Airbike – Čo to je a ako ho správne vybrať? + (TOP 4)

1
žena s mužom na airbike

Cvičenie v dnešnej dobe dostalo úplne iné rozmery. Kým v minulosti ľudia cvičili len so základnými pomocníkmi ako boli bežiace pásy či bicykle, dnes na trhu nájdete desiatky nových kúskov. Medzi ne sa radí aj airbike, ktorý si zamilovali mnohí fitness nadšenci. Poskytuje široké možnosti využitia a okrem chudnutia pomocou neho dokážete nabrať aj určitú svalovú hmotu. Plánujete kúpu alebo len chcete vedieť, čo sa pod pojmom airbike skrýva? Máme pre vás všetky informácie.

Pravidelné cvičenie sa dnes stalo úplne bežnou súčasťou každodennej rutiny mnohých ľudí. Niet sa však ani čomu čudovať. Pohyb je pre ľudské telo prirodzený a pomáha mu udržovať sa vo forme.

Je jedno, či cvičíte vo fitness centre alebo doma. Dôležité je, že pre seba vôbec niečo robíte. 

Výhodou fitness centier je však často to, že poskytujú rôzne zaujímavé stroje. Samozrejme, množstvo z nich si môžete aj sami kúpiť a využívať doma. Jedným z takýchto kúskov je airbike. Ako vlastne funguje?

Čo je airbike?

Začnime zľahka a povedzme si, čo vlastne airbike je. Airbike sa v našich končinách často označuje ako vzduchový rotoped.

cvičenie na bicykli

Je to najmä preto, lebo od tých bežných rotopedov sa odlišuje ventilátorom namiesto klasického kolesa.

Najlepší Airbike – náš výber

Spomínaný ventilátor je napojený nielen na pedále, ale taktiež na pohyblivé držadlá. Tým pádom na tomto stroji pracujete nielen nohami, ale taktiež rukami.

Ventilátor následne roztáčate pohybom všetkých štyroch končatín. 

Záťaž airbike sa teoreticky odvíja od vás. Čím viac energie do cvičenia dáte, tým vyššiu záťaž budete musieť zdolať.

Dôvod je jednoduchý. Airbike funguje na princípe vzduchového brzdného systému. Tým pádom odporujete vzduchu.

Ak premýšľate, či si domov kúpiť klasický rotoped alebo airbike, odporúčame vám práve druhú možnosť. Pri klasickom rotopede totižto cvičíte len spodnú časť tela, presnejšie nohy. Ruky tým pádom nedostávajú vôbec zabrať.

Naopak, pri airbike zaberajú nielen ruky, ale taktiež nohy. Ide o skvelé cvičenie, ktoré je nielen kardiom, ale taktiež posilňovaním.

Pre profesionálov a pokročilých bude snáď najväčšou výhodou to, že pri jeho používaní je nemožné dosiahnuť hranicu odporu.

Čím viac budete šliapať, tým väčší odpor získate. Aj to je jeden z hlavných rozdielov medzi airbike a rotopedom. Pri ňom máte určitú hranicu.

Čo pri airbike precvičíte?

Vyššie sme si spomenuli, že okrem nôh si precvičíte aj ruky. To však nie je ani zďaleka všetko. Pri cvičení aktivujete aj ďalšie časti tela.

Medzi tieto časti sa radí hrudník, chrbát, brušné a šikmé svaly. Pri jednom cvičení zapájate úplne celé telo.

Na airbike tak nestrácate žiaden čas. Práve naopak. Zameriavate sa na takmer každý sval na tele.

Pre koho je vhodný?

Airbike má veľké množstvo výhod, ktoré si zamilujete aj vy. Je však úplne jedno, koľko máte rokov. Tento prístroj je vhodný pre každého, kto si chce dobre zacvičiť, zlepšiť kondičku, schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu.

Je jedno či máte dvadsať, štyridsať alebo päťdesiat rokov. Airbike by ste mali vyskúšať a uvidíte, že si ho okamžite zamilujete.

Výhodou je, že tento nástroj poskytuje úroveň pre každého. Prispôsobuje sa vášmu tempu, vďaka čomu ho okrem profesionála vie využiť aj začiatočník.

Airbike tréning si užije jednoducho úplne každý.

cvičenie na airbike

Čo na airbike cvičiť?

Airbike je vhodný najmä na HIIT alebo tabatu. Ide o vysokointervalové cvičenia, ktoré sú skvelé na pálenie tuku a chudnutie.

Ide totižto o to, že na stroji síce zapájate všetky svaly a podporujete ich, na druhej strane cvičíte stále kardio cvičenie. Tým pádom telo páli tuky.

Dobré je zvoliť intervalové cvičenie, v rámci ktorého pôjdete niekoľko sekúnd až minút v plnom nasadení a následne si na zopár sekúnd oddýchnete v pomalšom tempe. Na takéto cviky nájdete rôzne aplikácie, ktoré vám čas odmerajú.

Na airbike môžete cvičiť desiatky minút. Je na vás a vašich cieľoch, aké dlhé cvičenie bude.

Plus, mnohí milovníci airbike vytvárajú aj zaujímavé cvičenia, ktoré nájdete na sociálnych sieťach. Rozhodne stojí za to pozrieť si ich. Možno tam niečo nájdete.

Výhody airbike

Tento nástroj poskytuje široké možnosti ako na ňom cvičiť. To však nie sú jediné výhody. Medzi tie ďalšie sa radia:

 • precvičovanie celého tela
 • zapájanie desiatok svalov
 • chudnutie a naberanie svalovej hmoty
 • jednoduché ovládanie a celkovo aj cvičenie
 • široké možnosti využitia
 • pri cvičení nenájdete nikdy hranicu odporu

Plus, jednou z veľkých výhod, najmä počas teplého počasia je to, že pri cvičení ventilátor vytvára chladný vzduch. Tým pádom sa vám bude cvičiť omnoho príjemnejšie a lepšie.

Typy airbike

Pri vyberaní nástroja sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi. Tie sa od seba odlišujú spracovaním, veľkosťou, prevedením, dizajnom a veľkým množstvom iných parametrov.

Ide o jeden z tých novších produktov, ktoré sa na fitness trhu nachádzajú. Nie je nijako špeciálne rozdelený na jednotlivé typy. Preto je pri výbere dôležité sledovať skôr jednotlivé parametre. 

S jednotlivým rozdelením na určité typy sa môžete stretnúť napríklad v obchodoch. Značky svoje produkty často delia do jednotlivých rád a kategórií. Tým pádom poskytujú jednoduchší výber.

Ako vybrať airbike?

Airbike môžete využiť vo fitness centre alebo si ho kúpiť domov. Dnes na trhu nájdete desiatky modelov, z ktorých sa dá vybrať.

Niektoré sú lacnejšie, iné drahšie. Pri výbere je potrebné sledovať jednotlivé parametre. Váš airbike nemusí byť ten najvýkonnejší. Mal by spĺňať účely, na ktoré si ho kupujete.

Je zbytočné investovať tisíce eur do domáceho nástroja, ktorý budete využívať len vy. Nemusíte totižto využiť úplne všetky funkcie.

Existuje niekoľko parametrov, podľa ktorých by ste mali airbike vyberať. Medzi tie najhlavnejšie sa radia: 

 • stabilita
 • pohodlnosť pri sedení
 • rozmery
 • monitor
 • pedále
 • nosnosť
 • príslušenstvo
 • značka
 • cena.

Poďme si o každom povedať niečo viac.

žena na airbike

Stabilita

Snáď najdôležitejším parametrom, ktorý musíme spomenúť, je stabilita. Na rozdiel od bežného rotopedu, pri airbike zapájate okrem nôh aj ruky. Tým pádom sa na stroji pohybujete omnoho aktívnejšie ako v prvom prípade.

Preto je dôležité vyberať nástroje, ktoré majú pevnú a dobrú stabilitu. Nesmie sa stať, že by ste počas cvičenia cítili, ako sa výrobok posúva zo strany na stranu.

Nehovoriac o tom, že by sa vám pri cvičení mohlo niečo stať. 

Stabilita sa často odvíja od masívnosti a prevedenia celého nástroja. Ak je vyrobený z kvalitného materiálu a má väčšie rozmery, môžete si byť istejší, že sa vám na ňom bude cvičiť dobre.

Stabilita sa však odvíja aj od iných parametrov. Najdôležitejším je najmä kvalita prevedenia.

Pohodlnosť pri sedení

Ak ste už niekedy nakupovali rotoped, pravdepodobne ste sa s týmto parametrom stretli. Bohužiaľ, keď nakupujete nástroje online, pohodlnosť sa zistiť nedá.

Pravdou však je, že to, či je výrobok pohodlný alebo nie, zistíte až po niekoľkých minútach cvičenia. Je teda veľmi ťažko povedať, či sa vám bude na novom airbike sedieť dobre, keď si ho skúšate zopár sekúnd v predajni.

Na druhej strane, dobré značky, ktoré sa o airbike zaujímajú, vytvárajú príjemné sedenia, ktoré vás nebudú nijako pri cvičení obťažovať. Práve naopak. Bude sa vám na nich dobre sedieť aj niekoľko desiatok minút.

Rozmery

Niektoré airbike sú väčšie, iné menšie. To, aký model zvolíte, je na vás. Spravidla však platí, že väčšie airbike, ktoré sú aj masívnejšie, sa hodia do fitness centier alebo veľkých posilňovní. 

Poskytujú často rôzne programy, ktoré by vám mohli byť doma zbytočné.

Ak však chcete investovať do drahšieho modelu s desiatkami funkcií, pokojne si jeden z nich vyberte. 

Následne sú menšie a kompaktnejšie kúsky, ktoré sú vhodné aj na bežné, domáce použitie. Ich cena je nižšia a rozmery sú taktiež menšie. Vhodné sú do menších domácich posilňovní.

Rozmery by však pri výbere nemali byť nijako dôležité. Vo väčšine prípadov totižto neovplyvňujú výkon daného modelu.

Monitor

Väčšina airbike monitory má. Ide skôr o to, aký je veľký. Čím väčší monitor je, tým viac informácií vám vie poskytnúť. 

Nevýhodou však môže byť to, že veľký monitor by vám mohol zavadzať. Preto je dôležité, aby ste vyberali model, ktorý ho má stredne veľký.

Okrem času by mohol ukazovať napríklad informácie o vašom pulze. 

Pedále

Pedále by mali byť kvalitné a mohli by poskytovať tzv. klipsy. Pomocou nich si nohu v pedáli zaistíte. Pri cvičení sa tak nebudete obávať, že by vám vybehla von. Cvičenie je vďaka tomu plynulé a kontinuálne.

Materiál pedálov je taktiež dôležitý. Dôvod je ten, že plastové kúsky sa ľahko lámu. Je dobré vyberať buď iný materiál alebo si pri cvičení dávať pozor.

Nosnosť

Nosnosť airbike by mala byť vyššia v prípade, ak na ňom plánujú cvičiť viacerí ľudia s rôznou hmotnosťou. Niektoré typy udržia hmotnosť do 100 kilogramov. Iné až do 150 kg. 

Čím vyššiu hmotnosť airbike udrží, tým univerzálnejší je.

Príslušenstvo

Kvalitné príslušenstvo vždy poteší. Preto by ste mali vyberať kúsky, ktoré nejaké poskytujú. Medzi obľúbené typy sa radia:

 • kolieska na ľahší presun
 • predĺžená záruka
 • držiak na mobil.

A množstvo ďalších.

žena na airbike

Kolieska na spodnej časti airbike vám umožňujú jednoduchý presun z miesta na miesto. Aj napriek tomu, že nemáte v pláne airbike neustále presúvať, rozhodne sa oplatia.

Predĺžená záruka je taktiež dobrá. Nikdy totižto neviete, čo sa s výrobkom môže po čase stať. 

A v prípade, že cvičíte podľa ' časovača alebo potrebujete mobil pri sebe, je držak na nezaplatenie.

Značka

Aj napriek tomu, že pri mnohých výrobkoch je značka zárukou kvality, pri niektorých to neplatí. V rámci airbike máte na výber niekoľko rôznych značiek. Medzi ne sa radia napríklad:

 • Renegade AirBike
 • Superb AirBike
 • inSPORTline Airbike

A množstvo ďalších.

Airbike cena

Cena airbike sa odvíja od toho, ktorý model si zakúpite. Tie úplne najlacnejšie nájdete v cenových kategóriách 200 - 300 €. Drahšie modely sú aj v cenách nad 1500 €. 

Najvyššia cena však neznamená najkvalitnejší model. Pri nakupovaní sledujte jednotlivé spomenuté parametre.

žena na airbike

Kde airbike kúpiť?

Airbike je možné kúpiť na viacerých internetových obchodoch zameraných práve na šport, fitness a posilňovanie. Samozrejme, niektoré kúsky nájdete aj v kamenných predajniach.

Predaj airbike je však aj na rôznych bazároch ako napríklad Bazoš. V prípade, že by ste chceli ušetriť, si tu môžete nejaký model nájsť.

Zhrnutie

Pohyb je pre ľudské telo dôležitý a nevyhnutný. Len vďaka nemu môžeme byť vo forme, naberať svaly alebo chudnúť prebytočný tuk. To, ako cvičíte, je len na vás. Je však dobré vedieť o pomocníkoch, ktorí vám vedia celý proces zefektívniť.

Medzi nich sa radí aj airbike, ktorý má veľké množstvo výhod a rozhodne stojí za to vyskúšať ho.

1 komentár

 1. Nedávno sme kúpili presne ten, ktorý ste dali na prvé miesto! Nezostal nič dlžný svojmu názvu Beast! Makáme na ňom 4 krát do týždňa niekoľko mesiacov aj s klientami a je fakt TOP! 🙂

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here