DomovMagazín7 tipov, ako na správne držanie tela pri chôdzi

7 tipov, ako na správne držanie tela pri chôdzi

Dobrý postoj je dôležitým faktorom pre pohodlnú a ľahkú chôdzu. Správne držanie tela pri chôdzi vám uľahčí dýchanie a rýchlosť chôdze. Ak pri chôdzi pociťujete bolesť, prvá vec, ktorú by ste mali skontrolovať, je vaše držanie tela a to, v akej polohe máte hlavu a ramená.

Ako bonus, vďaka správnemu držaniu tela budete pôsobiť vyšší, sebavedomejší a viac fit. Ide o okamžité zlepšenie, ktoré je zadarmo. Stačí trocha praxe a všímavosti. Zlepšenie a udržiavanie správneho držania tela vám príde vhod, či už plánujete dlhšie prechádzky vonku alebo chcete chodiť na bežiacom páse.

7 krokov k správnemu držaniu tela pri chôdzi

Predtým, ako sa vyberiete na prechádzku, skontrolujte svoje držanie tela. Pred chôdzou sa dajte do správnej polohy. Počas prvných minút chôdze sa snažte sústredi’t na svoj postoj. Pomôže vám to užiť si chôdzu o niečo viac.

Tým to však nekončí. Počas celého trvania chôdze pravidelne kontrolujte svoje držanie tela. Dávajte si pozor a uistite sa, že vykonávate potrebné kroky na dosiahnutie správneho držania tela, kým si na to nezvyknete.

Dajte si strečing

Pred prechádzkou si doprajte ľahký strečing.

Tieto cviky na správne držanie tela vám môžu pomôcť stáť vzpriamene a nehrbiť sa. Ak na to budete myslieť, pomôže to udržať si správne držanie tela počas celej prechádzky.

správne držanie tela strečing

Stojte rovno a vzpriamene

Presne tak! Toto je veľmi jednoduchá ale účinná pomôcka na správne držanie tela. Predstavte si, že ste vysoký a rovný, ako strom. Nehrbte sa ani neprehýbajte chrbát.

Nenakláňajte sa dopredu ani dozadu

Nakláňanie zaťažuje chrbtové svaly pri chôdzi. Nakláňaniu by ste sa mali vyhnú’t za každých okolností s výnimkou toho, keď kráčate do kopca.

Pri chôdzi do kopca je v poriadku mierne sa nakloniť dopredu (nikdy nie dozadu).

Pri chôdzi z kopca sa môžete tiež mierne predkloniť alebo udržiavať rovný chrbát. V oboch situáciách sa chcete vyhnúť záklonu alebo prílišnému predklonu, aby ste nestratili rovnováhu.

Pozerajte sa pred seba a držte bradu hore

Vyhnite sa pohľadu nadol. Pozerať by ste sa mali približne 5 metrov pred seba. Týmto spôsobom uvidíte všetko pred sebou + budete mať dobré periférne videnie.

Zníži sa tým napätie na krku a chrbte. Správna poloha brady vám tiež umožní pozerať sa skôr dopredu a nie dole.

Majte uvoľnené ramená

Pokrčte plecami a nechajte ramená klesnúť a uvoľnite sa.

Uvoľnenie ramien pomôže uvoľniť napätie. Ramená v tejto polohe vám umožnia prirodzene sa hýbať počas chôdze. Počas chôdze to vždy raz za čas skontrolujte, aby ste sa uistili, že máte uvoľnené ramená.

Držte pevný stred tela

Svaly stredu tela vám môžu pomôcť udržať si správne držanie tela a odolávať hrbeniu sa.

Ako na to? Jednoducho mierne stiahnite žalúdok. Nie príliš, aby ste stále mohli voľne dýchať. Môže vám to pomôcť udržať si správne držanie tela pri chôdzi.

Udržujte panvu v neutrálnej polohe

Uistite sa, že sa vaše boky počas chôdze nenakláňajú dopredu alebo dozadu. Precvičte si vystrčenie zadku, zastrčenie a potom nájdite vyvážený stred.

Stred je presne tá neutrálna poloha, ktorú si chcete udržať. To vám zabráni prehnane ohýbať chrbát.

Pozícia chôdze na bežiacom páse

Pozícia pri chôdzi na bežiacom páse sa príliš nelíši od klasickej chôdze.

Je jasné, že sa na bežiacom páse nebudete pozerať 5 metrov pred seba, ale stále by ste sa mali pozerať skôr dopredu ako dole.

Všetky ostatné zásady správneho držania tela pri chôdzi stále platia.

Častou chybou pri chôdzi na bežeckých pásoch je tendencia držať sa madla.

Uchopenie rukovätí môže vychýliť vaše držanie tela a brániť vám v budovaní lepšej rovnováhy. Ak cítite potrebu chytiť sa, mali by ste znížiť rýchlosť alebo sklon, kým nezvládnete chôdzu bez ďalšej podpory.

Ako mobily spôsobujú problémy s držaním tela

Počas chôdze odolajte nutkaniu pozrieť sa do telefónu, inak sa budete pozerať nadol a stratíte správne držanie tela.

Zakaždým, keď sa pozriete dole do telefónu, nezabudnite sa dať znova do správnej vzpriamenej polohy. V opačnom prípade budete mať znova nesprávny postoj bez toho, aby ste si to uvedomovali.

správne držanie tela

Ideálny spôsob, ako sa vyhnúť pozeraniu do telefónu počas chôdze alebo tréningu je zadovážiť si slúchadlá na šport s bluetooth.

Pomocou takýchto slúchadiel môžete pohodlne príjimať hovory a dokonca aj ovládať telefón hlasom.

Kontrolujte svoje držanie tela počas chôdze

Potom, ako sa dáte do správnej vzpriamenej polohy, by ste ju mali počas prechádzky niekoľkokrát skontrolovať.

Je pravdepodobné, že sa vám po nejakom čase zhorší postoj.

Zakaždým, keď sa počas chôdze zastavíte, napríklad keď čakáte na prechode, skontrolujte svoje držanie tela. Na bežiacom páse môžete skontrolovať svoje držanie tela napríklad pri tom, ako sa budete chcieť napiť vody.

Ak zistíte, že sa pri chôdzi pravidelne opakuje rovnaký problém s držaním tela, zamerajte sa konkrétne naň. Možno si budete dať väčší pozor napríklad na udržiavanie uvoľnených ramien. Alebo sa vám môže stať, že budete mať často sklopenú bradu.

S dostatočnou pozornosťou sa môžete zbaviť týchto návykov zlého držania tela.

Pravidelné kontroly držania tela, či už sa len prechádzate alebo chodíte na bežiackom páse, vám môžu časom pomôcť naučiť sa lepšie držanie tela.

Čoskoro sa z toho stane dobrý zvyk. To je presne to, čo chcete.

Aj keď je dôležité pravidelne kontrolovať držanie tela, snažte sa nesústreďovať sa prehnane na svoj postoj. To môže negatíne ovplyvniť vašu chôdzu.

Ak máte pocit, že sa až príliš snažíte mať správne držanie tela, uvoľnite sa. Len sa pravidelne kontrolujte a nakoniec sa dobré držanie tela stane samozrejmosťou.

Výhody správnej pozície pri chôdzi

Vďaka správnemu držaniu tela budete vyzerať vyšší a cítiť sa sebavedomejšie, no to nie je všetko.

Správne držanie tela pri chôdzi môže pomôcť:

  • zlepšiť rýchlosť chôdze, vzdialenosť a krok
  • zvýšiť hladinu energie
  • uľahčiť dýchanie
  • zabrániť bolestiam chrbta a bedier
  • podporiť lepšiu rovnováhu a stabilitu
  • znížiť riziko zranenia a pádu
  • posilniť svaly vrchu tela, nôh a zadku

Často kladené otázky

Ako môžem zlepšiť držanie tela pri chôdzi?

Postavte sa vzpriamene, minimalizujte nakláňanie sa dopredu alebo dozadu, bradu držte rovnobežne so zemou a oči dopredu, uvoľnite ramená a zapojte stred tela.

Kontrolujte svoje držanie tela pred prechádzkou a počas nej, kým sa správne držanie tela nestane zvykom.

Mal by som pri chôdzi do kopca používať predklonený postoj?

Pri chôdzi do kopca sa môžete mierne predkloniť, ale nepredkláňajte sa a nenakláňajte sa príliš dopredu.

Ako sedenie ovplyvňuje držanie tela pri chôdzi?

Dlhé sedenie oslabuje krčné a chrbtové svaly a znižuje pohyblivosť chrbtice, čo sťažuje udržiavanie správnej polohy pri chôdzi.

Záver

Správne držanie tela počas chôdze má mnoho výhod. Dokáže znížiť zbytočný stres a namáhanie vašich svalov a kĺbov, predchádzať bolestiam chrbta a svalov, znížiť riziko zranení a mnoho ďalšieho.

Chôdza so správnym držaním tela nie je náročná, ale môže si vyžadovať určitú prax. Niektoré kľúčové tipy zahŕňajú vzpriamený postoj, držanie brady hore, uvoľnené ramená a chrbát a spevnený stred tela.

Ak ste v našom článku nenašli riešenie vášho problému a stále máte problém so správnym držaním tela, určite sa porozprávajte so svojím fyzioterapeutom o spôsoboch, ako zlepšiť techniku chôdze. Ten vám buď ukáže správnu techniku alebo vám odporučí vyrovnávač chrbtice (niečo ako pajonček).

4.7/5 - (11 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.