DomovVýživaVýživové doplnkyHroznový cukor (glukóza) – Kedy pomôže a ktoré sú tie NAJ?

Hroznový cukor (glukóza) – Kedy pomôže a ktoré sú tie NAJ?

Hľadáte rýchlo využiteľný zdroj energie, ktorý nezaťaží trávenie ani peňaženku?

Práve ste ho našli. Prečítajte si, prečo je hroznový cukor (spolu s ostatnými sacharidmi) základnou prísadou pre dopĺňanie energie počas aj po skončení športového výkonu.

Sacharidy sú hlavným zdrojom energie počas športového výkonu

Počas zaťaženia nižšej intenzity dokážeme využívať ako zdroj energie aj voľné mastné kyseliny, no športový výkon s vysokou intenzitou si vyžaduje optimálnu dostupnosť sacharidov.

Na trhu existuje široké spektrum sacharidov, ktoré zlepšujú výkon: maltóza, glukóza, vitargo, maltodextrín

Hroznový cukor patrí k najpreskúmanejším látkam na trhu

Hroznový cukor je predmetom výskumov nielen v spojení  so zdravím. Ak zadáte na PubMede do vyhľadávania termín „glucose“, nájde vám viac ako pol milióna výsledkov.  Toľko výskumov a odborných článkov sa venuje problematike hroznového cukru.

Ak výber zúžime iba na športový výkon („glucose performance“), dostaneme 65 000 výsledkov.

Najlepší hroznový cukor – vyberal náš tím odborníkov

Čo je to hroznový cukor?

Hroznový cukor alebo aj glukóza je najbežnejší monosacharid.

Keďže vstrebávanie sacharidov je možné iba vo forme monosacharidov (1 molekula), je výhodné počas športového výkonu prijať hroznový cukor. Ten už ďalej nemusíme štiepiť na menšie molekuly a môže ísť rovno do krvi, odkiaľ je využitý ako zdroj energie.

Glukózu radíme medzi rýchlo oxidovateľné sacharidy. Znamená to, že je rýchlo využiteľným zdrojom energie – dokážeme stráviť až 60 gramov za hodinu.glukoza sportovy vykon energia

Pre porovnanie, napríklad fruktózu dokážeme stráviť iba v množstve približne 30 gramov za hodinu, preto je pri športových výkonoch menej vhodná.

Kedy užívať hroznový cukor?

Počas bežného dňa bez zvýšenej fyzickej aktivity je dopĺňanie hroznového cukru zbytočné (aj keď vám budú výrobcovia možno tvrdiť opak 😊). Energie máme dosť z jedla a takisto nemáme zvýšené nároky na dodávku rýchlo využiteľnej energie.

Iná situácia nastáva v prípade športového výkonu – napríklad tréningu, zápasu či pretekov. Tu sa odporúčania líšia v závislosti od trvania, intenzity a druhu športovej aktivity.

Hroznový cukor po tréningu

Čo najrýchlejšie doplnenie glykogénových zásob po vytrvalostnom, intervalovom alebo namáhavom silovom tréningu urýchľuje regeneráciu. Už pri 35 % poklese množstva glykogénu nastáva rozvoj proteokatabolizmu – a teda telo začína využívať ako zdroj energie aj bielkoviny.

hroznovy cukor sportovy vykon

Hroznový cukor počas tréningu

Z príjmu sacharidov počas tréningu budú ťažiť všetci vytrvalci, ale aj siloví športovci, ktorých tréning trvá viac ako hodinu. Maximálne dávka je 60 gramov za hodinu, citeľne pomôže už polovica, pričom toto množstvo je v prípade silových športov dostačujúce.

Ako užívať hroznový cukor?

Najčastejšie ho kúpite vo forme prášku, ktorý rozmiešate s vodou. Vďaka sladkej chuti nepotrebujete džús ani sladené limonády.sportovy napoj vykon

Bežná dávka je okolo 30 gramov, pričom v závislosti od dĺžky športového výkonu a jeho intenzity môže rásť až na 60 gramov / hodinu športovej aktivity.

V prípade výkonu, ktorý trvá dlhšiu dobu (viac ako 2,5 hodiny) sa využíva spojenie glukózy a fruktózy v pomere 2:1, ktoré umožní oxidovať až 90 gramov sacharidov behom jednej hodiny.

Hroznový cukor a jeho denná dávka

Podľa viacerých odporúčaní by denný príjem cukru nemal presiahnuť 20 % z denného energetického príjmu.

Ak budeme vychádzať z referenčnej hodnoty príjmu pre dospelého človeka (2000 kcal), znamená to maximálne 400 kcal prijatých vo forme jednoduchých cukrov – teda 100 gramov.  Toľko matematika. Treba vziať do úvahy, že hroznový cukor netvorí jediné jednoduché prijaté sacharidy počas dňa.

Hroznový cukor a jeho cena

AK budete chcieť doplniť vašu zbierku suplementov o glukózu, peňaženka to takmer nepocíti. Kilové balenie vás totiž vyjde do troch eur.

Hroznový cukor a priberanie

Spôsobuje hroznový cukor priberanie? Alebo spôsobuje vôbec nejaký cukor priberanie?

Ak budete chcieť, na internete nájdeme určite kopec zaručených správ o tom, že cukor je jed a nemá v našej výžive čo robiť.  Ak by to bolo tak, prečo by to príroda zariadila tak, že napríklad mozog alebo červené krvinky dokážu fungovať výlučne na glukóze?hroznovy cukor a priberanie

Cukor sám o sebe nie je jed. Jedom sa stáva v nadmernom množstve v spojení s nedostatkom pohybu. Ak k tomu pridáte ešte zvýšené množstvo (najmä nezdravých) tukov, koledujete si o oveľa väčšie problémy, než je priberanie.

Priberanie je spôsobené nadmerným energetickým príjmom.

Ak zjete viac, než počas dňa využijete, telo si energiu uloží do zásoby – veď čo iné s ňou má robiť? Zákon zachovania energie musí byť dodržaný – fyzika je veľká pani 😊.

Ak budete mať dostatok pohybu a vyváženú stravu v zodpovedajúcom množstve, priberania z hroznového cukru sa báť nemusíte.

Hroznový cukor pre deti – áno alebo nie?

Máte športujúce dieťa, ktoré má počas dňa dostatok ovocia, zeleniny, komplexných sacharidov aj bielkovín? V takom prípade sa nemusíte báť povzbudiť ho počas zápasu alebo inej pohybovej aktivity primeraným množstvom hroznového cukru.hroznovy cukor a deti

Ak hľadáte náhradu sladkostí, tu by sme boli opatrnejší: hroznový cukor je totiž aj napriek svojmu „ovocnému“ názvu stále cukrom. Vhodnejšie bude, ak po ňom siahnete v jeho prirodzenej podobe – napríklad z hrozna 😊.

Ovocie by malo byť hlavným zdrojom jednoduchých sacharidov nielen u detí.

Hroznový cukor v tehotenstve

Pre hroznový cukor v tehotenstve platí takisto vyššie uvedené. Do úvahy pripadá jeho využitie počas tzv. gestačného diabetu (tehotenskej cukrovky), kedy môže byť prvou pomocou pri poklese hladiny glykémie. O takomto využití sa najprv poraďte s lekárom.

Hroznový cukor – náš výber

Hroznový cukor od Namaximumhroznovy cukor namaximum

Za kilogram tohto užitočného pomocníka zaplatíte 2,90, zvoliť si môžete aj väčšie balenie (2,5 kg).

Hroznový cukor od Namaximum obsahuje iba 100 % D-glukózu.

Neobsahuje žiadne farbivá, konzervanty ani prídavné látky.

Dextróza od GymBeamuglukoza gymbeam

Podobne ako v predchádzajúcom prípade ide o čistú formu glukózy. V tomto prípade ide o tzv. dextrózu, čo je chemicky identický sacharid s glukózou vyrobený z kukurice.

Výrobca odporúča ako jednu dávku až 80 gramov – odporúčame ju však mierne znížiť, najmä ak ste žena alebo vaše energetické nároky tomu nezodpovedajú (sebareflexia je v takomto prípade mimoriadne cenná 😊).

Dextróza od Yamamotoglukoza yamamoto

Veľký palec hore dávame za upozornenie uvedené na oficiálnych stránkach spoločnosti – a síce, že aj napriek obľúbenosti glukózy počas budovania svalovej hmoty je potrebné myslieť na to, že tento produkt neobsahuje žiadne pridané vitamíny, minerály, vlákninu ani ďalšie potrebné látky.

My iba dodáme, že to, samozrejme, platí pre všetky produkty podobného typu. Slúžiť by mali výlučne ako rýchly zdroj energie počas športovej aktivity a v žiadnom prípade nenahrádzajú prestrú a vyváženú stravu.

Nepodarilo sa nám však dopracovať k informácii, aké výhody poskytuje dextróza od Yamamoto v porovnaní s ostatnými výrobcami – keďže stojí trikrát toľko.

Glucose – Still Massglukoza still mass

Rýchlo využiteľná energia bez tráviacich ťažkostí a za najlepšiu cenu na trhu. Jediné, čo nám nejde do hlavy, je odmerka. Podľa výrobcu sa do 70 ml odmerky zmestí 50 gramov prášku, odporúča však ako jednorázovú dávku 40 gramov.

Možno by nové odmerky znamenali zvýšenie ceny – v takom prípade je to celkom dobrý „deal“ a túto nezrovnalosť radi prepáčime.

Zvýšte účinok kreatínu vďaka hroznovému cukru

Vedeli ste, že kreatín pôsobí synergicky so sacharidmi?

O kreatíne a všetkých jeho výhodách sme písali v tomto článku.

Kreatín sa odporúča suplementovať v spojení so sacharidovým jedlom, rovnakú službu vám urobí aj porcia hroznového cukru.

Ako dopĺňate energiu počas športového výkonu vy? Budeme radi, ak sa o vaše skúsenosti podelíte v komentároch.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.