DomovMagazínTejpovanie kolena + TOP tejpovacie pásky (AKO VYBRAŤ)

Tejpovanie kolena + TOP tejpovacie pásky (AKO VYBRAŤ)

Aktívny životný štýl so sebou okrem mnohých benefitov prináša aj riziká. Zvýšená záťaž, únava, nesprávna technika či nevhodná obuv, to je iba zlomok faktorov, ktoré môžu viesť k poraneniam. V predchádzaní bolesti a zraneniam je bezpochyby najdôležitejšia prevencia. Čo však robiť, ak už je neskoro – a koleno bolí a bolí? Poznáte tejpovanie kolena?

Najlepšie pásky na tejpovanie kolena

V článku sa dozviete:

  • niečo málo z anatómie a funkcie kolenného kĺbu
  • aké sú najčastejšie príčiny bolesti kolien
  • ktoré športy sú z hľadiska kolien rizikové
  • ako môže pomôcť kineziotejping
  • ako sa tejpuje skokanské a bežecké koleno
  • a čo na to fyzioterapeut

Trochu anatómie

Aj napriek tomu, že kolenný kĺb vyzerá na prvý pohľad jednoducho, nie je to celkom tak. V skutočnosti patrí medzi najzložitejšie kĺby v ľudskom tele.

Tvoria ho až štyri kosti. Sú to stehenná kosť, holenná kosť, jabĺčko a ihlica ( hoci ihlica do kĺbu priamo nezasahuje, niekedy sa uvádza ako jeho súčasť).

Koleno má okrem chôdze ešte jednu extrémne dôležitú úlohu, ktorou je tlmenie početných doskokov a nárazov, ktorým musí v priebehu nášho života čeliť.

Túto funkciu do veľkej miery zastáva chrupavka, ktorá je špeciálne tvarovaná do tvaru písmena C. Poznáme ju pod názvom meniskus.

V každom kolene máme menisky dva – laterálny (na vonkajšej strane) a mediálny (na vnútornej strane).

Okrem tlmenia nárazov pomáhajú aj so stabilitou celého kĺbu. Tú okrem meniskov zabezpečujú hlavne kolenné väzy. Po bokoch sú to postranné väzy, stredom kĺbu prechádzajú hlavné stabilizátory – predný a zadný skrížený väz.

Funkcia

Na prvý pohľad by sa vám mohlo zdať, že koleno vieme iba ohnúť (flexia)vystrieť (extenzia) . Nie je to však úplne tak. V kolennom kĺbe vieme vykonať aj rotáciu, a to dokonca vonkajšiu aj vnútornú.

Práve to sú pohyby, počas ktorých najčastejšie dochádza k poškodeniu jednotlivých štruktúr.

Nebolia iba „na staré kolená“

Najčastejším dôvodom bolesti kolien je úraz. Pošmyknutie, pád či podvrtnutie už zažil asi každý z nás. Nie všetci však mali šťastie, že to ich kolenný kĺb s prehľadom zvládol.

Medzi najčastejšie úrazy patrí pretrhnutie alebo natrhnutie predného alebo zadného skríženého väzu.

V prípade chronických ťažkostí sa často objavuje tzv. bežecké a skokanské koleno, ktoré však dokážu potrápiť nielen bežcov a skokanov.

Viac o tomto probléme si môžete prečítať v našom podrobnejšom článku o bežeckomskokanskom kolene.

S pribúdajúcim vekom môže kolená ohroziť aj opotrebovanie chrupavky, ktorá tvorí akýsi ochranný val pred tým, aby sa jednotlivé kosti treli priamo o seba. Určitú rolu zohrávajú aj genetické predispozície.

Ktoré športy sú rizikové?

Z hľadiska poranenia kolenného kĺbu sú najrizikovejšie športy, pri ktorých dochádza k prudkým zmenám pohybu či rotáciám kolena.

Strety so súperom, vysoká rýchlosť či šmykľavý povrch takisto neprispievajú k bezpečnosti.

Predstaviť si môžeme napríklad futbalistu kľučkujúceho pomedzi ostatných hráčov alebo hokejistu, ktorému sa po stretnutí so súperom podvrtla korčuľa.

Ako rizikové môžeme označiť futbal, hokej, florbal, basketbal, volejbal, hádzanú, krasokorčuľovanie, tenis, squash a mnohé podobné športy.

Problémy s kolenami majú však aj športovci, ktorí neutrpeli žiaden úraz. Často totiž ide o chronické  bolesti.

Zastav! Máme super zľavy na športové vybavenie!
+ ti do mailu pošleme kvalitný ebook úplne ZADARMO… 🙂

Známe je napríklad tzv. skokanské koleno, ktoré trápi nejedného volejbalistu  alebo napríklad bežecké koleno, ktoré zase (nečakane) limituje mnohých bežcov.

Nie je bolesť ako bolesť – pomôže tejpovanie?

Bolesť kolenného kĺbu môže byť v skutočnosti dvojaká:

  • buď vychádza priamo z poškodenia štruktúr vlastného kĺbu (menisky, chrupavky),vtedy hovoríme o intraartikulárnej bolesti,
  • alebo je sprostredkovaná z priľahlých štruktúr (väzy, svaly, šľachy), to je extraartikulárna bolesť

Na to, aby sme rozlíšili, čo presne nás v kolene bolí, budeme bezpochyby potrebovať lekárske vyšetrenie. Kolená vás budú nosiť až do smrti (snáď), a tak sa neoplatí nič podceniť.

Vyšetrenie palpáciou, magnetickou rezonanciou či zhotovenie röntgenového snímku dnes patria k bežným úkonom, ktoré vám vykonajú na každej dobrej klinike.

Ako môže pomôcť tejpovanie kolena?

Kineziotejping patrí medzi obľúbené formy terapie u rekreačných aj vrcholových športovcov.

Rozoznávame niekoľko fyziologických účinkov ako napríklad korekciu funkcie svalov, zníženie vnímania bolesti alebo lepšiu stabilitu kĺbov.

Pre správnu aplikáciu treba poznať anatómiu postihnutého miesta aj zásady, akými sú napríklad začiatok a smer lepenia tejpov či použité napätie.

Mnoho ľudí si však použitie tejpov mýli so zázračným liekom, ktorý ich nielen zbaví bolesti, ale odstráni aj jej príčinu a prinesie vyriešenie problému. Je to však naozaj tak?

Existuje celý rad vedeckých štúdií, ktoré hodnotia aplikáciu kineziotejpov v prípade bolesti kolien. Keďže príčiny bolestivosti kolien sú rôzne, treba rozlišovať, aký typ tejpovania pre konkrétny problém zvolíme.

Kineziotejping a bolesť kolena – kedy áno?

V štúdii zaoberajúcej sa bolesťou kolena z dôvodu osteoartritídy aplikovali kineziotejpy 28 pacientom, pričom 26 pacientov tvorilo kontrolnú skupinu. Sledované parametre boli rozsah pohybu, bolestivosť, sila a funkčnosť.

Výskumníci po troch týždňoch trvajúcej intervencii dospeli k záveru, že už po prvej aplikácii kineziotejpov dosiahli pacienti lepší rozsah pohybu.

Takisto subjektívne hodnotili aj nižšie vnímanie bolesti. Zároveň však výskumníci dodávajú, že v porovnaní s konzervatívnou liečbou nepriniesol tejping ďalšie benefity (Aydoğdu, 2017).

Ďalší výskum sa zameral  takisto na osteoartritídu. Tento raz porovnával vplyv kineziotejpingu s účinkom placeba (pacienti takisto podstúpili tejping, no tento nemal žiadny účinok).

tejpovanie kolena

Sledované parametre boli, podobne ako v predchádzajúcej štúdii, rozsah pohybu, bolestivosť, svalová sila a pridaná bola chôdza. Skupina pacientov, ktorá absolvovala kineziotejping, vykazovala krátkodobo zlepšenie v chôdzi a rozsahu pohybu, znížené bolo aj vnímanie bolesti (Mutlu, 2017).

Ak sa pozrieme na štúdie, ktoré hodnotili aplikáciu kineziotejpov na bolesť v oblasti jabĺčka (najčastejšie tzv. skokanské koleno), nájdeme viacero potvrdení, že tejpy viedli k zníženiu bolestivosti.

Veľká review z roku 2017 však, bohužiaľ, nepoteší zarytých zástancov kineziotejpingu ako všemocnej medicíny. Výskumníci dospeli k záveru, že kineziotejping je skvelým podporením konzervatívnej liečby, no sám o sebe problém nevyrieši (Logan a kol., 2017).

V prípade poranenia predného skríženého väzu aplikácia kineziotejpov zmiernila vnímanie bolesti a opuch, zväčšila rozsah pohybu a silu ohýbačov kolenného kĺbu (hamstringov) (Balki, 2016).

Najčastejšie problémy s kolenom a ako ich riešiť

Ak ste sa rozhodli, že tejpom dáte šancu a vyskúšate ich, myslite na to, že s ich aplikáciou by ste mali mať aspoň aké – také skúsenosti.

Vždy je vhodné sa pred ich použitím poradiť s lekárom alebo fyzioterapeutom.

Pozor!

Tejping nenahrádza návštevu ortopéda, resp. fyzioterapeuta a nemal by byť použitý ako náhrada konzervatívnej liečby.

Ako sa tejpuje bežecké koleno?

  1. Zohnite koleno do 90° uhla. Vezmite si dlhší pás tejpu a odstráňte na jednom konci ochrannú fóliu. Tento koniec nalepte spredu pod jabĺčko tak, že zvyšok pásky bude smerovať k vonkajšej strane kolena (a presiahne ju).
  2. Vyskúšajte pásku natiahnuť tak veľmi, ako sa len dá (100 %), potom opäť povoľte. Teraz pásku natiahnite (približne o 10 – 25 %) a pod takýmto napätím ju lepte pozdĺž iliotibiálneho traktu (viď obrázok). Koniec pásky prilepte bez napätia.
  3. Vezmite si druhú pásku. Prestrihnite ju na polovicu a nožnicami zaoblite konce (nebudú sa zachytávať o oblečenie a aplikácia vydrží dlhšie). Vznikli vám dva kratšie zaoblené tejpy.
  4. Stále držte koleno v 90°uhle  a vezmite si prvý krátky tejp. Opatrne odstráňte fóliu zo stredu, nedotýkajte sa lepiacej časti. Natiahnite tejp približne o 75 % a nalepte ho od stredu – o niečo menej než kolmo na predchádzajúci tejp (viď video).
  5. Bod č. 4 opakujte aj s posledným kúskom pásky, tento raz však tejp nalepte kolmo na pásku z bodu č. 4.
  6. Uistite sa, že tejpy dostatočne priliehajú a neodliepajú sa. Lepidlu pomôže teplo a trenie.

Video návod: 

Ako sa tejpuje skokanské koleno?

Bolesť kolena sa nie vždy objaví iba na vonkajšej strane.

Častá je aj tupá až pálivá bolesť na prednej strane kolena v oblasti pred jabĺčkom a pod ním.

tejp na kolene

Nazýva sa aj patelofemorálny syndróm a medzi športovcami je tento problém známy ako skokanské koleno. Viac si o tomto probléme môžete prečítať v našom článku.

Ako vzniká?

Štvorhlavý sval stehna – najmohutnejší sval na prednej strane nohy – sa upína na holennú kosť pomocou tzv. jabĺčkového väzu.

Ten prechádza popred jabĺčko a končí tesne pod ním na píšťale.

Rizikovými sú skoky a doskoky, dopady na jednu nohu, ako aj časté zmeny smeru a brzdenie. Všetky tieto pohyby môžu v konečnom dôsledku prispieť k hromadeniu mikropoškodení, ktoré vedú k bolestivosti.

Keďže v prípade skokanského kolena sú postihnuté iné štruktúry, než pri bežeckom kolene, postup tejpingu je odlišný.

Cieľom je stabilizovať kolenný kĺb a odľahčiť jabĺčko a jabĺčkový väz, aby sme docielili úľavu od bolesti.

Ako na to?

  1. Zohnite koleno do 90 °, nahmatajte jabĺčko a miesto, kde sa jabĺčkový väz upína na píšťalu. Tejp budete lepiť presne uprostred – spoznáte to podľa toho, že toto miesto bude jemne pružiť, keď naň zatlačíte.
  2. Pripravte si krátky tejp. Odstráňte fóliu z jeho stredu a natiahnite ho približne na 50 – 75 % maximálnej dĺžky. Nalepte stred tejpu a uistite sa, že oba konce lepíte bez napätia.
  3. Teraz sa presunieme na stehno – na spodnú časť kvadricepsu. Prilepte koniec tejpu bez napätie približne na stred stehna.
  4. Natiahnite pásku približne o 25 % a pokračujte vnútornou stranou smerom k jabĺčku. Keď ho dosiahnete, zvýšte napätie o ďalších 25 %. Lepenie končíte bez napätia niekde pod prvým tejpom.
  5. Opakujte bod č. 4, no tento raz veďte tejp vonkajšou stranou.
  6. Nezabudnite tejpy trením zohriať, aby ste aktivovali termosenzibilné lepidlo.

Video návod:

Čo na to fyzioterapeut?

Mgr. et Bc. Terézia Magdolenová, fyzioterapeutka:

 

 

„Doposiaľ neexistujú štúdie, ktoré by vyslovene potvrdzovali a konkretizovali účinky kineziotejpingu. Ich využitie vidím preto v súčasnej dobe výlučne ako doplnkovú terapiu, pričom rozhodne nenahrádza konzervatívnu liečbu. Aj keď sa aplikácia kineziotejpov zdá byť bežnému používateľovi jednoduchá, je viac ako žiaduce, aby sa klient zveril do rúk odborníka s adekvátnymi znalosťami z oblasti anatómie, fyziológie a biomechaniky. Rovnako je dôležité, aby fyzioterapeut správne vyhodnotil žiadaný účinok, ktorému následne prispôsobí druh a tvar kineziotejpu, smer aplikácie i ťah pásky. V neposlednom rade treba dbať aj na správnu prípravu kože klienta pred aplikáciou –  v opačnom prípade hrozí, že sa páska odlepí predčasne.“

Referencie

AYDOĞDU, Onur, et al. Clinical outcomes of kinesio taping applied in patients with knee osteoarthritis: a randomized controlled trial. Journal of back and musculoskeletal rehabilitation, 2017, 30.5: 1045-1051.(https://content.iospress.com/articles/journal-of-back-and-musculoskeletal-rehabilitation/bmr169622)

BALKI, Selvin; GÖKTAŞ, Hanım Eda; ÖZTEMUR, Zekeriya. Kinesio taping as a treatment method in the acute phase of ACL reconstruction: a double-blind, placebo-controlled study. Acta orthopaedica et traumatologica turcica, 2016, 50.6: 628-634. (2)

HO, Kai-Yu, et al. Effects of patellofemoral taping on patellofemoral joint alignment and contact area during weight bearing. journal of orthopaedic & sports physical therapy, 2017, 47.2: 115-123. (3)

LOGAN, Catherine A., et al. Systematic review of the effect of taping techniques on patellofemoral pain syndrome. Sports health, 2017, 9.5: 456-461. (4)

MUTLU, Ebru Kaya, et al. Does Kinesio taping of the knee improve pain and functionality in patients with knee osteoarthritis?: a randomized controlled clinical trial. American journal of physical medicine & rehabilitation, 2017, 96.1: 25-33. (5)

VAN DER WORP, Maarten P., et al. Iliotibial band syndrome in runners. Sports medicine, 2012, 42.11: 969-992. (6)

4/5 - (4 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.