DomovŠportTerč na šípky - Vyberáme TOP 5 terčov

Terč na šípky – Vyberáme TOP 5 terčov

Terč na šípky je skvelou zábavou a stáva sa čoraz viac populárnejším nielen v zábavných podnikoch, ale aj v domácnostiach. Je výbornou formou zábavy pri rôznych podujatiach s priateľmi či s rodinou. Na trhu nájdete elektronické terče na šípky alebo tie klasické. Záleží na vás, ktorú variantu preferujete.

Taktiež je na výber s amatérskych či profesionálnych terčov. Ako si vybrať ten správny terč, ale tiež príslušenstvo, ako sú šípky, náhradné letky či násadky? Dočítate sa nižšie!

Kde kúpiť kvalitný terč na šípky?

História terču na šípky

História vzniku terču a šípiek nie je príliš jasná. S určitosťou sa povedať nedá, kto bol prvý, kto by vrhal krátky zostrúhaný predmet podobný šípke do cieľa. Avšak existuje istá súvislosť mezi vrhaním oštepov a používaním lukov.

Je možné, že ak niekomu nevyhovovala vzdialenosť a veľkosť samotného priestoru, mohlo to viesť k vzniku tejto športovej aktivity.

Historicky boli spočiatku šípky najpopulárnejšie v Anglicku. Vďaka kolonizácii sa však neskôr dostali aj do celého sveta.

19. storočie bolo obdobím, kedy začali mať šípky a strieľanie na terč na šípky určité pravidlá. Šípka mala zvyčajne asi 10 cm a bol to dlhý valček z dreva, ktorý bol na jednej strane zakončený kovovým hrotom. Na druhej strane ho zase tvorili pierka, ktoré sa nazývajú letky.

V roku 1898 boli v Amerike patentované zložiteľné letky. Letky, ktoré mali celokovové telo, boli patentované v anglicku v roku 1906.

Organizácie

Veľmi populárne vo svete sú aj rôzne združenia, kluby a organizácie. Už v roku 1954 vznikla NDA (National Darts Association of Great Britain). Tá tiež už od roku 1957 organizuje Národné majstrovstvá Anglicka. Tie sú podobne populárne aj v ďalších iných krajinách.

V roku 1973 vznikla ďalšia organizácia, a to BDO (British Dart Organisation), tá už od roku 1978 organizuje najväčší šípkový turnaj. Na Slovensku existuje od roku 1997 Asociácia šípkarskych klubov. V súčasnosti sa volá Slovenská šípkarska federácia a je členom European Dart Union aj World Darts Fedaration.

Terč na šípky – druhy

Základným kritériom na výber terču na šípky pre vás je vybrať si, či chcete elektronický terč alebo klasický.

Klasické terče na šípky majú väčšinou mäkký plastový alebo oceľový hrot. Možností je skutočne veľmi veľa. Základné druhy terčov na šípky sú nasledovné druhy:

  • Elektronický terč na šípky – terč pre mäkké plastové šípky;
  • Tradičný sisalový terč – terč pre oceľové šípky.

terč na šípky harrows official competition board

Elektronický terč na šípky

Najväčšou výhodou elektronického terču je to, že vám umožňuje počítať dosiahnuté skóre, dokážete lepšie kontrolovať poradie a umožňuje ľahko si zvoliť voľbu vybranej hry.

Ďalšou veľkou výhodou tohto terča je, že sa môže zahrať pokojne aj jeden človek! Väčšina terčov má totiž aj funkciu protihráča. To znamená, že podľa navolenej náročnosti vám terč presne určí, kam šípky hádzať a následne vám presne započíta dosiahnuté skóre.

Základné nevýhody elektronických terčov:

  • Závislosť na príkone elektrickej energie,
  • Vyššia hlučnosť pri hre.

Zdroje napájania elektronických terčov sú:

  • Sieťové napájanie – takýto terč je možné zapojiť do elektrickej zásuvky,
  • Batériové napájanie – to umožňuje hrať kdekoľvek chcete, ale iba na tú dobu, pokiaľ vydrží nabitie.

Niektoré elektronické šípkové terče majú viacero obrazoviek. Vďaka tomu umožňujú hráčom neustále sledovať skôre, a to aj v čase, keď práve nie sú na rade.

Ak si vyberiete elektronický terč, musíte si tiež zvoliť špeciálne šípky, ktoré sú na tento druh terču určené.

Elektronické terče predstavujú naozaj významný vývojový pokrok v šípkach. Vývoj tohto druhu terču na šípky začal v 80. rokoch a dnes sú na vynikajúcej technickej úrovni. Vaša hra s ním bude bezstarostná.

Majú dokonca v sebe jednoduchý počítač, ktorý dokáže zaznamenať vaše zásahy, vyhodnocuje ich a presne vás dokáže informovať o priebehu hry na displejoch. Kvalita závisí od cenu modelu, ktorý si vyberiete.

Sisalové (klasické) terče pre šípky s oceľovými hrotmi

Tento druh terču na šípky je používaný predovšetkým u profesionálov. Takýto terč je tvorený z vlákien rastliny, ktorá sa nazýva sisala. Tá je následne spracovaná a je z nej vytvorená hlavná časť – telo terča, ktorým je dopadová plocha pre šípky.

Sisalový terč na šípky nemá žiadne funkcie a tiež žiadne napájanie. Možno ho  použiť kdekoľvek.

Základnou nevýhodou je to, že je nutné počítať každú hodinu.

Kvalitný sisalový terČ obsahuje aj 16 miliónov sisalových vlákien.

Ak si chcete vybrať sisalový terč, vhodný je taký, ktorý má žiletkové vlákna. Prípadne vlákna, ktoré sú skosené a bez príchytových očiek. Výhodou je, že sa šípka zapichne na miesto, kam doletí, neodrazí sa od vlákien a zároveň je presne vidieť, kam šípka doletela.

Ďalšie vlastnosti sisalových vlákien:

  • Vlákna sa po zabodnutí šípky roztiahnu a keď sa šípka vyjme, zatiahnu sa naspäť;
  • Terče majú veľmi dlhú životnosť;
  • Oceľové časti oddeľujú jednotlivé polia dostatočne jasne, a tým pádom nevzniká nikdy spor, aké pole bolo zasiahnuté;
  • Sisalový terč nesmie prísť do kontaktu s vodou;
  • Farebné prevedenia sú tiež zaujímavým interiérovým doplnkom.

 

Tieto terče makú tiež oveľa nižšiu hlučnosť. Vždy na hru používajte šípky s ostrými oceľovými hrotmi. Skvelé je tiež kúpiť si šípkovú rozož, ktorá pomáha chrániť podlahu.

Ako vybrať šípky na terč

Najdôležitejším príslušenstvom, ktoré je k terču na šípky potrebné, sú samotné šípky. Na trhu nájde veľa rôznych druhov a značiek šípok. Materiál, ktoré sa používa na výroby šípok na terč, je v podstate rovnaký. Medzi najznámejšie značky patrí, napríklad, POWER DART a UNICORN. Tá prvá z menovaných je o niečo cenovo dostupnejšia.

Šípky s plastovým hrotom

Sú potrebné ku elektronickému terču. Ale budú sa vám zapichovať nielen do toho, ale aj do sisalového terča. A to napriek tomu, že do neho skôr patria šípky s oceľovým hrotom. V špecializovaých obchodoch nájdete aj jednoduché kovové hroty, ktoré stačí navliecť na ten plastový hrot a následne viete jeden druh šípky využiť na oba typy terčov.

Čo sa týka váhy, hlavne v prípade, ak ste začiatočník, siahnite po šípkach s menšou hmotnosťou.

Ceny šípok a terču na šípky

Terč na šípky ako jednorazová investícia nie je práve najlacnejší, ale nie je to ani nič, čo by vás malo zruinovať. Ceny elektronických či sisalových terčov sú viac či menej podobné a v konečnom dôsledku závisí predovšetkým na vašich preferenciách.

Ku každému terču potrebujete, samozrejme, aj šípky. Niekedy kúpite ku terču už aj priamo šípky, niekedy je však potrebné kúpiť ich zvlášť. Cena troch kusov balenia s oceľovým alebo plastovým hrotom sa môže pohybovať na úrovni asi 20 Eur.

Cena terča závisí od toho, aké sú vaše preferencie. Tie najlacnejšie verzie nájdete už na úrovni asi 30 Eur. Drahšie verzie stoja okolo 60 Eur.

terč na šípky dartmaster 180

Viete, ako hádzať šípky?

Na záver si povedzme aj niečo k pravidlám tejto hry. Existuje viacero verzií, ale základom je to, že medzi stredom terča a zemou by malo byť 173 cm. Samotná vzdialenosť medzi terčom a čiarou, z ktorej sa hádže je zase 237 cm.

Terč na šípky sa skladá z týchto základných oblastí:

  • Single - hodnota je napísaná vždy na okraji terča;
  • Double - dvojnásobná hodnota;
  • Triple - trojnásobná hodnota;
  • Green bull’s-eye (vonkajšie býčie oko) - 25 bodov;
  • Red bull’s-eye (vnútorné býčie oko) - 50 bodov (double 25).

Čierny okraj terča neobsahuje žiadnu bodovú hodnotu.

V každom z kôl musí hráč vždy hodiť tri šípky. Spravidla začína hru ten hráč, ktorý hodí prvýkrát šípku čo najbližšie k stredu.

Tak sa určí, ktorý hru začína. Na terči sa dajú hrať rôzne typy hier, klasickou svetovou hrou je „Tournament darts“ - 501 - hráči začínajú s 501 bodmi a súťažia, ktorý z nich rýchlejšie dosiahne nulu.

Terč na šípky je skvelou zábavou, ktorú majú radi malí aj veľkí. Je to spôsob, ako tráviť čas spolu a zároveň si trénovať trpezlivosť a presnú mieru. V neposlednom rade môže byť terč na šípky aj zaujímavý interiérový doplnok, ak máte v podobnom štýle zariadenú domácnosť. 

Zaujímajú vás ďalšie spoločenské hry - prečítajte si tento článok.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.