DomovFitnessOblečenieVyberáme KVALITNÉ nepremokavé bundy - Toto je TOP 5

Vyberáme KVALITNÉ nepremokavé bundy – Toto je TOP 5

S príchodom jesenného či upršaného počasia meníme aj to, čo si na seba obliekame. Základom sú nepremokavé veci a nepremokavé bundy nie sú výnimkou. Tie nám pomôžu vytvoriť komfort, keď sa zdržiavame vonku a spoľahlivo nás ochránia pred dažďom.

Sú vyrobené z materiálu, vďaka ktorému do tkaniny neprenikne vlhkosť a voda a tým sú ideálne predovšetkým na turistiku či voľný čas. Poďme sa pozrieť bližšie na to, čím sa vyznačuje dobrá nepremokavá bunda.

Nepremokavé bundy a nepremokavosť

Aby boli nepremokavé bundy skutočne nepremokavé, musia mať určitú výšku vodného stĺpca, ktorou sa nepremokavosť udáva. Tento stĺpec určuje, aký tlak vody je potrebný na presiaknutie. Pri meraní sa pritom čaká na prvé tri kvapky.

Platí, že čím je vodný stĺpec vyšší, tým neskôr bunda premokne.

Pri výbere nepremokavých búnd si rozmyslite, na aké podmienky budete bundu potrebovať.

Najlepšie nepremokavé bundy – náš výber

Miera nepremokavosti

Miera nepremokavosti búnd sa delí najčastejšie podľa technológie výroby na dve hlavné skupiny:

  • Bundy z husto tkaných látok,
  • Bundy s membránovým vedením.

Ak je to bunda z husto tkaných látok, býva najčastejšie označená ako vodoodolná alebo vodorepelentná. Niektoré značky označujú aj gramáž materiálu na m2 látky. Výhodou týchto búnd je v tom, že sú veľmi kompaktné, pretože materiál je tenký. Majú síce tendenciu nasiaknuť vodu, avšak veľmi rýchlo sa vyschnú a sú priedušné.

Oproti tomu majú membránové bundy podlepené švy. Tiež na nich nájdete informáciu o číselnej hodnote vodného stĺpca.

Parametre membrány

Údaje na bunde vyzerajú najčastejšie ako: 15 000 mm/20 000 g/m².

Pričom prvý údaj označuje vodný stĺpec, ktorý je udávaný v mm. Vysvetľuje, aký vysoký stĺpec vody vydrží neprepustiť 1 cm² materiálu. Čím viac sa táto hodnota zvyšuje, tým membrána lepšie odoláva dažďu.

Priedušnosť sa meria ako schopnosť prepustiť čo najvyšší počet gramov vodnej pary na m² materiálu za 24 hodín. So zvyšujúcou sa hodnotou, je aj priedušnosť vyššia.

Znaky nepremokavých búnd

Dobrá nepremokavá bunda sa skladá z niekoľkých vrstiev, ktoré vám zabezpečia ich funkčnosť aj pohodlie.

Okrem toho má niekoľko ďalších znakov, ktoré ju odlišujú od klasickej bundy, ktorá môže mať tiež isté známky nepremokavosti, ale nesplní ten istý účel. Sú nimi:

Priedušnosť materiálov

Priedušnosť materiálov sa najčastejšie udáva ako gramy pary, ktoré sú odparené cen jeden meter štvorcový látky za 24 hodín.

Priedušnosť veľmi úzko súvisí aj s nepremokavosťou. Prečo je to tak? Keď si vezmeme ako príklad pršiplášť, môžeme konštatovať, že vás síce ochráni pred dažďom, avšak materiál, z ktorého je vyrobený, je príliš tuhý a rýchlo sa pod ním spotíte.

Ak majú nepremokavé bundy vysokú priedušnosť, tento problém je takmer odstránený.

Platí, že čím vyššia nepremokavosť materiálu je, tým je nižšia priedušnosť a naopak.

Nepremokavé bundy inSPORTline

Hľadáte kvalitné nepremokavé bundy? Vyskúšajte produkty od firmy inSPORTline. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.

Vrstvy nepremokavej bundy

Nepremokavé bundy, hlavne tie outdoorové sa skladajú z niekoľkých vrstviev. Najčastejšie sú to dve vrstvy. Na jej vonkajšej strane je tenký nepremokavý film, ktorý však prepúšťa paru. Tento film skrýva podšívka. Ak je bunda dva a pol vrstvová, namiesto podšívky je v bunde 3D potlač.

Výhodou 3D potlače je nízka hmotnosť a tiež malý objem. Takúto bundu teda zbalíte skutočne bez problémov.

Ak je nepremokavá bunda trojvrstvová, podšívku tvorí veľmi ľahký materiál, ktorý je na tej predchádzajúcej vrstve nalepený. Tento materiál je o niečo odolnejší, avšak dá sa naň zvyknúť.

Visačky nepremokavých búnd

Na visačkách búnd sa často nachádza mnoho pojmov, ktoré je dobré si vysvetliť, aby ste si vedeli vybrať:

  • Membrána – tvorí ju miliarda mikroskopických pórov. Vďaka tomu neprenikne dnu ani tá najmenšia kvapka. Na druhej strane, vodná para je pustená bez akýchkoľvek problémov. Funguje to tak, že póry membrány sú x-krát menšie ako molekuly vody, ale dosť veľké na to, aby nimi prešla molekula vodnej pary.
  • Gore-tex (GTX) – je to najznámejší patentovaný materiál. Tvorí ho tenká pórovitá membrána, ktorá sa používa predovšetkým pre outdoorové oblečenie a vybavenie. Výhodou takýchto nepremokavých búnd je, samozrejme, nepremokavosť, ale aj vetruvzdornosť a vysoká priedušnosť.
  • GTX paclite – tento materiál má o niečo nižšiu vodoodolnosť, ale na druhej strane má veľmi dobrú priedušnosť. Dá sa tiež bez problémov zbaliť a je ideálny na intenzívny pohyb.
  • Podlepené švy – táto špeciálna technológia podlepenia švov je schopná zakryť akékoľvek malé dierky, ktoré sú na materiály po ihle šijacieho stroja. Tým pádom dnu neprenikne žiadna kvapka vody.
  • DWR – Durable Water Repellent úprava – táto povrchová úprava textílie je schopná odpudzovať vodu. Preto sa na bunde tvoria iba drobné kvapôčky, ktoré stekajú po bunde.
  • YKK zipsy – sú jedny z najlepších zipsov na trhu, majú vysokú kvalitu a životnosť.
  • RET – je to odpor, ktorý látka kladie prestupu vodnej pary, čiže je to opak priedušnosti. Čím je RET nižší, tým viac materiál dýcha.

Nepremokavé turistické bundy

Jedným z najdôležitejších účelov, na ktoré sú bezpochýb potrebné nepremokavé bundy, je turistika.

Či už v letnom alebo aj v chladnejšom počasí vás počasie môže na túre prekvapiť a nie je nič príjemné, ak ste na túre v premoknutom oblečení. Preto je nepremokavá bunda základnou výbavou každého turistu.

Ako vyberať turistickú nepremokavú bundu?

Pri takejto bunde je mimoriadne dôležité, aby bola pohodlná na nosenie a zároveň plnila svoju funkciu.

Preto sa pri jej výbere zamerajte na niekoľko dôležitých vecí.

Vrchná vrstva

Vrchná vrstva nepremokavej bundy je predovšetkým ochrannou vrstvou a jej zámerom je chrániť proti vplyvom počasia a zároveň tiež uchováva vlastnosti vrstiev, ktoré sú pod ňou. Hlavné funkcie:

  • Poskytnúť maximálnu možnú ochranu tela pred mrazom,
  • Poskytnúť ochranu pred ďalšími faktormi počasia, ako je vietor, chlad, nepriaznivé podmienky,
  • Chráni pred potenciálnymi zdravotnými komplikáciami.

Ak je vrchná vrstva nedostatočná, môže vám spôsobovať nepríjemný pocit z mokrého oblečenia a tiež môže dochádzať ku strate telesného tepla. Táto vrchná vrstva musí predovšetkým zabrániť strate telesného tepla a prechladnutiu.

Základné vlastnosti vrchnej vrstvy sú:

  • Nepremokavosť – zabraňuje premočeniu spodnej izolačnej vrstvy;
  • Tepelná odolnosť – tá vyjadruje rozdiel teplôt medzi dvoma povrchmi materiálu, ktorý je delený výsledným tepelným tokom na jednotku plochy v smere gradientu, je meraná v jednotkách K × m2 / W.
  • Priedušnosť – vyjadruje, koľko gramov sa môže vypariť metrom štvorcovým látky počas 24 hodín. Tá sa meria v jednotkách g/m2 × 24 h.

Ako vyberať nepremokavú bundu na turistiku

Samozrejme, najlepšie je vyberať si bundu podľa toho, na aký účel ju budete potrebovať. Ak preferujete turistiku aj v zime, vhodnejšia je bunda, ktorá má priedušnú membránu. Môže ňou byť membránový materiál alebo tkanina so záterom. Výhodou tohto materiálu je, že je odolný voči vode a vetru a tiež zabezpečuje transport telesnej vlhkosti.

Ak máte radi skôr turistiku v jarných či jesenných mesiacoch, je vhodné si vybrať bundu, ktorá má vrchnú vrstvu z vysoko priedušného materiálu, ktorý je skôr odolný vetru.

Jednou z populárnych druhov týchto búnd sú softshellové bundy. Tento materiál má vysokú odolnosť proti vetru, je nepremokavý a má dobrú priedušnosť. Poslúži v menej náročných klimatických podmienkach. Spájajú sa v ňom izolačné vlastnosti a vlastnosti ochrannej vrstvy.

Používané materiály

Pri nepremokavých bundách určených na turistiku je veľmi dôležitý vhodný výber materiálu. Najpoužívanejšie materiály sú tieto:

  1. Bavlna – je to klasický prírodný materiál. Vyznačuje sa dobrou termoreguláciou, má nízku hmotnosť a tiež dobrú priedušnosť. Tiež dobre absorbuje vlhkosť. Častokrát nájdete bavlnu aj v kombinácii s inými syntetickými materiálmi, čo je tiež dobrá voľba. Pritom je 100 % bavlna vždy vysoko pružná a pevná. Jej ďalšie výhody sú:
    - priedušnosť a schopnosť absorbovať vlhkosť,
    - je príjemná ku pokožke,
    - odolná voči poveternostným vplyvom,
    - netrhá sa a nezráža sa.
  2. Duté vlákno - je ním najčastejšie tvorené vnútro bundy, a to dvomi vrstvami. Tento materiál sa vyznačuje tvarovou stálosťou a je tiež vynikajúco izolačný. Väčšinou býva vrchná strana bundy podšitá hrubším dutým vláknom a podšívka tenším dutým vláknom. Vzduchová medzera medzi nimi zvyšuje termoizolačné vlastnosti.
  3. Softshell - je veľmi príjemný a zároveň priedušný vodoodolný materiál. Jeho hlavnou výhodou je to, že poskytuje komfort v akýchkoľvek klimatických podmienkach a tým dokáže vynahradiť niekoľko vrstiev športového oblečenia. Tento materiál je vodoodolný, je vetruvzdorný, má dobrú priedušnosť a zároveň hrejivosť. Tvorí ho niekoľko vrstviev, vďaka čomu zabraňuje vode alebo sneho vsiahnuť do látky.

Ďalšími vhodnými materiálmi, ktoré sa používajú na výrobu nepremokavých turistických búnd sú:

  • Membrane Extreme Stretch,
  • Microfleece,
  • Perie,
  • Polyester,
  • Polypropylen,
  • Viskóza,
  • Vlna.

Či už idete na turistiku, prechádzku alebo sa len zdržujete vonku, nepremokavé bundy plnia svoj účel vždy a všade. Prečítajte si tiež článok, ako si vybrať funkčné tričko! Vhodné oblečenie, ktoré budete používať vonku, bude mať benefity pre vaše zdravie aj pohodlie.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.