Pingpongový stôl – Ako vybrať ten najkvalitnejší? + (TOP 5)

DomovŠportLoptové športyPingpongový stôl - Ako vybrať ten najkvalitnejší? + (TOP 5)

Nech už ste aktívny športovec, alebo občasný rekreačný športovec, každý z nás rád skombinuje pohyb a zábavu.

Jedným zo spôsobov, ako tieto dve veci spojiť a užiť si v kolektíve dobre strávený čas je rozšírenie svojho športového sortimentu o pingpongový stôl.

Berte tento článok ako poradcu, ktorý vám pomôže objasniť základné špecifiká pri výbere a pomôže vybrať stôl, ktorý uspokojí vaše požiadavky.

TOP 5 najlepších pingpongových stolov na našom trhu

Ako vybrať pingpongový stôl?


Na prvý pohľad vyzerajú všetky stoly na stolný tenis takmer rovnako a zdá sa, že sa líšia len farbou povrchu. Ale nie je to tak, rozdielov je oveľa viac.

Preto, ak sa práve na kúpu takéhoto stola chystáte, máme pre vás pár rád, ako sa v ponuke orientovať.

Spomenieme si tiež podľa akých kritérií vyberať a na čo sa pri kúpe zamerať.

Kvalitný stôl by mal vydržať niekoľko rokov intenzívneho hrania.

Nie je výnimkou, že v niektorých telocvičniach sú stoly staré aj dvadsať rokov.

Pri nákupe je preto potrebné postupovať s rozvahou, aby aj vám nový športový spoločník slúžil čo najdlhšie.

Nákup pingpongového stola by ste rozhodne nemali podceniť. Je potrebné si uvedomiť, že by vám mal stôl slúžiť niekoľko rokov.

Musí byť teda veľmi kvalitný a z odolného materiálu.

Pokiaľ bude mať hracia doska po celom svojom spodnom obvode kovový rám, nebude sa ani po rokoch krútiť. Je tiež rozdiel, či budete chcieť hrať pingpong vonku alebo v hale. Tomu samozrejme musíte prispôsobiť svoje požiadavky.

Budete hrať vonku alebo vnútri?


Zásadná voľba pre každého, kto si vyberá stôl na pingpong. Je to veľmi zásadné a prvé rozhodnutie. Človek by si ho mal ujasniť prv, než začne listovať a pátrať na stránkach, či katalógoch vybraného tovaru.

  • Vonkajšie stoly (outdoor) majú všeobecne vyššiu cenu a širšie uplatnenie, kvôli svojim povrchovým úpravám a použitému materiálu sú schopné odolávať vonkajším podmienkam (vlhkosť, slnečné žiarenie). Vďaka antireflexnej vrstve/UV filtru sú využiteľné po celý rok.
  • Vnútorné stoly (indoor) sú prirodzene lacnejšie, pretože je zbytočné mať do domácich podmienok stoly so špeciálnou povrchovou úpravou apod. Ďalším faktorom je samozrejme tiež zodpovedajúci priestor pre samotné hranie.

Pingpongový stôl: Hracia doska


Ak je niečo nemenné, tak sú to rozmery hracej dosky, ktoré sú jasne a pevne dané. Základné rozmery sú: dĺžka: 274 cm, šírka: 152,5 cm, výška: 76 cm.

Stôl je samozrejme aj farebne ohraničený podľa oficiálnych pravidiel.

Ak je ale niečo naozaj dôležité, tak samotná hrúbka hracej plochy, ktorá vytvára stabilitu, masívnosť stola a v neposlednom rade aj ochranná lišta, ktorá umocňuje životnosť hracej plochy.

Chráni ju totiž pred poškodením (odlomením) pri hre, či náhodnom náraze.

 Stoly na stolný tenis

Hľadáte kvalitné pingpongové stoly? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.

Hracia plocha a použité materiály


Hracia plocha a použitý materiál sa líšia v závislosti na cene a identifikácii modelu.

Pri interiérových stoloch je väčšinou používaná doska vo forme lacnejšej drevotriesky (lisovanie z viacerých vrstiev dyhy), alebo špeciálne tlakovo vrstvených kompozitov, ktoré sú odolnejšie voči poškodeniu.

Pri vonkajších stoloch sa používa niekoľko typov dosiek. Najčastejšou a najlacnejšou voľbou sú dosky na báze laminátu tzv. melamínu.

Lepšie modely pingpongových stolov s dlhšou životnosťou majú dosky so špeciálnou povrchovou úpravou z vrstvených hliníkových plátov s antireflexnou odrazovou vrstvou zabraňujúcou odrazu svetla a oslnenia hráča.

Odrazové vlastnosti vonkajších stolov sú úplne porovnateľné s vnútornými drevenými stolmi.

Ďalším faktorom pri výbere môže byť samozrejme aj napr. farba. Štandardne sa pre športovú hru využíva zelená, či modrá farba.

Občas sa vyskytujú aj iné farebné prevedenia: šedá, čierna a pod. Všetky farby majú samozrejme vždy rovnaké odrazové vlastnosti.

Konštrukcia pingpongových stolov


Rámová konštrukcia je ďalšou nemenej dôležitou kapitolou pri výbere stola.

Konštrukcia je úplne zásadná pre životnosť a celkovú stabilitu stola. Tie najlacnejšie modely majú len základný rám s jednoduchými vzperami.

Tie sú vhodné pre občasné hranie s malou frekvenciou skladanie a rozkladanie.

Vždy sa oplatí trochu zainvestovať ak chcete mať stôl na dlhodobé pravidelné užívanie a zakúpiť lepší model.

Vyberajte tak, aby mal aspoň základné horizontálne vzpery, ktoré umocnia stabilitu celkovej konštrukcie a ochránia hybné časti stola.

Do komerčného prostredia, kde bude stôl pravidelne zaťažovaný je vhodné zakúpiť skôr stoly zo zvarených pozinkovaných profilov.

Aké sú mechanizmy skladania?


Častou požiadavkou zákazníkov je možnosť zloženia stola, prípadne sklopenia jednej strany stola na tréning pre jedného hráča.

Lepšie stoly tieto požiadavky samozrejme spĺňajú a u lepších značiek je skladací mechanizmus veľmi jednoduchý a fyzicky nenáročný.

Zložiť takýto stôl zvládne bez problémov aj jedna osoba.

Manipulácia so stolom na pingpong


Hlavne u vonkajších stolov je dôležitá ľahká manipulácia so stolom pri jeho presunoch.

Len u lacných stolov chýba pojazd úplne. Inak býva pingpongový stôl vybavený pojazdom buď s plastovými kolieskami (jednoduchými, zdvojenými, najlepšie potom otočnými), alebo komfortnejšími pogumovanými.

Väčšie kolieska jazdia lepšie, ideálne je ak má stôl možnosť kolieska odbrzdiť, čo značnou mierou zvyšuje stabilitu stola.

Čo môže pingpongový stôl ponúkať navyše?


Pre vyšší užívateľský komfort je u lepších modelov stolov možnosť nastavenia výšky sieťky a dopínania sieťky bez nutnosti polohovej aretácie otočným regulátorom.

Ďalším prvkom sú polohovateľné adaptéry na nohe stola, ktoré vám umožnia výškové nastavenie pre vyrovnanie nerovností terénu.

Spoločník na celý život


Ak chcete stôl, ktorý vám poslúži dlhé roky a nijako sa pri tom nebude kriviť vyberajte stôl, ktorý má po celom spodnom obvode hracej dosky kovový rám. Práve ten totiž zabráni prehnutiu a iným deformáciám.

“Pri lacnejších modeloch nie je konštrukcia vystužená, kolieska nemajú brzdy atď.

To samozrejme ovplyvňuje stabilitu celého stola,” varuje Ondrej Novák, dlhoročný predajca pingpongových stolov.

Stoly sa od seba líšia aj hrúbkou dosky. Najužšia doska na trhu má hrúbku 4 mm a najhrubšia doska 30 mm.

Ako už sme hovorili skôr, najmarkantnejším rozdielom je farba stola. Najčastejšie používanou je modrá a zelená. Záleží tiež na druhu laku, ktorým je povrch dosky ošetrený.

Vyberte si stôl, ktorý sa pýši odolným lakom, pretože len tak sa po niekoľkých mesiacoch intenzívneho hrania vyhnete rozčarovaniu zo škrabancov a odrenín.

 Stolný tenis

Hľadáte kvalitné vybavenie na pingpong? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.

Na detailoch záleží


Keď sa rozhodnete, či zvoliť stôl interiérový alebo exteriérový, máte pol výberu za sebou. Potom už sa sústreďte len na detaily, ktorými sa jednotlivé stoly líšia.

Ak totiž nie ste pingpongovými odborníkmi, ponúkané stoly vám budú pripadať takmer rovnaké.

Pri bližšej ohliadke zistíte, že niektoré majú zaujímavé detaily.

“Drahšie stoly mávajú zdvojená kolieska na prepravu, držiaky na rakety loptičky a krajšie prevedenie,” vraví Ondrej Novák.

Napríklad odkladací priestor pre rakety a loptičky je naozaj príjemná “vychytávka”.

Vďaka nej vám odpadne nutnosť hľadania rozkotúľaných loptičiek po miestnosti. Po skončení hry všetko jednoducho odložíte do držiaka na strane stola a je upratané.

Ak si zvolíte skladací stôl, potom príjemnou možnosťou je možnosť tréningu jedného hráča. Vo chvíli, keď sa jedna strana sklopí nahor, vznikne odrazová stena a vy tak môžete trénovať bez spoluhráčov.

A nesmieme zabudnúť ani na deti. Niektoré stoly ponúkajú komfort výškového polohovania a niektoré firmy potom vyrábajú dokonca stoly priamo určené pre malých hráčov.

Stačí si len vybrať!

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Adrian
Ahoj, moje meno je Adrian a športu sa venujem odmalička. Aktívne jazdím na bicykli a vo voľnom čase sa venujem posilke. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike snažím vzdelávať. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.