DomovVýživaVýživové doplnkyHorúce info: čo je to serapeptáza, prečo ju EÚ zakázala a aká...

Horúce info: čo je to serapeptáza, prečo ju EÚ zakázala a aká je alternatíva?

Na trhu s doplnkami výživy sa v poslednej dobe objavujú stále nové a nové produkty. Dnes  bude našou témou enzým serapeptáza: vďaka čomu si získala srdcia zákazníkov – a prečo robí starosti úradníkom z Európskej únie?

Čo je to serapeptáza?

Z chemického hľadiska ide o proteolytický enzým, ktorý má údajne najsilnejšie protizápalové účinky spomedzi všetkých enzýmov.

Môžeš ho poznať aj pod názvami seralyzín alebo seratiopeptidáza, stále však ide o jeden produkt.

Prečo sú enzýmy dôležité?

Enzýmy sú látky nevyhnutné pre život, ktoré v našom tele spúšťajú množstvo chemických reakcií.

Jednoducho povedané – z látky A sa nestane látka B, ak nebude prítomný enzým, ktorý celú reakciu naštartuje.

Proteolytický znamená, že spôsobuje rozpad bielkovín – ale neľakaj sa, v tomto prípade, našťastie, nie svalových. Serapeptáza má schopnosť rozpúšťať bielkovinové útvary, ktoré vznikajú napríklad ako dôsledok zápalu alebo pri hojení rán.priadka morušová serapeptáza

Odkiaľ serapeptáza pochádza?

Serapeptáza je prírodný produkt, ktorý sa získava sa z baktérií (Serratio E15) žijúcich v črevách priadky morušovej. Podľa všetkého majú nielen ľudia v črevách aj prospešné baktérie 😊.

Baktérie Serratio E15 pomáhajú priadke tráviť tvrdé listy, ktorými sa živí, no to nie je všetko. Práve vďaka serapeptáze dokážu rozložiť kuklu a priadka ju môže opustiť.

Rýchly únik je pre priadku dôležitý – uväznená a „odhalená“ v kukle by bola jednoduchou korisťou pre predátorov. Je to teda pre ňu doslova otázka života a smrti.

Aké účinky má serapeptáza?

  • protizápalové
  • pôsobí proti opuchom
  • analgetické
  • fibrinolytické
  • pôsobí proti ukladaniu škodlivých usadenín v stenách ciev (anti-aterosklerotický efekt)

Serapeptáza a jej využitie v súčasnej medicíne

Serapeptáza je hojne využívaná v Japonku aj v Európe v oblasti chirurgie, ortopédie, otorinolaryngológie, gynekológie a stomatológie.

Enzýmy nie sú vo svete medicíny žiadna novinka

Prvé použitie enzýmov v rámci liečby pooperačných stavov siaha už do 50. rokov minulého storočia, kedy boli využívané enzýmy ako trypsín, chymotrypsín alebo bromelaín.

Počiatky  liečby enzýmami siahajú do USA, kedy injekčne podaný trypsín odstránil zápal napríklad pri reumatickej artritíde, žalúdočných vredoch a zápaloch pľúc.

V začiatkoch boli enzýmy podávané vo forme injekcií, na konci 60. rokov už boli podávané orálne vo forme acido-rezistentných kapsúl, ktoré odolali kyslému prostrediu v žalúdku a enzýmy sa tak dostali neporušené až do tenkého čreva.japonsky lekar serapeptáza

Prvý raz bola serapeptáza využitá v medicíne v Japonsku (1957) a vedci si rýchlo všimli jej mimoriadne účinky. O niekoľko rokov neskôr už bola považovaná za najsilnejšie protizápalové činidlo na svete.

Čo sa deje so serapeptázou v našom tele?

Serapeptáza sa absorbuje v črevách, odkiaľ ide priamo do krvi. Musí byť preto pri orálnom podaní ochránená natoľko, aby ju nezničilo kyslé prostredie v žalúdku (acido-rezistentný ochranný obal kapsuly).

Krvou sa serapeptáza rozšíri do všetkých tkanív, dokáže prejsť aj hematoencefalickou bariérou do mozgu – čo je akási „obrana“ mozgu, aby sa k nemu nedostalo „len tak hocičo“.

Najvyššia koncentrácia serapeptázy je v tkanivách, kde je zápal – a to približne hodinu po podaní.

Čo je to zápal?

Zápal je prirodzená obranná reakcia organizmu a jedna z najdôležitejších schopností nášho imunitného systému. Akútny zápal je súčasťou napríklad aj potréningovej svalovice. Problém je, ak sa z akútneho (chvíľkového) zápalu stane chronická záležitosť.

Náš imunitný systém rýchlo zareaguje na cudzorodú látku (vírus, baktéria) alebo zmenu v tkanive (rozpad svalových buniek po ťažkom térningu) a snaží sa jej prostredníctvom zápalu zbaviť.

Ako funguje serapeptáza?

Existuje iba málo dôkazov, ako serapeptáza funguje na molekulárnej úrovni. Pravdepodobne priamo ovplyvňuje bunky imunitného systému v mieste zápalu, čím prispieva k jeho zmierneniu.

Niektoré výskumy naznačujú, že zmenšuje priepustnosť kapilár, ktorú zvyšujú histamín, bradykinín a serotonín.

zápal bolesť kolena artróza

Ako ide dokopy serapeptáza a Ibalgin?

Serapeptáza sa používa ako doplňujúca liečba tzv. NSAID (non-steroid anti-inflammatory drugs) – kam patrí napríklad aj známy Ibalgin.

Serapeptáza totiž zápal odstraňuje na inom princípe, a tak sa vo svojom účinku vhodne dopĺňajú.

Serapeptáza zmierňuje bolesť

Serapeptáza má údajne aj analgetické účinky. Dokáže zmierniť vnímanie bolesti vďaka tomu, že znižuje vylučovanie bradykinínu.

Bradykinín je jeden z mnohých mediátorov, ktoré spôsobujú, že prostredníctvom nocireceptorov vnímame bolesť.

Pripravuje sa serapeptáza pre väčšiu spotrebu synteticky?

Serapeptázu zatiaľ nedokážeme synteticky pripraviť – a tak ju získavame priamo z baktérií.

Pomocou fermentácie dokážeme serapeptázu z baktérií izolovať, následne je zbavená vody, až kým z nej nevznikne biely prášok, ktorým sa napĺňajú kapsuly.

Dávkovanie

V klinických štúdiách sú najčastejšie používané dávky od 10 do 60 mg za deň.

Serapeptázu sa odporúča užívať na prázdny žalúdok alebo aspoň dve hodiny po jedle. Takisto by si nemal jesť aspoň polhodinu po užití. Oficiálne dávkovanie dodnes neexistuje.

Aktivita serapeptázy je vyššia v kombinácii so zinkom a mangánom.

Aké vedľajšie účinky má serapeptáza?

Opatrný buď, ak užívaš lieky na riedenie krvi – napríklad Warfarin, Clopidogrel alebo Aspirín.

Spoločné užívanie so serapeptázou by mohlo zvýšiť riziko krvácania alebo vzniku modrín.

Kurkuma a serapeptáza: áno alebo nie?

V niektorých štúdiách bola použitá serapeptáza spolu s kurkumou a vedci potvrdili ich synergický účinok, čo znamená, že sa vo svojom účinku navzájom podporovali.

V neskoršej súhrnnej štúdii však pred spoločným užívaním s kurkumou (a aj cesnakom a rybím olejom) varujú. Kto sa v tom má vyznať, že… 😊

Serapeptáza – sľubný pomocník, ktorý však potrebuje ešte veľa skúmania

Aj napriek tomu, že serapeptáza má svoje využitie aj v medicínskych zákrokoch, dostupných štúdií je na náš vkus veľmi málo.

V tejto súhrnnej štúdii aj napriek širokému záberu kľúčových slov pri vyhľadávaní našli iba 89 relevantných štúdií. Autori navyše upozorňujú aj na ďalšie nedostatky:

  • štúdie boli vykonané na malom počte ľudí (väčšinou pacientov nebolo viac ako 150)
  • štúdie boli vykonané počas krátkeho obdobia (najčastejšie niekoľko dní) – nesledovali teda proces dlhodobo ani možné vedľajšie účinky
  • kontrolované placebom, čo znamená, že kontrolné skupiny väčšinou nedostávali nič na potlačenie zápalu. Serapeptáza by možno nemala až tak navrch, ak by boli použité iné protizápalové lieky

Serapeptázu si už legálne nekúpiš – kde hľadať alternatívy?serapeptáza zákaz predávania

Vyššie uvedené nedostatky zrejme prispeli k tomu, že Európska únia prijala opatrenia, ktoré zakazujú predaj a distribúciu výrobkov obsahujúcich serapeptázu.

Serapeptáza je u zákazníkov obľúbená – no od 15.4.2020 už nemôžu byť produkty obsahujúce tento enzým predávané. Deje sa tak z dôvodu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady 2015/2238 z 25. 11. 2015 o nových potravinách.

Ako vhodná alternatíva sa najčastejšie odporúča enzým nattokináza, ktorý má podobné účinky ako serapeptáza.

Zdroje:

BHAGAT, Shivani; AGARWAL, Monika; ROY, Vandana. Serratiopeptidase: a systematic review of the existing evidence. International Journal of Surgery, 2013, 11.3: 209-217.

RAJARAM, Prashanth; BHATTACHARJEE, Abhishek; TICKU, Smriti. Serratiopeptidase–A Cause for Spread of Infection. Journal of clinical and diagnostic research: JCDR, 2016, 10.8: ZD31.

TIWARI, Manju. The role of serratiopeptidase in the resolution of inflammation. asian journal of pharmaceutical sciences, 2017, 12.3: 209-215.

5/5 - (2 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.