DomovVýživové doplnkySpaľovače tukovSynefrín: účinný spaľovač tuku, ktorý podporí chudnutie aj športový výkon

Synefrín: účinný spaľovač tuku, ktorý podporí chudnutie aj športový výkon

Na podporu chudnutia sa dnes predáva množstvo doplnkov stravy, ktoré málokedy obsahujú skutočne účinné zložky alebo v adekvátnych dávkach. Ak hľadáte niečo na podporu energie, spaľovania tukov a športového výkonu, čo nezruinuje vašu peňaženku, vyskúšajte synefrín.

Čo je to synefrín?

Synefrín radíme medzi povolené stimulanty – ako napríklad kofeín. Je to látka (alkaloid), ktorá sa nachádza v šupke pomarančovníka horkého (lat. názov Citrus aurantium).

Má široké využitie pri podpore športového výkonu, no je častou zložkou aj výrobkov určených na podporu chudnutia, potlačenie chuti do jedla, podporu energie či podporu kognitívnych funkcií.

Vedeli ste, že…?

Vo výrobkoch nájdete synefrín aj pod názvom sympatol alebo oxedrín.

V tradičnej čínskej medicíne sa šupka nezrelých plodov pomarančovníka horkého používala napríklad pri problémoch s trávením (bolesti žalúdka, zápcha) a na podporu vykašliavania.

synefrín horký pomaranč

V Južnej Amerike zase využívali pomarančovník na liečbu nespavosti, úzkostných stavov či epilepsie. V Európe je pomarančovník horký rozšírený najmä v Španielsku, kde má takmer tisícročnú tradíciu a niekedy sa mu hovorí aj ako sevillský pomaranč.

Dnes je synefrín cenený najmä vďaka jeho účinku na zvýšenie tvorby tepla a s tým spojenú podporu chudnutia a spaľovania tukov.

Aké účinky má synefrín?

Synefrín patrí medzi hŕstku látok, ktoré majú skutočne potenciál podporiť chudnutie a spaľovanie tukov. Zvyšuje tvorbu tepla – tzv. termogenézu, ktorá naše telo stojí energiu navyše, ktorú si vezme z tukových zásob.

Okrem toho dokáže znižovať aktivitu určitých tráviacich enzýmov (napríklad alfa-amyláz), ktoré v tenkom čreve trávia komplexné sacharidy. To má za následok dva pozitívne javy: stabilnejšia hladina cukru v krvi po jedle a zároveň aj menšie množstvo energie, ktoré z jedla dokážeme získať.

Zhrnuté a podčiarknuté, synefrín má tieto účinky:

  • zvyšuje tvorbu tepla, čím zvyšuje energetický výdaj
  • pomáha spaľovať tuky
  • podporuje chudnutie
  • inhibuje činnosť tráviacich enzýmov
  • protizápalové
  • antioxidačné

Na druhej strane brehu stojí napríklad táto systematická review, ktorej záver hovorí, že dôkazy nepreukazujú, že synefrín je účinný pri strate hmotnosti.

Na tomto mieste treba pravdepodobne podotknúť, že účinok suplementov s obsahom synefrínu môže byť do veľkej miery spôsobený aj placebo efektom. Ale – ak funguje, tak aj placebo sa ráta, či?

spalovač tuku chudnutie

Mnoho ľudí má rado príjemný pocit tepla a s tým súvisiace potenie, ktoré po konzumácii synefrínu nastáva. Ak vám takéto naštartovanie pomôže podať na tréningu lepší výkon, behať dlhšie, zdvíhať viac či byť aktívnejší aj nejakú dobu po tréningu, potom synefrín naozaj môže mať miesto na poličke medzi suplementami.

p-synefrín a m-synefrín: aký je medzi nimi rozdiel?

Extrakt získaný zo šupky pomarančovníka horkého nazývame ako p-synefrín (pomôcka: p ako „prírodný“). Ak tvoj suplement obsahuje túto foru synefrínu, výrobca či predávajúci sa s tým rád pochváli: tento synefrín totiž vykazuje približne 2-násobnú aktivitu v porovnaní so synteticky vyrobeným.

Synteticky vyrobený synefrín sa ale takisto označue ako p-synefrín. Ak teda hľadáš synefrín na podporu chudnutia č nakopnutie pred tréningom, hľadaj „synefrín“ alebo „p-synefrín“.

m-synefrín je označenie látky podobnej synefrínu, ktorá sa nazýva fenylefrín (niekedy nazývaný aj meta-synefrín – odtiaľ písmenko „m“). Chemicky sú si podobné, no ich štruktúra výrazne mení ich biologickú aktivitu.

M-synefrín je súčasťou liekov (spreje do nosa) a pri častom užívaní môže spôsobiť napríklad hypertenziu, búšenie srdca, nespavosť či bolesti hlavy. Pri p-synefríne boli tieto vedľajšie účinky pri pravidelnom používaní pozorované minimálne.

Synefrín a chudnutie: v USA nahradil nebezpečný efedrín

Americký trh s doplnkami výživy pred niekoľkými rokmi zasiahla veľká zmena: FDA (Food and Drug Administration) zakázala predaj doplnkov stravy s efedrínom, ktorý v súčasnosti patrí na zoznam zakázaných dopingových látok podľa WADA.

Prečo rozprávame o efedríne? Výrobcovia si totiž s týmto zákazom poradili pomerne rýchlo: efedrín nahradili synefrínom – alebo aj „bitter orange“, ako to zvyknú v anglicky hovoriacich krajinách nazývať.

Amerika patrí ku krajinám s najvyššou mierou nadváhy a obezity na svete. Mnoho ľudí konzumuje suplementy určené na podporu chudnutia na dennej báze a práve obavy z poškodenia zdravia pri častom užívaní viedli FDA k zákazu efedrínu. Ako je to so synefrínom, ktorý plynule nahradil efedrín?

citrus aurantium synefrín

Synefrín v doplnkoch stravy: aké formy sa využívajú?

V doplnkoch stravy sa môže vyskytovať v troch formách:

  • Prírodná forma – extrakt z pomarančovnía horkého (obsah synefrínu cca 90 %)
  • Synteticky vyrobený synefrín
  • Čistená fytochemická látka získaná z rastlín (čistý – 100 %)

Medzi spotrebiteľmi je za kvalitnejší považovaný prírodný synefrín (prírodný extrakt z pomarančovníka horkého), pretože okrem synefrínu obsahuje aj ďalšie účinné látky, ako napríklad oktopamín a tyramín.

Aké vedľajšie účinky môže mať užívanie synefrínu?

Ak znie niečo príliš dobre, pravdepodobne to pravda nebude – alebo nie úplne. Tak ako väčšina doplnkov stravy, aj pri synefríne máme popísaných niekoľko nežiaducich účinkov, ktoré sú najčastejšie spojené s pravidelným užívaním vo veľkých dávkach.

Medzi najčastejšie popisované patrí napríklad:

  • nevoľnosť
  • búšenie srdca
  • halucinácie
  • poruchy srdcového rytmu
  • bolesť na hrudníku
  • zvýšený krvný tlak
  • trombóza

Užívane synefrínu sa aj s ohľadom na možné vedľajšie účinky neodporúča ľuďom s kardio-vaskulárnymi ochoreniami (vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, poruchy srdcového rytmu…), diabetom (I. alebo II. typu), ochoreniami štítnej žľazy, neurologickými ochoreniami či glaukómom.

Obzvlášť opatrní, ak trpíte nejakou z prechádzajúcich diagnóz, by ste mali byť v spojení synefrínu s kofeínom, ktoré má síce synergický účinok (navzájom sa podporujú), no zároveň aj zvyšujú riziko objavenia sa nežiaducich účinkov.

boxerka mma spalovac tuku

Synefrín: aké má dávkovanie?

Väčšina výrobcov odporúča dávkovanie v rozmedzí 10 – 20 mg na jednorazovú dávku približne 20 – 45 minút pred tréningom.

Túto dávku môžeme považovať za bezpečnú. Viaceré výskumy sa zhodujú, že užívanie synefrínu do 100 mg za deň nemá vedľajšie účinky na zdravie srdca, pečene, obličiek či štítnej žľazy.

Aké má recenzie?

Synefrín patrí medzi relatívne bezpečné a účinnejšie spaľovače tuku. Medzi ľuďmi je obľúbený – my vyberáme najprínosnejšie recenzie, ktoré sme v slovenských e-shopoch našli.

Norbert:

„Na trhu je x spaľovačov, samozrejme, tie funkčné sú v EÚ zakázané, takže povolených spaľovačoch, pri ktorých do seba nepcháte efedrín či steroidy, je málo. Synefrín je výborný v pomere cena/výkon. Človek viac vládze a krásne sa potí. 150 tabliet vám bohato vystačí na celú diétu. Používam už tretí rok v diéte.“

Michalea:

„Synefrín som začala používať ako prvý – výsledok bol bombový, priam až peckový. Ako som ho začala používať, tak sa mi pekne začala rysovať postava. Samozrejme, treba aj cvičiť, samotné tabletky vám len dopomôžu k peknému vyrysovaniu a schudnutiu. Maximálna spokojnosť, maximálne odporúčanie.“

Tomáš:

„Synefrín kombinujem s kofeínom a ešte nikdy ma nesklamal. V lete sa snažím ho obmedziť, lebo kvôli poteniu musím počas tréningu viac piť a vadí mi to. Na zimu je idálny: zahreje a podporí pri výkone.“

A aké skúsenosti so synefrínom máte vy? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch.

Zdroje:

https://antidoping.sk/data/files/608_synefrin.pdf?fbclid=IwAR1z3QzdkTQU7iWhJbnu__9GqYhiPlkuS2_GTVc1jGtXCBVgRNWSFM-FfK4

Stohs, S. J. (2017). Safety, Efficacy, and Mechanistic Studies Regarding Citrus aurantium (Bitter Orange) Extract and p-Synephrine. Phytotherapy Research, 31(10), 1463–1474. doi:10.1002/ptr.5879

4.4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.