DomovBicyklePríslušestvo na bicykelVyberáme KVALITNÚ prilbu na bicykel - TOP 5

Vyberáme KVALITNÚ prilbu na bicykel – TOP 5

Vravíte si, že vám sa nemôže nič stať? Opak je bohužiaľ niekedy pravdou. A to platí aj pri jazde na bicykli. Prilba na bicykel je jednoznačne vhodná vždy. Nikdy totiž nevieme, čo sa môže prihodiť. A pritom ani nie našou vinou.

Nehovoriac o tom, že v určitých prípadoch je povinnosť ju nosiť. Detská prilba na bicykel je, samozrejme, ešte dôležitejšia. V tomto článku pre vás vyberáme tie najlepšie prilby na bicykel, ale zároveň vám popíšeme, ako a na základe čoho si prilbu vybrať. Je dôležité tiež vedieť, a akých cenových reláciách sa pohybujú a ako sa líšia. Takto si budete môcť jazdu na bicykli vychutnať plnými dúškami.

Kedy je prilba na bicykel povinná?

Od 1. decembra vstúpila do platnosti novela Zákona o cestnej premávke. Podľa nej cyklisti mimo obce nad 15 rokov nemusia používať prilbu. Pre cyklistov mladších ako 15 rokov stále platí rovnaké pravidlo. Treba si však uvedomiť, že prilba je v prvom rade základnou ochrannou pomôckou na to, aby sa vám nič nestalo. Nasadenie prilby vás vôbec nezdržuje ani nie je drahá. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako postupovať pri kúpe prilby na hlavu.

Základné parametre pri výbere prilby na bicykel

Keď si pôjdete vyberať prilbu na hlavu, všímajte si najmä tieto základné prvky:

  • Hmotnosť prilby – prilbu budete nosiť na hlave, takže je, samozrejme, najvhodnejšie vybrať si čo najľahšiu. A to najmä vtedy, keď jazdíte pravidelne aj na dlhšie trasy. Ľahšou prilbou si odľahčíte krk a nebude vás tak zaťažovať.
  • Aerodynamika – pokiaľ bicyklujete len rekreačne, aerodynamika prilby pre vás nie až taká dôležitá; v každom prípade platí, že čím je prilba aerodynamickejšia, tým ste rýchlejší.
  • Vetranie a otvory na prilbe – je dobré si vyberať prilbu s otvormi, lebo to zabezpečí, že sa vaša hlava bude menej potiť.
  • Náhradné diely – je dobré, ak vaša prilba obsahuje aj ďalšie vymeniteľné diely, ako napríklad, vymeniteľný šilt.

Cyklistická prilba skutočne chráni tú najdôležitejšiu časť nášho tela – a to je náš mozog.

Je dôležité poznamenať, že niekedy naozaj stačí iba malý úder do hlavy, v prírode alebo na ceste, a to môže spôsobiť veľmi vážne dôsledky. Ak narazíte hlavou do prekážky, váš mozog môže prostredníctvom zotrvačnej sily naraziť do lebečnej kosti, a to môže spôsobiť veľmi vážne zranenia.

Prilba na bicykel tvorí bariéru medzi prekážkou a vašou hlavou.

Obrazok rodiny na bicykli s prilbou na bicykel

Prečo cyklistická prilba na bicykel chráni vaše zdravie?

  • Materiál, ktorý sa vo vnútri nachádza dokáže pohltiť časť nárazovej energie
  • Vďaka prilbe mozog naráža na lebečnú kosť s menšou zotrvačnou silou
  • Sila nárazu sa vďaka povrchu prilby rozptýli na väčšiu plochu a menšiu intenzitu
  • Prilba je aj mechanická bariéra

Na čo sa zamerajte pri kúpe prilby na bicykel?

Keď si budete vyberať prilbu, nevyberajte si podľa farby alebo značky, ktorú chcete v prvom rade. Každá prilba samo o sebe spĺňa jej základnú funkciu, ale sú dôležité aj jej ďalšie vlastnosti.

Prilbu si vždy pred kúpou dôkladne vyskúšajte, aby ste si boli istý, že vám skutočne na hlave sedí dobre.

Zamerajte sa na tieto faktory:

  • Veľkosť prilby – každá prilba je označená veľkosťou, avšak jej tvar môže byť špecifický, rovnako ako naša hlava. Vždy prilbu vyskúšajte. Dôležitý je obvod hlavy
  • Účel prilby – porozmýšľajte, na aký účel chcete prilbu využívať. To je veľmi dôležité a pomôže vám to rozhodnúť sa. Niektoré prilby sú skôr vhodné na rekreačné bicyklovanie, niektoré na skutočné športovanie.

Cyklista s prilbou na bicykel

Ďalšie faktory:

  • Atest prilby – je označenie, že prilba vyhovuje norme EN 1078. Niektorí svetoví výrobcovia majú na prilbách aj označenie TÜV (testovaná nezávislými skúšobňami TÜV ) a GS (Geprüfte Sicherheit – odskúšaná bezpečnosť). Tieto značky sú značky akosti, ktoré deklarujú štandard v kvalite a bezpečnosti.
  • Upínanie prilby – jedným z najdôležitejších faktorov je spôsob upínania prilby. Najmä pri výbere detskej prilby na bicykel je veľmi dôležité, aby prilba naozaj držala. Zamerajte sa na nastavovanie upínacích popruhov.
  • Vetracie otvory – už spomínané vetracie otvory sú taktiež veľmi dôležité. Ubezpečte sa, že otvory nie sú príliš veľké a že sú aspoň predné otvory chránené sieťkou proti hmyzu.

Pri výbere prilby bude pre vás dôležitá, samozrejme, aj cena samotnej prilby.

Tie lacnejšie a jednoduchšie modely sa pohybujú v cenách od 20 až 30 Eur, až do ceny 100 až 200 Eur, napríklad pri prilbách určených na cyklokros. Detské prilby na bicykel sú o niečo lacnejšie. Ich ceny sa nájdete pohybovať od zhruba 20 Eur, kvalitnejšie sú zhruba za 40 až 50 Eur. Ako pri každom druhu tovaru platí, že cena sa zvyšuje s kvalitou produktu. Prípadne so značkou. My odporúčame zlatú strednú cestu, ale konečný výber v tomto smere necháme na vás. Cena za dobrú prilbu sa pohybuje medzi 50 až 120 Eur.

V čom teda spočíva drahšia cena prilby?

Drahšia prilba by mala byť:

  • Ľahšia
  • Má lepšie odvetrávanie
  • Lepšia ventilácia vzduchu
  • Lepšia aerodynamika
  • Modernejší materiál
  • Modernejšie technológie použité pri výrobe
  • Lepšia dostupnosť náhradných dielov
  • Väčší výber príslušenstva
  • Má viac reflexných prvkov
  • Je krajšia

Nech je vaša prilba hlavne pohodlná


Mnoho, najmä rekreačných cyklistov nevie vždy presne, ako má správne prilba sedieť. Prilba musí byť aj pohodlná na nosenie. Nezabúdajte, že niekedy sa možno pôjdete bicyklovať na niekoľko hodín.

Vaša prilba vám teda musí nielen dobre sedieť, ale musí sa vám aj dobre nosiť. V tom prípade spoľahlivo splní v prípade potreby aj jej účel.

Keď si pôjdete vyberať prilbu na bicykel, je vhodné si zmerať obvod vašej hlavy, a to niekoľko centimetrov nad uchom.

Niektoré prilby sa dokonca dajú vzadu aj presne nastaviť. Pri skúšaní prilby povoľte sťahovanie a následne po nasadení ho dotiahnite.

Zatiaľ, bez zapnutia prilby, sa skúste mierne predkloniť, prípadne len pokývte hlavou zo strany na stranu.

Prilba by mala stále na hlave držať. Ak má prilba tendenciu spadnúť, nie je to tá správna veľkosť. V opačnom prípade si potom skontrolujte prilbu po celej jej obvode. Nesmie vás nikde tlačiť!

Prilba na bicykel na bicykli

Väčšinou sa prilby na hlavu označujú týmito veľkosťami podľa obvodu vašej hlavy:

  • S – 50 až 54 cm
  • M – 54 až 58 cm
  • L – 58 až 62 cm
Odporúčame vám vyskúšať si viacero druhov od rôznych výrobcov. Iba tak zistíte, ktorá prilba vám najlepšie sedí. Prípadne skúšajte rôzne modely od toho istého výrobcu.

Hygiena prilby na bicykel


Všetci sa prirodzene potíme, to určite vieme. Vieme aj to, že pri športe je to ešte o niečo viac. Preto je aj hygiena pri výbere prilby veľmi dôležitá.

Už sme spomínali, že veľmi dôležité je odvetrávanie na prilbe prostredníctvom otvorov. Tie zabezpečujú, aby teplo, ktoré sa v prilbe hromadí, unikalo prirodzene.

Ďalším dôležitým kritériom, čo sa týka hygieny, je vyberateľná vnútorná výstelka. Tú však nemá každá prilba na bicykel.

Ak ju prilba má, býva väčšinou pripevnená iba suchým zipsom. Je teda veľmi jednoduché kedykoľvek ju vybrať a vyprať.

Kvalitnejšie modely majú výstelku vyrobenú z antibakteriálneho materiálu, ktorý sa nazýva X – static.

Tento materiál obsahuje  ióny striebra, vďaka čomu ničí baktérie a má schopnosť zamedziť hromadeniu zápachu.

Prečítajte si ďalšie užitočné kritériá v tomto článku.

Ako má byť vybavená správna cyklistická prilba?

  • Nastaviteľný štít – ten je vynikajúcou pomôckou najmä pri ostrom slnku. Ochráni vás však aj pred hmyzom, konármi stromov či blatom. Ak však jazdíte rýchlo alebo závodne, šilt vám môže brániť vo výhľade.
  • Cyklistická šatka – tá sa skvele hodí na chladnejšie jarné alebo jesenné dni. Je užitočná ako ochrana pred studeným vetrom. Keď je vonku príliš horúce počasie, zabraňuje stekaniu potu do tváre.
  • Integrovaná blikačka na prilbu – ak jazdíte často aj v noci, blikačka sa vám nesmierne hodí. Niekedy je prilba vybavená iba lepším polstrovaním, ktoré takisto spĺňa tento účel. Blikačka na prilbe je taktiež ideálna hlavne pre deti.

Na záver možno povedať len toľko, že netreba zabúdať, že investícia niekoľko desiatok Eur vám môže zachrániť aj život.

4/5 - (4 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.