DomovMagazínAlergia na chlad: Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?

Alergia na chlad: Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?

Niektorí o nej už niečo počuli, iní nie. Alergia na chlad je bežným javom, ktorý trápi čoraz viac ľudí. Prejavuje sa nepríjemným začervenaným miestom, svrbením a v horších prípadoch aj opuchom. Bojovať sa proti nej dá viacerými spôsobmi, no najprv treba zistiť, či ide skutočne o alergiu alebo len o príliš citlivú pokožku.

Kým mnohí si myslia, že alergie nás trápia len počas jari a leta, doktori varujú, že čoraz viac alergií sa začína objavovať aj počas studených a chladných mesiacov. S otepľovaním našej planéty si neustále zvykáme na teplejšie podnebie a chlad znášame horšie. Vznik alergie na chlad, poprípade chladovej žihľavky, ako ju mnohí nazývajú, je preto úplne bežný.

Prečo alergia na chlad vzniká?

Už vyššie sme spomenuli určité dôvody, prečo alergia na chlad vlastne vznikla. Ako však vzniká v našom tele a ktorí ľudia sú viac ohrození?

Spravidla sa verí, že alergie sa dostávajú najmä dedične. Často trápia už malé deti, ktoré majú rôzne začervenané miesta na tele, poprípade ich niečo stále svrbí.

alergia na chlad

Imunológovia však tvrdia, že chladovú žihľavku človek dostane najmä vtedy, ak často a drasticky mení teploty prostredia. Je to napríklad v lete, keď je vonku viac ako 30 stupňov a vy vojdete do klimatizovaného priestoru vychladeného na 20 stupňov.

Človeku možno toto svieže studené prostredie príde úplne prirodzené, no pre naše telo je to radikálny skok z horúceho prostredia do chladného.

Okrem toho, že z klimatizácií sme často prechladnutí, nás môžu trápiť aj alergie.

Samozrejme, netreba všetko zvaliť len na klimatizáciu. Prechádzanie zo zimy do tepla počas chladných ročných období nie je taktiež výhrou.

Jednoducho povedané, alergiu na chlad nevytvára bežný alergén, s ktorým sa potýkame napríklad pri alergii na peľ. Chladovú žihľavku vytvára náš rýchly spôsob života a neprirodzená klíma, ktorej sme neustále vystavení.

Aké má alergia na chlad príznaky?

Príznakov alergie na chlad je rovno niekoľko. Spravidla ide o klasické prejavy, ktoré poznáme aj pri iných alergiách.

Človek má nejaké miesto na pokožke začervenané alebo dokonca opuchnuté. Nehovoriac o nepríjemnom svrbení.

Alergia sa objavuje na miestach, ktoré nie sú zakryté odevom a tým pádom nie sú pred chladom ochránené.

Chladová žihľavka sa na tele začína objavovať pomaly. Niekedy to trvá mesiace až roky. Zo začiatku ide len o suché popraskané ruky. Bohužiaľ, tento jav je často normálny, ak si počas zimy ruky zabudneme nakrémovať.

Následne sa alergia rozširuje a dostáva do ďalších štádií. Miesta, najčastejšie ruky, začínajú červenať.

Pridružujú sa opuch a svrbenie.

Alergia sa následne prejavuje aj v iných častiach tela. Ďalšími príznakmi sú:

  • slzenie
  • upchatý nos
  • kýchanie
  • pálenie sliznice
  • dráždivý kašeľ.

Pri pokročilej alergii, ktorá sa nijako nelieči, sa môže objavovať aj necitlivosť v prstoch, poprípade tupá bolesť, ktorá vyráža do iných častí tela.

žena s alergiou

U koho sa alergia na chlad najčastejšie objavuje?

Rovnako ako iné alergie, tak aj táto sa objavuje u všetkých ľudí. Nie je presne špecifikovaná veková kategória, ktorá by bola postihnutá viac.

Lekári si všímajú jedine to, že ľudia v strednom veku, majú s alergiou problémy častejšie.

Tento fakt však neznamená to, že ak máte dvadsať, alergia vás nemusí trápiť. Všetko závisí od genetiky a taktiež toho, akú silnú imunitu máte.

Neobjavuje sa len v lete

Alergie sa väčšinou objavujú v určité obdobie. Keď máte alergiu na peľ, najhoršie obdobie je pre vás jar, keď všetky kvety kvitnú.

Bohužiaľ, pri chladovej alergii nie je žiadne presné obdobie. Samozrejme, viac sa vyskytuje v zime, keď sú teploty blízko pri alebo pod nulou.

Mnohých ľudí však alergia trápi aj počas leta, keď pijú studené nápoje alebo jedia studené jedlá.

V takýchto prípadoch sa najčastejšie dostaví kašeľ alebo kýchanie. Poprípade upchatý nos.

Ľudia s alergiou na chlad by si mali dávať pozor ešte na jednu vec. Pri kúpaní sledujte teplotu vody. Ak by ste v príliš horúcom počasí skočili do studenej vody, prudký pokles tlaku môže vyvolať rôzne reakcie ako napríklad infarkt.

Diagnostika alergie

Výhodou je, že diagnostiku môžete urobiť doma bez toho, aby ste navštívili lekára. Ak však zistíte, že alergiu máte, je potrebné vyhľadať odborníka.

Domáca diagnostika je jednoduchá. Stačí položiť kocku ľadu na vnútornú stranu zápästia a nechať ju priloženú 5 minút. Následne sa na miesto, kde bol ľad, pozrite.

Ak je začervenané alebo opuchnuté, máte alergiu na chlad a je potrebné, aby ste navštívili lekára. Ten vám povie, ako budete postupovať ďalej.

Ak na mieste, kde bol ľad, nie je žiadna stopa po červenom fľaku alebo opuchu, gratulujeme vám. Alergiu na chlad nemáte.

Nechcete sa testovať sami doma? Zájdite za doktorom, ktorý vás pošle na alergológiu. Tu vám odborník spraví jednoduchý test, z ktorého zistí, či alergiu máte alebo nie.

žena s inhalátorom

Alergia na chlad a jej liečba

Liečba alergie na chlad je veľmi podobná ako liečba akejkoľvek inej alergie. Tabletky si však, samozrejme, nemôžete naordinovať sami.

Doktor vám predpíše antihistaminiká. Sú to protialergické lieky, ktoré proti alergii skvelo bojujú.

Ak by ste mali problémy aj s dýchaním ako napríklad upchatý nos, doktor vám pravdepodobne prepíše aj lieky na uvoľnenie priedušiek.

Liečba alergie je dôležitá. Len tak sa môžete zbaviť nielen príznakov, ale aj iných problémov s alergiou spojených.

Prevencia je základom

Ako sme už vyššie spomenuli, chladová alergia nie je alergia vytvorená nejakým alergénom. Ide o alergiu, ktorú sme si vytvorili umelými podmienkami.

Prevencia proti chladu je dobrá pre každého. Či už alergiu máte alebo nie.

Jedným skvelým spôsobom, ako proti chladu bojovať, je otužovanie. Pokojne s ním začnite už počas jari alebo leta. Zvykajte si napríklad na chladnejšiu vodu.

Mnohé štúdie dokázali, že otužovanie ľuďom pomáha lepšie zvládať nielen chlad, ale taktiež teplo. Keď s ním začnete, budete mať výhodu počas celého roka.

Dôležité je myslieť na to, že proti alergii na chlad sa bojuje dlho. Preto musíte byť trpezliví. V prípade, že ste dostali lieky od doktora, príznaky alergie odídu veľmi rýchlo.

Stále však proti nej môžete bojovať aj spomínaným otužovaním. Telo si musí na chlad určitým spôsobom zvykať.

alergia na chlad

V zime nezabúdajte pokožku hydratovať

Ak sa vám v zime stáva, že je pokožka začervenaná, no nemáte alergiu na chlad, je potrebné pravidelne si ju krémovať.

Dôvod, prečo sa pokožka počas zimy začervená, je veľmi jednoduchý. Citlivá pokožka je veľmi jemná a vidno na nej prekrvenie viac, ako na inej.

O každý typ pokožky je však potrebné starať sa. V zime zvoľte hydratačné krémy, ktoré budete používať najmä na odhalené časti, ako sú ruky.

Okrem toho noste aj rukavice, ktoré končatiny udržia v teple.

Zhrnutie

Alergia na chlad je dnes už bežnou alergiou, ktorá sa však od tých ďalších odlišuje tým, že nie je spôsobená bežným alergénom. Vytvorili sme si ju sami umelými podmienkami. Boj proti nej je síce pomalý, no rozhodne stojí za to. Ak ste zistili, že alergiu máte, navštívte lekára, ktorý vám predpíše potrebné lieky.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.