DomovFitnessDiastáza brušných svalov: Čo to je? + (riešenie)

Diastáza brušných svalov: Čo to je? + (riešenie)

Diastáza brušných svalov, označovaná aj ako ich rozostúpenie, je častým a  nepríjemným stavom postihujúcim najmä ženy počas tehotenstva.  Všetko čo o diastáze potrebujete vedieť, spolu s tipmi a radami ako sa s týmto stavom popasovať, sme pre Vás pripravili práve v tomto článku jasne a stručne.

Rozostúpenie brušných svalov si je v prípade diastázy nutné predstaviť vyslovene ako oddelenie, či ich separáciu. V odborných kruhoch je pre tento stav zaužívaný názov diastasis recti.

U pacienta s diastázou brušných svalov dochádza k oddeleniu priameho brušného svalstva, ktoré spôsobuje silný vnútorný podtlak.

Ten následne natrhne a tým čiastočne oddeľuje celý priestor brušného svalu.

Najčastejším príznakom u diastázy brušných svalov je rozpojenie pravej a ľavej časti brušného svalu.

Najľahší spôsob, ako okrem nezvyčajne vyskytujúcich bolestí brucha zistiť, že môžete trpieť diastázou je, keď pri napnutí hlavného brušného svalu cítite nahmataním približne 2 centimetrový rozostup na brušnom svale.

Koho sa diastáza priamych brušných svalov týka?

Aj keď sa brušná diastáza spomína často v súvislosti s popôrodnými prípadmi u žien, nie je to však to jediné.

Častokrát k rozostúpeniu dochádza aj pri iných sprievodných zdravotných komplikáciách, ako nezvyčajné bolesti chrbtice, či problémy s panvou.

U žien sú prípady brušnej diastázy dokumentované nielen po pôrode, kedy je organizmus oslabený, ale tiež aj počas tehotenstva.

To je dôsledkom neustále prebiehajúceho rozťahovania brušných svalov, ku ktorému dochádza v rámci procesu, kedy bábätko v ženskom brušku rastie.

Výskyt diastázy v tehotenstve potvrdzuje aj vedecká štúdia z roku 2014.

V nej odborníci prišli k záveru, že u jednej tretiny žien zo skúmanej vzorky bola ešte 6 mesiacov po pôrode pozorovaná určitá fáza brušnej diastázy.

Určite však nejde o pravidlo a nie každej žene po pôrode hrozí privodenie si tohto stavu. Pri tehotných ženách diastáza najviac ohrozuje ženy s nasledujúcimi faktormi:

  • Nezvyčajne vychýlená brušná stena pred pôrodom
  • Vek tehotnej ženy nad 35-37 rokov
  • Fluktuácia hmotnosti tehotnej ženy počas tehotenstva (náhla zmena váhy)
  • Opakované tehotenstvo, nasledujúce v relatívne krátkom období po sebe

Diastáza sa môže týkať aj mužov

Ak ste si mysleli, že diastáza sa týka výhradne žien po pôrode, nie je to tak.

Mužov s touto diagnózou je vo všeobecnosti výrazne menej, no aj tu existujú rizikové faktory, ktoréprispievajú k privodeniu rozostúpenia brušných svalov.

Príklady rizikových faktorov u mužov sú napríklad:

  • Privysoká záťaž na brušné svalstvo (napr. v posilňovni, pri fyzicky náročnej práci), kedy môže dôjsť k natrhnutiu brušných svalov
  • Veľmi časté naberanie hmotnosti a následne chudnutie (častá fluktuácia telesnej hmotnosti, ktorá priamo vplýva na elasticitu brušných svalov)
  • Vyšší vek a iné sprievodne zdravotné komplikácie

Ako zistiť, že sa jedná o diastázu?

Pri dôvodnom podozrení že môžete trpieť brušnou diastázou, si môžete urobiť laické samovyšetrenie.

V každom prípade pri akýchkoľvek nezvyčajných bolestiach a zdravotných komplikáciách, odporúčame vždy vyhľadať odbornú zdravotnú pomoc.

Nasledujúcou technikou si ale viete aspoň orientačne overiť, či sa skutočne nejedná o diastázu:

  • Ľahnite si na koberec/podložku na zemi
  • Pokrčte nohy s tým, že chodidlá budete mať umiestnené pevne na zemi
  • Predýchajte sa a začnite postupne predkláňať hlavu dopredu a cielene zapájať brušné svalstvo
  • Prstami na rukách si na napnutom brušnom svalstve skúste nahmatať medzeru medzi hlavnými brušnými svalmi
  • V prípade, že sa medzi brušnými svalmi viete prstami „pretlačiť“ do mäkkej oblasti tkaniva, je veľmi pravdepodobné že sa jedná o diastázu (približne 2 prsty na šírku)

Ďalšími varovnými príznakmi okrem vyššie spomenutej laickej samodiagnózy sú tiež citlivé bedrá, alebo celkový pocit oslabeného brušného svalstva pri bežnomdenno-dennom fungovaní.

Komplikácie brušného svalstva pri diastáze nepodceňujte

Keď na sebe pozorujete nezvyčajné bolestidiskomfort v oblasti brušných svalov, ktorý by mohol mať súvis s diastázou, určite to nepodceňujte.

Neriešené bolesti a neduhy tohto druhu môžu pri absencii rehabilitácie viesť ku:

  • Bolesti chrbtice, ktorá sa preklenie na celkovo nesprávne držanie tela pri chôdzi
  • Nadväzujúcim problémom s panvou
  • Problémom tráviaceho traktu

Veľmi dôležitým faktorom pri zotavovaní sa z popôrodnej diastázy je regenerácia. Tá plynie jednak z času, ako aj postupnej rehabilitácie.

V prvom rade je dôležité si pripomenúť, že svoje telo by ste v tomto stave nemali presiliť. Rozhodne si nenahovárajte, že z diastázy sa vaše telo najrýchlejšie dostane excesívným cvičením – práve naopak. Cvičenie s mierou  a snaha o opätovné zosúladenie brušného svalstva je alfou a omegou.

Ak ste boli zvyknutí venovať sa veľmi intenzívnym športom a aktivitám, optimálne je tieto činnosti počas rehabilitácie z diastázy dočasne prerušiť a vracať sa k ním postupne.

Presilenie organizmu môže počas procesu rehabilitácie progres zvrátiť. Preto majte na zreteli trpezlivosť.

Dozvuky diastázy vieme efektívne rehabilitovať vhodným cvičením

Oslabenie brušnej steny a nadmerne oddelené brušné svalstvo dokážeme najoptimálnejšie revitalizovať jemnými dýchacími cvičeniami bránice.

Dýchanie je veľmi dôležité nielen pri cielených cvikoch, v rámci ktorých sa sústredíte výhradne na správnu techniku dýchania, ale taktiež pri všetkých ostatných.

Nesprávnou technikou dýchania pri cvičení negatívne ovplyvňujeme nielen našu výdrž, ale taktiež si tým dopomáhame k nevhodnému zapájaniu svalových partií, či problémom s krčnou chrbticou.

Po zdokonalení dýchania počas cvičenia sa pre optimálnu regeneráciu zamerajte na cviky, v ktorých cielene zapájate svalové partie, ktoré boli počas diastázy najviac postihnuté. Najmä hĺbkové brušné svalstvo, panva a zadok.

4/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dávid
Dávid
Dávid je pravý športový nadšenec s hlbokým záujmom o atletiku a posilňovanie. Od malička behal a hral hokej, čo ho pripravilo na súčasné zameranie na MMA a box. Pravidelne cvičí v posilňovni, aby zlepšoval svoje výkony a udržiaval sa v kondícii. Je motivovaný k dosahovaniu vynikajúcich výsledkov v športe.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.