DomovVýživaVýživové doplnkyKyselina listová - účinky + ktorá je ✅ najlepšia?

Kyselina listová – účinky + ktorá je ✅ najlepšia?

Ak sa pýtate, čo vlastne znamená bežne používaný pojem kyselina listová (alebo vitamín B9), je potrebné poznamenať, že kyselina listová je vlastne len podkategóriou.

Termín kyselina listová sa používa iba na označenie synteticky vyrobenej látky. Všetky ostatné látky, ktoré majú rovnaký účinok, ale vyskytujú sa prirodzene, sa označujú ako folát. Čítajte ďalej a dozviete sa účinky tohto zaujímavého produktu.

Čo je kyselina listová

Chemicky je vitamín B9 zložený z derivátu pteridínu, kyseliny para-aminobenzoovej a kyseliny L-glutámovej.

podporuje procesy bunkového delenia a je zodpovedný za novotvorbu buniek

Názov kyselina listová, resp. acidum folicum, alebo folát bol odvodený z latinského „folium“ (list) a teda už samlotný názov naznačuje, v ktorom zdroji bola látka prvýkrát objavená a v prvom rade v ktorých zdrojoch sa nachádza dodnes.

Úlohy a funkcie kyseliny listovej v organizme

Vitamín priaznivo pôsobí najmä na ľudský nervový systém a mozog. Okrem toho je kyselina listová silnou zložkou tekutiny v mieche. Pre ľudskú psychiku má obzvlášť podstatný význam superpozícia medzi vitamínom B12 a vitamínom B9, ako aj bielkovinovým stavebným kameňom metionínom.

Dôvodom je, že vitamín B12 premieňa bielkovinu homocysteín na bielkovinový stavebný blok metionín. Nukleové kyseliny musia byť začlenené do bunkového jadra, za čo sú zodpovedné molekuly kyseliny listovej. Metionín tu pôsobí podporne.

Kyselina listová Avita

kyselina listová avita

  • 800 μg kyseliny listovej v 10 ml
  • podporuje správnu syntézu aminokyselín
  • posilňuje imunitný systém
  • pomáha pri únave a vyčerpaní
  • podporuje krvotvorbu
  • podporuje rast zárodočných tkanív počas gravidity

Tento proces prebieha v krvotvornej kostnej dreni ľudského organizmu. Keďže tvorba krviniek prebieha vo dne aj v noci, delenie buniek sa neustále deje.

Živina tiež zohráva dôležitú úlohu v oblasti metabolizmu a je potrebná aj na tvorbu krvi. Funkcia vitamínu je preto pre ľudský organizmus veľmi dôležitá a v žiadnom prípade ju netreba podceňovať.

Keďže ľudské telo si tento vitamín nevie vyrobiť samo, musí sa prijímať v potrave.

Vyžaduje sa pri rôznych prenosových reakciách. Aktívna forma kyseliny listovej sa nazýva kyselina tetrahydrofolová. V tejto forme pôsobí ako koenzým pri prenose rôznych uhlíkových jednotiek (napr. metylových alebo formylových skupín). Podieľa sa napríklad na metabolizme homocysteínu, histidínu, purínu a serínu.

Špenát
Listová zelenina je dôležitým zdrojom kyseliny listovej – folátu

Folát, resp. vitamín B9 je nevyhnutný pre:

  • Bunkové delenie a regenerácia
  • Metabolizmus bielkovín
  • Genetický metabolizmus (syntéza DNA a RNA)
  • Energetický metabolizmus (rast)

Keďže kyselina listová je citlivá na svetlo, vzduch a teplo, môže sa stať menej efektívnou, ak sú potraviny spracované, skladované alebo pripravené nesprávne. To potom vedie k vysokým stratám. Príkladom toho sú hotové jedlá, ktoré obsahujú podstatne menej vitamínu B9 ako čerstvo pripravené jedlá.

Kyselina listová v tehotenstve

Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, by mali doplniť svoju stravu užívaním prípravkov s kyselinou listovou (400 µg kyseliny listovej) najmenej štyri týždne pred začiatkom tehotenstva a počas prvého trimestra tehotenstva.

Odporúčané navýšenie príjmu je indikované tým, že okrem bežných metabolických procesov prebiehajú aj ďalšie procesy, ktoré nevyhnutne vyžadujú viac kyseliny listovej: nielenže sa telo matky zväčšuje (placenta, prsné tkanivo atď.), ale je potrebné vytvoriť aj DNA plodu.

Tehotná žena so snímkou plodu

V prvých troch mesiacoch by množstvo nemalo byť nižšie ako 600 mikrogramov. Po druhom trimestri tehotenstva (13. týždeň) však už žiadne ďalšie doplnky nepotrebujete. Ak ho však budete užívať aj naďalej, neublíži ani bábätku, ani nastávajúcej mamičke, pretože kyselina listová je v bežných dávkach neškodná.

Okrem užívania doplnkov stravy by ste mali počas tehotenstva venovať pozornosť strave bohatej na foláty.

Dnes je už dokázané, že zvýšený príjem kyseliny listovej pred a počas tehotenstva môže minimalizovať riziko defektov neurálnej trubice u novorodencov.

Defekt neurálnej trubice označuje vrodené vývojové chyby u dieťaťa, ku ktorým dochádza, keď je vývoj neurálnej trubice narušený medzi 21. a 28. dňom tehotenstva. Táto porucha sa môže vyskytnúť okrem iného, ​​ak sa počas zodpovedajúceho časového obdobia konzumuje príliš málo kyseliny listovej.

Fetálna nervová trubica sa počas tehotenstva vyvinie do miechy a mozgu dieťaťa. Narušenie tohto procesu môže viesť nielen k potratom, ale aj k malformáciám (rázštep chrbtice alebo spina bifida, chýbajúci/degenerovaný mozog).

Komu, okrem tehotných žien, môžu prospieť účinky kyseliny listovej?

  • ľuďom s preukázaným nedostatkom kyseliny listovej
  • ľuďom s ochorením obličiek alebo vysokým krvným tlakom
  • pri chorobách srdca a krvného obehu
  • pacientom s Alzheimerovou chorobou
  • ľuďom so zvýšenou hladinou homocysteínu

Folát v potravinách

Prirodzená kyselina listová pochádza priamo z potravy. Nejde o vzácnu látku a preto sa jej užívaniu prostredníctvom doplnkov stravy môžete pokojne vyhnúť. Foláty sa nachádzajú v rastlinných aj živočíšnych potravinách.

Obzvlášť vysoké množstvo kyseliny listovej sa nachádza v listovej zelenine, ako je špenát, všetky ostatné druhy šalátu a rôzne druhy kapusty.

Okrem toho iná zelenina, ako aj celozrnné výrobky, mlieko, mliečne výrobky, vajcia a ryby alebo mäsové výrobky slúžia tiež ako zdroj folátu. Vitamín B9 sa v menšom množstve nachádza aj v avokáde, brokolici, cvikle, špargli, mrkve, reďkovke, paradajkách, orechoch, žĺtkoch, rybách.

Vitamín B9 obsahuje početné aminokyseliny, konkrétne glycín, histidín a serín. Počas tehotenstva sa potreba kyseliny listovej zvyšuje a je obzvlášť dôležitá pre deliace sa bunky v kostnej dreni.

Pokiaľ ide o každodennú stravu, treba dbať na to, aby ste si suroviny pripravili čo najšetrnejšie. Čerstvé ovocie a zelenina obsahujú množstvo cenných vitamínov. Aby ste ich mohli využiť vo svoj prospech, vzdajte sa ich zohrievania a varenia. Raw food snacky nám prospievajú a poskytujú väčšinu všetkých dôležitých živín.

Zdroje folátu

Pri príprave a skladovaní potravín obsahujúcich folát je potrebné poznamenať, že látka je citlivá na oxidáciu, ako aj na teplo a svetlo. Je tiež rozpustná vo vode.

Aby bola strata účinnosti čo najnižšia, treba sa vyhnúť vysokým teplotám prípravy, dlhým časom skladovania a skladovaniu bez obalu na svetlých miestach.

Kyselina listová, ktorá sa vyrába synteticky, má výrazne vyššiu účinnosť ako prírodný folát, preto sa v niektorých krajinách – USA, Kanada, Veľká Británia, Austrália- pridáva ako doplnok stravy do rôznych produktov, napríklad do niektorých druhov múky, ktoré sa primárne používajú v pekárenskom priemysle.

Potraviny obohatené o kyselinu listovú sú však podozrivé z toho, že podporujú rozvoj rakoviny u ľudí, ktorí už nerastú.

Denná potreba kyseliny listovej

Odporúčaný denný príjem pre dospelých (25 až 51 rokov) podľa referenčných hodnôt D-A-CH je 300 µg ekvivalentov folátu (folátu z potravy). Tehotným ženám sa odporúča 550 µg a dojčiacim ženám 450 µg.

Dostatočný príjem kyseliny listovej je obzvlášť dôležitý pre ženy, ktoré chcú otehotnieť: Aby sa zabránilo rozvoju defektu neurálnej trubice (vrátane rázštepu chrbtice, ťažkej malformácie) u dieťaťa, denne sa má užívať 400 µg folátu vo forme prípravku kyseliny listovej popri strave bohatej na folát.

Plánujete otehotnieť?

Kyselina listová GymBeam

Kyselina listová GymBeam

Doplnok výživy obľúbenej značky zabezpečí denný odporúčaný príjem kyseliny listovej pre zabezpečenie správneho vývoja a zdravého rastu vášho bábätka.

Príznaky a dôsledky nedostatku kyseliny listovej

Dostatočný prísun kyseliny listovej je potrebné zabezpečiť nielen pred tehotenstvom alebo počas neho.

Splnenie požiadaviek na kyselinu listovú je tiež dôležitým aspektom zdravia v každodennom živote, keďže väčšina ľudí dnes nedokáže skonzumovať odporúčaných 300 µg folátu prostredníctvom stravy.

Nedostatok sa prejavuje predovšetkým poruchami, ktoré postihujú červené a biele krvinky, ako aj črevnú alebo urogenitálnu sliznicu.

Príznaky, ktoré sa vyskytujú pri nedostatku kyseliny listovej

Nedostatok kyseliny listovej je u ľudí zrejmý okrem iného prostredníctvom nasledujúcich príznakov:

  • pocity strachu
  • zapálené sliznice v oblasti pier
  • problémy s pamäťou
  • beznádej
  • vnútorný nepokoj
  • absencia radosti zo života
  • únava
  • zmätok

Možné následky dlhodobého nedostatku kyseliny listovej:

  • megaloblastická (perniciózna) anémia
  • artérioskleróza
  • defekty neurálnej trubice, potraty, vrodené vývojové chyby, vývojové poruchy (ak je nedostatok pred a počas tehotenstva)

Okrem vyššie uvedených sekundárnych ochorení sa diskutuje o ďalších klinických obrazoch, ktoré by mohli súvisieť s nedostatkom kyseliny listovej. Súvislosť s nízkou hladinou folátu nemožno vylúčiť u pacientov s rakovinou hrubého čreva a Parkinsonovej choroby, ako aj u ľudí, ktorí trpia určitými kognitívnymi poruchami a depresívnymi náladami.

Poznámka: Zvýšená konzumácia alkoholu môže spôsobiť aj nedostatok vitamínu B9.

Kedy je hodnota kyseliny listovej príliš vysoká?

Nadbytok kyseliny listovej sa vylučuje obličkami. Predávkovanie je preto sotva možné.

Ak meranie kyseliny listovej napriek tomu ukazuje (falošne) zvýšené hodnoty, môže to byť tým, že krv nebola odobratá nalačno. Preto by si pacienti mali dávať pozor, aby 12 hodín pred odberom krvi nejedli.

Zdroje informácií:

5/5 - (10 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.