznúť – v prípade polycystických vaječníkov sa akné objavuje nadmerne, a to hlavne v nepeknej forme nielen na tvári, ale tiež na chrbte.
  • úzkosť a depresia – mnoho žien, ktoré postihuje tento syndróm, trpia úplne pochopiteľne úzkosťou alebo depresiou.

Ženy, ktoré trpia týmto syndrómom častokrát ani o tom nevedia. Jediné, čo dokážu vnímať je nepekný vzhľad. Práve preto je úzkosť a depresia celkom typická. Všetky príznaky, ktoré toto ochorenie sprevádza sú neestetické a dokážu ubrať na sebavedomí. Práve preto je potrebné čím skôr nasadiť správnu liečbu, ktorá dokáže zmieriť tieto príznaky.

Polycystické vaječníky a syndróm polycystických vaječníkov sú veľmi nepríjemným ochorením.

Čo je dôležité poznamenať je, že toto ochorenie môže byť tiež dedičné, preto je veľmi dôležité hlavne v tomto prípade vnímať príznaky.

Polycystické vaječníky

Ďalšie riziká, ktoré so sebou PCOS nesie sú tieto:

  • cukrovka 2 typu,
  • depresia a zmeny nálady,
  • spánkové apnoe,
  • rakovina maternice.

Čo robiť so syndrómom polycystických vaječníkov?

Treba povedať, že liečba polycystických vaječníkov nie je jednoduchá, určite sa s týmto problémom dá niečo robiť.

Prvý predpoklad toho, aby sa PCOS dalo riešiť je jeho identifikácia. Preto je najskôr nevyhnutná konzultácia s doktorom. Spolupracujte a hovorte s vaším lekárom o všetkých príznakoch, ktoré vaše podozrenie na PCOS sprevádzajú.

Vyšetrenie na syndróm polycystických vaječníkov

Pre nasadenie správnej liečby je nevyhnutné, aby vám lekár spravil vyšetrenie. To najčastejšie pozostáva z týchto krokov:

  • konzultácia – ktorá pozostáva z diskusie o možných príznakoch ochorenia;
  • zvyčajne sa robí aj kontrola krvného tlaku, BMI (index telesnej hmotnosti) a obvod pásu;
  • vyšetrenie panvy – vyšetrujú sa prípadné abnormality v oblasti pošvy, krčka maternice, maternice, vajíčkovodov, vaječníkov a konečníka;
  • ultrazvuk panvy (takzvané sono) – sonom sa kontrolujú pohlavné orgány, a to predovšetkým z toho dôvodu, že pri PCOS môžu byť vaječníky až 1½ až 3-krát väčšie ako obvykle;
  • krvné testy – preveruje sa zvýšená hladina androgénov a ďalších hormónov, taktiež sa kontroluje hladina glukózy v krvi.

Liečba polycystických vaječníkov

Ani liečba nedokáže v tomto prípade úplne vyliečiť chorobu, čo je však dôležité je, že pomáha predísť vzniku dlhodobých zdravotných problémov, ktorými sú predovšetkým cukrovka a srdcové choroby.

Základ celej liečby spočíva v zmene životného štýlu, chudnutí, v strave a v cvičení. Práve chudnutie dokáže zlepšiť úroveň cholesterolu, ale aj inzulínu v krvi.

Strava pri syndróme polycystických vaječníkov

Práve strava tvorí celý základ liečby PCOS. Základ by mala tvoriť diéta, ktorá obsahuje nízky podiel sacharidov, ktoré sú účinné aj pri chudnutí. Ďalej je potrebné prijímať potraviny, ktoré majú nízky glykemický index, pretože práve tie sa štiepia a vstrebávajú pomalšie.

Ak žena trpí nadváhou alebo už je obézna, mala by rozhodne začať s redukciou hmotnosti a zmenou životného štýlu. Ideálne je kombinovať fyzickú aktivitu a diétu, čo je pre niektoré ženy problém, avšak je to veľmi účinný spôsob liečby.

Podľa odborníkov u obéznych žien môže zníženie hmotnosti viesť o 5 až 10 % k obnove ovulačných cyklov, zníženie hladiny testosterónu alebo zlepšenie inzulínovej rezistencie.

Do stravy je potrebné doplniť potraviny, ako sú:

  • zelená zelenina,
  • mrkva,
  • ovocie,
  • fazuľa,
  • cícer,
  • šošovica
  • celozrnné výrobky.

Dôležité je, že strava vie zlepšiť najmä kolísajúcu váhu, ktorá býva pri tomto syndróme typická. Avšak vhodná je aj pre ženy, ktoré majú zdravú váhu.

Vďaka upravenej strave dochádza k znižovaniu hladiny inzulínu a androgénov, čo ovplyvňuje ovuláciu.

Hormonálna antikoncepcia

Ďalším zo spôsobov, ako sa dá upraviť PCOS je hormonálna antikoncepcia. Tú predpisuje doktor a je predovšetkým obohatená o estrogény a gestagény (progestíny). Jej cieľom je zvýšiť hladinu estrogénov.

Táto hormonálna antikoncepcia sa nepoužíva vo forme tabletiek. Existujú však náplaste a vaginálne krúžky.

Progestín sa používa na stabilizovanie menštruačného cyklu. Neovplyvňuje však hladinu androgénov a tiež nechráni pred možnýn otehotnením.

Cvičenie a pravidelný pohyb

Ten je pri tomto syndróme nemenej dôležitý. Je podstatný predovšetkým pre ženy s vyššou váhou, ktoré majú sklony ku priberaniu alebo ku nadváhe.

V každom prípade však cvičenie pozitívne ovplyvňuje metabolizmus a zabraňuje predchádzaniu vzniku ďalších ochorení.

Problém s polycystickými vaječníkmi sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku, preto je mimoriadne dôležité, aby sa žena pozorovala a akékoľvek príznaky konzultovala s lekárom.

Tiež sa tento problém dá riešiť pomocou chirurgického zákroku. Najčastejšie sa vykonáva laparoskopicky. Lekár odstráni cysty a stenší tuhú hornú vrstvu, aby mohli folikuly lepšie prenikať do vaječníkov.

Polycystické vaječníky a bylinky

Pri PCOS je prírodná liečba určite vhodná a môže dobre doplniť klasickú formu liečbu.

Bylinky dokážu výrazne pomôcť a zlepšiť stav pacientky. Z byliniek je vhodná šalvia, púpava či Vitex. Tie sa môžu podávať vo forme obkladov, ale aj difuzovať.

Ochorenie sprevádza zvýšená hladina androgénov a poruchy menštruačného cyklu.

Častokrát syndróm komplikuje otehotnenie, preto je veľmi dôležité nasadiť liečbu okamžite, keď vznikne problém. Aj keď sa syndróm nedá úplne vyliečiť, vhodnou stravou, pohybom či terapiou sa dá potlačiť.

4/5 - (3 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.