Viete, ako vybrať kvalitnú softshellovú bundu? Poradíme vám!

0

Hoci sa nosenie softshellovej bundy spája predovšetkým s túrami a prechádzkami, rozhodne to nie je jediný možný spôsob využitia, kde sa vám táto softshellová bunda vynikajúco hodí. Pri jej výbere je dobré zohľadniť viacero kritérií, pretože vám môže poslúžiť na viacero aktivít, a to nielen na túry. Práve z toho dôvodu je dobré rozmyslieť si, čo od nej očakávate. Väčšinu dní je možné ju nosiť ako jednu termoizolačnú vrstvu.

Počas zimy je zase dobré ju skombinovať s hrubým spodným prádlom alebo fleecovou mikinou. Ak je vonku veterno alebo nechcete zmoknúť, určite neoľutujete, ak po nej siahnete. Dizajn týchto búnd býva zvyčajne športovejší. Avšak za určitých okolností vám toto určite nebude prekážať.

Softshellová bunda – materiál

Ako už názov napovedá, softshellová bunda je vyrobená z materiálu, ktorý sa volá softshell.

Softshell je praktická, vetruvzdorná a priedušná tkanina, ktorá nahrádza klasické 3-vrstvové outdoorové oblečenie.

Vďaka softshellu získate všetko v jednom – termobielizeň, teplú mikinu aj bundu s membránou. 

Hlavné výhody softshellu:

 • je odolný voči oderu;
 • má veľmi dobré hrejivé vlastnosti, ktoré sú podobné fleecu;
 • je nepremokavý, priedušný a vetruvzdorný;
 • materiál je tiež elastický.

Kde kúpiť kvalitnú sofsthellovú bundu? My odporúčame tieto obchody.

Materiál sa skladá z vonkajšej časti z polyesteru s vodoodpudivou úpravou. Vďaka záteru, ktorý sa pod polyesterovou časťou nachádza, je zabezpečené odvádzanie vodných pár na povrch a zároveň eliminácia prieniku vody dovnútra. Z vnútornej strany sa nachádza vnútroná jemná a hrejivá vrstva.

Zvyčajne sa na výrobu používa tkanina dvoch druhov. Jedna z nich má v sebe membránu, ktorá chráni telo pred vetrom a aj pred dažďom. Treba rátať však s tým, že býva málo priedušná.

Oproti tomu softshell bez membrány býva priedušnejší, avšak o niečo horšie chráni pred vetrom. Tento druh softshellu sa niekedy nazýva aj husto tkaný softshell. Membránovú bundu si určite nechajte hlavne na zimu.

Druhy softshellu sú nasledovné:

 • membránový softshell – je tvorený vrchným tkaným materiálom, membránou a podšívkou. Všetko je laminátovaním upravené do jednej vrstvy. Membrána zabezpečuje odolnosť proti vetru aj vode; tento materiál je ideálny na všetky zimné aktivity, skialpinizmus, zimnú turistiku alebo letné VHT;
 • nemembránový softshell – je tvorený vrchným tkaným materiálom a podšívkou. Všetko je aj v tomto prípade spojené do jednej vrstvy. Materiál je odolný voči vetru vďaka husto tkanému vrchnému materiálu. Odolnosť voči vetru nie je 100-percentná. Malú odolnosť voči vode je možné dosiahnuť impgregnáciou alebo inou úpravou. Je ideálny na trekking, lezenie, horolezectvo, vychádzky, bežky, skitouring a ďalšie outdoorové aktivity.

Čo je to softshellová bunda

Softshellová bunda je bunda vyrobená zo špeciálneho materiálu – spomínaného softshellu, ktorý má skvelé vlastnosti užitočné pri mnohých aktivitách. Vďaka tomu vás skvele ochráni.

Najdôležitejšie vlastnosti softshellovej bundy

Softshellová bunda má niekoľko praktických vlastností, ktoré z nej robia taký užitočný kus vo vašom šatníku. Tie sú nasledovné:

1. Nepremokavosť

Technológia, z ktorej je materiál vyrobený, zamedzuje dažďovým kvapkám, aby ním prenikali. Hodnota nepremokavosti sa pritom označuje ako vodný stĺpec (WP) v jednotkách milimetroch. Nepremokavým sa stáva vtedy, ak dosiahne vodný stĺpec 1 300 mm. Hlavne počas daždivého počasia využite radšej bundu, ktorá má výšší stupeň nepremokavosti. 

2. Priedušnosť

Softshellová bunda bude priedušná vždy, avšak tá s membránou má o niečo nižšiu priedušnosť. Vďaka takémuto materiálu sa zaistí odparovanie potu vo forme pary na povrch materiálu. Vodná para tak bude odvedená od tela na povrch tkaniny.

3. Vetruvzdornosť

Vďaka technológií tejto bundy dochádza k zamedzeniu prenikaniu vetra cez materiál. Funkčné väzby a husto tkaný materiál v kombinácií so záterom tvoria nevyhnutnú kombináciu pre outdoorové aktivity. 

Za posledné roky sa dostal softshell trochu do úzadia. Avšak aj napriek tomu zostáva súčasťou správneho spôsobu vrstvenia oblečenia.

Jeho skvelé vlastnosti oceníte predovšetkým v chladnom oblečení a pri premenlivých poveternostných podmienkach. 

Údržba softshellovej bundy

Každý druh funkčného oblečenia je potrebné udržiavať, aby vám vydržalo čo najdlhšie. Ak ho budete nielen udržiavať, ale aj dobre skladovať, môžete jej životnosť predĺžiť o dlhý čas.

Ideálne je zaobstarať si prací prostriedok na funkčné prádlo, ktoré sa správne postará o vašu bundu. Najvhodnejší je prostriedok priamo na softshell. Snažte sa vyhýbať bežným pracím prostriedkom, ktoré môžu oblečenie vážne poškodiť.

Taktiež bundu nezabudnite naimpregnovať, ideálne opäť produktom priamo na softshell. Vďaka tomu získate nielen tie najlepšie vlastnosti týchto produktov, ako sú:

 • predĺžená životnosť,
 • stálofarebnosť,
 • ochrana proti UV,
 • zachytávanie väčšieho množstva nečistôt.

Ako si vybrať softshellovú bundu

Rovnako, ako pri výbere akéhokoľvek športového oblečenia je v prvom rade dobré položiť si otázku, na aký účel budete bundu používať. Veľkou výhodou je, že dobre vybranú bundu môžete využívať celoročne a tiež niekoľko sezón.

Samozrejme, pokiaľ si chcete presne vyčleniť účel, na aký ju budete využívať, je skôr lepšie zaobstarať si ich viac. Zohľadnite nasledujúce kritériá:

 • komu je bunda určená – na trhu nájdete dnes softshellové bundy úplne pre každého. Softshellová bunda detská, Softshellová bunda pánska, dámska softshellová bunda – práve to sú základné druhy softshellových búnd dostupné na trhu; je teda v prvom rade dôležité, pre koho je bunda;
 • na aký druh aktivity budete bundu používať najčastejšie;
 • strih – chcete mať bundu úplne na telo alebo chcete tiež pod ňu vrstviť viacero ďalších vrstiev;
 • dôležité detaily  – rozhodovať sa môžete aj podľa množstva ďalších detailov; patrí medzi ne, napríklad, to, či má bunda vrecká a koľko ich má, či má kapucu alebo zosilnenie na exponovaných partiách, zipsy, a podobne. Je dobré si všetky tieto kritériá premyslieť, aby spĺňala čo najviac vašich očakávaní. Práve tie sú spomínané ešte ďalej v článku;
 • hmotnosť – na trhu nájdete veľmi ľahké aj bundy s o niečo vyššou hmotnosťou;
 • nepremokavosť – na základe vodného stĺpca;
 • priedušnosť;
 • farebnosť.

Softshellová bunda detská

Softshell je vhodný a univerzálny materiál aj pre dieťa. Jeho hlavnou výhodou pre dieťa je, že sa v rôznych klimatických podmienkach prispôsobí rôznym aktivitám detí a dá sa využiť v podstate celoročne.

Vo všeobecnosti nie je tento materiál úplne nepremokavý, ale určite odolá kratšiemu dažďu. Je teda všestranne využiteľný na nosenie v meste, do školy či škôlky alebo na kratšie výlety do prírody. 

Rovnako aj v tomto prípade rozlišujeme membránový a tkaný softshell a má úplne rovnaké výhody ako v prípade dámskej softshellovej bundy alebo pánskej bundy.

Softshell je veľmi vhodný a príjemný materiál pre deti, pretože je veľmi ľahký a príjemný na nosenie. Vďaka jeho mäkkosti neobmedzuje deti pri pohybe. A tiež je jeho výhodou to, že aj pri mnohých aktivitách, ktoré deti majú, zaistí odvod potu.

Ďalšie dôležité detaily pri výbere softshellovej bundy

Aby ste vám váš výber skutočne páčil, je dobré sa tiež zamyslieť sa nad niektorými ďalšími dôležitými parametrami a detailami, ktoré bývajú súčasťou softshellovej bundy.

Sú nimi, napríklad, aj tieto detaily:

 • kapucňa – môže, ale nemusí byť užitočná súčasť bundy. Ak chcete o niečo elegantnejší kúsok, práve kapucňa vám môže trošku prekážať. Avšak na druhej strane je neuveriteľne praktická, napríklad, keď poprchá. Tiež je menej praktická, ak chcete v tejto bunde behať. Na druhej strane je extra ochranu v prípade, keď sa náhle zmení počasie a vy nemáte čapicu alebo šál;
 • rozmiestnenie vreciek – by malo zodpovedať vašim potrebám. Výška vreciek by mala zodpovedať vašim zvyklostiam, a to aj takým, ako je vkladanie rúk do vrecák počas chôdze. Ich využiteľnosť môže byť užitočná aj na mnohé ďalšie predmety, ako je telefón, buzola alebo kompaktný fotoaparát;
 • vetracie otvory – podporujú lepší odvod pár. Zvyčajne bývajú v podpaží alebo inak rafinovane umiestnené na bicepsoch, a podobne;
 • zvýšený límec – chráni prakticky krk. Zvyčajne býva jazdec zipsu ukončený tenkou vrstvou látky tak, aby vám tento zips nijak nezavadzal.

Ak si zaobstaráte softshellovú bundu, bude to pravdepodobne jeden z vašich obľúbených kúskov vo vašom šatníku. Hoci tento materiál už niektorí ľudia až tak v súčasnosti nepreferujú, stále je nesmierne praktický a má množstvo výhod. Hodí sa na veľké množstvo príležitostí a rôznych aktivít. Softshellovú bundu oceníte v každom počasí a ochráni vás za akýchkoľvek podmienok.

Bez ohľadu na to, či vyrážate do prírody alebo na prechádzky pravidelne alebo skôr nepravidelne, softshellová bunda je presne ten kúsok oblečenia, ktorú oceníte v správnej chvíli, keď ju práve budete potrebovať.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here