BCAA aminokyseliny – Nestrácaj SVALY! Daj im pevné základy!

1
najlepsie-aminokyseliny

Berieš cvičenie vážne? Chceš dopriať svojim svalom kvalitnú regeneráciu a priestor rásť? Poď si s nami prečítať, aký význam majú aminokyseliny a BCAA pri tréningu! V závere prinášame aj prehľad tých najlepším aminokyselín a BCAA na trhu.

Čo sú to aminokyseliny?

Aminokyseliny sú doslova stavebnými prvkami života. Nájdeš ich vo všetkých formách živých organizmov od rastlín až po človeka. Dalo by sa povedať, že aminokyseliny sú základnou stavebnou zložkou našich svalov a tkanív. V organizme plnia obrovské množstvo funkcií.

Aminokyseliny tvoria bielkoviny

Aminokyseliny tvoria najmenší stavebný prvok bielkovín. Môžeš si ich predstaviť ako koráliky, ktoré navliekaš na šnúrku, z ktorej nakoniec vznikne náhrdelník. Na výber máš 21 korálikov (aminokyselín) – tie sa nazývajú proteinogénne.

svalnatý muž pije bcaa aminokyseliny

Všetky bielkoviny v našom tele sú tvorené kombináciou „iba“ týchto 21 aminokyselín. Okrem poradia, v ktorom sa aminokyseliny v reťazci nachádzajú, záleží napríklad aj na tom, ako je šnúrka usporiadaná v priestore (či je to „náramok“, špirála, klbko…).

Najlepšie bcaa aminokyseliny – prehľad

Ktoré aminokyseliny poznáme?

Niektoré aminokyseliny si v tele dokážeme vytvoriť z iných aminokyselín. Existujú však aj také, na ktorých príjem sme odkázaní zvonku. Volajú sa esenciálne a je ich spolu osem: valín, leucín, izoleucín, fenyalanín, metionín, tryptofán, lyzín a treonín.

Prísun týchto aminokyselín je pre nás doslova otázkou života a smrti. Ak máš pestrú a vyváženú stravu, nemusíš sa báť: aminokyselín určite prijímaš na prežitie dosť. Keď ale príde reč na cvičenie, tam už je to s príjmom bielkovín o niečo horšie.

Čo sú to BCAA?

Spomedzi všetkých esenciálnych aminokyselín existujú tri aminokyseliny, ktoré, v porovnaní s ostatnými, hrajú dôležitejšiu úlohu pri raste svalov. Podieľajú sa, resp. štartujú proces tvorby nových telesných bielkovín (proteosynézu). Jej výsledkom je okrem iného aj hypertrofia svalov.

Názov BCAA znamená „branched chain amino acids“, teda aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Konkrétne ide o aminokyseliny valín, leucín a izoleucín.

BCAA tvoria 35 % obsahu esenciálnych aminokyselín vo svalových bielkovinách.

Prečo užívať aminokyseliny a aký je ich význam?

Okrem toho, že sú aminokyseliny stavebná zložka svalstva, majú mnoho ďalších funkcií. Druhou významnou funkciou je to, že chránia svaly.

Ako BCAA aminokyselina chránia svaly?

Predstav si, že prídeš domov po skvelom tréningu. V bežnom prípade, bez toho aby si užil aminokyseliny alebo im doprial inú dávku bielkovín, poškodené svaly sa nemajú ako „opraviť“ a prichádza svalovica.muž v posilke pije bcaa aminokyseliny

Tým, že svalom dodáš potrebné aminokyseliny (čo môže byť napríklad porcia proteínu, bežné jedlo alebo aj aminokyseliny vo forme doplnkov stravy), zabrániš rozpadu buniek, svalom dodáš potrebnú výživu a zmierniš svalovku. Tvoje svaly tak budú mať skvelú možnosť rásť.

Aké funkcie majú aminokyseliny?

 • chránia svalstvo pred poškodením
 • pomáhajú svalovým bunkám rásť
 • urýchľujú regeneráciu
 • v tele majú pohybovú aj transportnú funkciu
 • pomáhajú zachovať svalovú hmotu počas diéty
 • v tele sú súčasťou hormónov
 • sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému
 • stimulujú vylučovanie inzuínu (ten umožňuje vstúpiť glukóze do buniek a vyživiť svaly)

Okrem toho sa BCAA zúčastňujú napríklad spaľovania aj tvorby tukov, glukózového metabolizmu a ovplyvňujú aj vnútromaternicový vývin.

Iba pre zaujímavosť, dostatok BCAA zlepšuje kvalitu materského mlieka, stav tráviacej sústavy aj činnosť imunitného systému.

Príjem BCAA pred, počas alebo po tréningu je dôležitejší, než príjem iných aminokyselíln

BCAA sú špecifické v tom, že môžu byť oxidované vo svaloch – a teda sa počas cvičenia „rozpadajú“ viac, než iné aminokyseliny. Ostatné esenciálne aminokyseliny sú katabolizované hlavne v pečeni.

Cvičenie rapídne zvýši výdaj energie a spôsobí oxidáciu prítomných aminokyselín vo svaloch.

Suplementácia BCAA (77 mg / kg telesnej hmotnosti) pred cvičením zvyšuje hodnoty BCAA vo svaloch aj krvi. Vďaka tomu potláčajú zvýšený rozpad svalov po cvičení.

Konzumácia 12 gramov BCAA denne po dobu 2 týždňov + 20 gramov pred a po cvičení znížilo hodnoty enzýmu kreatínkinázy, ktorý koreluje s poškodením svalov po cvičení.

Na akom princípe fungujú BCAA aminokyseliny?

Presný mechanizmus, akým BCAA chránia svaly dodnes nepoznáme. Pravdepodobne ide o súhru viacerých okolností:

 • zníženie hladiny kreatínkinázy
 • zvýšenie príjmu bielkovín
 • naštartovanie proteosyntézy vďaka leucínu

BCAA prekračujú hranice svalového rastu

Zvýšený záujem o vetvené aminokyseliny v športovej výžive sa objavil približne v 80. rokoch minulého storočia.

V poslednej dobe sa stále objavujú dôkazy o tom, že BCAA nielen zlepšujú potréningovú regeneráciu, ale môžu byť užitočné pre oveľa širšie spektrum ľudí.sexi žena pije proteín bcaa aminokyseliny

Dostatočný príjem bielkovín je stále kľúčovým z hľadiska adekvátneho príjmu BCAA. Môžeme teda povedať, že ľudia, ktorí majú obmedzený príjem bielkovín, resp. nie optimálny, môžu suplementáciu BCAA zvážiť aj nezávisle od cvičenia. Konkrétne to môžu byť napríklad vegáni, ľudia, ktorí trpia podvýživou a nechutenstvom či starší ľudia.

Čo si vybrať – aminokyseliny alebo BCAA?

Dnes už na trhu existuje veľké množstvo doplnkov s obsahom aminokyselín. Môžeš si kúpiť samostatne jeden druh aminokyseliny (napríklad glutamín, lyzín…), ale aj kompletné aminokyselinové zmesi obsahujúce napríklad 8 esenciálnych aminokyselín alebo „len“ BCAA alebo hociaký mix, ktorý výrobcovi dáva z hľadiska efektivity zmysel.

Obľúbené sú produkty obsahujúce všetky esenciálne aminokyseliny. Počas tvrdého tréningu ťa osvieži a ochráni svaly pred katabolizmom nápoj s obsahom BCAA, po tréningu odporúčame doplniť nielen vetvené aminokyseliny, ale všetky esenciálne aminokyseliny.

Vedel si? Potrebné množstvo esenciálnych aminokyselín nájdeš aj v bežnej porcii kvalitného srvátkového proteínu. V tomto článku ti poradíme, podľa čoho si vybrať ten najlepší proteín pre teba.

Suplementy s obsahom aminokyselín a BCAA

 • práškové zmesi na prípravu nápoja
 • tablety
 • kapsule
 • hotové nápoje(napr. Nocco a pod.)
 • srvátkový proteín 😊

Dávkovanie: kedy a koľko BCAA užívať?

Jedna dávka BCAA býva najčastejšie cca 6 gramov BCAA – najvhodnejší je pomer 4:1:1 v prospech leucínu.

Pred, počas alebo po tréningu?

Ak si v extrémnej diéte, môžeš si rozvrhnúť príjem BCAA (resp. aminokyselín) pred, počas aj po tréningu.

Ak aspoň dve hodiny pred tréningom zješ komplexné jedlo s dostatočným množstvom bielkovín, ušetri si BCAA na čas počas alebo až po tréningu: v tomto prípade odpadá suplementácia pred tréningom.davkovanie bcaa aminokyseliny

Vďaka jedlu a bielkovinám v ňom budeš mať stále zdvihnutú hladinu aminokyselín v krvi, takže ju nie je potrebné umelo boostovať ešte aj BCAA.

Ako si vybrať tie najlepšie aminokyseliny?

Dnes je na trhu obrovské množstvo výživových doplnkov. Nie vždy je jednoduché vybrať si ten pravý.

Pozeraj na množstvo leucínu v jednej dávke

Dôležitý je pomer jednotlivých BCAA, ktorý by mal byť v ideálnom prípade 4:1:1 v prospech leucínu. Pre maximalizáciu proteosyntézy sa odporúča prijať po cvičení približne 5 gramov leucínu.

Leucín je v oblasti proteosyntézy skúmaný viac ako 50 rokov a jeho dôležitá funkcia bola potvrdená in vitro aj in vivo. Dnes už vieme, že leucín aktivuje mTOR proteín kinázu. Viac o mechanizme hypertrofie sme písali v tomto článku.

Počas tréningu postačí aj pomer 2:1:1

Výrobky s obsahom BCAA v pomere 2:1:1 možno o niečo horšie naštartujú proteosyntézu, treba si však uvedomiť, že počas tréningu ti nejde o maximálnu mieru tvorby nových svalov: to sa deje v posteli 😊.

Pomer 2:1:1 znamená, že leucín je v ňom zastúpený v dvojnásobnom množstve než ostatné aminokyseliny. Väčšinou bývajú o niečo lacnejšie – a počas tréningu úplne splnia svoj účel: ochrániť svaly.

Ktoré sú najlepšie aminokyseliny na trhu?

Pripravili sme pre teba prehľad tých najlepších aminokyselín na trhu. Vytvorili smeho na základe používateľských aj osobných skúseností a recenzií z nášho okolia a z internetu.

Pýtaš sa, aké BCAA sú najlepšie?

Nech sa páči, tu je zoznam najkvalitnejších BCAA aminokyselín na našom trhu.

Amino X – BSN


amino x bsn gymbeam fitland

Amino X patria už dlhé roky k najpredávanejším aminokyselinám na trhu. Konkrétne ide o instantnú formu aminokyselín, ktoré skvelo slúžia na zregenerovanie svalstva po ťažkom tréningu.

Amino X patria medzi instantné aminokyseliny, ktoré slúžia na zregenerovanie svalstva po náročnom tréningu.

Ich zloženie je skutočne bohaté. Obsahujú veľké množstvo aminokyselín a BCAA. Jedna dávka obsahuje približne 20g aminokyselín a cca 8g BCAA.

Majú veľmi jednoduché užívanie, skvelú rozpustnosť a príjemnú chuť. Často v recenziách na internete získavajú prívlastok najlepšie aminokyseliny na svete.

 

VÝHODY
 • Veľký obsah bcaa v jednej dávke
 • Vysoký obsah aminokyselín v jednej dávke
 • Dobrá rozpustnosť
 • Príjemná chuť
 • Overené účinky
NEVÝHODY
 • Balenie by mohlo byť o trochu väčšie, 435g je neekonomické

BCAA + Lysine 1500mg


Aminokyseliny od firmy GymBeam sú skvelou voľbou. Obsahujú zvýšený objem vetvených aminokyselín. To znamená, že majú väčšiu schopnosť syntézy svalov.

Lyzín podporuje nárast sily a podporuje tvorbu kolagénu.

Je taktiež nápomocný pri regenerovaní tkanív, urýchľovaní hojenia rán a pri podpore imunitného systému.

Amino 5600 od Scitec Nutrition sú komplexné aminokyseliny, ktoré sa vyznačujú širokým spektrom aminokyselín a BCAA.

Ich hlavnou zložkou je srvátkový hydrolyzát, ktorý má najvyššiu kvalitu a biologickú hodnotu.

Podporujú rast svalov a chránia ich v období diéty (vhodné aj pre ženy) alebo po náročnom tréningu.

Ich čiastočné zloženie je nasledovné:

 • L-Leucín
 • L-Izoleucín
 • L-Valín
 • hydrogenfosforečnan vápenatý
 • mikrokryštalická celulóza
 • stearan horečnatý

Kompletné zloženie nájdete tu. Kompletné zloženie

VÝHODY
 • Skvelá cena
 • Zloženie obsahuje iba nevyhnutné látky
 • Skvelé účinky
 • Mnoho spokojných zákazníkov
 • Nezaťažujú žalúdok
NEVÝHODY
 • Tabletová forma nevyhovuje každému

Aminokyseliny Beef&Egg – Gym Beam


Aminokyseliny, ktoré sú zložené z hovädzieho mäsa a vaječných bielkov. Ich biologická hodnota je skutočne vysoká.

Obsahujú široké spektrum aminokyselín (19 druhov aminokyselín).

Taktiež majú skutočne široké spektrum aminokyselín, obsahujú až 19 aminokyselín.

Slúžia na podporu rastu svalov, ich ochranu a regeneráciu po tréningu.

Podporujú dusíkovú bilanciu a tvorbu kolagénu, ktorý má prospešné účinky na zdravie organizmu.

Sú veľmi dobre vstrebateľné a ľahko stráviteľné.

Zloženie:

 • vaječný hydrolyzát s obsahom krátkych peptidov
 • hovädzí hydrolyzovaný proteín (90%)
 • spevňovadlo
 • fosforečnan vápenatý
 • stearan horečnatý
VÝHODY
 • Nízka cena
 • Skvelé účinky
 • Podporujú dusíkovú bilanciu
NEVÝHODY
 • Nevhodné pre vegetariánov a vegánov

Uni-Liver Universal Nutrition


bcaa aminokyseliny

Ako už názov napovedá, ide o hovädzie aminokyseliny z pečene. Konkrétne ide o výťažok z pečene voľne sa paśuceho argentínskeho dobytka. Tento dobytok je chovaný prírodne, to znamená bez steroidov a pridaných hormónov.

Hlavnou výhodou tohoto produktu je to, že obsahuje veľké množstvo aminokyselín, v jednej tablete je to až 1600mg.

Dávkovanie je jednoduché. Užívajú sa 4 tablety s každým jedlom a v dobe prípravy alebo pri intenzívnom tréningu sa dávka môže zvýšiť až na 6 tabliet.

Zloženie obsahuje:

 • vitamíny a minerály
 • železo
 • riboflavín
 • kyselina listová
 • vitamín B12.
VÝHODY
 • 1600mg aminokyselín v jednej tablete
 • jednoduché užívanie
 • kvalitné zloženie
NEVÝHODY
 • to, že ide o hovädzie aminokyseliny nemusí vyhovovať každému

BCAA 1000 – Optimum Nutrition


bcaa aminokyseliny

BCAA 1000 od značky Optimum Nutrition sú ďalšie aminokyseliny s rozvetveným reťazcom.

Obsahujú účinné látky L-leucín, L-valín a L-izoleucín v skvelom pomere 2:1:1.

Ak chcete zabezpečiť svojim svalom dostatočnú ochranu a starostlivosť, sú tieto aminokyseliny tou správnou voľbou. Ako bonus, sú za veľmi prijateľnú cenu.

Sú vhodné pre každého, kto chce zabezpečiť svojim svalom dostatočnú ochranu a výživu.

Ich zloženie je nasledovné:

 • želatína
 • mikrokryštalická celulóza
 • stearát horečnatý
VÝHODY
 • Skvelý pomer L-leucínu, L-valínu a L-izoleucínu
 • Dobré účinky
 • Prijateľná cena
NEVÝHODY
 • Nižší obsah aminokyselín ako predchádzajúce produkty

Môžu byť BCAA aminokyseliny nebezpečné?

Ak vynecháme riziká zvýšeného príjmu bielkovín pri ochoreniach obličiek je užívanie BCAA aj aminokyselín úplne bezpečné. V niektorých štúdiách skúmajúcich toxicitu dostávali zvieratá extrémne vysoké dávky: 10 gramov / kg telesnej hmotnosti – nezomrelo ani jedno zvieratko 😊.

Na čo si dať pri užívaní BCAA pozor?

Tak ako pri všetkom, aj tu platí, že  používať zdravý rozum by malo byť na prvom mieste. A okrem neho sa oplatí trošku sa povŕtať v oblasti vstrebávania aminokyselín. O niektorých zákonitostiach sme písali v tomto článku.

Podstata je tá, že naše telo dokáže spracovať iba obmedzené množstvo aminokyselín – približne do množstva najmenej zastúpenej aminokyseliny. Nemá teda zmysel nadmerne sa „prelievať“ bécéáčkami, ak to má byť takmer jediný zdroj bielkovín, ktoré zješ.

3.8/5 - (22 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here