DomovFitnessTrenažéryAko vybrať STEPPER? Máme návod + (TOP 5)

Ako vybrať STEPPER? Máme návod + (TOP 5)

Chceli by ste si vytvarovať a spevniť dolnú časť vášho tela alebo zlepšiť svoju kondíciu a zdravie, avšak stránite sa predstavy pravidelnej návštevy posilňovne? Zadovážte si stepper, nielen ušetríte svoj čas a peniaze za posilňovnu ale zlepšíte svoje zdravie.

Toto je náš výber TOP 5 najlepších stepperov. Nech sa páči.

Taktiež budete vlastniť efektívny fitness prístroj s ľahkou údržbou.

Steppery, inak nazývané aj ako fitness stepper alebo aerobic stepper, sú navrhnuté tak, aby nám stimulovali prirodzený výstup po schodoch.

Patrí medzi jedny z najpraktickejších a najefektívnejších fitness prístrojov na kvalitné precvičenie dolnej časti tela.

Ako vybrať stepper?

Keď hľadáte stepper do svojej domácej telocvične, okrem rozpočtu budete chcieť zvážiť dve hlavné veci: úroveň vašej kondície a priestor, ktorý máte k dispozícii.

Všetky steppery majú základnú schopnosť simulujúcu „kráčanie po schodoch“. Niektoré majú vyšší odpor, doplnky, ako sú odporové gumy na cvičenie na spevnenie hornej časti tela, alebo dokonca viaceré funkcie, ako napríklad vstavaný eliptický alebo bežiaci pás. Ak hľadáte stepper na rýchle a jednoduché cvičenie počas dňa, pravdepodobne môžete ušetriť nejaké peniaze a rozhodnúť sa pre menšiu verziu s názvom mini stepper.

Ak však chcete trénovať seriózne a cvičiť skutočne intenzívne, pravdepodobne bude lepšie ak siahnete po kvalitnejšom steppery. Ten pravdepodobne bude stáť viac a zaberie viac miesta.

Rozmery

Pri nákupe posilňovacieho stroja je veľkosť jednou z prvých vecí, na ktoré by ste sa mali pozerať, najmä ak máte k dispozícii len malý priestor. Preto si pred kúpou určite skontrolujte rozmery stepperu.

Nosnosť

Niektoré posilňovacie stroje sú silnejšie ako iné. Preto si pred kúpou trenažéru dvakrát skontrolujte jeho nosnosť (alebo maximálnu tréningovú záťaž). A nezabudnite vziať do úvahy všetky doplnkové závažia, ktoré plánujete na stroji používať.

Úrovne odporu

Ak plánujete stepper používať na silový tréning, uistite sa, že je vybavený rôznymi úrovňami odporu.

Môžete očakávať, že nájdete steppery s 0 a 24 úrovňami odporu, v závislosti od ceny stepperu. Aj keď môžete začať tréning na steppery s nulovým odporom, v priebehu času pravdepodobne budete chcieť mať možnosť zvýšiť úroveň odporu.

Luxusnejšie a drahšie steppery na našom zozname ponúknu viac úrovní odporu. Ak viete, že stepper budú používať viacerí ľudia s rozlišnou kondíciou, alebo ak chcete, aby vás stepper poriadne potrápil, hľadajte možnosť s viacerými úrovňami odporu!

Cvičenie na steppery má niekoľko benefitov pre vaše telo a zdravie

Väčšina stepperov poskytuje nikoľko úrovní odporu, takže sú dobré pre začiatočníkov aj pokročilých a sú šikovným doplnkom vašej domácej fitness rutiny.

Vo všeobecnosti majú menšie rozmery v porovnaní s inými kardio strojmi, takže stepper je ideálny do malých priestorov. Skontrolovali sme všetky aspekty, ako je veľkosť a robustnosť, úrovne odporu, rozsah pohybu, nosnosť a cena.

  • pravidelným cvičením na steppri dosiahnete vytvarované telo, zadok, nohy a boky
  • je menej namáhavé ako cvičenie aerobiku a predsa vďaka nemu môžete spáliť množstvo kalórií
  • cvičením na steppri si zlepšíte kardiovaskulárny systém a posilníte srdce
  • zlepší sa držanie vášho tela
  • zvýšite hustotu kostí a zlepšíte zdravie kĺbov

Stepper je vhodným prístrojom naozaj pre každého.

Osoh z neho nebudú mať len aktívny športovci, ktorým stepper môže ponúknuť intenzívne frekventovaný tréning, ale aj tí, čo ho majú v úmysle využiť len párkrát do týždňa na rekreačné precvičenie tela.

Stepper si však určite zamilujú aj čerstvé mamičky, ktoré sa chcú vrátiť po tehotenstve späť „do formy“.

Ale úžitok z neho rozhodne bude mať aj staršia veková kategória, ktorá si nenamáhavým cvičením môže zlepšiť svoj zdravotný stav.

Typy stepperov

Na trhu môžete natrafiť na dva základné typy steperov – ministepper a stojanový stepper.

Ministepper

Ministepper je v podstate podstavec so šliapadlami, ktorý vám v dome zaberie naozaj len minimum priestoru.

Medzi najväčšie výhody tohto modelu patrí prenosnosť, ľahká úschova a praktickosť. Aj napriek tomu, že ministeppery nemajú páky, ktorých by ste sa mohli držať počas cvičenia, sú podivuhodne pevné a stabilné.

Tie lepšie typy už ponúkajú aj tréningový počítač, avšak neoplývajú žiadnymi nadštandardnými funkciami.

Tento druh je finančne prístupnejší, ale treba prihliadať aj na to, že pri frekventovanom využívaní sa aj skôr opotrebuje.

Stojanový stepper

Ten disponuje oveľa vyššou kvalitou, no je aj drahší.

Tieto prístroje majú zabudované protišmykové rukoväte pre podporu počas cvičenia a ponúkajú aj oveľa lepšiu rovnováhu a stabilitu pri intenzívnejších cvičeniach.

Väčšina stojanových stepperov má zabudovaný počítač s rôznymi cvičebnými programami a majú pridané nadštandardné vlastnosti.

Na týchto modeloch sa tiež ľahšie nastavuje odpor záťaže.

A podaktoré z nich majú aj držiak na fľašu či na knihu, takže si počas cvičenia môžete aj čítať.

Medzi špeciálne steppery s rôznymi funkciami na odlišné účely cvičenia patrí napríklad swing stepper.

Swing steppery sa od tých obyčajných odlišujú tým, že k základnej funkcii stepperov pridáva počas cvičenia rotáciu, vďaka čomu si môžete svaly dolnej časti tela precvičiť efektívnejšie z rôznych uhlov.

Trh ponúka taktiež steppery s odporovými remeňmi a so zabudovanými držiakmi na závažia. Tento typ steppera je vhodný pre tých, ktorí si chcú prostredníctvom cvičenia na tomto prístroji posilniť aj hornú časť svojho tela.

Manuálny alebo elektrický stepper

Steppery sa ešte rozdeľujú na manuálne a elektronické. Tie manuálne sú, samozrejme, lacnejšie, ale nedisponujú elektronickými tlakovými piestmi.

Zatiaľ čo elektronické majú značne vyššiu kvalitu, kde motor reguluje pohyb steppera.

Pre dosiahnutie lepších výsledkov zvoľte radšej stepper s nezávislými pedálmi – t.j. ak stúpite na jeden pedál, druhý sa nadvihne.

Typy odporu

Steppery majú buď systém magnetického odporu alebo hydraulické piesty. Oba systémy rezistencie sú pevné a odolné.

Pri niektorých stepperoch sa úroveň odporu dá dokonca regulovať a manuálne nastaviť.

Systém magnetického odporu sa využíva pri veľkých prístrojoch, kde ich prevádzkuje počítač, a preto je prevádzka aj oveľa plynulejšia.

Pri výbere vhodného steppera rozhodne prihliadajte aj na:

1. Paramatre vášho tela

Musíte mať jasný prehľad vo výške a váhe vášho tela, aby ste si mohli zvoliť stepper presne vyhovujúci vášmu telu a požiadavkám.

2. Aké sú vaše domáce priestory

Dovoľujú vám priestory vašej domácnosti zadovážiť si väčší prístroj, alebo si pre nedostatok miesta budete musieť vystačiť len s ministepperom?

3. Zámer cvičenia

Ujasnite si, či sa bude jednať o kondičný tréning, alebo stepper potrebujete na spaľovanie tukov alebo na intenzívne tréningy – na každý účel je totiž vhodný iný typ steppera.

4.4/5 - (26 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.