DomovMagazínBetakarotén a jeho účinky + ako ho užívať?

Betakarotén a jeho účinky + ako ho užívať?

Leto je obdobím, kedy sa veľa ľudí teší na slnečné lúče a oddych na pláži. Opaľovanie si však vyžaduje starostlivý prístup, aby sme dosiahli krásnu a opálenú pokožku bez jej poškodenia. Chrániť sa treba nielen natieraním, ale i vnútorne. Práve s vnútornou ochranou nám môže pomôcť betakarotén.

Ide o prírodný pigment, ktorý nájdeme v rastlinách, ovocí či vo farebnej zelenine. Aj napriek tomu, že betakarotén nepatrí medzi nevyhnutné živiny pre ľudský organizmus, plní mnoho dôležitých úloh.

V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to betakarotén, aké má účinky na naše zdravie a ako ho správne užívať, aby sme z neho získali maximálne výsledky.

TOP 5 betakarotén


Čo je vlastne Betakarotén?

Betakarotén je rastlinný pigment, ktorý patrí do skupiny karotenoidov. Karotenoidy sú v podstate pigmenty spôsobujúce červené, oranžové a jasno žlté sfarbenie ovocia, zeleniny či rastlín.

Potraviny bohaté na betakarotén spoznáte na prvý pohľad. Nájdete ho v mrkve, sladkých zemiakoch, tekvici, paprike či v mangu.

Funguje aj ako výborný antioxidant. To znamená, že chráni náš organizmus pred pôsobením voľných radikálov, ktoré môžu spôsobovať poškodzovanie buniek a tkanív.

beta-karoten

Betakarotén a vitamín A

Najvýznamnejším faktom je, že betakarotén je provitamínom A. Pre vysvetlenie, farbivo betakarotén dokáže naše telo premeniť na vitamín A, nazývaný retinol.

Aj keď betakarotén nie je pre naše telo tak nevyhnutný, vitamín A je pre nás veľmi dôležitý. Užívanie samotného vitamínu A však môže byť i nebezpečné, nakoľko sa ním môžeme predávkovať.

Výhodou betakaroténu je, že si z neho telo vytvorí len toľko vitamínu A, koľko potrebuje a zvyšku sa jednoducho zbaví.

Fakt, že je užívanie betakaroténu ako zdroja vitamínu A bezpečnejšie než užívanie samotného vitamínu A nám potvrdzujú i niektoré štúdie.

Účinky betakaroténu na náš organizmu

Okrem toho, že betakarotén pôsobí ako antioxidant, má na naše telo mnoho ďalších pozitív. Hlavné prínosy užívania betakaroténu však môžeme pripísať najmä tomu, že sa podieľa na tvorbe vitamínu A.  

Betakarotén a opaľovanie

Množstvo ľudí si betakarotén spája najmä s pokožkou a zdravým opaľovaním. To je aj fakt.

Betakarotén má významný vplyv na zdravie našej pokožky. Jeho konzumácia môže prispieť k zvýšeniu ochrany pred UV žiarenímslnečným spálením.

Dokonca, pravidelné dopĺňanie betakaroténu môže poskytnúť pokožke ochranný faktor SPF 4 a zvyšovať účinnosť opaľovacieho krému. Aby ste jeho ochranný účinok mohli naplno využiť, je potrebné ho dopĺňať aspoň 10 týždňov pred opaľovaním.

Okrem ochrany pred spálením pokožky od slnka môže betakarotén aj brániť predčasnému starnutiu pokožky.

Ani s betakaroténom to však nepreháňajte, nakoľko pri vyšších dávkach sa vám môžu chodidlá, dlane či ruky zafarbiť do žlta.

betacarotene

Betakarotén pre zdravý zrak

Už keď ste boli deťmi, určite vám rodičia hovorievali, aby ste jedli mrkvu na dobrý zrak. Nejde len o obyčajnú frázu. Mrkva totiž naozaj obsahuje betakarotén, ktorý napomáha udržiavať zdravé oči.

Ani nie betakarotén, ale skôr jeho premena na vitamín A, ktorý je veľmi dôležitý pre zdravie našich očí.

Vedeli ste, že pre zdravé oči potrebuje telo aj dostatok karotoneidov? Do tejto skupiny patrí okrem luteínu i betakarotén. Oba tieto karotenoidy majú silné antioxidačné účinky, ktoré pomáhajú chrániť zdravie očí.

Betakarotén je tiež vhodnou prevenciou pred šeroslepotou a šedým zákalom.

Vitamín A je kritický pre zdravie očí a dobrý zrak. Betakarotén je prekurzor vitamínu A, a preto pravidelná konzumácia potravín bohatých na betakarotén môže pomôcť udržiavať zdravý zrak a preventívne pôsobiť proti nočnej slepote.

Imunitný systém

Betakarotén má aj pozitívny vplyv na imunitný systém, ktorý pomáha organizmu bojovať proti infekciám a chorobám.

Zdravie srdca

Konzumácia betakaroténu môže pomôcť chrániť srdce pred poškodením voľnými radikálmi a prispieť k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Zlepšuje kognitívne funkcie

Antioxidanty ako betakarotén môžu byť veľmi užitočné na zlepšenie pamäte a kognitívnych funkcií.

cognitive functions

Pomáha chrániť telo pred vznikom rakoviny?

Fakt, či betakarotén naozaj funguje ako prevencia proti vzniku rakoviny, je stále predmetom skúmania. Viacerí odborníci sa však zhodujú, že jeho antioxidačné účinky môžu mať pozitívny vplyv na jej prevenciu. Jasné výsledky však zatiaľ nie sú potvrdené.

Najlepšie zdroje betakaroténu

Chceli by ste vyskúšať účinky betakaroténu aj na vašom zdraví? Dôležité je konzumovať vyváženú a pestrú stravu, ktorá obsahuje rôzne druhy ovocia a zeleniny bohatých na betakarotén. Týmto spôsobom si zabezpečíte dostatočný prísun tohto dôležitého karotenoidu.

Do svojho jedálnička zaraďte tieto potraviny:

  • Mrkvu
  • Batáty
  • Špenát
  • Melón Cantaoupe
  • Marhule
  • Tekvicu
  • Mango
  • Brokolicu
  • Čínsku kapustu
  • Grapefruit
  • Cibuľu
  • Hrach
  • Slivky
  • Špenát
  • Petržlen
  • Chilli

betakarotén

Dôležitá je i príprava

Betakarotén je lipofilný, čo znamená, že sa lepšie vstrebáva v prítomnosti tukov. Preto pri príprave pokrmov s betakaroténom nezabudnite pridať aj trochu zdravých tukov, ako napríklad olivový olej.

Taktiež platí, že betakarotén sa lepšie vstrebáva z potravín, ktoré prešli tepelnou úpravou.

Zdroje vitamínu A

Betakarotén je prekurzor vitamínu A, preto je dôležité konzumovať aj potraviny obsahujúce tento vitamín, ako sú mliečne výrobky, vajcia či ryby.

Doplnky stravy

Ak máte problémy s pravidelným prísunom betakaroténu cez stravu, môžete zvážiť aj užívanie doplnkov stravy.

Na trhu je dostupných množstvo produktov. Buď ide o doplnky s obsahom čistého betakaroténu alebo jeho kombináciu s inými látkami, často napríklad so selénom či výťažkom z nechtíka.

betakaroten

Kto by mal užívať betakarotén a kto by sa mu mal vyhnúť?

Betakarotén je vhodný najmä pre ľudí, ktorí sa cez leto často vystavujú slnku. Samozrejme, jeho pozitívne účinky môžete prijímať i kedykoľvek počas roka. Ak sa chcete čo najlepšie pripraviť na leto, začnite s jeho pravidelným dopĺňaním aspoň 10 týždňov pred opaľovaním.

Aj napriek všetkým pozitívnym účinkom betakaroténu by sa mu mali vyhnúť fajčiari. Niektoré štúdie totiž dokazujú, že užívanie vysokých dávok betakaroténu môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny pľúc. Dôvody zatiaľ ešte nie sú známe, no silným fajčiarom sa odporúča užívať len prírodný betakarotén.

V tehotenstve je užívanie betakaroténu lepšou alternatívou k užívaniu vitamínu A. Ten sa počas tehotenstva neodporúča, pretože vysoké dávky tohto vitamínu môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie plodu. Pred užívaním betakaroténových prípravkov si však skontrolujte, či je daný doplnok vhodný aj pre tehotné ženy.

Všeobecne pred začiatkom užívania by ste si mali vždy najprv prečítať informácie ku konkrétnemu doplnku. Väčšina doplnkov s betakaroténom je vhodná až pre deti od 3 rokov.

Odporúčané dávkovanie betakaroténu

Ak ste zvyknutý riadiť sa pri užívaní vitamínovminerálov odporúčanou dennou dávkou, s betakaroténom to nie je také jednoduché. Neexistuje totiž žiadna odporúčaná denná dávka betakaroténu. Dôvodom je nedostatok existujúcich dôkazov pre jeho stanovenie.

Podľa zatiaľ dostupných dôkazov denná dávka betakaroténu pre dospelých predstavuje 6 – 15 mg, pričom tehotné ženy by nemali prekročiť 10 mg.

Ak máte ďalšie otázky ohľadom užívania betakaroténu a jeho vhodnosť konkrétne pre vás, obráťte sa na svojho lekára, prípadne lekárnika.

Možné vedľajšie účinky betakaroténu

Okrem mnohých výhod je potrebné poukázať i na možné negatíva spojené s užívaním betakaroténu. Jeho nadmerné užívanie sa môže prejavovať zažltnutou farbou pokožky, predovšetkým nôh, dlaní a rúk.

Samotné farbivo betakarotén nie je pre nás až také nebezpečné, no vitamín A áno. Ak budete prijímať nadmerné množstvo vitamínu A, môžete sa ním predávkovať. Nespracovaný vitamín A sa nedokáže odplaviť z tela, ako napríklad vitamín C, ale ukladá sa nám v pečeni.

Nadbytok vitamínu A sa odborne nazýva hypervitaminóza A. Zo začiatku sa prejavuje bolesťami hlavy, rozostreným videním, nevoľnosťami, závratmi či bolesťami svalov. Chronický nadmerný príjem vitamínu A môže spôsobiť až väčšie riziko zlomenín a kómu. Následky môžu byť dokonca až smrteľné.

Z užívania betakaroténu však strach mať nemusíte, nakoľko nie je toxický. Určite to však s ním nepreháňajte a riaďte sa príbalovým letákom.

Záver

Betakarotén je malý zázrak prírody, ktorý môže pozitívne ovplyvniť vaše zdravie i krásu. Pravidelnou konzumáciou potravín bohatých na betakarotén môžete pomôcť chrániť vašu pokožku, podporovať dobrý zrak, posilňovať imunitný systém a brániť sa pred voľnými radikálmi.

Či už plánujete ísť za slnkom k moru alebo nie, užívanie betakaroténu pred letom bude pre vás len prínosom. Nielenže podporíte zdravie vašej pokožky, ale ľahšie a krajšie sa opálite, pokožka sa rýchlejšie zregeneruje a nemusíte sa báť nepríjemného spálenia.

Najlepšie je prijímať betakarotén priamo zo stravy, no ani výživových doplnkov sa nemusíte brániť. Samozrejme, dávajte si pozor na jeho dávkovanie a nepreháňajte to.

Máte už skúsenosti s užívaním betakaroténu? Podeľte sa s nimi o ne v komentároch.

 

4.7/5 - (12 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.