DomovŠportBicykleDetské odrážadlo - Ako ho vybrať a naučiť používať?

Detské odrážadlo – Ako ho vybrať a naučiť používať?

Hneď na úvod jedna zásadná rada – nehľadajte ideálne, najsprávnejšie a najbezpečnejšie odrážadlo. Rovnako ako neexistuje ideálny partner (partnerka) neexistuje ani ideálne odrážadlo.

Najlepšie detské odrážadlá – náš výber

Vymenujte si maximálne tri parametre, ktoré musí odrážadlo pre vaše dieťa spĺňať, a podľa toho si ho vyberajte. Ušetríte tak veľa času stráveného neustálymi úvahami o tom správnom odrážadle. Počúvnite nás a doprajte svojmu dieťaťu radosť z odrážadla čo najskôr.

Výška sedenia

Ide o jeden z najdôležitejších údajov, ktorý pozorne sledujte. Najnižšia poloha sedla musí byť taká, aby dieťa dosiahlo naraz oboma celými chodidlami na zem.

Ak by bolo dieťa len na špičkách, tak nemá vôbec šancu bezpečne zabrzdiť.

Bude sa tiež prepadávať do strán, a to je naozaj nebezpečné. Ak je odrážadlo príliš vysoké, vaše dieťa sa na takomto odrážadle nebude môcť naučiť, ako sa na ňom pohybovať.

odrážadlo

Odrážadlá sú rôzne veľké a majú rôzne nastaviteľné sedlá, a to od minimálnej do maximálnej výšky posedu.

Minimálna výška vám určuje, kedy najskôr môže odrážadlo dieťa využiť.

Maximálna výška určuje to, ako dlho ho bude môcť využívať.

Dobré je teda, ak je rozsah čo najväčší. Možnosti rozsahu posunu na trhu bývajú od cca 5 – 12 cm. U niektorých značiek odrážadiel sa dá vymeniť tyč pri sedle za ešte dlhšiu.

Nikdy nekupujte odrážadlo, u ktorého nie je uvedená minimálna a maximálna pozícia sedla. Informácia, že je od 2 rokov, je úplne nedostačujúca. Takéto odrážadlá totiž často výškou sedla zodpovedajú odrážadlám až od 3 rokov. Pre vaše dieťa by boli teda nepoužiteľné aj nebezpečné.

Vyberajte odrážadlo tak na 1 rok, maximálne na 1,5 roka dopredu. Rovnako nemáte šancu odhadnúť dopredu všetky súvislosti. Neviete, ako veľmi vaše dieťa bude odrážadlo baviť a podobne.

Brzdy

Sú brzdy pri odrážadle dôležité? Na rôznych fórach nájdete od rodičov úplne jasné názory a rady, ale najmä ich rozdelenie na dva tábory. Jeden tábor tvrdí, že sú dôležité, druhý zasa, že nezohrávajú až takú dôležitú úlohu. Každý obhajuje svojou pravdu.

Nezúfajte, my vám poradíme dobre, a hlavne napíšeme súvislosti. Tie totiž rozhodujú o tom, ako sa rozhodnúť vo vašej situácii.

Zásadné informácie pre rozhodovanie

  • Deti brzdia na odrážadle nohami. Prípadnú brzdu využijú len ako doplňujúce brzdenie, keď ide odrážadlo rýchlejšie. Najčastejšie napríklad pri jazde z kopca.
  • Deti sú schopné začať brzdiť pomocou brzdovej páčky na riadidlách väčšinou najskôr v 3 rokoch. Do tej doby nie sú schopné túto zručnosť pri jazde využiť.

Odrážadlo bez bŕzd dieťaťu kúpte vtedy,

  • keď začína jazdiť ako veľmi malé, a to už od 18 – 20 mesiacov. Vďaka tomu bude odrážadlo ľahučké a deťom sa bude skvele jazdiť.
  • ak je vaším najdôležitejším parametrom váha odrážadla. Bez bŕzd sú totiž odrážadlá napríklad aj o 0,5 kg ľahšie. Rovnako tak, ak kupujete odrážadlo drobnému dieťaťu a potrebujete, aby bolo pre neho čo najľahšie.
  • keď viete, že budete jazdiť len po rovinách, po známych trasách a na prípadných kopčekoch a nerovnostiach terénu si dieťa postrážite
  • ak tušíte, že vaše dieťa je akčné a šikovné a pôjde čoskoro na bicykel
  • keď potrebujete odrážadlo pre najmenšie dieťa, a potom ho zdedí jeho mladší súrodenec alebo ho predáte. Ak bude dieťa odrážadlo veľmi baviť, kúpite mu potom odrážadlo s brzdou pre väčšie deti, ktoré mu vydrží až do 5 alebo 6 rokov.

Odrážadlo s brzdou dieťaťu kúpte vtedy,

  • keď má aspoň 2 roky a bude jazdiť po kopcovitom teréne, takže brzdu okolo 3. roka začne využívať
  • ak plánujete jazdiť na výlety s neznámymi terénmi
  • ak kupujete odrážadlo dieťaťu vo 2 alebo 2,5 roka. Potom je väčšia pravdepodobnosť, že brzdu stihne využiť.
  • ak kupujete odrážadlo pre dieťa od 3 rokov
  • ak vám záleží na tom, aby si dieťa natrénovalo používanie brzdy, čo potom využije na detskom bicykli.

Rodičia často podcenia to, či dieťa naozaj bude schopné brzdy využiť. Je to závislé od toho, aká veľká je brzdová páčka, ako ďaleko je od riadidiel a ako hladko sa dá stlačiť.

Deti majú malé rúčky a potrebujú tomu dobre prispôsobené brzdové páčky. Lacné odrážadlá majú naozaj lacné komponenty a na tomto sa to potom spozná najviac.

Druhy bŕzd

Odrážadlá môžu mať buď čeľusťové brzdy (tzv. „V“ brzdy), alebo bubnové brzdy. Ak je bubnová brzda kvalitná, je v podstate bezúdržbová.

Určite ale v oboch prípadoch bŕzd záleží na celkovej kvalite:

  • bŕzd
  • laniek
  • páčky

Prípadne sa ojedinele môžete stretnúť s brzdou, ktorá je podobná brzde, aká býva na kolobežách, ktorú deti ovládajú nohami (tzv. nožná brzda).

Hmotnosť

Váha odrážadla je tiež veľmi dôležitá, a to nielen pre malé deti, ale rovnako aj pre rodičov, ktorí odrážadlo tiež občas nosia v rukách. Čím ľahšie je odrážadlo, tým lepšie sa malým deťom ovláda.

Problém je v tom, že výrobca nie vždy uvádza pravdivý údaj. Odrážadlá bez brzdy a s nenafukovacími pneumatikami sú logicky ľahšie.

Niektoré odrážadlá s plnou výbavou majú skvelú hmotnosť už od cca 3 kg. Ak vyberáte odrážadlo pre dieťa staršie ako 2 roky, tak už vás váha nemusí až tak limitovať. Deti v tomto veku už bez problému zvládnu odrážadlo okolo 5 kg.

dievča na odrážadle

Nosnosť

U odrážadiel sa niekedy uvádza aj ich nosnosť. Väčšinou nájdete čísla od 25 až po 75 kg. Odrážadlo by malo používať len to dieťa, pre ktoré je určené. Žiadne veselé jazdy jeho starších súrodencov, kamarátov či dokonca dospelákov. Odrážadlo by to nemuselo vydržať a reklamácia by vám nebola uznaná. Ak potrebujete odrážadlo pre väčšie či ťažšie dieťa, vyberať treba z mohutných a kvalitných kovových odrážadiel.

Pneumatiky

Tak ešte jedno rozhodovanie – nafukovacie alebo nenafukovacie pneumatiky? Pre lepšiu predstavu je vhodné myslieť na výber druhu pneumatík podobne, ako keď si vyberáte detský kočík. Každý druh má svoje výhody i nevýhody.

Nafukovacie kolesá:
+ dobre pružia v teréne, možnosť rýchlej jazdy
– pridajú na váhe (aj o celý 1 kg), môžete ich prepichnúťNenafukovacie kolesá:
+ neprepichnete ich, sú ľahké a ideálne pre malé deti
– menej pružia v teréne

Nezavrhujte už vopred nenafukovacie pneumatiky. Často totiž bývajú vyrobené z materiálu, ktorý predsa len aj trochu pruží (kompaktná penová hmota, ktorá je niekedy zapuzdrená v tenkej vrstve plastu).

detské odrážadlo

Vzorka pneumatík

Niekedy si môžete vybrať aj vzorku pneumatík. Podľa nás je to skôr len otázkou dizajnu. Skúsenosti hovoria, že vzorka pneumatík nemá na jazdné vlastnosti odrážadla žiadny významný dopad.

Stredová časť kolesa

Stredová časť kolies môže mať plastové či kovové lúče. Niekedy sa stretneme tiež s klasickým výpletom s drôtikmi, aký poznáte pri klasickom bicykli. Stredná časť kolies nemá na jazdu žiaden vplyv a je len otázkou dizajnu.

Ložiská v kolesách

O kvalite jazdy rozhodujú hlavne ložiská v kolesách. Kvalitu ložísk spoznáte pri roztočení kolesa. Ak sa koleso kýva je jasné, že nejde o vysokú kvalitu. V tomto ohľade sa oplatí trochu zainvestovať a kúpiť odrážadlo s lepšou kvalitou ložísk.

Blatníky

Táto časť odrážadla nehrá veľkú úlohu. Keď prší, tak s dieťaťom na odrážadlo von aj tak nepôjdete. Keď bude dieťa chcieť občas prejsť cez kaluž, tak bude maximálne trošku mokré. Odrážadlá väčšinou blatníky nemajú. Zbytočne by pridávali na váhe a sťažovali deťom jazdu.

Keď už tam blatníky sú, tak sú to často malé dizajnové blatníky. Tie vám aj tak veľmi nepomôžu a dieťa neochránia. Niekedy stačí, že vysuniete sedlo a blatník bude už príliš vysoko.

Na čo  si ešte dať pozor?

Jednou z vecí, ktorú by vám asi nenapadlo hneď sledovať, je tzv. guľôčkové hlavové zloženie (ako u klasických šliapacích kolies). Ide o spôsob vloženia riadidiel do vidlice. Má to vplyv na pohodlie pri jazde, na zatáčanie, a tiež na celkovú životnosť kolies. Sú to jednoducho body k dobru pri celkovej kvalite odrážadla.

Ide o to, že riadidlá môžu byť do vidlice uchytené najčastejšie dvoma rôznymi spôsobmi:

  • uchytenie riadidiel s guľôčkovým hlavovým zložením
  • uchytenie len pomocou plastových krúžkov a úchytov

Niekedy je vloženie riadidiel do vidlice riešené pomocou rýchloupínacieho mechanizmu. Ide o akési vloženie „rúrky v rúrke“. Ak je toto uchytenie dostatočne pevné, funguje bez najmenších problémov.

dievčatko na odrážadle

Materiál

Odrážadlá sa líšia tým, z akého materiálu sú vyrobené. Predovšetkým ide o rám odrážadla. Musia totiž vydržať aj občasné hrubšie zaobchádzanie detí. Na trhu môžete nájsť odrážadlá:

  • kovové (oceľ, rôzne zliatiny, hliník…)
  • plastové
  • drevené

Kovové odrážadlá sú logicky najodolnejšie. Niektoré plastové odrážadlá sa im úplne vyrovnajú. Drevené odrážadlá sú síce naozaj krásne, ale odporúčame sa o ne viac starať.

Ak im nebudete venovať dostatok pozornosti a pravidelne ich udržiavať, nevydržia vám dlho. Určite zariaďte, aby neostali len tak pohodené vonku.

Mali by byť odkladané v suchom prostredí a občas je treba ich aj prelakovať.

Tvar rámu

Tvar rámu súvisí so spôsobom jeho nasadania. Niektoré odrážadlá majú trochu vyšší rám, kvôli čomu sa dieťa musí naučiť správne zdvihnúť nohu cez zadné koleso. Iné odrážadlá sú zase riešené tak, že konštrukcia je u nich prehnutá. Deťom sa tak jednoducho nasadá aj zosadá a ešte si na stúpadlo môžu odkladať nohy.
Deti sú prispôsobivé a naučia sa rýchlo všetko, čo je potrebné. Aj keď väčšinou jazdia po celý čas na jednom type odrážadla, v prípade výmeny si rýchlo zvyknú aj na nové.

Bezpečnostné prvky

Z hľadiska bezpečnosti jednoznačne odporúčame kvalitnú detskú helmu. Bez nej nech dieťa na odrážadle v žiadnom prípade nejazdí! Bezpečnosť určite nepodceňujte a doprajte svojmu dieťaťu kvalitnú a odolnú prilbu.

Čo sa týka reflexných prvkov, tak samotné odrážadlo ich mať nemusí. V praxi sa aj tak najviac osvedčila reflexná vesta, vďaka ktorej je dieťa vidieť už z diaľky.

Reflexné prvky sú pre bezpečnosť na cestách kľúčové. Bez nich vás ani vaše dieťa vodič včas neuvidí a vystavujete sa tak zbytočnému nebezpečenstvu. Za šera alebo na jeseň, keď sa skôr stmieva, odporúčame pripevniť na odrážadlo blikačku (pod sedlo alebo na riadidlá). Vďaka nej bude vaše dieťa ešte viditeľnejšie, a teda aj viac v bezpečí.

Pretáčanie riadidiel

Na tento bod sa rodičia pýtajú pomerne často. Sú totiž ovplyvňovaní rôznymi reklamami. Niektorí výrobcovia hovoria, že nepretáčavé riadidlá sú pre dieťa najbezpečnejšie. Iní výrobcovia tvrdia pravý opak. Ako to teda je?
V praxi sa však ukazuje, že pretáčanie riadidiel nemá nijaký významný dopad na bezpečnosť odrážadla. Odporúčame preto sa týmto bodom priveľmi nezaťažovať. Dieťa sa prispôsobí bez problémov, tak si nerobte starosti.

Pre úplnosť vám však predsa len ponúkame základné charakteristiky (plusy i mínusy) tých riadidiel, ktoré sa pretáčajú a aj tých, ktoré sa nepretáčajú.

Riadidlá, ktoré sa pretáčajú:
+ dieťa vytočí hladko každú zákrutu
– keď si riadidlá otočí, nemusí si to hneď všimnúť. Dá sa to však vyriešiť košíčkom, ktorý treba  umiestniť vpredu na riadidlách a problém je vyriešený.

Riadidlá, ktoré sa nepretáčajú:

+ pri prvých jazdách budú dieťaťu viac pomáhať udržať smer, potom to už dieťa ovláda aj samo. Vždy je jasné, ako sú riadidlá otočené.
– nie je možné vytočiť každú zákrutu a pri prudšom otáčaní si dieťa musí odrážadlo najskôr nasmerovať tým správnym smerom.

Čo sa týka bezpečnosti, tak pretáčanie riadidiel tu nezohráva dôležitú úlohu. Nemá vplyv na to či bude mať dieťa väčšiu tendenciu spadnúť, alebo nie. Nemusíte mať preto v tomto ohľade žiadne obavy.

Slovo na záver

Veríme, že po prečítaní nášho článku už máte dobrú predstavu o najdôležitejších parametroch pri výbere detského odrážadla. Ak sa budete držať našich rád, vyberiete pre svoje dieťa skvelé odrážadlo, ktoré bude milovať.

Určite stavte na kvalitu! Aj keď prvotná investícia bude o niečo vyššia, neskôr sa vám vráti. Lacné a menej kvalitné odrážadlo je potrebné opravovať a reklamovať, takže vás v konečnom dôsledku vyjde drahšie ako odrážadlo, do ktorého trochu zainvestujete. Navyše ho potom, čo vaše deti vyrastú, môžete predať prostredníctvom bazáru. Kvalita si jednoducho drží cenu.

Teraz už viete všetko, čo potrebujete. Nič vám preto nestojí v ceste a hor sa na nákup toho pravého odrážadla pre vaše dieťa.

4/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.