DomovVýživaSmoothie - Aké sú jeho výhody? + recept

Smoothie – Aké sú jeho výhody? + recept

Každý z vás už určite počul o smoothie strave a mnohí z vás ju už vyskúšali. Ak hľadáte nízkokalorickú dobrotu k vašej diéte alebo len máte chuť na niečo svieže, čerstvé  a zdravé, určite siahnite po tejto variante. Pre tých, ktorí by radi nevedeli o čo ide, tak v skratke. Ide o mixované ovocie, zeleninu, orechy, obilniny, alebo čokoľvek čo sa vám hodí do vašej fresh kombinácie. Pridáva sa ľad, voda alebo mlieko.

Osvieženie chuťových pohárikov, potešenie duše a posilnenie tela

Nie len že sú smoothie chutné a osviežujúce, majú pozitívne účinky pre vaše telo a dávajú mu všetko, čo vie vynikajúco využiť. Ovocie a zelenina obsahujú vitamíny, ktoré váš organizmus potrebuje:

Vitamín B1 (tiamín)

Vitamín B1 je dôležitý pre tvorbu energie. Pomáha bunkám premieňať sacharidy na energiu. Je tiež nevyhnutný pre správne fungovanie srdca, svalov či nervového systému.

Obsah: avokádo, hrozno, grapefruit, mango, pomaranč, ananás, granátové jablká, vodový melón, černice, slivky, mlieko

Vitamín B2 (riboflavín)

Vitamín B2 je dôležitý pre správny rast, normálne videnie a zdravú pokožku i nechty. Je nevyhnutný pre červené krvinky i funkciu srdca.

Obsah: banány, hrozno, liči, mango, moruša, marakuja, granátové jablko, hrušky, jablká

Vitamín B3 (niacín)

Niacín napomáha správnemu fungovaniu tráviaceho systému, nervov, kože. Je tiež dôležitý pre správnu premenu jedla na energiu.

Obsah: černice, maliny, liči, mango, nektárinka, marakuja, broskyňa

Vitamín B5 (kyselina panthonenonová)

Vitamín B5 je dôležitý pre náš metabolizmus. Je súčasťou koenzýmu A, ktorý hrá dôležitú úlohu v premene cukrov a tukov v organizme. Je nevyhnutný pre tvorbu hormónov.

Obsah: čierne ríbezle, egreše, grapefruit, granátové jablko, maliny, vodový melón, brokolica

Poznáte Blendeu?

Do smoothie je ako stvorená! Vyskúšajte ju a sami uvidíte.

Chcem to vyskúšať

Vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 má dôležitú úlohu pre tvorbu protilátok imunitného systému. Napomáha udržiavať správne funkcie nervového systému.

Obsah: banány, hrozno, egreše, ananás, mango, granátové jablká, vodový melón, brokolica

Vitamín B9 (kyselina listová, kyselina folová)

Telo potrebuje kyselinu listovú k produkcii červených krviniek, rovnako ako aj pre správnu funkciu nervového systému.

Obsah:  pomaranč, maliny, jahody, černice, ananás, granátové jablko, kivi, mango, mandarínka, čučoriedky, paradajka

Vitamín C (kyselina askorbová)

Vitamín C je dôležitý vitamín, pretože funguje ako antioxidant. Taktiež zvyšuje obranyschopnosť organizmu a je dôležitý pre normálny telesný rast či rýchlejšie hojenie rán.

Obsah: čierne ríbezle, kivi, grapefruit, pomaranč, mandarínka, jablká, liči, jahody, ananás, marakuja, čučoriedky, čerešne, citrón, papája, mango, moruša 

Vitamín A (retinol)

Vitamín A je potrebný k normálnemu rastu buniek. Podporuje imunitu a je nevyhnutný pre tvorbu niektorých hormónov. Vitamín A je dôležitý pre zrak a správny rast kostí a zubov. Pomáha udržiavať zdravú pokožku, vlasy a funkčný stav slizníc.

Obsah: marhule, grapefruit, mango, papaya, marakuja, vodový melón, jablká, brokolica, mrkva,

Vitamín E

Vitamín E je podobne ako vitamín C silný antioxidant, ktorý spomaľuje proces starnutia. Je dôležitý pre tvorbu červených krviniek.

Obsah: maliny, černice, čučoriedky, brusnice, kivi, mango, nektárinka, broskyňa, granátové jablko, mandle, lieskové oriešky

Vitamín K

Vitamín K je ďalším zo série v tukoch rozpustných vitamínov. Má dôležitú úlohu v procese zrážanlivosti krvi. Reguluje správnu hladinu vápnika v krvi a je nevyhnutný pre správny vývoj kostí.

Obsah: černice, čučoriedky, brusnice, hrozno, kivi, hrušky, slivky, granátové jablko, maliny, avokádo, paradajky, brokolica

Ide sa na to!

Teraz už viete čo potrebuje váš smoothie. Stačí si ho urobiť a vychutnať. Na internete nájdete mnoho chutných smoothie. My vám dáme aspoň ako jeden na ukážku. Dobrú chuť.

Pre inšpiráciu, tu je video 12 skvelých smoothie.

Recept

Ingrediencie:

  • zrelé mango (1ks)
  • zrelý banán (1ks)
  • citrón (1/2ks)
  • baby špenát (100g)
  • voda (200ml)

Postup:

  1. Ovocie aj vodu v najideálnejšom prípade vychladíme poriadne v chladničke. Mango olúpeme, zbavíme kôstky a nakrájame na kocky spolu s olúpaným banánom.
  2. Ovocie nasypeme do mixéra, pridáme baby špenát, citrónovú šťavu a studenú vodu. Následne všetko rozmixujeme na hladké zelené smoothie.
4.4/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.