DomovOutdoorTermoska na jedlo - ideálna na túru aj dlhý deň v práci

Termoska na jedlo – ideálna na túru aj dlhý deň v práci

Uvariť si kávu alebo čaj do termosky na cestu je už klasikou. Ale čo robiť v prípade, ak si chcete zobrať na cesty domáci obed tak, aby udržal svoju čerstvosť a hlavne teplotu? Jediným a zaručeným riešením je v tomto prípade kvalitná termoska na jedlo.

Termosky na jedlo sú skvelým riešením pre všetkých tých, ktorí majú radi domácu stravu vždy so sebou. Či už idete do práce, na výlet alebo vyprevádzate deti do školy. Doprajte sebe aj im kvalitný domáci obed, ktorý vydrží čerstvý a s minimálnymi tepelnými stratami až do obednej prestávky.

Kde kúpiť kvalitné termosky na jedlo

Kto stojí za vznikom tohto šikovného vynálezu?

Termosku poznali už naši rodiča a starí rodičia. Brávala sa ako súčasť výbavy na lyžovačky, turistiku či na iné rôzne výlety.

Termoska je praktickým nástrojom, za ktorého vznikom stojí Škót sir James Dewar. Ten vytvoril prvotný nápad, a to fľašu s dvojitým sklom, pričom medzi stenami odsal vzduch. Vákuum tak neumožnilo prenos tepla a nápoj vo vnútri tak vydržal dlhšie teplý či studený.

Klasická termoska, ako ju poznáme dnes, vznikala v Nemecku. K tomuto posunu sa pričinil nemecký sklár Reinhold Burger, ktorý použil namiesto skla kovový plášť. K takto vylepšenej termoske pridal ešte viečko.

Tento vynález si dal v roku 1904 samozrejme patentovať a dostal názov Thermos, čo v gréčtine znamená horúci.

Následne Reinhold Burger v  roku 1906 spolu s Albertom Aschenbrennerom a Gustavom Robertom Paalenom založil spoločnosť Thermos GmbH, ktorá začala ponúkať termosky pre širokú verejnosť.

Od týchto čias si termoska našla množstvo svojich verných priaznivcov po celom svete a používa sa dodnes. Dokonca jej popularita značne vzrastá, čo začína využívať čoraz viac spoločností, ktoré takéto termosky na jedlo či pitie vyrábajú.

Ako funguje termoska?

Hoci termoska je vo svete dostatočne známa, viete skutočne na akom princípe funguje?

Termoska na jedlo využíva strieborný povlak umiestnený na vnútornom povrchu termosky, ktorý bráni prenosu tepla sálaním. Vákuum spájajúce jeho dvojitú stenu zároveň zabraňuje prenosu tepla konvekciou.

Nakoniec prostredníctvom inteligentného využitia tenkosti sklenených stien zabraňuje vedením teplu opúšťať termosku alebo do nej prenikať.

Okrem toho puzdro, ktoré termosku obklopuje, ponúka vynikajúcu izoláciu a udržiavanie teploty.

Aké sú výhody termosky na jedlo

Hlavnou úlohou termosky na jedlo je udržovať želanú kondíciu potravín. A to znamená izoláciu teploty a minimalizovanie tepelných strát.

Aké sú ďalšie výhody, kvôli ktorým sa oplatí si takúto termosku na jedlo zaobstarať aj ku vám domov?

Udržuje teplo

Termoska je praktickým a skvelým pomocníkom hlavne v zime. Dokáže udržať vaše jedlo či pitie horúce aj niekoľko hodín počas náročnej turistiky.

Používa sa na vychutnanie si pôvodnej chuti vášho obľúbeného jedla, čaju alebo kávy. Termoska je izolovaná, a preto môže byť vašim veľkým pomocníkom kedykoľvek počas dňa.

Udržuje chlad

Možno to nie je pre vás úplne bežná informácia, ale termoska sa môže použiť aj na udržanie chladu na celé hodiny.

Preto hlavne v teplom počasí termoska dokáže udržať vaše studené nápoje svieže, a to niekedy aj po celý deň. Samozrejme čas udržania tepla či chladu závisí od kvality danej termosky na jedlo.

Všestranná a prenosná

Poznáte lepší spôsob ako si so sebou na cestu zobrať svoje obľúbené jedlo či pitie?

Termosku môžete použiť na zabalenie obeda pre vaše dieťa alebo pre vás. Čokoľvek zabalíte do termosky, zostane horúce a čerstvé aj niekoľko hodín. A to vďaka dvojvrstvovému dizajnu vákuovej izolácie, ktorý ponúka mimoriadne udržanie teploty.

Typy termosiek na jedlo

Slovenský trh ponúka 3 typy termosiek na jedlo. Rozdiel je v materiály, a teda poznáme termosky z nerezu, plastové a kombinované termonádoby.

Nerezová termoska

Termosky vyrobené z nerezu predstavujú kvalitnú radu produktov. Samozrejmosťou v tomto prípade je zachovanie studeného či teplého jedla aj niekoľko hodín.

Nerezové termosky na jedlo sú pevné, ťažko rozbitné a dlhotrvácne. A práve nehrdzavejúca oceľ vysokej akosti je kľúčom k dlhodobej životnosti termosky. Samozrejme ďalším benefitom je v tomto prípade aj ako aj jednoduché čistenie.

Plastová termoska

Plastová termoska na jedlo je lacnejšou alternatívou k nerezovej konkurencii.

Po prvé, nekvalitný plast nezadržiava teplo tak, ako kvalitný nerez. Hoci špeciálny zrkadlový povlak môže situáciu výrazne zlepšiť.

termoska

Po druhé, plastová termoska je takisto veľmi krehká a môže sa rozbiť a zlomiť. Preto pri jej prenášaní treba dbať na zvýšenú bezpečnosť.

Výhodou je v tomto prípade cena, ktorá je nižšia oproti napríklad kvalitnej nerezovej termoske na jedlo.

Kombinovaná termonádoba

Väčšinou ide o kombinovaný typ termosky. Vnútorná komora fľaše je v tomto prípade vyrobená zo skla a vonkajšia časť napríklad z plastu.

Kombinovaná termoska je predovšetkým hygienická. Ľahko sa čistí, obsah je naozaj dobre zachovaný. Má to však jednu veľkú nevýhodu, a tou je jej krehkosť.

Takisto ako pri plastovej termoske si pri jej manipulácií treba dávať obzvlášť pozor. Pri rozbití sklenej termosky dochádza aj k riziku zranenia o rozbité sklenené úlomky.

Ako vybrať kvalitnú termosku na jedlo

Výber kvalitnej termosky na jedlo závisí od niektorých parametrov, ktoré je potrebné pred kúpou zvážiť. Ide primárne o materiál, z ktorého bude termoska vyrobená. Ďalej o objem a veľkosť, vrchný uzáver a pre koho je určená.

Materiál

Plastový typ termosky znižuje hmotnosť produktu, čo uľahčuje prenášanie. A to je pre niektorých zákazníkov naozaj dôležité. Hlavne aby nebola príliš ťažká.

Naopak kovy, ktoré sú odolné voči korózii, poskytujú pevnú konštrukciu a robia výrobok praktickým a odolným. Je však o niečo ťažšia ako klasická plastová termoska.

Poslednou alternatívou je kombinovaná termoska, ktorá má vnútornú časť vyrobenú zo skla. Táto verzia je však menej praktická pri prenášaní a cestovaní, kde na ňu treba dávať väčší pozor.

Trh ponúka i ekologické termosky vyrobené z recyklovaných materiálov a po doslúžení ich možno opätovne spracovať. Najčastejšie ide o voľbu termosiek, ktoré sú vyrábané pre vaše ratolesti.

 

Objem a veľkosť

Na trhu nájdete množstvo výrobcov, ktorí sa prezentujú originálnym dizajnom, tvarom, farbami či špecifickými detailmi. Najdôležitejší parameter pri kúpe kvalitnej termosky je však jej objem a samotná veľkosť.

Objem nádoby sa v tomto prípade pohybuje v rozmedzí od 0,2 do 2,5 litra. Veľké termosky, ktoré sa využívajú napríklad v gastronómii majú objem aj cez 10 litrov.

V druhom rade je dôležitá aj samotná veľkosť a hmotnosť termosky na jedlo. Zvážte si, či sa vám nová termoska zmestí do priestorov kde ju chcete prenášať alebo do priestorov na uskladnenie.

V princípe si ale vyberajte takú termosku, ktorá vyhovuje vašim požiadavkám a účelu.

Uzáver

Väčšina termosiek má dva uzávery – šróbovacie viečko a klikací uzáver. Uzáver musí uzatvoriť teplo uložené vo vnútri a neumožňovať žiadne tepelné straty.

Termoska so skleneným vekom je často vybavená zátkami. Táto možnosť nie je najlepšia, poskytujú nedokonalé tesnenie a termoska môže pretiecť.

Optimálnou voľbou je v tomto prípade šróbovací uzáver. Ten jednoducho zatočíte a nemusíte mať obavu, že sa vám polievka alebo nápoj z termosky počas cesty vylejú.

Niektoré typy termosiek môžu byť vybavené napríklad ventilmi. Je to pohodlné, ale ak poškodíte ventil, zhoršia sa vlastnosti nastavenia a termonádoba nebude môcť vykonávať svoje funkcie.

Cena

Cenu termosky najviac ovplyvňujú použité materiály, extra funkcie, objem a výrobca.

Ak chcete lacnejšiu alternatívu, jednoduché plastové termosky na jedlo s menším objemom sa pohybujú od 10€ vyššie. Ak však hľadáte kvalitnú nerezovú nádobu väčšieho objemu, pripravte si budget približne v hodnote 25€.

Pre koho je určená

Termosky na jedlo pre deti sú väčšinou vyrobené v tej najvyššej kvalite a z recyklovaných ekologických materiálov.

Aby bola takáto termoska pre vašu ratolesť zážitkom, bývajú často prevedené v rôznych detských motívoch. Napríklad s tematikou zvieratiek alebo detských rozprávok.

termoska

Rovnako ak ste vášnivý športovec a rád chodíte napríklad do fitness centra, môžete termosku na jedlo využiť aj ako šikovný fitness obedár. V takomto fitness obedári vám vaše potréningové jedlo ostane vždy čerstvé a chutné.

Overené značky termosiek na jedlo

Tescoma

Tescoma, s.r.o. je český výrobca a predajca kuchynských potrieb. Spoločnosť so sídlom v Zlíne bola založená v roku 1992. V súčasnosti má obchodné pobočky v ďalších 9 európskych krajinách.

Táto česká značka takisto ponúka kvalitné termonádoby  na jedlo, ktoré udržia vaše jedlo teplé či studené aj niekoľko hodín. A navyše značka ponúka aj záruku 3 roky.

Esbit

Príbeh úspechu značky Esbit začal v roku 1936 vynálezom suchého liehu, ktorý vynašiel Erich Schumm. Čoskoro nasledovali ďalšie produkty, ako je napríklad legendárny vreckový varič.

Dnes spoločnosť ESBIT Gmbh ponúka ďalšie nevyhnutné doplnky pre pobyt mimo civilizáciu ako termosky na jedlo a pitie, variče na tekutý lieh, sady riadov, titánové príbory a ďalšie.

Stanley

Značka Stanley má bohatú viac ako 100-ročnú históriu pri výrobe termosiek. Táto spoločnosť vznikla pod rukami Williama Stanleyho Jr., ktorý navždy zmenil spôsob konzumácie horúcich nápojov.

Ten v roku 1913 spojil vákuovú izoláciu a pevnosť ocele v jednej prenosnej fľaši a vynašiel celooceľovú vákuovú fľašu. Tú dnes poznáme ako nerezovú termosku na jedlo či pitie.

Thermos

V roku 1903 získal Reinhold Burger patent na fľašu na nápoje ktorú vytvoril a v roku 1904 založil spoločnosť Thermos G.m.b.H. Názov spoločnosti Thermos sa stal základom pre bežné pomenovanie izolačných fliaš – termosky.

V roku 1907 boli založené ďalšie spoločnosti pod značkou Thermos v Anglicku, USA a Kanade. Postupne boli termosky predstavované aj do ďalších zemí ako napríklad do Japonska, až sa nakoniec rozšírili do celého sveta.

Užitočné tipy a rady, ako si vybrať kvalitnú termosku na jedlo či pitie

Ak rozmýšľate nad kúpou termosky na jedlo či pitie, mali by ste poznať pár zásad, podľa ktorých rozpoznáte kvalitnú termosku od nekvalitnej alebo poškodenej.

O aké užitočné rady ide?

  • Pri kúpe termosku skontrolujete, pozrite sa či nie je nikde poškodená alebo či nemá viditeľné defekty a škrabance
  • Skúste k termoske privoňať, z fľaše by nemal vychádzať žiadny zápach
  • Termoskou pri výbere zatraste a skontrolujte, či nič nevibruje alebo nevydáva podozrivé zvuky
  • Pri kúpe si pozrite recenzie zákazníkov a vyberajte termosku od kvalitného a overeného výrobcu
  • Vyskúšajte, či kryt a uzáver poskytuje tesnú izoláciu
4/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci Fitlandu, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.