DomovVýživaVýživové doplnkyKoľko vitamínu D denne potrebujeme? Takáto je denná dávka!

Koľko vitamínu D denne potrebujeme? Takáto je denná dávka!

Vitamín D je pre ľudí nevyhnutná živina. Môžete ho nájsť v rybách, vajciach alebo obohatenom mlieku. V tomto článku sa pozrieme na to, koľko vitamínu D denne potrebujeme. Ak chcete vedieť viac informácií o vitamíne D, pozrite si náš ďalší článok.

Koľko vitamínu D denne prijať?

Množstvo vitamínu D, ktoré by ste mali denne prijať, sa nazýva odporúčaná denná dávka (ODD). ODD je 600 IU (alebo 15 mcg) denne pre ľudí vo veku 1-70 rokov a 800 IU (20 mcg) denne pre ľudí vo veku 71 rokov a starších.

Počas tehotenstva a dojčenia je ODD 600 IU (15 mcg) denne. U detí závisí ODD od veku. Vitamín D sa tvorí aj v pokožke po opaľovaní sa. Stráviť 15-30 minút na slnku každý deň by malo stačiť na udržanie normálnej hladiny vitamínu D pre väčšinu ľudí.

Väčšina ľudí by nemala konzumovať viac ako 4000 IU denne, pokiaľ nie pod dohľadom lekárov. Porozprávajte sa s vašim lekárom alebo lekárnikom, aby ste zistili, aká dávka môže byť najlepšia pre váš konkrétny stav.

Ľudia môžu merať príjem vitamínu D v mikrogramoch (mcg) alebo medzinárodných jednotkách (IU). Jeden mikrogram vitamínu D sa rovná 40 IU.

Odporúčané denné dávky vitamínu D podľa dôveryhodného zdroja sú nasledovné:

  1. Dojčatá 0-12 mesiacov: 400 IU (10 mcg).
  2. Deti od 1 do 18 rokov: 600 IU (15 mcg).
  3. Dospelí do 70 rokov: 600 IU (15 mcg).
  4. Dospelí nad 70 rokov: 800 IU (20 mcg).
  5. Tehotné alebo dojčiace ženy: 600 IU (15 mcg).

Rozumné opaľovanie sa po dobu 5–10 minút, 2–3 krát týždenne, umožňuje väčšine ľudí vyprodukovať dostatočné množstvo vitamínu D. Vitamín D sa však rozkladá pomerne rýchlo, čo znamená, že jeho zásoby sa môžu míňať. A to najmä v zime.

Je možné predávkovanie vitamínom D?

Predávkovanie sa vitamínom D, tiež nazývaná hypervitaminóza D a je to zriedkavý, ale potenciálne závažný stav, ktorý sa vyskytuje, keď máte v tele nadmerné množstvo vitamínu D.

Predávkovanie sa vitamínom D je zvyčajne spôsobené veľkými dávkami vitamínu D a nie stravou alebo vystavením slnku ale najmä výživovými doplnkami. Je to preto, že vaše telo reguluje množstvo vitamínu D produkovaného slnečným žiarením a dokonca ani obohatené potraviny neobsahujú také veľké množstvo vitamínu D aby ste sa nimi mohli predávkovať.

Predávkovanie sa vitamínom D môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, slabosť a časté močenie. Toxicita vitamínu D môže viesť k bolestiam kostí a problémom s obličkami, ako je tvorba vápenatých kameňov.

Odporúčame preto striktne dodržiavať odporúčané dávkovanie, ktoré nájdete na všetkých výživových doplnkoch s obsahom vitamínu D!

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

E-BOOK

 

ZADARMO!

40 nadupaných strán o výžive, podložených vedeckými štúdiami.

Stačí zadať e-mail

a stiahnuť e-book úplne zadarmo!

Šup šup, na čo čakáš?

ĎAKUJEME!

Skontroluj si email.