DomovOutdoorVýstup na Kilimanjaro - Všetko, čo potrebujete vedieť + výbava

Výstup na Kilimanjaro – Všetko, čo potrebujete vedieť + výbava

Trúfli by ste si vystúpiť na Kilimanjaro? Na to, aby ste zdolali najvyššiu horu Afriky si budete musieť siahnuť na dno svojich síl. Šťastie však praje pripraveným a práve vďaka tomuto článku sa dozviete všetko, čo by ste pred výstupom mali vedieť.

Turistika patrí medzi obľúbené formy cvičenia, vďaka ktorej si udržíte zdravé telo. Táto často dychberúca a pútavá činnosť nás zvádza k objavovaniu neznámych krajín, kultúr i prírodných krás.

Turistika nás často postaví pred nové výzvy a situácie, ktoré nás donútia prekročiť hranice svojej komfortnej zóny. Odmenou sú však často neopakovateľné scenérie, ktoré sa nám navždy zapíšu do pamäte. Jedným z dychberúcich zážitkov na celý život je bezpochybne výstup na Mount Kilimanjaro (5895 m).

Ak už poznáte Vysoké Tatry ako svoju dlaň a vyskúšali ste si už niekoľkodňovú turistiku, máte dobrý štart. Tréning je totiž základom úspešného výstupu na Kilimandžáro. Dokázalo to už množstvo ľudí a s dobrou prípravou to môžete zvládnuť i vy.

Najlepšia výbava na výstup – náš výber (konzultované s odborníkmi)

Prečo práve Kilimanjaro?

S výškou 5 895 metrov je Kilimandžáro najvyšším vrcholom Afriky a jedným z najznámejších symbolov tohoto kontinentu. Jeho charakteristický vrchol, zakrytý večným ľadom, ponúka nádherný kontrast k teplej africkej krajine dole. Kilimanjaro je tvorené troma vrcholmi – Shira, Kibo a Mawenzi a najvyšší Uhuru peak (5895 m).

Výstup na tento vrchol je nezabudnuteľným zážitkom pre každého dobrodruha. Na vrchol vedie niekoľko trás, ktoré sa líšia dĺžkou či náročnosťou.

Dlhšie cesty sú síce drahšie, no aspoň máte k dispozícií dlhšiu dobu na aklimatizovanie, čím sa zvyšuje aj pravdepodobnosť úspešného výstupu. Kratšie cesty sú cenovo dostupnejšie, no oveľa náročnejšie.

Pre výstup môžete zvoliť jednu zo 6 trás: Marangu, Machame, Lemosho, Shira, Rongai či Umbwe. Najpopulárnejšie a najviac odporúčané sú trasy Machame (Whisky route)Marangu (Coca cola route).

Cesta je naozaj rôznorodá, nakoľko budete prechádzať cez rôzne klimatické zóny.  Začnete v tropických lesoch, kde cesta vedie cez bujné vegetačné porasty s množstvom živočíchov.

Postupne prejdete do alpínskej zóny, kde sa začne viac a viac ochladzovať a na koniec skončíte na vrchole, v mrazivom arktickom prostredí.

Je dôležité vedieť, že na výstup na Kilimandžáro sa nemôžete vydať v žiadnom prípade sami. Musíte si nájsť buď tunajšiu cestovnú kanceláriu alebo priamo miestnu agentúru v Afrike, ktorá organizuje presne naplánované výstupy.

Výstup musíte absolvovať s miestnym sprievodcom, ktorý má platnú licenciu Kilimanjaro National Park. Ďalej musíte mať počas výstupu so sebou i kuchára a nosiča. Takto to skrátka v Afrike chodí a rieši sa tým problém s nezamestnanosťou. Turisti vďaka výstupom prinášajú prácu až pre 11 tisíc miestnych ľudí.

Kilimanjaro

Aká je cena výstupu?

Chôdza a turistika je síce zadarmo, no na Kilimanjare to tak úplne neplatí. Pred výstupom si budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky.

Základná cena výstupu na Kilimanjaro sa pohybuje cca od 1500 do 2000 eur. Samozrejme, cena záleží od zvolenej cestovnej kancelárie, veľkosti skupiny, termínu i zvolenej trasy.

V tejto základnej cene býva spravidla ubytovanie v hoteli s polpenziou pred a po výstupe, poplatky súvisiace so vstupom do národného parku, služby sprievodcov, nosičov a kuchárov, doprava z letiska a na letisko, základné kempingové vybavenie, strava a voda počas treku.

Cena však nezahŕňa letenku, ktorá vás bude stáť ďalších 550 – 600 eur na osobu. Cena nezahŕňa ani poistenie a prepitné pre sprievodcov, kuchárov a nosičov. Prepitné je totiž dôležitou súčasťou odmeny. Napriek tomu, že je dobrovoľné, je v podstate očakávané, nakoľko je tu veľká chudoba.

Na presnej sume sa často dohodnete s ostatnými účastníkmi zájazdu a odovzdáva sa až po absolvovaní výstupu, pri tradičných oslavách.

Pre koho je výstup vhodný?

Na to, aby ste mohli ísť na Kilimandžáro nemusíte byť skúseným horolezcom. Po ceste nie sú žiadne technické horolezecké úseky, a preto je trasa vhodná pre každého milovníka turistiky. Celá trasa sa dá odkráčať.

Minimálny vek pre výstup na horu Kilimandžáro je 10 rokov. Čo sa týka maximálneho veku, ten nie je stanovený. Všeobecne odporúčaný vek je nad 18 a menej než 65 rokov.

Všetci turisti by však pred týmto náročným trekom mali navštíviť lekára, ktorý by mal zhodnotiť, či je táto vysokohorská turistika vhodná pre váš vek, fyzickú zdatnosť či zdravotný stav.

Dôležitý je i váš vzťah a prístup k turistike. Ak chcete zdolať jednu z najvyšších hôr sveta, mali by ste mať už nejaké náročnejšie túry za sebou.

Výstup na Kilimandžáro totiž nie je len o fyzickej vytrvalosti, ale aj o psychickej odolnosti. Každý krok vás posúva bližšie k vrcholu, pričom sa úzko stretávate so svojimi hranicami. Je len na vás, či ich prekonáte. Táto výzva posilní nielen vaše telo, ale aj vašu myseľ, čo vám môže pomôcť lepšie sa vyrovnať s výzvami aj v iných aspektoch vášho života.

Kilimanjaro

Kedy je najlepšie obdobie pre výstup na Kilimanjaro?

Výstup na Kilimandžáro je možný kedykoľvek počas roka. Treba si dať však pozor na obdobia dažďov, ktoré sú najviac pravdepodobné v mesiacoch apríl, máj, november a december. Najvyššia sezóna návštevnosti je v mesiacoch august a september. Na počasie v horách sa netreba spoliehať, je veľmi nepredvídateľné a môže sa meniť každých pár minút. Musíte byť pripravený na to, že aj v období sucha môžete zažiť dážď.

Povinná výbava

Štandardne máte povolených 15 kg vybavenia, ktoré vám však ponesie nosič. Na svojom chrbte si môžete niesť ďalších 5 kg. Okrem vhodného oblečenia, obuvy a spacákov netreba žiadnu špeciálnu výstroj.

Ako prvé si dôkladne odskúšajte turistickú obuv, ktorá musí byť nepremokavá a pevná. Dôležité je funkčné a kvalitné oblečenie, nepremokavá bunda i nohavice. Nemal by chýbať ani pršiplášť, rukavice, termo ponožky a ďalšie funkčné oblečenie, ktoré vám pomôže zvládať zimu. Každé oblečenie si zbaľte do nepremokavej tašky.

Nezabudnite ani na kvalitný spacák, ktorý by mal byť určený do teploty aspoň – 10 stupňov. Presný zoznam vecí, ktoré si máte vziať, dostanete od agentúry vždy pred cestou.

Na vstupnej bráne dokonca prebieha kontrola vybavenia a váženia batožiny, preto tento fakt neberte na ľahkú váhu.

Kilimanjaro

Aklimatizácia

Jedným z hlavných dôvodov, ktorý zabráni ľuďom vystúpať až na vrchol Kilimandžára je výšková choroba. Cestou hore môžete pociťovať ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty,… Najťažšia časť výstupu je samotný výstup na vrchol Uhuru Peak. V ten deň budete musieť prekonať prevýšenie cca 1200 metrov.

Navyše, kedykoľvek vás po ceste môže stretnúť dážď či prudké sneženie. Celková únava, bolesti a vyčerpanosť dajú telu poriadne zabrať. Kvôli nízkemu tlaku sa vám bude ťažko dýchať. Na samotnom vrchole strávite maximálne cca 15 minút. Cestou dole vám však príznaky budú odznievať.

Ako sa vysporiadať s výškovou chorobou? Vystupujte pomaly, aby si telo postupne zvykalo na nový tlak. Buďte teplo oblečený a dodržiavajte pitný režim. Nezabudnite ani na jedlo, ktoré vám počas výstupu dodá potrebnú energiu.

Pred výstupom môžete absolvovať pobyty vo výškach. Na Slovensku vyskúšajte prespať na Chate pod Rysmi. Vhodnou alternatívou je i pobyt v hypobarickej podtlakovej komore.  

Nepodceňujte prípravu

Ak chcete úspešne zdolať vrch Kilimandžára, musíte byť 100% pripravený. Začnite trénovať minimálne 2 mesiace pred odletom. Každý deň sa hýbte a trénujte na turistiku. Strmé výstupy skúste kombinovať s dlhými túrami po rovinatom teréne.

Každý deň by ste mali dosiahnuť aspoň 10 000 krokov. Posilňovňu vymeňte za kopec, aby ste si čo najviac zvykli na dlhší pobyt v prírode. U nás môžete trénovať vo Vysokých Tatrách a ak máte možnosť, skúste aj Alpy.  

V prípravnej fáze sú ideálne i aeróbne aktivity, ako beh, cyklistika, veslársky trenažér a podobne. Po úvodnej fáze si vyskúšajte aj niekoľkodňové pobyty v horách.

Aspoň 2 týždne pred samotnou cestou už doprajte telu čas na regeneráciu a doplnenie síl.

Kilimanjaro

Stravovanie a alkohol

Určitú rolu zohráva aj strava. Skúste dodržiavať zdravú stravu s množstvom ovocia a zeleniny. Ak sa vám podarí aj schudnúť, bude sa vám chodiť ešte lepšie. Posledné 2 týždne pred odletom už zabudnite na chudnutie. Telo potrebuje nabrať silu pred výstupom.

Odporúčame vám aj prestať piť alkohol. Nie je to síce nutné, no určite vám to môže pomôcť. Pripraviť sa musíte i na to, že počas výstupu je konzumácia alkoholu často zakázaná. Alkohol totiž viaže voduprehlbuje výškovú chorobu. O účinkoch alkoholu v nadmorských výškach svedčí i mnoho výskumov.

Pár tipov na záver

  • Zaobstarajte si kvalitnú výstroj, teplé a nepremokavé veci.
  • 14 dní pred odletom nechudnite a ťažko netrénujte.
  • Nezraňte sa a šetrite sa, aby ste neochoreli.
  • Dôkladne sa na výstup pripravte.
  • Stúpajte pomaly, nie je to závod.
  • Jedzte a pite.
  • Ak budete cítiť silnú bolesť, vezmite si liek, ale vždy o tom informujte svojho sprievodcu.
  • Vezmite si mobil, fotoaparát či kameru a silnú power banku.

Kilimanjaro

Záver

Výstup na Kilimandžáro je výnimočným dobrodružstvom, ktoré vám poskytne príležitosť prekonať svoje vlastné hranice, objaviť krásy prírody a získať nezabudnuteľné zážitky.

Táto cesta si však vyžaduje vysokú fyzickú i psychickú odolnosť. S dôkladnou prípravou a odhodlaním máte našliapnuté poriadne vysoko.

Ak túžite po nezabudnuteľnom dobrodružstve, výstup na Kilimandžáro ním určite bude.

Držíme vám palce na vašej ceste.

4.8/5 - (12 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.