DomovMagazínAnabolické steroidy: sú nebezpečné? Čím ich môžeš nahradiť? (ALTERNATÍVA)

Anabolické steroidy: sú nebezpečné? Čím ich môžeš nahradiť? (ALTERNATÍVA)

Pojem „anabolické steroidy“ počul už asi každý, kto sa trochu zaujíma o fitness či kulturistiku. Tieto „zázračné“ pilulky alebo injekcie ti zabezpečia rozprávkový nárast svalov, zvýšenie sily a zlepšenie regenerácie.

Ale za akú cenu? Je užívanie anabolických steroidov naozaj hrozbou alebo ide o prehnanú kampaň antidopingových agentúr? Existujú za ne legálne náhrady?

Vyskúšajte kvalitné legálne náhrady steroidov – TOP výber

Čo sú to steroidy?

Steroidy alebo aj steroidné hormóny sú látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v tele – a to u mužov aj žien.

Patrí sem široká škála hormónov: ženské a mužské pohlavné hormóny, ale napríklad aj glukokortikoidy (kortizol) alebo mineralkortikoidy (aldosterón).

Ako sme už spomenuli, anabolické steroidy sú chemické látky, ktoré sa používajú na zvýšenie svalovej hmoty a sily.

Nie sú však zázračné a použitie anabolických steroidov má riziká a nežiaduce vedľajšie účinky.

Steroidy sú skupina chemických látok, ktoré sa v tele vyrábajú prirodzene. Patrí sem napríklad aj testosterón, mužský pohlavný hormón, a estrogény, ženské pohlavné hormóny.

Základnou molekulou pri vzniku steroidných hormónov je cholesterol. Postupným štiepením sa z neho vytvorí tzv. pregnenolón. Ten si môžeme predstaviť ako prekurzor tvorby mineralkortikoidov, glukokortikoidov a pohlavných hormónov. Z neho sa ďalej vytvára priamo progesterón (ženský pohlavný hormón) a 17-hydroxypregnenolón.

Na konci tohto zložitého reťazca sa dostaneme ku konečným produktom: testosterón, dihydrotestosterón, androsténdiol či estrogény.

Steroidy pomáhajú nabrať svaly. Ale za akú cenu? Je užívanie anabolických steroidov naozaj hrozbou alebo ide o prehnanú kampaň antidopingových agentúr? Existujú za ne legálne náhrady?

Od steroidných hormónov k anabolikám – ako vznikajú steroidné hormóny?

Základnou molekulou pri vzniku steroidných hormónov je cholesterol. Postupným štiepením sa z neho vytvorí tzv. pregnenolón.

Ten si môžeme predstaviť ako prekurzor tvorby mineralkortikoidov, glukokortikoidov a pohlavných hormónov. Z neho sa ďalej vytvára priamo progesterón (ženský pohlavný hormón) a 17-hydroxypregnenolón.

Na konci tohto zložitého reťazca sa dostaneme ku konečným produktom: testosterón, dihydrotestosterón, androsténdiol či estrogény.steroidy chrbat rast svalov

Kde sa vzali anabolické steroidy?

Izolovanie testosterónu v roku 1930 viedlo k rýchlemu rozvoju jeho derivátov, ktoré dnes poznáme ako AAS (anabolické androgénne steroidy).

Športovci si všimli ich veľký anabolický účinok, pričom ich najväčší boom medzi vrcholovými športovcami bol približne od päťdesiatych rokov. V roku 1974 boli zaradené medzi zakázané látky.

Podľa harvardských vedcov Kanayamu a Popea (2018) sa približne pred 40 rokmi presunulo ohnisko užívania anabolík z elitných športovcov na bežnú populáciu.

Väčšinu užívateľov AA dnes (aj vďaka prepracovanému systému dopingových kontrol) netvoria športovci, ale bežní návštevníci fitiek (Kanayam a Pope hovoria o mladých mužoch a o mužoch v strednom veku) (1).

 

Prečo sa toľko hovorí o anabolických steroidoch?

Anabolické steroidy podporujú rast svalov, zvyšujú silu a urýchľujú čas potrebný na regeneráciu. To všetko znie ako niečo, na čo sa zameriava pozornosť takmer každého návštevníka fitnesscentra.

Ľudia radi hľadajú skratky a zlepšováky – a anabolické steroidy patria v tomto k špičke.

Po správnosti by sme ich mali volať anabolicko-androgénne steroidy, keďže majú dvojaký účinok: anabolický (rast svalov) a androgénny, t.j. sú zodpovedné za pohlavné znaky.

Aké sú výhody steroidov?

Najväčšou (a jedinou) výhodou anabolických steroidov je, že fungujú. Je to logické, keďže sa v našom tele menia prevažne na testosterón, ktorý hádaj čo? Funguje.

Anabolické steroidy a ich užívanie: z kaluže do blata

Tvorba pohlavných hormónov je v našom tele starostlivo kontrolovaná prostredníctvom tzv. hypotalamo-hypofyzárnej osi.

Zjednodušene to funguje tak, že ich vylučovanie sa riadi hladinou hormónov v krvi. Ak telo zaznamená ich vyššiu hladinu, je to preň signál, že hormónov je dosť a netreba ich toľko tvoriť.rast svalov dostatok bielkovin chudnutie cvicenie

Práve to je však najväčším problémom užívania anabolík: vedú k postupnej minimalizácii tvorby vlastných pohlavných hormónov. Ty neustále dodávaš viac a viac testosterónu (alebo jeho derivátov), no zákonite začne tvoje telo tvoriť menej vlastného testosterónu.

Aké sú nevýhody steroidov?

Ak nemáš anaboliká predpísané od lekára (napríklad z dôvodu hypogonadizmu), sú ilegálne. A že to nie je žiadna sranda dokazuje aj tento článok na Refresheri. Podľa neho našli policajti v Komárne steroidy za 450 tisíc eur.

Díleri nimi zásobovali posilňovne na Slovensku aj v Česku a vinníkom hrozí basa na 5 až 12 rokov.

Zoznam nevýhod tu však nekončí a nebezpečné nie je iba ich „dílovanie“. Užívaním AAS sa vystavuješ mnohým zdravotným rizikám.

Užívanie anabolických steroidov bez lekárskeho predpisu je nelegálne v mnohých krajinách vrátane Slovenska a Česka. Používanie týchto látok bez dozoru lekára môže mať vážne zdravotné dôsledky a je zakázané v športe.

sexi zena fitnesska silovy trening chudnutie

Riziká užívania anabolických steroidov

Užívanie AAS je extrémne toxické pre pečeň a môže viesť k poškodeniam takmer všetkých vnútorných orgánov.

Čo ti hrozí, ak dáš anabolickým steroidom šancu?

  • srdcovo-cievne ochorenia
  • ateroskleróza
  • infarkt
  • poruchy metabolizmu tukov
  • zadržiavanie vody v tkanivách
  • depresia
  • podráždenosť až agresivita
  • strata sexuálnehj túžby
  • psychická závislosť
  • zmenšenie semenníkov
  • erektilná dysfunkcia
  • nižšia tvorba spermií
  • neplodnosť
  • gynekomastia (rast prsných žliaz u mužov – nadmerný testosterón sa metabolizuje na estrogén)

 

Užívanie anabolických steroidov znižuje efekt potréningovej hypotenzie

Vysoký krvný tlak je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku infarktu či rôznych ochorení ciev. Počas cvičenia je kvôli zvýšenému množstvu pumpovanej krvi zvýšený, no pravidelné cvičenie vedie k zníženiu jeho kľudových hodnôt.

Podľa štúdie z roku 2018 to však, zdá sa, neplatí. Sledovali 13 užívateľov AAS, pričom súčasne rovnaké cvičenia absolvovala aj kontrolná skupina. Už po polhodine klesol v kontrolnej skupine systolický tlak, no v prípade skupiny užívajúcej AAS bol pokles veľmi biedy (2).

Ide to aj čisto!

Mať veľké svaly a byť silný (alebo silná 😊) môžeš aj bez priameho ohrozovania svojho zdravia. O hypertrofii a o tom ako nabrať svaly sme sa venovali v týchto článkoch, no sľubujeme, že dnes si reči o poriadnom tréningu, dostatku kalórií aj bielkovín či spánku necháme pre seba.

(K tomu spánku nám to nedá: vedel si, že dlhodobo kratší spánok než 5 hodín znižuje hladinu testosterónu až o 15 %?)

Naopak, pozrieme sa na to, ako sa dá zvýšiť množstvo testosterónu, zlepšiť výkon a podporiť rast svalov legálnou cestou.

Tribulus terestris boostne testosterón takmer ako steroidy

Ak hľadáš prírodný spôsob, ako zvýšiť hladinu testosterónu, tribulus terrestris je overená klasika. Rastlinný extrakt z kotvičníka zemného podporuje regeneráciu, stimuluje rast svalov a zvyšuje libido.

Niekedy sa mu pripisujú takmer zázračné účinky, ostaň ale radšej nohami na zemi. Svaly a libido z teba kanca nerobia – a my dievčatá vieme oceniť aj „obyčajnú“ slušnosť a gentlemanstvo 😊.

Ecdysterón zvýši tvorbu rastového hormónu

Rýchlejšia regenerácia, viac glykogénu vo svaloch a lepší výkon: to sľubuje ecdysterón. Ide o hormón, ktorý sa nachádza v rastlinách a živočíchoch.

Zvyšuje tvorbu rastového hormónu aj testosterónu. Vďaka tomu podporuje výkon, rast svalov aj sily. Jeho vysoké anabolické účinky ho radia medzi TOP suplementy medzi legálnymi náhradami anabolických steroidov.

Kreatín pre maximálnu silu

O účinkoch kreatínu sme písali v tomto článku. V skratke – ide o najoverenejší a najbezpečnejší suplement na rozvoj maximálnej sily. Zvyšuje vo svaloch zásoby kreatínfosfátu, ktorý slúži na obnovu ATP vo svaloch.

Viac dostupného kreatínfosfátu znamená viac rýchlo dostupného ATP a viac práce vykonanej v najvyššej intenzite. Pre vytvorenie stimulu na rast sily ako stvorené!

HMB poteší hlavne začiatočníkov

Ak si začiatočník, „háembéčko“ bude mať na teba oveľa väčší efekt v porovnaní s pokročilými. Ide o metabolit leucínu. Leucín je aminokyselina, ktorá má kľúčovú úlohu v proteosyntéze.

HMB má mierne anabolické, no zato výrazné antikatabolické účinky. Ak si v diéte, no chceš ochrániť (alebo aj nabrať?) svaly, HMB je určite skvelý pomocník.

Vitamín D a testosterón idú ruka v ruke

Nižšia hladina testosterónu je spájaná s nižšou hladinou vitamínu D. V našich podmienkach sa bavíme hlavne o období jesene a zimy – takže ak si ešte nevytrčil ruky na tohtoročné slnko, mal by si tak urobiť.

Alebo si môžeš pre istotu zaobstarať domov aj déčko v suplementoch. Vitamín D totiž patrí medzi doplnky výživy, ktorých užívanie má široké opodstatnenie v prípade športujúcej aj nešportujúcej populácie. Jedine, že by si býval na rovníku 😊.

Zinok je tiež kamoš s testosterónom

Zinok je ďalší skvelý minerál, ktorý by ti nemal chýbať na poličke. Potrebujeme ho takmer pri všetkých chemických reakciách v našom tele a jeho nízka hladina (na ktorú sme náchylnejší ak tvrdo a často trénujeme) súvisí aj s nízkou hladinou testosterónu.

Zinok tvorí super kombo s horčíkom a opäť – ide o overený suplement, ktorý neublíži a minimálne zabezpečí dostatok minerálov. Daj prednosť chelátovým väzbám, ktoré sú v súčasnosti najlepšie vstrebateľné.

Obľúbený je aj ZMA, čo je kombinácia zinku, horčíka a B6-ky.

V ktorom športe najviac využívajú (zneužívajú) steroidy?

Svalový rozvoj je určujúcim faktorom pri výsledkoch napríklad v kulturistike či fitness. Aj preto patria športovci z tohto odvetvia do hľadáčika komisárov Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky.

Zoznam športovcov so zákazom športovej činnosti nájdete tu. Väčšina športovcov sa previnila užívaním AAS, niektorí dopingovú kontrolu odmietli, čo takisto vedie k 4-ročnému zákazu súťaženia. Ako vyplýva z tabuľky, zneužívanie anabolík sa týka aj žien či naturálnej kulturistiky.steroidy doping

Anabolické steroidy – áno či nie? Čo si z toho vziať?

Ak nemáš anaboliká indikované lekárom, užívať ich je zlý nápad. Spočiatku budeš ohúrený rýchlymi výsledkami, no po čase príde vytriezvenie.

V lepšom prípade sa raz precitneš s akné či plešinou a vratným poškodením zdravia.

V horšom prípade to môže byť neplodnosť či infarkt. Napichnúť sa zvládne každý. Ale vzdelávať sa v tréningu, strave a regenerácii, robiť to s rozumom, dlhodobo a úspešne – to už chce poriadnu guráž.

Trúfneš si?

1 KANAYAMA, Gen; POPE JR, Harrison G. History and epidemiology of anabolic androgens in athletes and non-athletes. Molecular and Cellular Endocrinology, 2018, 464: 4-13.

JUNIOR, Jefferson FCR, et al. Androgenic-anabolic steroids inhibited post-exercise hypotension: a case control study. Brazilian journal of physical therapy, 2018, 22.1: 77-81.

https://www.antidoping.sk/data/files/364_s1-anabolika.pdf

 

4.3/5 - (7 hlasov)

3 Komentáre

  1. nic v zlom ale posledna veta „V horšom prípade to môže byť neplodnosť či infarkt. Napichnúť žilu zvládne každý. “ … vidno potom, ze neviete o com pisete, pretoze steroid si nemozete pichnut do zily, ani cievky …. inaksie by ste mohli do par sekund zomriet, je to olejovita latka …. a takisto asi nepoznate pojem svalove maximum, ma ho kazdy clovek, a viac bez podpory nedosiahnete proste …. a plesaty mozete byt aj napriklad z creatinu napriklad ….

  2. Pichnuť do žily je top…naozaj a potom si to niekto prečíta, aplikuje a zomrie. Ako píše kolega vyššie – ak si to pichneš do žily do pár minút zomrieš….picha sa to do svalov

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.