DomovOutdoorSlackline - Viete, čo to je a aká je jeho cena?

Slackline – Viete, čo to je a aká je jeho cena?

Počuli ste už o aktivite zvanej slackline? Táto novinka sa pomaly, ale iste stáva čoraz viac populárnou a získava si priaznivcov športových aktivít aj outdooru. A že čo to je? Pamätáte si niekedy staré cirkusové predstavenia, ktorých súčasťou bolo chodenie po lane? Tak presne toto je jeho princíp. 

Je to novodobý šport, ktorý existuje iba niekoľko rokov, ale aj šport, ktorý si získava priazeň najmä medzi vyznávačmi noviniek a netradičných športov. Okrem jeho zábavnej zložky má tiež veľký význam na trénovanie rovnováhy celého tela, posilnenie svalov a súčasne držanie celého tela.

Čo je slackline?

Táto športová aktivita znamená teda chodenie po lane. Tieto laná bývajú pritom vyrobené z rôznych materiálov.

triky na slackline

Toto lano sa nazýva tiež popruh, ale aby sa dalo po nej chodiť, býva spravidla umiestnená medzi dvomi stabilnými bodmi.

Úplné základná verzia tejto aktivity je umiestnenie popruhu medzi dvoma stromami v primeranej výške nad zemou na trávnatej ploche.

Toto je naozaj úplne najzákladnejšia metóda, ako so slackline začať.

Náš TOP 5 výber

Obdobím vzniku tohto športu sú pritom 70. roky, kedy túto hru začali skúšať horolezci z Kalifornie v Yosemitskom údolí.

Ako sa k chôdi na lane kalifornskí horolezci dostali?

Jednoducho. Len si krátili voľné chvíle počas dažďov medzi jednotlivými výstupmi. 

Vo svete sú aj mnohí známi športovci, ktorí sa začali slackline venovať ako prví. Sú to, napríklad:

  • Adam Grosowski,
  • Jeff Ellington,
  • Chong Tucker,
  • Scott Balcom,
  • Darrin Carter.

Do Európy sa dostal najskôr cez rakúskeho horolezca a fotografa Heinza Zaka.

Je to zábava

Samozrejme, nie každý sa môže považovať za tak zdatného športovca, ako horolezci, ktorí si touto aktivitou krátia chvíle.

Preto sa slackline líši predovšetkým od použitého materiálu.

Profesionálni povrazolezci používajú na slackline prevažne oceľové laná okrúhleho prierezu. Avšak u nadšencov, ktorí tento šport ešte len skúšajú sa najčastejšie používa polyesterový popruh, ktorý má šírku 25 mm.

 

Slackline pochádza z anglického slova „slack“, čo znamená prehnutý alebo prevesený. Význam je v tom, že okrem klasického lezenia sa dá na slackline aj sedieť a ležať alebo tiež skákať, dokonca aj saltá.

Športovci dokonca vymýšľajú na slackline stále nové a nové triky, a teda je v konečnom dôsledku len a len na vás, čo vyskúšate.

slackline lano

Kategórie

Je dôležité tiež povedať, že slackline má niekoľko základných druhov, respektíve kategórií. Sú nimi:

  • Trickline (čiže lowline) – tento popruh býva zvyčajne natiahnutý vo výške jedného metra. A v maximálnej dĺžke 30 metrov. Trickline slúži predovšetkým na trénovanie rovnováhy, stabilizácie tela. Vykonávajú sa na ňom rôzne stabilizačné polohy, ale na druhej strane aj rôzne triky a saltá.
  • Longline – ako už názov napovedá, dĺžka tohto slackline je viac ako 30 metrov. Je už aj o poznanie náročnejší ako lowline, je potrebné, aby ste na jeho zdolanie mali už istú dávku skúseností a obratnosti. Úplne logicky sa totiž s dĺžkou lana spája aj to, že tu nastáva priehyb a tiež bočné výkyvy.
  • Highline – je to najnáročnejšie, čo sa slackline týka. Popruh je totiž natiahnutý až vo výške 10 metrov. Výška od 2 do 10 metrov sa nazýva midline. Nevyhnutne si vyžaduje istenie, pretože bez neho by to znamenalo pre lezca takmer istú smrť.Je určený len pre naozaj skúsených lezcov a horolezcov, vyžaduje si absolútne sústredenie a koncentráciu.
  • Waterline – je popruh, ktorý je natiahnutý nad vodnou hladinou.
Slackline sa najmä pri jeho dlhších prevedeniach stáva skutočnou vytrvalostnou a silovou záležitosťou. Nie je to vôbec jednoduché. Do tohto športu je totiž potrebné zapojiť takmer všetky svaly.

Slackline je obľúbený najmä z toho dôvodu, že prináša pre športovcov novú výzvu, ktorú musia zdolať. Je ideálnou doplnkovou aktivitou aj pri túrach.

Má veľký efekt v tom, že sa dá vďaka nemu trénovať koncentrácia a vytrvalosť.

Aké časti má?

Slackline sa zvyčajne skladá z troch častí:

  • Popruh – má zvyčajne šírku 2 až 5 centimetrov;
  • Napínacie zariadenie;
  • Slučky alebo kotviace prvy, ktoré slúžia na uchytenie a slúžia ako kotviace body.

Slackline pritom možno upevniť rôznym spôsobom.

Pri tých kratších budú stačiť aj dve karabíny. U dlhších sa však pre ich pevnosť a pružnosť používajú priemyselné napínače, či dokonca kladky alebo navijak. 

slackline

Slackline – cena

Poďme teraz k veľmi dôležitej téme – a teda, koľko vás slackline bude stáť? Presne tak, ako sa rozlišujú jeho jednotlivé druhy, odvíja sa aj jeho cena.

Náročnejší a zdatnejší športovci a horolezci budú mať vyššie kritériá a očakávania zo slackline, pričom sa aj náročnosť materiálu a prevedenia zvyšuje. Tým pádom je vyššia aj jeho cena.

Keď si budete vyberať slackline, začujete kritériá ako je dĺžka popruhu. Vedzte, že popruhy sa vyrábajú v dĺžke 15, 20, 25 a 30 cm.

Na začiatok platí, že pre neskúsených je vhodnejší kratší popruh, ale na druhej strane, môžete si vybrať aj o niečo dlhší a upnúť si ho na kratšiu dĺžku.

Na Slovensku dnes nájdete pomerne široký výber slackline od rôznych značiek. Je to, napríklad InSPORTline, Gibbon, Singing rock alebo Equilibrium.

Odporúčame vám skôr vybrať si jednu z osvedčených značiek výrobcov športových potrieb, než siahnuť po rôznych napodobeninách. Je to dôležité najmä z hľadiska bezpečnosti.

Najlacnejšie sady s kratším popruhom sa pohybujú v cenách okolo 40 Eur. Sady pre náročnejších nájdete za 60 Eur a viac. Výjde vás teda presne na toľko, na koľko budete vy na tento šport náročný.

Najdôležitejšie kritériá pre výber:

  • Dĺžka popruhu;
  • Farba popruhu – voľte si skôr výraznejšiu farbu, aby bola dostatočne viditeľná pre okoloidúcich;
  • Šírka popruhov na slackline;
  • Kotvenie popruhu.

Gibbon slackline

Gibbon slackline je jedna z najznámejších značiek slackline. Gibbon je zároveň jedným z najkvalitnejších výrobcov športových potrieb, preto sa pri tomto výrobcovi určite nezmýlite.

Výhodou Gibbon je, že ponúka slackline v najrôznejších kategóriách od tých najjednoduchších funline až po surfer.

žena balancujúca na lane

Vo svojom portfóliu tiež majú Slack Rack, ktorého cena je však, samozrejme, vyššia. Pohybuje sa okolo 300 až 400 Eur.

Výhodou tejto investície však je, že Slackline nepotrebujete naťahovať medzi dva pevné body vonku, ale môžete si ho rozložiť, napríklad, aj v obývačke. Je vhodnou pomôckou tiež do fitness centra či na rehabilitáciu.

Práve značku Gibbon možno považovať za akéhosi priekopníka v oblasti profesionálneho slackline. Značka má vo svojom portfóliu na výber množstvo kvalitných produktov v primeraných cenách a je len na vás, čo si vyberiete.

Túto značku teda tiež nájdete vo väčšine internetových obchodov so športovými potrebami.

Zaujímajú vás aj ďalšie témy na našom webe? Prečítajte si článok o tom, ako vybrať krokomer tu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.